Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιάννηδες, όλες οι τουφεκιές δεν έχουν την ίδια αξία ,δείτε γιατι οι τουφεκιές με βολφραμίου έχουν όλα τα σκάγια στην κύκλο, είτε είναι 100 εκατοστά στα 40 μέτρα σε ένα συγκεντρωτικο φυσίγγι, είτε 120 εκατοστά στα 30 μέτρα σε ένα ανοιχτό ή και 90 εκατοστά στα 50 μέτρα σε υπερσυγκεντρωτικο. Ζήτημα είναι αν από τα σκάγια το 1% δεν το βρίσκεις στην τουφεκιά, ενώ σε πολλές τουφεκιές με μολυβδινα συμβαίνει το 30% να έχει αποκλίνει τόσο που χάνεται σαν να μην υπήρχε στο φυσίγγι. Το γιατι ; Μήπως η παραμόρφωση τα κάνει να αποκλινουν τόσο :
 
Δεν υπάρχει ισοκατανομή ρε παιδιά που γράφεται ούτε με ένα φυσίγγι δε θα τη πετύχει κανείς και σε καμία απόσταση.ομοιομορφη ροζέτα χωρίς κενά που να περνάει το θήραμα αλώβητο αυτό είναι το ζητούμενο της σωστής ντουφέκιας και το δεύτερο πόσο κλειστή ή ανοιχτή θέλουμε τη ροζέτα στα μέτρα που ντουφεκαμε .Ισοκανομη για την ακρίβεια σημαίνει στα 30 μέτρα λόγου χάρη έχω μια ντουφέκια με 120 διάμετρο να έχω ισομοιρασμενα όλα τα σκακιά μέσα στο κύκλο .Ποτέ δεν θα γίνει τέτοια ντουφέκια από κανένα όπλο και φυσίγγι και σε καμία απόσταση ούτε κατά λάθος όχι σκόπιμα.Συζηταμε τσάμπα και όλες οι τουφεκιές ανοιχτές να πω(ομοιόμορφες) είναι μέχρι τα 35 μέτρα όταν κυνηγάς από κει και πάνω θες ντουφεκιες με σφιχτά κέντρα αν θες επαναλαμβανόμενα σκοτωματα όσο σφιχτοτερο είναι έχει και παραπάνω μέτρα είναι απλούστατο.Απλα όλα και το έχω ξαναπεί γράφονται και φτιάχνονται για το μέσο όρο και κυνηγών και αποστάσεων γιατί σε αυτό το μέσο όρο ειδικά αποστάσεις γίνονται και οι περισσότερες βολές .Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για ομοιόμορφη ντουφέκια να έχει πολλά μέτρα αν υπήρχε όπλο που είχε τη δυνατότητα να δημιουργήσει μια ικανοποιητική ροζέτα και να την κρατήσει για 10/15 μέτρα ακόμη πριν γίνει σκορποχωρι .Όχι ότι δεν το έχω ακούσει και αυτό ότι το τάδε όπλο (μεγάλο όνομα) κρατάει την κατανομή και κερδίζει μέτρα ,αλλά δε θέλω να αναφερθώ στο συγκεκριμένο θέμα γιατί κινείται στα όρια του μύθου αν και για το όπλο που το έχω ακούσει δεν έχω άποψη μόνο ακούσματα(μπορεί και να το κάνει) και το ξαναδιάβασα αλλά διαφορετικά πλασαρισμενο για το τσοκ brain τι εννοώ.Οταν ένα τσοκ καλύπτει αποστάσεις δύο άλλων τσοκ τι κάνει και πως .Δημιουργεί μια κατανομή ικανοποιητική και έχει την ικανότητα να την κρατάει για περισσότερα μέτρα από τα άλλα τσοκ ,έτσι η ντουφέκια παραμένει δραστική χωρίς κενά διαφυγής σε περισσότερα μέτρα ενώ δεν σου στερεί λόγο υπερσυγκέντρωσης το θήραμα στα λιγότερα μέτρα.
…εγώ πιστεύω Γιάννη ότι άγιο δισκοπότηρο δεν υπάρχει!:)

