Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όχι Γιάννη,δεν είναι μπηχτές,σημαδεύοντας έριχνα,αλλά μου "έφυγε" η τουφεκιά και το κατάλαβα.Ήμουν πιεσμένος χρονικά,γιατί ρίχναν με πιστόλι στο τελευταίο τεραίν κοντα στους πίνακες και έπρεπε να κάνω γρήγορα.
Ξαναβάζω τις φωτογραφίες,απευθείας:
PicsArt_07-22-02.12.04_zpsr6kp08fs.jpg~original
PicsArt_07-22-02.11.27_zpskzddmgux.jpg~original
PicsArt_07-22-02.10.55_zpsa0rv5dyi.jpg~original
PicsArt_07-22-02.10.03_zpsjnmrqjmw.jpg~original
PicsArt_07-22-02.09.01_zpshj8deko6.jpg~original
PicsArt_07-22-02.07.09_zps6pfdd731.jpg~original
Θανατος για απογευματινο παπι ετσι οπως βλεπω τον πινακα.....τουφεκια και μαμ.....χαχαχαχαχα
 
Ωραίες οι τουφεκιες από θέμα κατανομής. Η μπεκάτσα και το ορτυκι δεν γλιτώνουν. Αν αναλογιστουμε όμως την χαμηλή πτήση ειδικά του ορτυκιού και το ξάφνιασμα που προκαλεί το ξεπεταγμα του, ακόμα και με σκύλο και αν σκεφτούμε ότι έχουμε την τάση να επομίζουμε σκουπίζοντας από κάτω προς τα πάνω, το τουφέκι θέλει κατέβασμα, πόσο μάλιστα από την στιγμή που οι τουφεκιές έγιναν συμαδευτές. Υπάρχει περίπτωση στην αυθόρμητη και αξαφνη επώμιση η τουφεκια να φεύγει ακόμα πιο ψηλά. Μια ωραία προπόνηση για να δεις που πάει η τουφεκιά θα ήταν να πας μέχρι το Σχιστο και να ζητήσεις αυτό το κυνηγητικο παιχνίδι που έχουν στο αριστερό γήπεδο και το λένε "φερμα". Κάθεσαι στην καταπακτη των δίσκων του τραπ και τουφεκάς όλα τα τραποπιατα πολύ πιο κοντά από την κανονική απόσταση του τραπ. Έτσι θα δεις εύκολα αν είσαι πάνω στον στόχο ή από πάνω.
Επειδή το τουφέκι δείχνεις να το γουστάρεις πολύ, κάνε του μια ριζική ανανέωση στα ξύλα. Θα γίνει του κουτιού και καλύτερο :)
 
Όχι Γιάννη,δεν είναι μπηχτές,σημαδεύοντας έριχνα,αλλά μου "έφυγε" η τουφεκιά και το κατάλαβα.Ήμουν πιεσμένος χρονικά,γιατί ρίχναν με πιστόλι στο τελευταίο τεραίν κοντα στους πίνακες και έπρεπε να κάνω γρήγορα.
Ξαναβάζω τις φωτογραφίες,απευθείας:
PicsArt_07-22-02.12.04_zpsr6kp08fs.jpg~original
PicsArt_07-22-02.11.27_zpskzddmgux.jpg~original
PicsArt_07-22-02.10.55_zpsa0rv5dyi.jpg~original
PicsArt_07-22-02.10.03_zpsjnmrqjmw.jpg~original
PicsArt_07-22-02.09.01_zpshj8deko6.jpg~original
PicsArt_07-22-02.07.09_zps6pfdd731.jpg~original
Διαμαντή πόσο σου κόστισε το εγχείρημα;
Όσο για το κατέβασμα στο χτένι είμαι ο μοναδικός που θα διαφωνήσει με τους πολλούς, κ εμένα με βολεύει να είναι ψηλά ειδικά στις μπηχτές.
 
