Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γενικα παντως εχω παατηρησει οτι οσοι χρησιμοποιουν τσοκ τυπου αναποδης καμπνας ειναι υπερευχαριστημενοι ασχετου κατασκευαστικςη εταιριας...;) Εχω φιλους που τους παροτρινα να παρουν το Skeet της Beretta και δεν το βγαζουν απο πανω ουτε στη φασσα κ το λαγο... Δυστυχως δεν εχω μετρησει διαμετρο στομιου...
kalispera se ollous 19.8 exei exodo to skeet tis beretta
 
έχω κάνει απειρα κυνήγια φασσα παπια με Breda astrolux 62.5 κάννη,,,,,όλα είναι θέμα συνήθειας,,,,φυσικά και δεν την συκγρίνω με μακρύκαννη όμως ειδικά για το κυνήγι που λες

πόσο την βρήκες ;
 
Καλημέρα! Βρήκα χρόνο χθες και έριξα στον πίνακα δυο φυσίγγια σκοπευτικα.

Lambro mezzo 28 gr N 9,5
Όπλο benelli Centro 76cm με porting
Τσοκ kicks smoke σύσφιξη 0.3 (ανάμεσα 4 άστρα και LM)
Απόσταση:30 μέτρα
Πίνακας 0,95-0,95cm
bE860vE.jpg



Lambro sporting 5% N 8.5 465 σκάγια..
Απόσταση:35 μετρα
Όλα τα αλλά ίδια με πάνω..
pZP6Ooq.jpg
 
Last edited:
Καλημέρα! Βρήκα χρόνο χθες και έριξα στον πίνακα δυο φυσίγγια σκοπευτικα.

Lambro mezzo 28 gr N 9,5
Όπλο benelli Centro 76cm με porting
Τσοκ kicks smoke σύσφιξη 0.3 (ανάμεσα 4 άστρα και LM)
Απόσταση:30 μέτρα
bE860vE.jpg



Lambro sporting 5% N 8.5 465 σκάγια..
Απόσταση:35 μετρα
Όλα τα αλλά ίδια με πάνω..
pZP6Ooq.jpg
μαμουνε και τα φυσιγγακια και το οπλακι
 
μαμουνε και τα φυσιγγακια και το οπλακι
Το τσοκ για μενα ολα τα λεφτα σε αυτες τις τουφεκιες. Κλασσικη τουφεκια απο τσοκ φρενου που σου ενισχυει το κεντρο και σου χαριζει αυτες τις αξεχαστες μακρινες βολες.
 
Το τσοκ για μενα ολα τα λεφτα σε αυτες τις τουφεκιες. Κλασσικη τουφεκια απο τσοκ φρενου που σου ενισχυει το κεντρο και σου χαριζει αυτες τις αξεχαστες μακρινες βολες.
σε συνδυασμο με την επιτυχημενη εγχειριση porting σ αυτην την περιπτωση και μπορω να το πω αυτο με σιγουρια γιατι εχω δει πολλες τουφεκιες του γιαννη μ αυτη την καννη
 
4crKJB7.jpg


Και εδώ το lambro sporting σε νούμερο 8.στα 35 μέτρα.τα άλλα ίδια πάλι με πάνω.
Ένα φυσίγγι το οποίο δεν το έριχνα αλλά το ρίχνουν πολλοί σκοπευτήριο με πολύ καλά αποτελέσματα.δοκιμασα 2 κουτάκια και έπαθα πλάκα.και μάλλον θα το ρίχνω μόνιμα.και σε πολύ καλή τιμή 5,9 τα 25. Ίσως σε κιβώτιο να κατεβαίνει και άλλο δεν έχω ρωτήσει..είχα τις υποψίες μου και με το Μητσο το χειμώνα καθώς κατέβαζε κάτι τσίχλες με αυτά δεν θέλω να πω μέτρα καθώς δεν μπορούσα να υπολογίσω με ακρίβεια αλλά ήταν υπερβολικά μακριά καθώς πήγαινα πολλές φορές να του τις βρω και μου έλεγε πήγαινε-πήγαινε-πηγαινε κι'αλλο τον κοίταζα λεω με δουλεύει και όμως η τσίχλα ήταν εκεί..βεβαια βάζει και κλειστά τσοκ 75-100 η 50-75...είπα στο μαγαζί που τα παίρνω να φέρει και 7,5 και 9,5 που τα βγάζει η lambro...
 
Last edited:
σε συνδυασμο με την επιτυχημενη εγχειριση porting σ αυτην την περιπτωση και μπορω να το πω αυτο με σιγουρια γιατι εχω δει πολλες τουφεκιες του γιαννη μ αυτη την καννη
Ναι Ευριπίδη έχω μείνει ευχαριστημένος από το όπλο,αλλά έριχνα με κοντό κοντάκι μετά από αυτοψία που έκαναν οι επαγγελματίες (σκοπευτές) του σκοπευτηρίου.
Και είχαν δίκιο.κακο πράγμα η συνήθεια τελικά..το όπλο μάκρυνε από τα 38,5 στα 40,5 και παράλληλα επειδή χαμήλωσε πολύ έβαλα την 50αρα φλάντζα και τώρα είναι πολύ καλύτερο..μεσοβέζικες λύσεις αλλά είμαι πολύ καλύτερα στο όπλο μέχρι να έρθει η ώρα να πάω Θεσσαλονίκη και εκεί αναλαμβάνει ο Σκριβάνος..
 
