Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μιας και συζητούσαμε στο benelli team τρόπους διασποράς βάζω ένα ενδιαφέρον άρθρο..

Φωτό 1 (αναφέρετε στο άρθρο)

HGKlFrg.jpg


Φωτό 2(αναφέρετε στο άρθρο)

bnmo5Cr.jpg



d7Q9u1V.jpg
 
Πολυ ωραιες οι τουφεκιες σου φιλε Κωστα. Ειναι πολυ μεγαλη βελτιωση ο ποιοτικος κωνος στο λειοκαννο και αν οι τουφεκιες στα χαρτονια σου αρεσουν οι ιδιες στο κυνηγι θα σε ξετρελλανουν. Εχεις κερδισει 10 μετρα τουλαχιστον σε δραστικο βεληνεκες και 5 με 10% σε συγκεντρωση σε σχεση με τη συμβατικη καννη. Προσωπικη αποψη μπορεις να ανεβεις ακομη 5 με 10% απο αυτη την ετσι κι αλλιοως εξαιρετικη αποδοση αν χρησιμοποιησεις φρενατο τσοκ.
 
Δεν μπορω να πω γνωμη γιατι πολυ απλα δεν ειχα ποτε οπλο με κοντη καννη..Ομως απο αυτα που κατα καιρους διαβαζω απο ανθρωπους που ειναι γνωστες ειναι οτι το μηκος της καννης δεν παιζει κανενα ρολο για το αν θα κοβει μακρυτερα η τουφεκια η οχι,Αυτο το πιστευαν η παλιοι την εποχη της μαυρης μπαρουτης,εκει απο οτι λέγεται οντως ισχυει.Με τις σύγχρονες ακαπνες μπαρουτες δεν υπαρχει θεμα.Εν ολιγοις οι μακριες καννες βοηθανε στην σκοπευτικη γραμμη κατι που ειναι απαραιτητο σε καρτερισια κυνηγια,τα υπόλοιπα είναι θεμα τσοκ..
Και ενα ωραιο αρθρο που ομως μιλαει για τσιχλα κ οχι για μεγαλυτερο θηραμα,Νοημα παντως βγενει..
http://bostantzis.gr/η-μάχη-των-καννών/
 
Για μένα μακριά ακόμη και για τις κοντινές βολες
Σκοπευτικά ναι ,αλλά από ότι βλέπω βλητικα σαν συγκέντρωση είναι τα ίδια και από ότι φαίνεται και στην πράξη η σημερινές πυρίτιδες δεν χρειάζονται τόσο πολύ χώρο για να λειτουργησουν σε αντίθεση με την μαύρη πυρίτιδα που έβγαινε από την καννη και ακόμα καιγοταν.
 
Σκοπευτικά ναι ,αλλά από ότι βλέπω βλητικα σαν συγκέντρωση είναι τα ίδια και από ότι φαίνεται και στην πράξη η σημερινές πυρίτιδες δεν χρειάζονται τόσο πολύ χώρο για να λειτουργησουν σε αντίθεση με την μαύρη πυρίτιδα που έβγαινε από την καννη και ακόμα καιγοταν.

Και εγώ από σκοπευτικής άποψης μιλάω. Στις μακριές κάννες αναπτύσσονται και λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες.
 
Και εγώ από σκοπευτικής άποψης μιλάω. Στις μακριές κάννες αναπτύσσονται και λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες.
Αυτό που θα θελα να δω Παύλο είναι και τις συγκεντρωσεις σε μεγαλύτερες αποστάσεις για να έχουμε πιπέρι πλήρη εικόνα.
 
Πριν παρω τη benelli, ειχα μια breda astro με 71 cm κανη,στη συνεχεια πηρα το 2011 τη benelli με 61cm κανη για ''να ρχεται πιο γρηγορα''.....διαφορά δεν ειδα, ουτε στο ''πιο γρηγορα'' αλλα ουτε και σε αποδοση, το ιδιο ''εκοβε''(παντα εμπειρικα) ,ΟΜΩΣ....με την 71cm ειχα καλυτερη γραμμη,καλυτερο swing,περισσοτερες επιτυχιες ...μου ρχονταν καλυτερα....ετσι μετα απο 6 χρονια και αφου δεν μπορουσα να τη συνηθισω με τιποτα την αλλαξα και επανηλθα σε 71cm κανη....το μονο που μου κακοφανηκε λιγο με την αλλαγη ηταν το βαρος...το καταλαβα στα χερια μου αμεσως....παντως οσες καραμπινες και ν αλλαξω(να μαστε καλα) παντα θα ναι στο εξης 71cm.
 
