Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιατι?
Καλη ερωτηση!!!!
Απαντηση,σε θεωρητικο επιπεδο η επι του πρακτεου?
Αυτο που εχω δει,ειναι η παντοκρατορια των μονοβασικων στο κρυο!Παντοκρατορια!!
Οτι,αξιολογο και να στησεις σε μονοβασικη,στο κρυο θα αποδοσει!
Στην υγρασια,πας σε διβασικη!Τελεια-παυλα!!Υπαρχουν στησιματα και στις μονοβασικες που θα αποδωσουν....
Δε βλεπω ομως το λογο να ψαχτεις εκει,οταν οι κλασικες διβασικες αποδιδουν σε αναλογες καιρικες συνθηκες.
Το κρυο-υγρασια ειναι μεγαλος και δυσκολος αντιπαλος!
Το κρυο,ειναι εχθρος των κλασικων διβασικων και η υγρασια των μονοβασικων....
Συμπεραινεις.....
 
Δεν θα ξεχάσω αυτό που έζησα πρόπερσι τον Δεκέμβρη στην Ήπειρο.Υγρασία 90% και θερμοκρασία -8.
Τα φυσίγγια απλά κλάνανε !! Ακόμη και τα διβασικά που είχα μαζί.Το μόνο που δεν είχα πάρει εκείνη την περίοδο μαζί , ήταν Lambro μπλέ.Οτι έριχνα ήταν χάλια .
 
Δεν θα ξεχάσω αυτό που έζησα πρόπερσι τον Δεκέμβρη στην Ήπειρο.Υγρασία 90% και θερμοκρασία -8.
Τα φυσίγγια απλά κλάνανε !! Ακόμη και τα διβασικά που είχα μαζί.Το μόνο που δεν είχα πάρει εκείνη την περίοδο μαζί , ήταν Lambro μπλέ.Οτι έριχνα ήταν χάλια .
Κονιτσα φετος τον Φλεβαρη με -11 και φουλ υγρασια. Ειδα τεραστιες διαφορες στα φυσιγγια. Εριχνα gm3 και επεφταν. Εριχνα με A1 και γελουσαν τα πουλια μαζι μου. Μιλαω για κοντυνες αποστασεις που δεν ξεπερνουσαν τα 20 μετρα. Μετα που ψηλωναν τους εκλανα τα πεπελια με οτι και αν εβαζα!
 
Δεν μπορω να απαντησω ουσιαστικα γιατι σε εμας η ακραια θερμοκρασια ειναι το -4 -5 στα πιο ψηλα και κατ εξαίρεση το -8-9.

Αυτο που βρισκω εγω ακραιο για τα φυσιγγια ειναι οι ψηλοι ανεμοι.
Οραν δεν μπορεις να σταθείς στην πλαγια και σε σπρωχνει ο αερας και τα δεντρα νομιζεις θα κοπουν .
Ανεμοι των 6-7 μποφορ και πανω.
Εκει πιστεύω οτι ουτε τα δυσιγγια αποδιδουν ουτε τα σκυλιά μπορουν να δουλέψουν σωστα..
Πως να πανε σωστα τα σκαγια σε ανεμους τοσης έντασης. ?
 
Δεν θα ξεχάσω αυτό που έζησα πρόπερσι τον Δεκέμβρη στην Ήπειρο.Υγρασία 90% και θερμοκρασία -8.
Τα φυσίγγια απλά κλάνανε !! Ακόμη και τα διβασικά που είχα μαζί.Το μόνο που δεν είχα πάρει εκείνη την περίοδο μαζί , ήταν Lambro μπλέ.Οτι έριχνα ήταν χάλια .
Το παλιο λαμπρο μπλε ηταν φτιαγμενο για αυτες τις συνθηκες....αρκει να το ειχες σε ενα τουλαχιστον νουμερο σκαγια ποιο χοντρο απο αυτα που βαζεις συνηθως.....
 
Δεν μπορω να απαντησω ουσιαστικα γιατι σε εμας η ακραια θερμοκρασια ειναι το -4 -5 στα πιο ψηλα και κατ εξαίρεση το -8-9.

Αυτο που βρισκω εγω ακραιο για τα φυσιγγια ειναι οι ψηλοι ανεμοι.
Οραν δεν μπορεις να σταθείς στην πλαγια και σε σπρωχνει ο αερας και τα δεντρα νομιζεις θα κοπουν .
Ανεμοι των 6-7 μποφορ και πανω.
Εκει πιστεύω οτι ουτε τα δυσιγγια αποδιδουν ουτε τα σκυλιά μπορουν να δουλέψουν σωστα..
Πως να πανε σωστα τα σκαγια σε ανεμους τοσης έντασης. ?
Χρύσανθε υπάρχει απόκλιση.Αντίδοτο: κλείνεις τσόκ και βαζεις πιο χοντρα σκάγια.