Όλα έχουν να κάνουν με το τι κυνηγάς, τον τόπο και τις συνθήκες, με τι όπλο το κυνηγάς, και σε τι αποστάσεις χτυπάς…

Για το λόγο αυτό υπάρχουν τα φυσίγγια τα απλά, τα υπέρ-γομώσεων, τα διασποράς , τα συγκεντρωτικά, θερινά , χειμωνιάτικα, «αργά», «γρήγορα» κ.α. Τα τσόκ επίσης είτε είναι μαμά-brain, kiks η ότι άλλο. Τα βαριά τουφεκιά, τα ελαφριά, τα μακρύκαννα τα κοντόκανα, αυτογεμή , πλαγιόκαννα , ποζέ, και άλλα, κώνοι, αυλοί, κάννες…

Όλα έχουν όρια

Και πίσω απ’ αυτά χέρια

Χέρια να χεις και να βοηθά και το τουφέκι και το φυσίγγι…

Υ.Γ… ξέχασα τα σκυλιά!:)
 
Φυσικά στη παραμόρφωση Λευτέρη γι'αυτό και οι κατασκευαστές φυσιγγίων και κανών ψάχνονται συνέχεια ειδικά κανών για το βέλτιστο αυλό το βέλτιστο κωνο και το βέλτιστο τσοκ για να καταφέρνουν να διοχετεύουν όλη την ενέργεια στη γόμωση παραμορφώνοντας την όσο το δυνατόν λιγότερο.Και κάποιοι έχουν καταφέρει καλύτερα ποσοστά γι'αυτό ακόυμε καλύτερα λόγια για κάποιες κανες όπλων και δεν ακούμε τα ίδια για όλα.
 
Last edited:
Γιάννηδες, όλες οι τουφεκιές δεν έχουν την ίδια αξία ,δείτε γιατι οι τουφεκιές με βολφραμίου έχουν όλα τα σκάγια στην κύκλο, είτε είναι 100 εκατοστά στα 40 μέτρα σε ένα συγκεντρωτικο φυσίγγι, είτε 120 εκατοστά στα 30 μέτρα σε ένα ανοιχτό ή και 90 εκατοστά στα 50 μέτρα σε υπερσυγκεντρωτικο. Ζήτημα είναι αν από τα σκάγια το 1% δεν το βρίσκεις στην τουφεκιά, ενώ σε πολλές τουφεκιές με μολυβδινα συμβαίνει το 30% να έχει αποκλίνει τόσο που χάνεται σαν να μην υπήρχε στο φυσίγγι. Το γιατι ; Μήπως η παραμόρφωση τα κάνει να αποκλινουν τόσο :
...Λευτέρη ούτε και τα έχω δει, και ούτε και θέλω να σου πω την αμαρτία μου...:(

Και ο λόγος?

Πόσο κοστίζουν ένα κουτί φυσίγγια βολφραμίου?
 
Η μεγαλύτερη παραμόρφωση των σκαγιών δημιουργείται στην εκπυρσοκρότηση.
Μέσα στην θαλάμη.
Ούτε στους κώνους, ούτε στους αυλούς, ούτε στα τσοκ.
Γι αυτό το καλό φυσίγγι πάει καλά σχεδόν με όλα τα όπλα.

Η συγκέντρωση είναι το πιο δύστροπο μέγεθος που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να περιγράψουμε την βλητική "απόδοση".

Αν δεν μετρήσεις διαμέτρους σκαγιών δεν μπορείς να βρεις σωστή συγκέντρωση.
Αν αλλάξεις ένα νούμερο σκαγιών θα πάρεις διαφορετικές συγκεντρώσεις.

Οι τρύπες στον κύκλο, ανάλογα το θήραμα μετράνε περισσότερο.

Δεν χρειάζονται πολλές τρύπες για να σκοτώσεις μεγάλο θήραμα μακρυά.
Λέμε πχ πρασινοκέφαλο, λαγός περίπου 100 σκάγια ... και με 50 όμως μόνο έχεις πάρα πολλές πιθανότητες.
Μην τρελαίνεστε με τα ποσοστά.

