Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω δεν προσπαθω να σε πεισω ουτε και εχω πειραξει το οπλο μου γιατι δεν χρειαζεται κατι...εσυ ομως φιλε προσπαθεις μανιωδως να πεισεις οτι δεν παιζει κανενα ρολο ο κωνος και ο αυλος...παιζει ομως μεγαλο ρολο ασχετως αν δεν θες να το παραδεχτεις.
Μανιωδώς δεν θα το έλεγα, ... ούτε εσύ πείθεσαι ούτε εγώ :)
Κουβέντα κάνουμε.

Αν έπαιζε τόσο μεγάλο, θα έδιναν εγγύηση αύξησης συγκέντρωσης.
Δίνει κανένας ;
Άλλοι που δεν βλέπουν τίποτα τυφλοί είναι ;

Το παραπάνω πείραμα είναι απλό.
Ας το κάνει ο επόμενος που θα πάει για κώνο.
Μετά συζητάμε επί δεδομένων σε όλα τα εύρη των τσοκ.
 
Πρέπει να μην έχω κάνει ούτε μια δημοσίευση σε αυτό το θέμα.
Ήρθε η ώρα λοιπόν να πω και γω τη λαλακία μου... :p
Γιατί κάποιος να φτάσει στο σημείο να κάνει κώνο, κύβο, πυραμίδα ή οτιδήποτε άλλο στα όπλα του; Κάποιος κυνηγός εννοώ, όχι αθλητης σκοποβολής. Τί θα κερδίσει; Θα γίνουν οι 5 φασσες 6; Και χου γκίβς ε σιτ που θα έλεγε και ο Γιάννης;
 
Πρέπει να μην έχω κάνει ούτε μια δημοσίευση σε αυτό το θέμα.
Ήρθε η ώρα λοιπόν να πω και γω τη λαλακία μου... :p
Γιατί κάποιος να φτάσει στο σημείο να κάνει κώνο, κύβο, πυραμίδα ή οτιδήποτε άλλο στα όπλα του; Κάποιος κυνηγός εννοώ, όχι αθλητης σκοποβολής. Τί θα κερδίσει; Θα γίνουν οι 5 φασσες 6; Και χου γκίβς ε σιτ που θα έλεγε και ο Γιάννης;
.shake hands....ρε Κυριάκο πήρες παραμάζωμα τα γεωμετρικά σχήματα ρε συ....;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Θα απαντήσω μόνος ήταν μια κλασική μπενελι με επιμηκυμενο κωνο και αποχρωμιωση η οποία ήταν ανώτερη βλητικα από τις άλλες και ήταν πραγματικότητα .
Γιάννη πες μου εσύ γιατί πρέπει να κάνω κώνο με 80% συγκέντρωση στα 36.5μ σε 36γρ #6 με full και 80% με 35.5γρ #4 με mod.
88% με ιδιογόμωση σε 48γρ #3 αν θυμάμαι καλά.
Και με όπλο, ... άφτιαχτο νεροσωλήνα.
Και αυτή είναι μια άλλη πραγματικότητα.

Θα μου εγγυηθεί κανένας ότι δεν θα σφίξει ο κύλινδρος τον οποίο χρειάζομαι ;;;
 
Άλλοι που δεν βλέπουν τίποτα τυφλοί είναι
Έχεις βρεί κανέναν που έκανε κώνο κ δεν παρατήρησε καμία διαφορά? Γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω βρει κάποιον κ έχω δει αρκετά όπλα...
Το παραπάνω πείραμα είναι απλό.
Ας το κάνει ο επόμενος που θα πάει για κώνο
Το έκανε πριν δέκα μέρες ένας φίλος...
Κάνη Beretta 81 πόντους 12/10 σύσφιξη 18,3 αυλός...
Τουφεκιές πρίν στα 40 μέτρα με φυσίγγια από 28 μέχρι 40 γρ... Αδιάφορες βλητικα θα έλεγα με ποσοστά συγκεντρώσης 50% σχεδόν σέ όλα σε αυτή την απόσταση... Χαρακτηριστικη εικόνα ότι δεν υπήρχαν εμφανή κέντρα για να σχεδιαστεί ο κύκλος των 76 εκατοστών...
Μετά τον κώνο δοκιμή με τα ίδια φυσίγγια...
Αύξηση συγκέντρωσης 6-8% σε όλα τα φυσίγγια... Ο κύκλος των 76 εκ έγινε πιο γεμάτος με βελτιωμένη κατανομή... Η συγκέντρωση λογικά θα φτάσει στο 10% βελτίωση γιατί μετά από καμιά 300αρια τουφεκιες πάντα αυξάνεται λίγο η συγκέντρωση... Λογικά γιατί κάνει καλύτερη πατίνα ο κώνος... Περίεργο αλλά στην πράξη ισχύει, το έχουν δει όλοι...
Επόμενη επέμβαση πορτινγκ...
Καμία αλλαγή στη συγκέντρωση, μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά του όπλου, έγινε πολύ πιο σταθερό...
Επόμενη επέμβαση θα είναι το άνοιγμα του τσοκ σε 8/10...όταν γίνει θα επανέλθω για τα αποτελέσματα...
Φωτό αν κ τις έχω όλες δεν ανεβάζω μιας κ ο άνθρωπος δεν γράφει πλέον εδώ...
 