Το παλιο λαμπρο μπλε ηταν φτιαγμενο για αυτες τις συνθηκες....αρκει να το ειχες σε ενα τουλαχιστον νουμερο σκαγια ποιο χοντρο απο αυτα που βαζεις συνηθως.....
Οταν λές παλιό, πρίν πόσο καιρό αναφέρεσαι; Γιατί άλλαξε πάλι τον τελευταιο χρόνο.Χαμήλωσαν τα bars και άλλο.
 
Καλη ερωτηση!!!!
Απαντηση,σε θεωρητικο επιπεδο η επι του πρακτεου?
Αυτο που εχω δει,ειναι η παντοκρατορια των μονοβασικων στο κρυο!Παντοκρατορια!!
Οτι,αξιολογο και να στησεις σε μονοβασικη,στο κρυο θα αποδοσει!
Στην υγρασια,πας σε διβασικη!Τελεια-παυλα!!Υπαρχουν στησιματα και στις μονοβασικες που θα αποδωσουν....
Δε βλεπω ομως το λογο να ψαχτεις εκει,οταν οι κλασικες διβασικες αποδιδουν σε αναλογες καιρικες συνθηκες.
Το κρυο-υγρασια ειναι μεγαλος και δυσκολος αντιπαλος!
Το κρυο,ειναι εχθρος των κλασικων διβασικων και η υγρασια των μονοβασικων....
Συμπεραινεις.....
Συμφωνώ! Εμπειρικά μόνο ένα ταπεινό φυσίγγι, ανταπεξήλθε σε αυτές τις συνθήκες χωρίς να καταλάβω διαφορά. Η αλήθεια είναι πως δεν το περίμενα και έμεινα μ@λ@κ@ς οταν είδα τι δυνατότητες είχε.Γεμισμένο με μονοβασική στα 28 γρ. Υπάρχουν και οι φωτο που είχα ανεβάσει πέρυσι το χειμώνα:)
Τσοκ demi/full δικαννο baikal
 
Συμφωνώ! Εμπειρικά μόνο ένα ταπεινό φυσίγγι, ανταπεξήλθε σε αυτές τις συνθήκες χωρίς να καταλάβω διαφορά. Η αλήθεια είναι πως δεν το περίμενα και έμεινα μ@λ@κ@ς οταν είδα τι δυνατότητες είχε.Γεμισμένο με μονοβασική στα 28 γρ. Υπάρχουν και οι φωτο που είχα ανεβάσει πέρυσι το χειμώνα:)
Τσοκ demi/full δικαννο baikal
Υπαρχουν στησιματα και στις μονοβασικες που θα αποδωσουν.;)
 
Χρύσανθε υπάρχει απόκλιση.Αντίδοτο: κλείνεις τσόκ και βαζεις πιο χοντρα σκάγια.


Οταν λές παλιό, πρίν πόσο καιρό αναφέρεσαι; Γιατί άλλαξε πάλι τον τελευταιο χρόνο.Χαμήλωσαν τα bars και άλλο.
Αν θες να αγορασεις παλια φυσιγγια ψαξε για κανα παλιο μαγαζακι.....οσο ποιο παλια τοσο ποιο καλα τα Λαμπρο
 
Αν θες να αγορασεις παλια φυσιγγια ψαξε για κανα παλιο μαγαζακι.....οσο ποιο παλια τοσο ποιο καλα τα Λαμπρο
Βρηκα κατι παλια μπλε με 800bar στα 10 ευρω. Πηρα 5αρια. Τα αγορασα 10 ευρω. Με παραξενεψε η χαμηλη τιμη ιδιαιτερα απο τον συγκεκριμενο μαγαζατορα... .xm..xm.
 
Φιλαράκι το φυσίγγιο αυτό ήταν γεμισμένο με s4 πυρίτιδα στα 34 γραμ με Καψυλιο 686 και τα bar ήταν 800, μετά το άλλαξε και το έβγαλε με sipe και τα bar τα έριξε στα 740 λόγου CIP γιατί αλλιώς δεν περνάνε, η διαφορά ολοφάνερη νομίζω α ξέχασα να γράψω ότι το παλιό είχε κάλυκα mante in France και το νέο nompel sport με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.
 
Ελπιζω να πηρες αρκετα κουτια.my man.
Πηρα ενα για δοκιμή γιατι κατι μου βρωμαει στην χαμηλη τιμη απο τον συγκεκριμενο μαγαζατορα...ΜΟλις βγει συμπερασμα θα σκάσω μούρη εξω απο το μαγαζί με το Zetor και την πλατφορμα!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top