Αν τα χαμηλά ποσοστά δεν σκότωναν τότε φυσίγγια με χάλια αποτύπωση, δεν θα σκότωναν σίγουρα.
Εφόσον σκοτώνουν, άρα σκοτώνουν και τα χαμηλά ποσοστά.
 
Η μεγαλύτερη παραμόρφωση των σκαγιών δημιουργείται στην εκπυρσοκρότηση.
Μέσα στην θαλάμη.
Ούτε στους κώνους, ούτε στους αυλούς, ούτε στα τσοκ.
Γι αυτό το καλό φυσίγγι πάει καλά σχεδόν με όλα τα όπλα.

Η συγκέντρωση είναι το πιο δύστροπο μέγεθος που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να περιγράψουμε την βλητική "απόδοση".

Αν δεν μετρήσεις διαμέτρους σκαγιών δεν μπορείς να βρεις σωστή συγκέντρωση.
Αν αλλάξεις ένα νούμερο σκαγιών θα πάρεις διαφορετικές συγκεντρώσεις.

Οι τρύπες στον κύκλο, ανάλογα το θήραμα μετράνε περισσότερο.

Δεν χρειάζονται πολλές τρύπες για να σκοτώσεις μεγάλο θήραμα μακρυά.
Λέμε πχ πρασινοκέφαλο, λαγός περίπου 100 σκάγια ... και με 50 όμως μόνο έχεις πάρα πολλές πιθανότητες.
Μην τρελαίνεστε με τα ποσοστά.

Αν τα χαμηλά ποσοστά δεν σκότωναν τότε φυσίγγια με χάλια αποτύπωση, δεν θα σκότωναν σίγουρα.
Εφόσον σκοτώνουν, άρα σκοτώνουν και τα χαμηλά ποσοστά.
Η παραμορφωση συνεχιζει και στον κωνο, γι αυτο οσοι φτιαχνουν κωνο στο 99% των πειπτωσεων βελτιωνεται αρκετα και η τουφεκια.

Εχω δει τουφεκιες μελων εδω μεσα πιο παλια αλλα και σε 4 οπλα που ξερω προσωπικα με δοκιμες πριν και μετα συνεβει το ιδιο, να σφιξει και να βελτιωθει η τουφεκια μετα τον κωνο.

Οσον αφορα τα χαμηλα ποσοστα συμφωνω απολυτα συμφωνα με αυτα που εχω δει τοσα χρονια στις φασσες αλλα και μερικα χρονια στον λαγο.

Το χαρτι θα σου δειξει μια εικονα αλλα δεν σου δειχνει πως φτανουν εκει τα σκαγια και σε τι κατασταση...γι αυτο και θα πρεπει να μετραμε και δυναμη-διατρηση της τουφεκιας, οταν θα εχεις ενα καλο παντρεμα κωνου αυλου τσοκ θα εχεις λιγοτερες παραμορφωσεις και πολυ περισσοτερη δυναμη κρουσης που ειναι παρα πολυ σημαντικο. ;)
 
Η παραμορφωση συνεχιζει και στον κωνο, γι αυτο οσοι φτιαχνουν κωνο στο 99% των πειπτωσεων βελτιωνεται αρκετα και η τουφεκια.

Εχω δει τουφεκιες μελων εδω μεσα πιο παλια αλλα και σε 4 οπλα που ξερω προσωπικα με δοκιμες πριν και μετα συνεβει το ιδιο, να σφιξει και να βελτιωθει η τουφεκια μετα τον κωνο.

Οσον αφορα τα χαμηλα ποσοστα συμφωνω απολυτα συμφωνα με αυτα που εχω δει τοσα χρονια στις φασσες αλλα και μερικα χρονια στον λαγο.