Διαμαντη εμενα μια χαρα μου φαινονται οι τουφεκιες, φυσιολογικες για 20 μετρα κ τσοκ skeet που μαλλον ειναι 4,5 αστρα...
Ωστοσο περα απο το δεξια-αριστερα, ολες οι βολες ειναι λιγο ψηλα στον πινακα, αν εσυ μαδευες στο κεντρο ιιιιιιιισως θελει λιγο κατεβασμα το οπλο... Θα το δεις κ στο κυνηγι βεβαια τι θα σε βολεψει αλλα εχε το στο μυαλο σου...;)

Εγώ τις βλέπω πολύ καλές, για skeet τσοκ και στα 20 μέτρα, τις θεωρώ μάλλον φυσιολογικές ... ίσως λίγο προς σφιχτές, και περισσότερο στο Δορκάς 32, εκτός κι αν είναι ιδέα μου επειδή έχει φύγει λίγο πάνω κι αριστερά. Δεν ξέρουμε βέβαια και την πραγματική σύσφιξη, θεωρητικά στα αμερικάνικα τσοκ το skeet δίνει περίπου 1/10 (για την ακρίβεια 0,005 της ίντσας), αλλά ανάλογα τον αυλό της κάννης μπορεί να σου βγει και 2/10 ή και περισσότερο, δηλ. πιο κοντά σε IC ...
Όντως 4,5 το δίνουν και ο αυλός του όπλου είναι 18,4. Πραγματική σύσφιξη Στέλιο δεν ξέρω,αλλά ή IC ή κατι ανάμεσα σε βελτιωμένο και κύλιδρο και εμένα με καλύπτει,για τα κυνήγια που κάνω.
Μου έχει φύγει παιδιά το όπλο σε μερικές βολές,το κατάλαβα,αλλά με το λίγο χρόνο που είχα,γίναν όλα βιαστικά.Οποτε μπορέσω θα ξαναπάω βέβαια..
 
Ωραίες οι τουφεκιες από θέμα κατανομής. Η μπεκάτσα και το ορτυκι δεν γλιτώνουν. Αν αναλογιστουμε όμως την χαμηλή πτήση ειδικά του ορτυκιού και το ξάφνιασμα που προκαλεί το ξεπεταγμα του, ακόμα και με σκύλο και αν σκεφτούμε ότι έχουμε την τάση να επομίζουμε σκουπίζοντας από κάτω προς τα πάνω, το τουφέκι θέλει κατέβασμα, πόσο μάλιστα από την στιγμή που οι τουφεκιές έγιναν συμαδευτές. Υπάρχει περίπτωση στην αυθόρμητη και αξαφνη επώμιση η τουφεκια να φεύγει ακόμα πιο ψηλά. Μια ωραία προπόνηση για να δεις που πάει η τουφεκιά θα ήταν να πας μέχρι το Σχιστο και να ζητήσεις αυτό το κυνηγητικο παιχνίδι που έχουν στο αριστερό γήπεδο και το λένε "φερμα". Κάθεσαι στην καταπακτη των δίσκων του τραπ και τουφεκάς όλα τα τραποπιατα πολύ πιο κοντά από την κανονική απόσταση του τραπ. Έτσι θα δεις εύκολα αν είσαι πάνω στον στόχο ή από πάνω.
Επειδή το τουφέκι δείχνεις να το γουστάρεις πολύ, κάνε του μια ριζική ανανέωση στα ξύλα. Θα γίνει του κουτιού και καλύτερο :)
Αφού λέτε τρεις έμπειροι ανθρώποι ότι είναι εντάξει οι κατανομές,με χαροποιεί αν και θα περίμενα μεγαλύτερο άνοιγμα εγώ.Εχω πάει Γιωργο με την βιτορια στο Σχιστό και έριχνα φέρμα,αλλά εκεί προσωπικά δεν ξαναπατάω.
Μόνο στου Ασπροπύργου θα πηγαίνω,αλλά τωρα φευγω για Χίο και όταν γυρίσω θα έχει αρχίσει το κυνήγι,οπότε το όπλο θα κυνηγήσει κανονικότατα και σκοπευτήριο όποτε κάτσει πάλι.
Θα τα πούμε.....
 
