Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και ο κύκλος που βλέπουμε ειναι διαμέτρου 76εκατοστων?σορρυ που δεν ρώτησα προηγουμένως...αψογη τουφεκια!

Ναι 76 εκατοστα ειναι...

Γιαννη,αψογη δεν θα την ελεγα....
Μορφολογικα...
Σκοτώνει ομως η ρημάδα!
Τουλαχιστον ,αυτο λενε οι χρηστες των kicks...:)

Μεγαλη, πολυ μεγαλη κουβεντα αυτη... Αυτη η εικονα ειναι η χαρακτηριστικη των τσοκ φρενου... Οχι πολυ ομοιομορφια, μικρες ομαδουλες σκαγιων, αλλα κ υψηλο ποσοστο συγκεντρωσης...
Δεν ειμαι σιγουρος αν η κατανομη η η συγκεντρωση ειναι αυτη που "σκοτωνει" τελικα... Δικος μου στοχος, ειναι να παιρνω τον αριθμο των σκαγιων που θεωρητικα χρειαζεται ενα θηραμα για αμεση καταβολη, κ να κοιταω σε δευτερη μοιρα την κατανομη...
Η μικρη μου εμπειρια μου εχει δειξει, οτι οι πολυ ομοιομορφες κατανομες ειναι οδηγουμενες και απο μεγαλες ατρακτους που εμενα δεν μου πολυταιριαζουν...
Στην προκειμενη περιπτωση, με 140 σκαγια εντος του κυκλου, μπορει να εγγυηθει την αμεση καταβολη μιας φασσας σε αυτη την αποσταση, απο θεωρητικης αποψης...
 
Last edited:
Αυτές τις "ομαδούλες" των σκαγιών που αναφέρει συχνά ο Αρις και που βγάζουν κάποια τσοκ, τις είδα χαρακτηριστικά όταν "παίζαμε" με τον πίνακα την περασμένη εβδομάδα. Έριξα ένα φυσιγγι 28γρ νούμερο 8 στα 60 μέτρα με το kicks smoke 9/10. Είδα σε όλη την επιφάνεια του πίνακα ομαδούλες σκαγιών σε τετράδες και τριάδες. Τα σκάγια στις ομάδες αυτές ήταν πολύ κοντά μεταξύ τους, 1 ή 2 cm, ενώ όλες αυτές οι ομάδες απήχαν αρκετά η μία από την άλλη, περίπου 15-20 cm, λογικό για τέτοια απόσταση με αυτή τη γομωση.
Αυτομάτως όμως γεννάται ο συνειρμός, όταν βλέπεις μια τέτοια εικόνα, για το αποτέλεσμα που μπορεί να έχει μια τέτοια ομάδα σκαγιών, αν πέσει πάνω σε ένα μικρό φτερωτό στην εξωπραγματική αυτή απόσταση.
 
Αυτές τις "ομαδούλες" των σκαγιών που αναφέρει συχνά ο Αρις και που βγάζουν κάποια τσοκ, τις είδα χαρακτηριστικά όταν "παίζαμε" με τον πίνακα την περασμένη εβδομάδα. Έριξα ένα φυσιγγι 28γρ νούμερο 8 στα 60 μέτρα με το kicks smoke 9/10. Είδα σε όλη την επιφάνεια του πίνακα ομαδούλες σκαγιών σε τετράδες και τριάδες. Τα σκάγια στις ομάδες αυτές ήταν πολύ κοντά μεταξύ τους, 1 ή 2 cm, ενώ όλες αυτές οι ομάδες απήχαν αρκετά η μία από την άλλη, περίπου 15-20 cm, λογικό για τέτοια απόσταση με αυτή τη γομωση.
Αυτομάτως όμως γεννάται ο συνειρμός, όταν βλέπεις μια τέτοια εικόνα, για το αποτέλεσμα που μπορεί να έχει μια τέτοια ομάδα σκαγιών, αν πέσει πάνω σε ένα μικρό φτερωτό στην εξωπραγματική αυτή απόσταση.
Κι αν σκεφτείς ότι το ψιλο σκαγι ανοίγει πιο γρήγορα ...μια χαρά....η διαμετρος των κενών
....τις δικές μου δοκιμές τις κάνω παντα με 6αρι!
 
Δεν ειναι δικο μου το φυσιγγι Βασιλη, ενος φιλου ειναι που γουσταρει τα 28αρια πολυ... Φταιχνει ωραια φυσιγγια ναι, χωρις υπερβολες στις δοσολογιες... Απλα το εβαλα για να δουμε οτι με ενα σφιχτο τσοκ, δουλευουν πολυ ομορφα τα 28αρια κ μακρια..
 