Το χαρτι θα σου δειξει μια εικονα αλλα δεν σου δειχνει πως φτανουν εκει τα σκαγια και σε τι κατασταση...γι αυτο και θα πρεπει να μετραμε και δυναμη-διατρηση της τουφεκιας, οταν θα εχεις ενα καλο παντρεμα κωνου αυλου τσοκ θα εχεις λιγοτερες παραμορφωσεις και πολυ περισσοτερη δυναμη κρουσης που ειναι παρα πολυ σημαντικο. ;)
Μέτρα μια φορά, αν δεν το έχεις κάνει ,σε σελίδες όπως ο Νίκος ‼️
 
Η παραμορφωση συνεχιζει και στον κωνο, γι αυτο οσοι φτιαχνουν κωνο στο 99% των πειπτωσεων βελτιωνεται αρκετα και η τουφεκια.

Εχω δει τουφεκιες μελων εδω μεσα πιο παλια αλλα και σε 4 οπλα που ξερω προσωπικα με δοκιμες πριν και μετα συνεβει το ιδιο, να σφιξει και να βελτιωθει η τουφεκια μετα τον κωνο.

Οσον αφορα τα χαμηλα ποσοστα συμφωνω απολυτα συμφωνα με αυτα που εχω δει τοσα χρονια στις φασσες αλλα και μερικα χρονια στον λαγο.

Το χαρτι θα σου δειξει μια εικονα αλλα δεν σου δειχνει πως φτανουν εκει τα σκαγια και σε τι κατασταση...γι αυτο και θα πρεπει να μετραμε και δυναμη-διατρηση της τουφεκιας, οταν θα εχεις ενα καλο παντρεμα κωνου αυλου τσοκ θα εχεις λιγοτερες παραμορφωσεις και πολυ περισσοτερη δυναμη κρουσης που ειναι παρα πολυ σημαντικο. ;)

Ας πούμε λοιπόν ότι έχουμε ένα όπλο με φτιαγμένο τον κώνο , καλό πάντρεμα άυλου και τσόκ και ρίχνει τα φυσίγγια που έδωσα στο παράδειγμα μου ( αυτό που έγραψες αστειευόμενος ότι καίει μυαλά ...:) )...

Ποιό πιστεύεις ότι θα έχει καλύτερη διάτρηση?

Αλέξανδρε εγώ ειλικρινά δεν πάω να πείσω κανέναν διότι δεν έχω κανένα όφελος, ούτε οπλογνώστης είμαι ούτε βλητικός...και επαναλαμβάνω οτι γνωρίζω τα λιγότερα από όλους...:)

Είμαι όμως πολέμιος της ταχύτατο-λαγνείας το ομολογώ, και υπέρ της αρκετής ταχύτητας, όπως υποστηρίζουν οι βλητικοί του λειοκάννου έδω και δεκαετίες ....

Οι Νομοί της Φυσικής δεν αλλάζουν Αλέξανδρε...

«Η αντίσταση του αέρα είναι ανάλογη του τετραγώνου της ταχύτητας, που σημαίνει ότι όταν η ταχύτητα των σκαγιών διπλασιάζεται, η αντίσταση του αέρα τετραπλασιάζεται»

Υ.Γ...νομίζω οτι είμαι και υπέρ της τσέπης μας αν το καλοσκεφθείς με τα φούμαρα που μας πουλάνε και εμείς μασάμε...;)
 
Ας πούμε λοιπόν ότι έχουμε ένα όπλο με φτιαγμένο τον κώνο , καλό πάντρεμα άυλου και τσόκ και ρίχνει τα φυσίγγια που έδωσα στο παράδειγμα μου ( αυτό που έγραψες αστειευόμενος ότι καίει μυαλά ...:) )...

Ποιο πιστεύεις ότι θα έχει καλύτερη διάτρηση?

Αλέξανδρε εγώ ειλικρινά δεν πάω να πείσω κανέναν διότι δεν έχω κανένα όφελος, ούτε οπλογνώστης είμαι ούτε βλητικός...και επαναλαμβάνω οτι γνωρίζω τα λιγότερα από όλους...:)

Είμαι όμως πολέμιος της ταχύτατο-λαγνείας το ομολογώ, και υπέρ της αρκετής ταχύτητας, όπως υποστηρίζουν οι βλητικοί του λειοκάννου έδω και δεκαετίες ....

