Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με την τρομαρα που πηρα το απογευμα και ενα αγχος θα το ξανα σκεφτω παρα πολυ να πειραξω κατι εκτος αν δω μεγαλη διαφορα το φθινοπωρο....yel..,,,,,.
Ευχομαι να δεις διαφορα προς το καλυτερο αν και θεωρω δεν ειναι θεμα κωνου.....σιγουρα ειναι μεγαλο θεμα η ζεστη για δοκιμες δεν το συζηταω καθολου.....περιμενω τις πρωτες ευκαιριες να κανω κιεγω δοκιμες με το decoy
 
Εγώ δεν γλεντάω κανέναν, τελευταίος έγραψα αφού πρώτα είδα άγχος για αποτυχημένες επεμβάσεις. Όσο για την Rafaello.....τον θέλει τον κώννο της ;)
Και όχι μόνο. . Και την αποχρ. Της θέλει και το 18.55 θέλει. Και οι παλιές ακόμα περισσότερο. Αν θες να βαρας χοντρά φυσίγγια.
 
λοιπον ακουστε τωρα.σημερα ηρθε σκοπευτηριο ενας ανθρωπος με μια α400 xtrema της προσφορας με 76 π.καννη.ειμαι ο πρωτος που δεν μ αρεσει η 400.μετα απ αυτα που ειδα σημερα αλλαξα γνωμη.πιστολε απιστευτο και το βασικοτερο ολων.ο ανθρωπος εριχνε cheddite 28αρια 8 νουμερο τα οποια τα πηρε απο το σκοπευτηριο,εριχνε με το 4 αστρα μαμα.οτι πιατακι εβρισκε μεχρι τα 40 μετρα δεν το εσπαγε απλα αλλα το σκονιζε.τι να λεμε τωρα
Α γεια σου Ευριπο, τι λέω τόσο καιρό και γω αυτό έχω παρατηρήσει φίλε στο σκοπευτήριο που πάμε με το Μάνο η γεωμετρία και η τουφεκιές που βγάζει αυτή η καννη και τα σπασίματα στα δισκάκια με το τσοκακι euro-skeet είναι το κάτι άλλο και το βασικό είναι πάνω σε ένα όπλο αρκετά προσιτό οικονομικά.
 
Α γεια σου Ευριπο, τι λέω τόσο καιρό και γω αυτό έχω παρατηρήσει φίλε στο σκοπευτήριο που πάμε με το Μάνο η γεωμετρία και η τουφεκιές που βγάζει αυτή η καννη και τα σπασίματα στα δισκάκια με το τσοκακι euro-skeet είναι το κάτι άλλο και το βασικό είναι πάνω σε ένα όπλο αρκετά προσιτό οικονομικά.
κωστα δεν ειπα ποτε το αντιθετο. αλωστε εκτος μιας εξαιρεσης μονο μπερετες ειχα.απλα πρεπει να εισαι απ εξω και να δεις προσεκτικα καποια πραγματα χωρις αγχος. εχθες λοιπον που δεν ειχε πολυ κοσμο και δεν βιαζομαστε μπορουσες να δεις πολλα. λοιπον αυτα που ειδα δεν περιγραφονται. καλα δεν συζηταμε για το πιστολε και το απιστευτο χουφτωμα αλλα και την απιστευτη γραμμη της 76αρας κανης. τρομακτικα τα σκονισματα με το 4 αστρα μαμα. και μιλαμε για σκονισματα οχι απλα σπασιματα. ασε που την επωμισα κι επαθα ζημια. αν ξαναπαρω οπλο θα ειναι αυτο και μονο αυτο η την 400 lite.ουτε αλλα τσοκ ουτε τιποτα.αντε ενα για μακρινες τουφεκιες τ οποιο ομως δεν χρειαζεται
 
κωστα δεν ειπα ποτε το αντιθετο. αλωστε εκτος μιας εξαιρεσης μονο μπερετες ειχα.απλα πρεπει να εισαι απ εξω και να δεις προσεκτικα καποια πραγματα χωρις αγχος. εχθες λοιπον που δεν ειχε πολυ κοσμο και δεν βιαζομαστε μπορουσες να δεις πολλα. λοιπον αυτα που ειδα δεν περιγραφονται. καλα δεν συζηταμε για το πιστολε και το απιστευτο χουφτωμα αλλα και την απιστευτη γραμμη της 76αρας κανης. τρομακτικα τα σκονισματα με το 4 αστρα μαμα. και μιλαμε για σκονισματα οχι απλα σπασιματα. ασε που την επωμισα κι επαθα ζημια. αν ξαναπαρω οπλο θα ειναι αυτο και μονο αυτο η την 400 lite.ουτε αλλα τσοκ ουτε τιποτα.αντε ενα για μακρινες τουφεκιες τ οποιο ομως δεν χρειαζεται
Εύρι, και στο κυνήγι τις ίδιες θετικές εντυπώσεις έχει δώσει στους κατόχους τους;
 