Το τσοκ για μενα ολα τα λεφτα σε αυτες τις τουφεκιες. Κλασσικη τουφεκια απο τσοκ φρενου που σου ενισχυει το κεντρο και σου χαριζει αυτες τις αξεχαστες μακρινες βολες.
Όπως το λες το πιστεύω και εγώ αλλά και το porting ίσως να μαζεύει λίγο την τουφεκια..
 
4crKJB7.jpg


Και εδώ το lambro sporting σε νούμερο 8.στα 35 μέτρα.τα άλλα ίδια πάλι με πάνω.
Ένα φυσίγγι το οποίο δεν το έριχνα αλλά το ρίχνουν πολλοί σκοπευτήριο με πολύ καλά αποτελέσματα.δοκιμασα 2 κουτάκια και έπαθα πλάκα.και μάλλον θα το ρίχνω μόνιμα.και σε πολύ καλή τιμή 5,9 τα 25. Ίσως σε κιβώτιο να κατεβαίνει και άλλο δεν έχω ρωτήσει..είχα τις υποψίες μου και με το Μητσο το χειμώνα καθώς κατέβαζε κάτι τσίχλες με αυτά δεν θέλω να πω μέτρα καθώς δεν μπορούσα να υπολογίσω με ακρίβεια αλλά ήταν υπερβολικά μακριά καθώς πήγαινα πολλές φορές να του τις βρω και μου έλεγε πήγαινε-πήγαινε-πηγαινε κι'αλλο τον κοίταζα λεω με δουλεύει και όμως η τσίχλα ήταν εκεί..βεβαια βάζει και κλειστά τσοκ 75-100 η 50-75...είπα στο μαγαζί που τα παίρνω να φέρει και 7,5 και 9,5 που τα βγάζει η lambro...
φιλεμου γιαννη τα lampro τα ριχνω τωρα τελαυται στο σκοπευτηριο και ωντος ειναι πωλη δυναμητεςςςς,,και το μηνα γεναρη φλεβαρη τα ερηξα στα τσιχλονια καρτερι με κρυααα και βγαζανε φανταστηκες τουφεκιεεεςςςς,και με 6 ευρω το κουτακι πωλη καλη τιμη για εμαινααα
 
Καλημερα! Φετος κυνηγησα αρκετα με την benelli Centro.ειχα ηλεκτροκολησει πανω το 3 αστρα μαμα crio plus,(δεν ειχα αγορασει κανενα aftermarket τοτε)
σχεδον σε ολα τα κυνηγια,εκτος απο τα ορτυκια.εμεινα απολυτα ευχαριστημενος με τα σκοτωματα του οπλου σε ολα μου τα κυνηγια (κατα το πλειστον τσιχλες-ορτυκια αλλα και μερικους λαγους και φασσες και λιγα τρυγονια.επισης τουφεκισα αρκετες κουρουνες).. Το οπλο,παντα κατα την γνωμη μου εχει τρομερο ζυγισμα,ωραιο και βολικο πιασιμο στη λεπτη παπια,ωραια σκοπευτικη γραμμη,και γενικα πολυ καλο οδηγημα προς το στοχο.εχω 2 κανες μια 66cm με ανθρακονημα στη ριγα και mobil choke και μια 76cm με crio plus choke.
Βρηκα λιγο χρονο χθες μιας και ημουν στο χωριο και εριξα μερικες τουφεκιες με τα σκοπευτικα φυσιγγια lambro 5% 28gr..
Οπλο:Benelli Centro 76cm porting.
Τσοκ:Kicks smoke 0,3 (αναμεσα 4 αστρα και LM).
Αποσταση 40 μετρα μετρημενα με κορδελα.
Φυσιγγι:lambro 5% 28gr N8,5.
Στοχος:0,95•0,95

0hQ5C4G.jpg
[/URL]

Μαμα choke crio plus 3 αστρα.
Ολα τα αλλα ιδια με πανω.

98ngU6A.jpg
[/URL]
 
Αν κυνηγάς λαγό, δεν το συζητώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει ποτέ ντουφεκιά του στον πίνακα.
Ευχαριστώ τον Γιάννη που μας έδωσε αυτή την ευκαιρία.
Μόνο που μας βάζει σπίθες με τέτοιες δοκιμές και δεν με βλέπω να δοκιμάζω φυσίγγι κάτω από τα 50 μέτρα... :-)
Το συγκεκριμένο φυσιγγι ...Remington nitro mag 42.5 3 νούμερο...στα 36 μετρα δίνει σχεδόν παντα κοντά στο 90%συγκέντρωση!!!!το υπολοιπο 10% στο χαρτι 1x1 ....384μετρα το δευτερόλεπτο...δεν το λες αργό αλλά κανονικό!ως τρίτο...πηρα παπια σε μεγάλες αποστάσεις....απομακρυνομενα ...οχι τραβερσα!
 