Οι Νομοί της Φυσικής δεν αλλάζουν Αλέξανδρε...

«Η αντίσταση του αέρα είναι ανάλογη του τετραγώνου της ταχύτητας, που σημαίνει ότι όταν η ταχύτητα των σκαγιών διπλασιάζεται, η αντίσταση του αέρα τετραπλασιάζεται»

Υ.Γ...νομίζω οτι είμαι και υπέρ της τσέπης μας αν το καλοσκεφθείς με τα φούμαρα που μας πουλάνε και εμείς μασάμε...;)
Ισορροπημένα φυσίγγια θέλουμε Τζων‼️τώρα αν αυτά τρέχουν σαν τον Μπολτ κ σαν τον Φόρεστ Γκαμπ δε λέει τπτ ‼️
 
Ισορροπημένα φυσίγγια θέλουμε Τζων‼️τώρα αν αυτά τρέχουν σαν τον Μπολτ κ σαν τον Φόρεστ Γκαμπ δε λέει τπτ ‼️
...Γιάννη μου τα ισορροπημένα φυσίγγια δεν τρέχουν σαν τον Μπολτ κ σαν τον Φόρεστ Γκαμπ!

η ταχύτητα είναι μέρος της ισορροπίας...:)

Υ.Γ...μη πάμε πάλι στα κυνηγετικά περιοδικά...για πρώτο άρθρο...;)
 
Η παραμορφωση συνεχιζει και στον κωνο, γι αυτο οσοι φτιαχνουν κωνο στο 99% των πειπτωσεων βελτιωνεται αρκετα και η τουφεκια.

Εχω δει τουφεκιες μελων εδω μεσα πιο παλια αλλα και σε 4 οπλα που ξερω προσωπικα με δοκιμες πριν και μετα συνεβει το ιδιο, να σφιξει και να βελτιωθει η τουφεκια μετα τον κωνο.

Οσον αφορα τα χαμηλα ποσοστα συμφωνω απολυτα συμφωνα με αυτα που εχω δει τοσα χρονια στις φασσες αλλα και μερικα χρονια στον λαγο.

Το χαρτι θα σου δειξει μια εικονα αλλα δεν σου δειχνει πως φτανουν εκει τα σκαγια και σε τι κατασταση...γι αυτο και θα πρεπει να μετραμε και δυναμη-διατρηση της τουφεκιας, οταν θα εχεις ενα καλο παντρεμα κωνου αυλου τσοκ θα εχεις λιγοτερες παραμορφωσεις και πολυ περισσοτερη δυναμη κρουσης που ειναι παρα πολυ σημαντικο. ;)
Έχουμε διαφορετική άποψη για το τι σημαίνει βελτίωση βλητικής απόδοσης.

Για εμένα παρέμβαση σε κάνη για βελτίωση απόδοσης δεν σημαίνει κάθε τσοκ να αποδίδει ένα ή 2 τσοκ σφιχτότερα.

Σημαίνει ότι μετά την παρέμβαση το mod πρέπει να αποδίδει για mod, ο κύλινδρος να αποδίδει για μείον 2-4/10, και το full για xf ή xxf.

Άρα λοιπόν ...

Βαράτε ένα φυσίγγι στα 25μ με μαμά full, mod και cyl, κάντε κώνο και ξαναβαράτε με τα ίδια φυσίγγια και τσοκ μαμά.
Μετά θα δούμε τι βελτιώνει ο κώνος και πόσο και τι χαλάει.

Και όλα τα παραπάνω σε σωστό μάστορα ο οποίος θα εγγυηθεί τα ασφαλή πάχη μετάλλου του όπλου.

Απλό σαν πείραμα, ... ίσως πειστώ και εγώ ...
 
Δεν εξαρτώνται όλα από τα φυσίγγια αλλά είναι μια πολύ σημαντική παράμετρος
...από τεχνικής άποψης και μόνον ( όχι σκοπευτικής και κοντακίου κτλ ) ένα καλό φυσίγγι σε «μάπα» όπλο (αν υπάρχει) θα αποδώσει κάτι...