Εύρι, και στο κυνήγι τις ίδιες θετικές εντυπώσεις έχει δώσει στους κατόχους τους;
θα σου απαντησω βαση αυτων που εχω δει απο την 400 του φιλου που κυνηγαμε μαζι.εκτος του οτι ο ανθρωπος εχει χερια το τσοκ 3 αστρα μαμα αντε να το βαλει σε μπασιματα που τα πουλια περνανε ανω των 40 μετρων.επειδη κυνηγαμε μαζι το 90% της χρονιας χρηστο πραγματικα χρησιμοποιει μονο το 4 αστρα και τον κυλινδρο και πιστεψε με ειδικα με το 4 αστρα τις κατεβαζει απο παντου.να ειναι η εξαιρεση??μετα απ αυτα που ειδα κι εχθες δεν νομιζω.μαλλον ειναι ο κανονας.τωρα που μου πηρανε οι γιοι τ αυτογεμη ευκαιρια εψαχνα αρχιζουν οι οικονομιες.χαχαχαχα
 
χρηστο να συμπληρωσω οτι ποτε δεν εχει χρησ.το φουλ μαμα.οταν τον ρωτησα γιατι δεν το βανει τουλαχιστον σε μπασιματα γελασε και μου λεει.εισαι τρελος??δεν βλεπεις οτι με το 3αρι πεφτουνε απ το θεο??τι να το κανω το φουλ.δεν ξαναρωτησα τιποτα
 
Με την τρομαρα που πηρα το απογευμα και ενα αγχος θα το ξανα σκεφτω παρα πολυ να πειραξω κατι εκτος αν δω μεγαλη διαφορα το φθινοπωρο....yel..,,,,,.
Πανο χάζευα χθες τις δοκιμές σου ...
οκ συμφωνώ οτι δείχνει ναπαρουσιάζουν κάποια κενά αλλα όπως σου είπαν και αρκετοί έμπυροι φίλοι, ο καιρός είναι εντελώς λάθος για αυτές τις γομώσεις ..
το άλλο που θέλω να σου πω είναι οτι οι τουφεκιές σου φεύγουν πάνω αριστερά και δεν υπαρχή καλή εικόνα του κέντρου σου ..πρέπει να φανταστείς το άλλο 1/4 ή 1/5 της τουφεκιάς . αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι χάνεται από το μάτι ο καθαρός κύκλος και το μάτι πέφτει πάνω στα περιφερικά "εξοστρακισμένα" σκάγια (μάλλον πιεσμένα λόγο ζεστής)
θα σου πρωτινά να κανείς σημαδευτά τις επόμενες σου δοκιμές ή να ενώσεις τα χαρτιά που διαθέτεις , ώστε να αποτυπωθεί καλύτερα η κατανομή . επίσης με αυτήν την ζέστη κανε δοκιμές με χαμηλές γομώσεις ..;)
 
θα σου απαντησω βαση αυτων που εχω δει απο την 400 του φιλου που κυνηγαμε μαζι.εκτος του οτι ο ανθρωπος εχει χερια το τσοκ 3 αστρα μαμα αντε να το βαλει σε μπασιματα που τα πουλια περνανε ανω των 40 μετρων.επειδη κυνηγαμε μαζι το 90% της χρονιας χρηστο πραγματικα χρησιμοποιει μονο το 4 αστρα και τον κυλινδρο και πιστεψε με ειδικα με το 4 αστρα τις κατεβαζει απο παντου.να ειναι η εξαιρεση??μετα απ αυτα που ειδα κι εχθες δεν νομιζω.μαλλον ειναι ο κανονας.τωρα που μου πηρανε οι γιοι τ αυτογεμη ευκαιρια εψαχνα αρχιζουν οι οικονομιες.χαχαχαχα
Εξαιρεση δεν νομιζω να ειναι Ευριπιδη.Εγω στην fabarm δυσκολα βγαζω απο πανω το 4* μαμα..Σπαω τα δισκακια στα 40-45 και περσι στα μπασιματα που πηγα 4-5 φορες ολες και ολες,τις κατεβαζα απο τον Θεο..Μου ερχοντουσαν ψιλομενενες γιατι καποιος ειχε βαλειι κραχτη καμια 200 μετρα μπροστα μου και οποιες γλιτωνανε,περνανε υψος και μου βγαινανε στα ορια.sarcastic...Εκανα αξιοπιστες δοκιμες τοτε.sarcastic.
 
απ οτι ακουω λοιπον και η fabarm αξιοπιστα μαμα τσοκ και η 400 το ιδιο και η breda η 930 το ιδιο με τα τσοκ.η μπενελι για ποιο λογο κοστολογει τα οπλα της στα 2000 ευρω μ αυτες τις κανες????????????απορια
Ευρυπίδη δεν κανει την δουλεια ενα τσοκ μονο....η fabarm εχει τριμπορ κανη.....η beretta οπτιμα κανη....η 930 οπτιμα κανη και κωνο....δεν υπαρχει μετρο συγκρισης με τα μπενελι....
 