Δε σου χρειάζεται με τέτοιες συγκεντρώσεις εφόσον χτίζεις φυσίγγια για το όπλο οι περισσότεροι όμως φίλε δεν ασχολούνται με την ιδιογομωση .Οι βελτιώσεις που αναφερόμαστε είναι για να πάρεις το παραπάνω από εργοστασιακά φυσίγγια οποίος κάνει ιδιογομωση παιδευεται και το πετυχαίνει με το φυσίγγι .Όταν γιατί δυστυχώς θα σταματήσει η ιδιογομωση κάποια στιγμή στο ελληνικό κράτος μετά που θα βρεις αυτά τα ποσοστά ?και αφού δε βοηθάνε οι κώνοι γιατί έχουν φτάσει 35 πόντοι και δεν έχουν μείνει στου 2/3 το πολύ .Την ιδιογομωση κακώς την μπερδεύουμε σε συγκρίσεις .Γιατί το 90% δεν ασχολείται με ιδιογομωση άρα τι συμπέρασμα να βγάλουμε για το 10% .
 
...Γιάννη μου τα ισορροπημένα φυσίγγια δεν τρέχουν σαν τον Μπολτ κ σαν τον Φόρεστ Γκαμπ!

η ταχύτητα είναι μέρος της ισορροπίας...:)

Υ.Γ...μη πάμε πάλι στα κυνηγετικά περιοδικά...για πρώτο άρθρο...;)
Κάτσε ρε φίλε ,ο Νίκος που γεμίζει κ έχει ΚΑΙ ταχύτητες ΚΑΙ διατριση ΚΑΙ συγκέντρωση‼️ δεν έχει βγάλει την ισορροπία που αναφέρω❓❓❓
 
Δε σου χρειάζεται με τέτοιες συγκεντρώσεις εφόσον χτίζεις φυσίγγια για το όπλο οι περισσότεροι όμως φίλε δεν ασχολούνται με την ιδιογομωση .Οι βελτιώσεις που αναφερόμαστε είναι για να πάρεις το παραπάνω από εργοστασιακά φυσίγγια οποίος κάνει ιδιογομωση παιδευεται και το πετυχαίνει με το φυσίγγι .Όταν γιατί δυστυχώς θα σταματήσει η ιδιογομωση κάποια στιγμή στο ελληνικό κράτος μετά που θα βρεις αυτά τα ποσοστά ?και αφού δε βοηθάνε οι κώνοι γιατί έχουν φτάσει 35 πόντοι και δεν έχουν μείνει στου 2/3 το πολύ .Την ιδιογομωση κακώς την μπερδεύουμε σε συγκρίσεις .Γιατί το 90% δεν ασχολείται με ιδιογομωση άρα τι συμπέρασμα να βγάλουμε για το 10% .
Σε εμπορικά ήταν τα 80%.
Και δεν έψαξα και πολύ.
 
Πρέπει να μην έχω κάνει ούτε μια δημοσίευση σε αυτό το θέμα.
Ήρθε η ώρα λοιπόν να πω και γω τη λαλακία μου... :p
Γιατί κάποιος να φτάσει στο σημείο να κάνει κώνο, κύβο, πυραμίδα ή οτιδήποτε άλλο στα όπλα του; Κάποιος κυνηγός εννοώ, όχι αθλητης σκοποβολής. Τί θα κερδίσει; Θα γίνουν οι 5 φασσες 6; Και χου γκίβς ε σιτ που θα έλεγε και ο Γιάννης;
Δεν είναι θέμα οι 5 να γίνουν 6 είναι ότι μεταβαίνει σε ένα όπλο με πιο βελτιωμένη τουφεκιά .Με την ίδια λογική γιατί να αλλάζεις φυσίγγι ριχνε όλο με ένα τι 5φασες τη 2 και γιατί να πάρεις μαγκουμ και σούπερ μαγκουμ και γιατί να έχουν και τσοκ ριχνε μέχρι 30μετρα μια χαρά βαράει ο κύλινδρος .
 
Αν ο κωνος "βελτιωνε¨ τα οπλα ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ, θα τον ειχαν κανει οι εταιριες απο το εργοστασιο.
Φαινεται οτι τα "βελτιωνει" για μια μειοψηφια
The fucking market is always right
Να το πούμε στη bereta στη guerini στη browning στη breda στη Remington που φτιάχνουν για τη μειοψηφία γιατί όλες πλέον έχουν επιμηκυμενους για να μην αναφέρω και άλλες μάρκες.
 
Κάτσε ρε φίλε ,ο Νίκος που γεμίζει κ έχει ΚΑΙ ταχύτητες ΚΑΙ διατριση ΚΑΙ συγκέντρωση‼️ δεν έχει βγάλει την ισορροπία που αναφέρω❓❓❓
Ένα φυσίγγιο με 345 μ/δ έχει διάτρηση Χ+Α , συγκέντρωση Χ+Α, ισοκατανομή Χ+Α με πιέσεις Χ-Α.

Το ίδιο φυσίγγιο, με 405 μ/δ έχει διάτρηση Χ-Α, συγκέντρωση Χ-Α, ισοκατανομή Χ-Α με πιέσεις Χ+Α.

Ποιο κατά την γνώμη σου είναι πιο ισορροπημένο?

Είναι τα φυσίγγια του παραδείγματος μου Γιάννη! με ένα Νο σκαγιών μεγαλύτερο το "αργό", και τα ιδία υλικά, με μειωμένη δόση πυρίτιδας.

Άστοχη η αναφορά στον Νίκο!

Ατυχώς δεν εννοείς ακόμα τι κάνουν οι περιττές ταχύτητες, τα εξήγησε ο Λευτέρης και εσύ εκεί ρε φίλε!
 
Απο ενα φυσιγγι οπως λες δεν βγαινει συμπερασμα Βασιλη, δοκιμασε τα αλλες δυο τρεις φορες να δεις τι ποσοστο θα εχεις, το percorso ειναι ωραιο φυσιγγι σε προσιτη τιμη, το rem με 36 ευρω το κουτι οχι.
Ενας που θα ριξει 10 κουτια φυσιγγια σε παπια η σε φασσα μπηκε μεσα με τα μπουνια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top