...ένα «καλό» όπλο αν του βάλεις μάπα φυσίγγιο ( που υπάρχει με μεγαλύτερη συχνότητα ) δεν θα αποδώσει τίποτα...

Αυτό πιστεύω...
 
Μέτρα μια φορά, αν δεν το έχεις κάνει ,σε σελίδες όπως ο Νίκος ‼️
Ειχα βαλει περυσι μια δοκιμη διατρησης νομιζω στα 60 μετρα με νικελ νο4 που ειχα μια κουβεντα με τον ΝικοςΠ και δεν την πιστευε...
Ας πούμε λοιπόν ότι έχουμε ένα όπλο με φτιαγμένο τον κώνο , καλό πάντρεμα άυλου και τσόκ και ρίχνει τα φυσίγγια που έδωσα στο παράδειγμα μου ( αυτό που έγραψες αστειευόμενος ότι καίει μυαλά ...:) )...

Ποιό πιστεύεις ότι θα έχει καλύτερη διάτρηση?

Αλέξανδρε εγώ ειλικρινά δεν πάω να πείσω κανέναν διότι δεν έχω κανένα όφελος, ούτε οπλογνώστης είμαι ούτε βλητικός...και επαναλαμβάνω οτι γνωρίζω τα λιγότερα από όλους...:)

Είμαι όμως πολέμιος της ταχύτατο-λαγνείας το ομολογώ, και υπέρ της αρκετής ταχύτητας, όπως υποστηρίζουν οι βλητικοί του λειοκάννου έδω και δεκαετίες ....

Οι Νομοί της Φυσικής δεν αλλάζουν Αλέξανδρε...

«Η αντίσταση του αέρα είναι ανάλογη του τετραγώνου της ταχύτητας, που σημαίνει ότι όταν η ταχύτητα των σκαγιών διπλασιάζεται, η αντίσταση του αέρα τετραπλασιάζεται»

Υ.Γ...νομίζω οτι είμαι και υπέρ της τσέπης μας αν το καλοσκεφθείς με τα φούμαρα που μας πουλάνε και εμείς μασάμε...;)
Δεν μιλησα για υπερταχυτητες φιλε Γιαννη αλλα για μικροτερες παραμορφωσεις σκαγιων και καλυτερες μενουσες και το αλλο που δεν εγραψα ειναι η ατρακτος που παιζει μεγαλο ρολλο.
...από τεχνικής άποψης και μόνον ( όχι σκοπευτικής και κοντακίου κτλ ) ένα καλό φυσίγγι σε «μάπα» όπλο (αν υπάρχει) θα αποδώσει κάτι...

...ένα «καλό» όπλο αν του βάλεις μάπα φυσίγγιο ( που υπάρχει με μεγαλύτερη συχνότητα ) δεν θα αποδώσει τίποτα...

Αυτό πιστεύω...
Κι ομως θα αποδωσει φιλε και εκει φαινεται μια καλη καννη.
Έχουμε διαφορετική άποψη για το τι σημαίνει βελτίωση βλητικής απόδοσης.

Για εμένα παρέμβαση σε κάνη για βελτίωση απόδοσης δεν σημαίνει κάθε τσοκ να αποδίδει ένα ή 2 τσοκ σφιχτότερα.

Σημαίνει ότι μετά την παρέμβαση το mod πρέπει να αποδίδει για mod, ο κύλινδρος να αποδίδει για μείον 2-4/10, και το full για xf ή xxf.

Άρα λοιπόν ...

Βαράτε ένα φυσίγγι στα 25μ με μαμά full, mod και cyl, κάντε κώνο και ξαναβαράτε με τα ίδια φυσίγγια και τσοκ μαμά.
Μετά θα δούμε τι βελτιώνει ο κώνος και πόσο και τι χαλάει.

Και όλα τα παραπάνω σε σωστό μάστορα ο οποίος θα εγγυηθεί τα ασφαλή πάχη μετάλλου του όπλου.