απ οτι ακουω λοιπον και η fabarm αξιοπιστα μαμα τσοκ
Ισως στην Fabarm να παιζει ρολο και η tribore καννη της..Τις προαλλες στο μαθημα στο σκοπευτηριο εριξα σε πιατακια και πινακα 5 διαφορετικα sporting(Jordan,B&P,Cheddite,Superkill,RC-2).Τις ιδιες κατανομες ειχα στον πινακα και τα ιδια αποτελεσματα στα δισκακια..Ενα ''κλικ' καλυτερα φανηκαν τα RC-2..Οχι κατι το ιδιαιτερο παντως.
 
κωστα δεν ειπα ποτε το αντιθετο. αλωστε εκτος μιας εξαιρεσης μονο μπερετες ειχα.απλα πρεπει να εισαι απ εξω και να δεις προσεκτικα καποια πραγματα χωρις αγχος. εχθες λοιπον που δεν ειχε πολυ κοσμο και δεν βιαζομαστε μπορουσες να δεις πολλα. λοιπον αυτα που ειδα δεν περιγραφονται. καλα δεν συζηταμε για το πιστολε και το απιστευτο χουφτωμα αλλα και την απιστευτη γραμμη της 76αρας κανης. τρομακτικα τα σκονισματα με το 4 αστρα μαμα. και μιλαμε για σκονισματα οχι απλα σπασιματα. ασε που την επωμισα κι επαθα ζημια. αν ξαναπαρω οπλο θα ειναι αυτο και μονο αυτο η την 400 lite.ουτε αλλα τσοκ ουτε τιποτα.αντε ενα για μακρινες τουφεκιες τ οποιο ομως δεν χρειαζεται

Εύρι, και στο κυνήγι τις ίδιες θετικές εντυπώσεις έχει δώσει στους κατόχους τους;
Ευριπο με το καλό φίλε και από τσοκακια μόνο το euro-skeet παρέ .
Χρήστο αν και δεν το χω κυνηγήσει όσο θα ήθελα έχω κάνει μερικές τουφεκιές που προσωπικά με εντυπωσίασαν πολύ.
 
και η 302 που δεν εχει ουτε οπτιμα κανη ουτε τριμπορε ουτε κωνο??? παλι την τρωει την μπενελι
Η 302 εχει αλλα μεταλα....ελα να σου δωσω να πιασεις την κανη της sx2 kai sx4 να δειε οτι η γρια εχει μεταλα βαρβατα και βαρια σε σχεση με την 4αρα
 
Καλό μεσημέρι! Και μια που λέτε για benelli πιο πάνω,βάζω δυο τουφεκιές με απείραχτη κανη και μαμα τσοκ.

Benelli Centro 66cm 2 άστρα mobilchoke (μαμά) 43 μετρα.
Lampro 5 sporting 28gr N7,5
Πίνακας 112 με 0,96..
LQycvGw.jpg


Τα ίδια με πάνω αλλά 60 μέτρα
και φουλ τσοκ mobilchoke (μαμά)
Φυσίγγι 5αρι Remington premier 42,5gr.
Το 5αρι το αμερικανικό είναι περίπου μισό νούμερο πιο χόνδρο από το ευρωπαϊκό με διάμετρο σκαγιού 3,05mm

bg6CEnU.jpg


Επειδή έχω δει τι κάνει η 76 αρα κάνη με το Porting σίγουρα βγάζει καλύτερες τουφεκιές από την 66 που έριξα τις τουφεκιές παραπάνω..
 
Last edited:
Τα εχω μετρησει αρη εχουμε και λεμε..rem 36 6 νουμερο 45 μετρα φουλ μαμα 154
Rem 36 4 νουμερο brain bx 45 μετρα 91
Win 36 4 νουμερο 45 μετρα φουλ μαμα 141
Rotwell 36 4αρι 45 μετρα 97
Λαμπρο καφε 5 αρι 35 μετρα 3 μαμα 176 και το ιδιο με tm 124
Λαμπρο 34 8 αρι 35 μετρα 3 μαμα 372 και το tm 314
Κενταυρος 8 αρι 35 μετρα 3 μαμα 338 και με το 4 μαμα 304 και στα 30 μετρα παλι με 4 μαμα 359
Εισαι σιγουρος που τα remigton και τα winchester ειναι 4νουμερο;οι Αμερικανοι συνηθως εχουν ενα νουμερο ποιο χοντρα σκαγια.οποτε ανοιξε ενα και μετρα ποσα χιλ ειναι τα σκαγια.και το γερμανικο ειναι καπου στο ενδιαμεσο απο τα δικα μας,οποτε ειναι σαν 3,5νουμερο.
Τι συγκετρωση περιμενετε ρε παιδια με 30-35 βαθμους απο φυσιγγια που υποτιθεται ειναι για κρυο;
Πραγματικα οι ντουφεκιες με τα χοντρα εχουν απιστευτα κενα αλλα στα ψιλα εστρωσαν,οποτε το οπλο σου φιλε δεν εχει προβλημα μην ανυσηχεις απλως εχει ζεστη,προβλημα καννης θα ειχες αν ειχες ωραια ντουφεκια στα χοντρα και χαλια στα ψιλα.πιστευω αν στρωσεις τη καννη να αποκτηση τη πατινα που χρειαζεται οι ντουφεκιες σου θα σφιξουν λιγο ακομα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top