Χθες πήγα στο Σκοπευτήριο Ασπροπύργου ΑΨΙΔΑ,για να δοκιμάσω την browning auto5 special light μου,μετά την τροποποίηση που έγινε από τον Κώστα Λιάκο.
Από σταθερό με κάνη 71'' φουλ τσοκ,έγινε ένα όπλο με κάνη 60" και τοποθετήθηκαν τσοκ thin wall της colonial. Το όπλο στη δοκιμή,φοράει τσοκ SKT.
https://photos.app.goo.gl/3BLDEdOhjcTOIdmc2
https://photos.app.goo.gl/AFcPKoW2nvYqRTar2
https://photos.app.goo.gl/8HiEjvtc40fbfurs2
https://photos.app.goo.gl/qO5cNNzjlFMhyzoT2
https://photos.app.goo.gl/qRY4NqqkQhdZ9f6c2
 
Διαμαντη,αν οι τουφεκιες σου ειναι "μπηχτες",μαλλον θελει κατεβασμα το χτενι...:)
Εκτος κι αν ηθελημενα πηγαινε ψηλα η τουφεκια σου...
Όχι Γιάννη,δεν είναι μπηχτές,σημαδεύοντας έριχνα,αλλά μου "έφυγε" η τουφεκιά και το κατάλαβα.Ήμουν πιεσμένος χρονικά,γιατί ρίχναν με πιστόλι στο τελευταίο τεραίν κοντα στους πίνακες και έπρεπε να κάνω γρήγορα.
Ξαναβάζω τις φωτογραφίες,απευθείας:
PicsArt_07-22-02.12.04_zpsr6kp08fs.jpg~original
PicsArt_07-22-02.11.27_zpskzddmgux.jpg~original
PicsArt_07-22-02.10.55_zpsa0rv5dyi.jpg~original
PicsArt_07-22-02.10.03_zpsjnmrqjmw.jpg~original
PicsArt_07-22-02.09.01_zpshj8deko6.jpg~original
PicsArt_07-22-02.07.09_zps6pfdd731.jpg~original
 
Το βλέπω αυτό,με λίγο καλύτερη κατανομή του FELTRO. Το όπλο είναι σίγουρα στα μέτρα μου και περίμενα με το skeet και 60άρα κάνη,να είχα πιο ανοιχτή τουφεκιά.Όλες οι βολές είναι "κλειστές" και ίδίως στην πάνω αριστερή μεριά.Και όπως προείπα,τα όπλο μου έφυγε ελαφρώς σε μερικές ντουφεκιές.
 
Διαμαντη εμενα μια χαρα μου φαινονται οι τουφεκιες, φυσιολογικες για 20 μετρα κ τσοκ skeet που μαλλον ειναι 4,5 αστρα...
Ωστοσο περα απο το δεξια-αριστερα, ολες οι βολες ειναι λιγο ψηλα στον πινακα, αν εσυ μαδευες στο κεντρο ιιιιιιιισως θελει λιγο κατεβασμα το οπλο... Θα το δεις κ στο κυνηγι βεβαια τι θα σε βολεψει αλλα εχε το στο μυαλο σου...;)
 
Το βλέπω αυτό,με λίγο καλύτερη κατανομή του FELTRO. Το όπλο είναι σίγουρα στα μέτρα μου και περίμενα με το skeet και 60άρα κάνη,να είχα πιο ανοιχτή τουφεκιά.Όλες οι βολές είναι "κλειστές" και ίδίως στην πάνω αριστερή μεριά.Και όπως προείπα,τα όπλο μου έφυγε ελαφρώς σε μερικές ντουφεκιές.
Εγώ τις βλέπω πολύ καλές, για skeet τσοκ και στα 20 μέτρα, τις θεωρώ μάλλον φυσιολογικές ... ίσως λίγο προς σφιχτές, και περισσότερο στο Δορκάς 32, εκτός κι αν είναι ιδέα μου επειδή έχει φύγει λίγο πάνω κι αριστερά. Δεν ξέρουμε βέβαια και την πραγματική σύσφιξη, θεωρητικά στα αμερικάνικα τσοκ το skeet δίνει περίπου 1/10 (για την ακρίβεια 0,005 της ίντσας), αλλά ανάλογα τον αυλό της κάννης μπορεί να σου βγει και 2/10 ή και περισσότερο, δηλ. πιο κοντά σε IC ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top