Ωραίες οι τουφεκιες από θέμα κατανομής. Η μπεκάτσα και το ορτυκι δεν γλιτώνουν. Αν αναλογιστουμε όμως την χαμηλή πτήση ειδικά του ορτυκιού και το ξάφνιασμα που προκαλεί το ξεπεταγμα του, ακόμα και με σκύλο και αν σκεφτούμε ότι έχουμε την τάση να επομίζουμε σκουπίζοντας από κάτω προς τα πάνω, το τουφέκι θέλει κατέβασμα, πόσο μάλιστα από την στιγμή που οι τουφεκιές έγιναν συμαδευτές. Υπάρχει περίπτωση στην αυθόρμητη και αξαφνη επώμιση η τουφεκια να φεύγει ακόμα πιο ψηλά. Μια ωραία προπόνηση για να δεις που πάει η τουφεκιά θα ήταν να πας μέχρι το Σχιστο και να ζητήσεις αυτό το κυνηγητικο παιχνίδι που έχουν στο αριστερό γήπεδο και το λένε "φερμα". Κάθεσαι στην καταπακτη των δίσκων του τραπ και τουφεκάς όλα τα τραποπιατα πολύ πιο κοντά από την κανονική απόσταση του τραπ. Έτσι θα δεις εύκολα αν είσαι πάνω στον στόχο ή από πάνω.
Επειδή το τουφέκι δείχνεις να το γουστάρεις πολύ, κάνε του μια ριζική ανανέωση στα ξύλα. Θα γίνει του κουτιού και καλύτερο :)
Βρε Γιωργο πριν 1,5 μηνα που εφυγα δεν το ειχαν "φερει" το παιχνιδι ακιμη αχαχαχα ... δλδ ριχνεις ολοκληρη πουλα απο το τραπ σε "φερμαριστα" πουλια? 3πλετες επιτρεπονται .yel.
 
Αφού λέτε τρεις έμπειροι ανθρώποι ότι είναι εντάξει οι κατανομές,με χαροποιεί αν και θα περίμενα μεγαλύτερο άνοιγμα εγώ.Εχω πάει Γιωργο με την βιτορια στο Σχιστό και έριχνα φέρμα,αλλά εκεί προσωπικά δεν ξαναπατάω.
Μόνο στου Ασπροπύργου θα πηγαίνω,
αλλά τωρα φευγω για Χίο και όταν γυρίσω θα έχει αρχίσει το κυνήγι,οπότε το όπλο θα κυνηγήσει κανονικότατα και σκοπευτήριο όποτε κάτσει πάλι.
Θα τα πούμε.....
Ο λογος Στελιο ?
 
Εγώ το έγραψα Τόλη και πρόκειται γι'αυτό το λόγο: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκοπευτήριο-Σχιστού.50/page-44#post-179459
σορρυ διαμαντη απο ταχυτητα το εγγραψα, αν και .off topic. βρε φιλε Σχιστο εχω κανει πολλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες δοκιμες στο πινακα, ποτε μα ποτε δεν μ ειπε ο Μιμης κατι.
 
Θα ηθελα να απευθυνθω στους γνωστες της παρεας και να μου πουν εαν οι τουφεκιες αυτες και τα ποσοστα οπου βλεπετε ειναι ικανοποιητικα για τα μετρα που βλεπετε...τα τσοκακια ειναι τα μαμα τα invector ds και κατι ακομα που δεν εχω γραψει ειναι το νουμερο των σκαγιων οπου ειναι 8αρια σε ολες τις δοκιμες...(ειχα βαλει και πιο παλια καποιες τουφεκιες με καποια αλλα φυσιγγια και τα ιδια τσοκ αλλα ''δεν''....καποιοι μπορει να θυμονται και θα ηθελα να μου πουν τη γνωμη τους τωρα,δεν εχει γινει καποια επεμβαση πανω στο οπλο απο τις προηγουμενες δοκιμες)