Last edited by a moderator:
Πίνακες στο σκοπευτήριο Ασπροπύργου , δοκίμασα με FABARM ELOS 76cm 12 συνταγές που είχα μαζί μου όλες οι δοκιμές είναι στα 35 μέτρα
Πάμε λοιπόν.
MB32 1,65x32 No7,5 cx2000 AQUILA 24 2αστρα
free picture upload

MB32 1,65x32 No7,5 cx2000 GIOVANNI 22+Φελλο 2αστρα
img host

MB32 1,75x33,5 cx2000 DRAGO20 2αστρα
image sharing

MB32 1,75x33,5 No7,5 cx2000Z2M21 2αστρα
image hosting

MB32 1,55x28 No 7,5 cx2000 AQUILA 26 2αστρα
image hosting free

PSB1 1,73x33 No7,5 688 2αστρα
uploadimage

PSB1 1,75X33 No6 688 DRAGO 20 2αστρα
uploadimage

PSB2 1,75x34 No7,5 688 DRAGO 17 2αστρα
imag

PSB2 1,80x34 No7,5 688 DRAGO17 2αστρα
free image host

PSB2 1,80x34 No7,5 cx2000 DRAGO 17 φελλό 8αστερο 2αστρα
upload pics

PSB2 1,85x36 No6 688 DRAGO17 2αστρα
upload

F2x28 1,45x29 No 7,5 cx2000 AQUILA 26 2αστρα
image hosting 20mb

Και 2 έτοιμα σκοπευτικά
NSI UNO PRIMA 8,5 35m 2αστρα
adult photo sharing

NSI UNO PRIMA 8,5 35m full/1 άστρο
free image host
 
Πρωτον Οι βολές όπως βλέπεις σου φεύγουν δεξιά ...κακό αυτό μάλλον θέλεις "φτιαξιμο" επίσης τα 2* ....πιο πολύ για 3* μοιάζει, ανοιχτό πολύ για 2* είναι, τριτων τα ΝSI ήταν μακράν καλύτερα από τα φτιαχτά που εριξες, ίσως τα δικά σου λόγω ζέστης ανοίγουν , το πρώτο psb1 , psb2 k to f2 ήταν ωραία. Προσωπική άποψη πάντα. Ίσως με 15 βαθμούς κ κάτω να είναι πολύ καλύτερα τα φτιαχτα
 
Πρωτον Οι βολές όπως βλέπεις σου φεύγουν δεξιά ...κακό αυτό μάλλον θέλεις "φτιαξιμο" επίσης τα 2* ....πιο πολύ για 3* μοιάζει, ανοιχτό πολύ για 2* είναι, τριτων τα ΝSI ήταν μακράν καλύτερα από τα φτιαχτά που εριξες, ίσως τα δικά σου λόγω ζέστης ανοίγουν , το πρώτο psb1 , psb2 k to f2 ήταν ωραία. Προσωπική άποψη πάντα. Ίσως με 15 βαθμούς κ κάτω να είναι πολύ καλύτερα τα φτιαχτα
Ναι θα σημφ.με τον Τολι.Μαλον τα φτιαχτα ειναιλιγο δυνατα για τορα.Μου αρεσε η psb2 με τον 17ρη
drago.
 
Πρωτον Οι βολές όπως βλέπεις σου φεύγουν δεξιά ...κακό αυτό μάλλον θέλεις "φτιαξιμο" επίσης τα 2* ....πιο πολύ για 3* μοιάζει, ανοιχτό πολύ για 2* είναι, τριτων τα ΝSI ήταν μακράν καλύτερα από τα φτιαχτά που εριξες, ίσως τα δικά σου λόγω ζέστης ανοίγουν , το πρώτο psb1 , psb2 k to f2 ήταν ωραία. Προσωπική άποψη πάντα. Ίσως με 15 βαθμούς κ κάτω να είναι πολύ καλύτερα τα φτιαχτα
Καλημέρα , με αυτό το όπλο δεν είχα ρίξει ξανά ούτε το έχω ρυθμίσει ακομα , εκτός απο το λίγο δεξιά φεύγει και λίγο κάτω για τα δικα μου γούστα , για τα τσοκ επίσης δεν έχω άποψη . Στα φυσιγγια τωρα , ειναι τα πρώτα που έκλεισα με την mec και μετά ρελιασμα με δραπανο πάγκου ,μέχρι τωρα έκανα στρογγυλό ρελι, αυτό που είδα ήταν οτι το πάτημα ήταν πολύ, γύρω στα 57mm οπότε κάποιες συνταγές μπορεί να επιρεασθηκαν απο εκεί αρκετά. Όσο για την σύγκριση με τα nsi , υπολόγισε εκτός των άλλων οτι έχουν ένα νούμερο λεπτοτερα σκάγια , 5 περισσότερα στο γραμμάριο. Ωραιο και μαλακό στο ρίξιμο ειδικά με θερμοκρασία μέχρι 25 βαθμούς που είχε χθες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top