Απλό σαν πείραμα, ... ίσως πειστώ και εγώ ...
Εγω δεν προσπαθω να σε πεισω ουτε και εχω πειραξει το οπλο μου γιατι δεν χρειαζεται κατι...εσυ ομως φιλε προσπαθεις μανιωδως να πεισεις οτι δεν παιζει κανενα ρολο ο κωνος και ο αυλος...παιζει ομως μεγαλο ρολο ασχετως αν δεν θες να το παραδεχτεις.
 
Όλα παίζουν ρόλο αλλά από λίγο .Αυτό μπορεί να διαπιστωθεί μόνο αν ο ίδιος έχει όπλο με δύο κανες ίδιου μήκους αλλά διαφορετικής διαμόρφωσης .Πράγμα δύσκολο .
Αν βάλεις σε ένα καλό όπλο μάπα φυσίγγι θα βγάλει καλύτερο αποτέλεσμα από τα όχι καλά όπλα με το μάπα .Το καλό δεν είναι υποκειμικος όρος υπάρχει ,το ποσό? 10% θα πω και θα απαντήσουν όλοι αφού από φυσίγγι σε φυσίγγι έχω μεγαλύτερη διαφορά.Αυτο είναι δικαιολογία θα πω εγώ η διαφορά είναι διαφορά και για έναν σταθερό σκοπευτή και καρτερατζη θα του δώσει αυτό το ένα δύο παραπάνω μακρινά σκοτωματα συχνότερα από το άλλο όπλο που θα του τα δίνει μια φορά το χρόνο.Τη τσάντα τι γεμίζουμε από τα κοντινά αν κάποιος μας έβαζε να ρίχνουμε όλοι με ένα φυσίγγι που μας ικανοποιεί από τα 40 μέτρα και επάνω εργοστασιακό φυσίγγι τότε τα 3/4 των αυτογεμων θα ήταν στο car .Και δυστυχώςς θα είχε πολλές Ιταλίδες μέσα.
 
Δεν μιλησα για υπερταχυτητες φιλε Γιαννη αλλα για μικροτερες παραμορφωσεις σκαγιων και καλυτερες μενουσες και το αλλο που δεν εγραψα ειναι η ατρακτος που παιζει μεγαλο ρολλο....
Αλέξανδρε μου καθείς έχει τις απόψεις του, μ' αυτές πορεύεται και σεβαστές όλες διότι αυτές πιστεύει...:)

Μόνον για το ζήτημα αυτό , αφού γεμίζεις φτιάξε δυο φυσίγγια κατά το παράδειγμα που έδωσα , με την ιδία πυρίτιδα τα ιδία υλικά, το αργό με μειωμένη ποσότητα πυρίτιδας... ρίξε τα στο χαρτί δες την υποτύπωση , και μέτρησε και διατήρηση. Θα εκπλαγείς ευχάριστα...;)

Κρατά τα συμπεράσματα για τον εαυτό σου ... μην κοινοποιείς τίποτα!

Υ.Γ...η άτρακτος θα είναι μικρότερη στο αργό φυσίγγιο...
 
Αλέξανδρε μου καθείς έχει τις απόψεις του, μ' αυτές πορεύεται και σεβαστές όλες διότι αυτές πιστεύει...:)

Μόνον για το ζήτημα αυτό , αφού γεμίζεις φτιάξε δυο φυσίγγια κατά το παράδειγμα που έδωσα , με την ιδία πυρίτιδα τα ιδία υλικά, το αργό με μειωμένη ποσότητα πυρίτιδας... ρίξε τα στο χαρτί δες την υποτύπωση , και μέτρησε και διατήρηση. Θα εκπλαγείς ευχάριστα...;)

Κρατά τα συμπεράσματα για τον εαυτό σου ... μην κοινοποιείς τίποτα!

Υ.Γ...η άτρακτος θα είναι μικρότερη στο αργό φυσίγγιο...
Δεν γεμιζω καπετανιε κι εγω εμπορικα ριχνω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top