 
Last edited:
ρε παιδια μ αυτες τις τουφεκιες γιατι εχετε παραπονα απο τα μαμα τσοκ??δημητρη εχεις επεμβει στ οπλο?? γραψε λαθος.τωρα ειδα οτι δεν εχεις επεμβει.παρα πολυ καλες τουφεκιες για μαμα.τι στραβο βλεπετε??σημειωτεον οτι ειναι και 8αρια
 
Δημητρη, κ ολοι οσοι ασχολουνται με μετρησεις... εδω ειναι ενα πολυ χρησιμο πινακακι που δειχνει τα αναμενομενα ποσοστα συγκεντρωσης που πρεπει να εχεις ενα σωστο τσοκ βαση συσφιξης αναλογα με την αποσταση για να εχετε ενα μπουσουλα...
Αν αναλογιστουμε οτι τα τσοκ ειναι βαση συσφιξης ενα νουμερο πιο ανοιχτα απο τα αναγραφομενα, εισαι ενα 10% κατω τουλαχιστον απο το αναμενομενο σε καθε αποσταση...
 
ρε παιδια μ αυτες τις τουφεκιες γιατι εχετε παραπονα απο τα μαμα τσοκ??δημητρη εχεις επεμβει στ οπλο??
οχι το γραφω και επανω αν κιταξεις...εκανα τις δοκιμες αυτες τωρα και εβγαλα πρωτη φορα ποσοστα διοτι σκευτομαι να την παω για κωννο και να την συγκρινω μετα τον κωννο...αλλα ηθελα και την γνωμη μερικων απο εδω διοτι εχε δει τουφεκιες και τουφεκιες σε πινακες με ποσοστα κ.λ.π
 
Δημητρη, κ ολοι οσοι ασχολουνται με μετρησεις... εδω ειναι ενα πολυ χρησιμο πινακακι που δειχνει τα αναμενομενα ποσοστα συγκεντρωσης που πρεπει να εχεις ενα σωστο τσοκ βαση συσφιξης αναλογα με την αποσταση για να εχετε ενα μπουσουλα...
Αν αναλογιστουμε οτι τα τσοκ ειναι βαση συσφιξης ενα νουμερο πιο ανοιχτα απο τα αναγραφομενα, εισαι ενα 10% κατω τουλαχιστον απο το αναμενομενο σε καθε αποσταση...
Αρη οπως ακριβως το ειπες τωρα που το παρατηρω ειναι σχεδον 10% κατω απο οτι λεει πχ ο πινακας αυτος...
 
Δημητρη, κ ολοι οσοι ασχολουνται με μετρησεις... εδω ειναι ενα πολυ χρησιμο πινακακι που δειχνει τα αναμενομενα ποσοστα συγκεντρωσης που πρεπει να εχεις ενα σωστο τσοκ βαση συσφιξης αναλογα με την αποσταση για να εχετε ενα μπουσουλα...
Αν αναλογιστουμε οτι τα τσοκ ειναι βαση συσφιξης ενα νουμερο πιο ανοιχτα απο τα αναγραφομενα, εισαι ενα 10% κατω τουλαχιστον απο το αναμενομενο σε καθε αποσταση...
αρη δεν διαφωνω με τον πινακα αλωστε εχεις και το 725 και ξερεις καλυτερα απο μενα αλλα ρε φιλε εως τα 45 μετρα με τα μαμα δεν φευγει τιποτα απο κει.απο εκει και περα μ ενα καλο τσοκ φρενου θα κανει απιστευτα πραματα.και για 8αρια ειναι παρα πολυ καλες τουφεκιες.προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν θελει πειραγμα τ οπλο.βεβαια υποκειται στην κριση του ιδιοκτητη
 
Αυτή την απορία έχω κι εγώ .....απο κατανομες σούπερ ...απο συγκέντρωση κλασσικά 1 τσοκ κάτω....το 2 άστρα έδωσε την συγκέντρωση του modified....που αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να είναι 55-60% στα 36.5 μετρα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top