Δεν μπορω να πω γνωμη γιατι πολυ απλα δεν ειχα ποτε οπλο με κοντη καννη..Ομως απο αυτα που κατα καιρους διαβαζω απο ανθρωπους που ειναι γνωστες ειναι οτι το μηκος της καννης δεν παιζει κανενα ρολο για το αν θα κοβει μακρυτερα η τουφεκια η οχι,Αυτο το πιστευαν η παλιοι την εποχη της μαυρης μπαρουτης,εκει απο οτι λέγεται οντως ισχυει.Με τις σύγχρονες ακαπνες μπαρουτες δεν υπαρχει θεμα.Εν ολιγοις οι μακριες καννες βοηθανε στην σκοπευτικη γραμμη κατι που ειναι απαραιτητο σε καρτερισια κυνηγια,τα υπόλοιπα είναι θεμα τσοκ..
Και ενα ωραιο αρθρο που ομως μιλαει για τσιχλα κ οχι για μεγαλυτερο θηραμα,Νοημα παντως βγενει..
http://bostantzis.gr/η-μάχη-των-καννών/
Αυτο ακριβως Τασο ...μακρια καννη καλυτερη σκοπευτικη γραμμη ο στοχος ερχεται ποιο κοντα στο ματι
Η ταχυτητες αναπτυσονται στους πρωτους 50 cm στην καννη δεν εχει καμια σημασια το μηκος . Εκεινο ομως που νομιζω οτι συμβσινει σε μια μακρια καννη ειναι καλυτερη συγκεντρωση σκαγιων στο τελος της διαδρομης
Θα το δοκιμασω ομως στο σκοπευτηριο αυτην την εντυπωση εχω..
 
Εγω κυνηγαω και με κοντοκανα (66) και μακρυκανα (72)Στις μπηχτες ντουφεκιες η κοντη κανη δεν συγκρινεται παιδια με τιποταΦετος το καλοκαιρι κυνηγησα και με ενα μακρυ αλλα ελαφρυ και ζυγισμενο οπλο και μου φανηκε αρκετα γρηγορο και αυτοΣτο πυκνο στην μπεκατσα ομως δεν θα πηγαινα με μακρυκανο οπως δεν θα πηγαινα στη φασσα και τα παπια με κοντο
 
Εγω κυνηγαω και με κοντοκανα (66) και μακρυκανα (72)Στις μπηχτες ντουφεκιες η κοντη κανη δεν συγκρινεται παιδια με τιποταΦετος το καλοκαιρι κυνηγησα και με ενα μακρυ αλλα ελαφρυ και ζυγισμενο οπλο και μου φανηκε αρκετα γρηγορο και αυτοΣτο πυκνο στην μπεκατσα ομως δεν θα πηγαινα με μακρυκανο οπως δεν θα πηγαινα στη φασσα και τα παπια με κοντο
Τάσο νομίζω ότι τα 66 εκατοστά δεν είναι κοντή κάννη! Κοντή κάννη είναι κάτω από 60.
 
Last edited:
Βλητικα δε ξερω αν εχουν αξιοσημειωτες διάφορες οι κοντες με τις μακρυες. Προσωπικα τις κοντες δεν τις παω καθόλου. Κυνηγουσα με δικαννο 72.5 εκ. καννες και στις μακρυνες δε μου αρεζε η κοντη σκοπευτικη γραμμη. Τωρα θελω να παρω αυτογεμες και με 71 εκατοστα για γενικο κυνηγι. Αν εβγαινε και με76 εκ. θα το σκεφτόμουν.
Οταν Επωμισα τραποντουφεκο με 76 εκ καννες ενιωσα σαν να ηρθα ενα κλικ πιο κοντα στον στοχο.
Αυτο και μονο μου αρκεί. Αν υπαρχει διαφορα κιολας ακομα καλυτερα.
 
Τάσο νομίζω ότι τα 66 εκατοστά δεν είναι κοντή κάννη! Κοντή κάννη είναι κάτω από 60.
Βασιλη νομιζω οτι κατω απο τα 60 υπαρχει νομικο θεμα . Στα δικανα που δεν εχεις 10 ποντους νομιζω 64-66 ποντοι ειναι το οριο.Οσες φορες ετυχε να επωμισω δικανο κατω απο αυτο ακομη και εγω νομιζα οτι ειχα το στοχαστρο στη μυτη μουΚαι δεν νομιζω να προσφερει κατι παραπανω σε ευχερειαΑτιθετα σε καραμπινα(επειδη εχω και μια AL 48 61cm ex choke) η εικονα ειναι τελειως διαφορετικη εχεις την οπτικη ενος 72ποντου δικανου
 
Last edited by a moderator:
50 εκατ. ελάχιστο μήκος κάννης, 100 εκατ. ελάχιστο μήκος όπλου.
Κάτω από αυτά τα όρια απαιτείται άλλου είδους άδεια κατοχής.
Και εγω για 1 μετρο ξερωΑν σκευτεις οτι στο δικανο απο το πελμα ως τον καθρεφτη ειναι 38-40 εκ τοτε με 60 εκ καννες εισαι στο μετρο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top