Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εισαι σιγουρος που τα remigton και τα winchester ειναι 4νουμερο;οι Αμερικανοι συνηθως εχουν ενα νουμερο ποιο χοντρα σκαγια.οποτε ανοιξε ενα και μετρα ποσα χιλ ειναι τα σκαγια.και το γερμανικο ειναι καπου στο ενδιαμεσο απο τα δικα μας,οποτε ειναι σαν 3,5νουμερο.
Τι συγκετρωση περιμενετε ρε παιδια με 30-35 βαθμους απο φυσιγγια που υποτιθεται ειναι για κρυο;
Πραγματικα οι ντουφεκιες με τα χοντρα εχουν απιστευτα κενα αλλα στα ψιλα εστρωσαν,οποτε το οπλο σου φιλε δεν εχει προβλημα μην ανυσηχεις απλως εχει ζεστη,προβλημα καννης θα ειχες αν ειχες ωραια ντουφεκια στα χοντρα και χαλια στα ψιλα.πιστευω αν στρωσεις τη καννη να αποκτηση τη πατινα που χρειαζεται οι ντουφεκιες σου θα σφιξουν λιγο ακομα.
Βενενατο με συγχωρεις δεν ξερω το ονομα σου.. Και τα δυο τα φυσιγγια ειναι λογω χιλιοστων 3 αρια με βαση το ιταλκο μετρηκο που ακολουθουμε..
 
Στο κωννο συναρμογης εκει πρεπει να αποκτηση πατινα απο τις ντουφεκιες και με το συχνο βουρτσησμα
Την επεμβαση την εκανα περσι στον κωνο και εχω ριξει λιγοτερα απο χιλια φυσιγγια.. Πιστευω οτι θα βελτιωθει ακομα..
 
Πανο μιας κ εχει συννεφια κ δεν πηγα για μπανιο, σου μετρησα αλλη μια ευκολη τουφεκια με αλλο τσοκ κ αλλη αποσταση, αυτη με τα 5αρια τα Καφε στα 33 γρ...
Κ σε αυτη την περιπτωση, το οπλο σου εχει αποδοσει σωστα, παρα τη ζεστη...
Οποτε οπως σου ειπα, προβλημα το οπλο δεν εχει, σαν προβλημα με τη σημασια της λεξης... Με τα δικα του τσοκ, με 35 βαθμους αποδιδει οπως πρεπει...
Δυστυχως δεν εχουμε ουτε στο περιπου καποιες δοκιμες με πριν τις επεμβασεις οποτε δεν ξερουμε τι εβγαζε το οπλο...
Τα ωφελη απο τις επεμβασεις περα απο τα χαρτια που μπορεις να ξαναδοκιμασεις με 20 βαθμους ας πουμε, θα τις δεις κ στην πραξη με τον τροπο που καταβαλεις το θηραμα, τη δυναμη της τουφεκιας σου, αυτη δεν φαινεται σε χαρτι, θα την δεις στην πραξη σε σχεση με πριν κ την εμπειρια που εχεις πανω στο οπλο...
Βαλε στο προγραμμα να αλλαξεις κ τα μαμα τσοκακια καποια στιγμη κ θα δεις... Προβλημα παντως το οπλο δεν εχει αποκτησει... ;)

Την διαφορα την εχω δει απο περσι Αρη εχει πιο γεματες ντουφεκιες απο θεμα δυναμης οντως.. Και σε ευχαριστω για τον κοπο σου...well done.
 
κατά την γνωμη μου και μετα και απο αυτά που εβαλε ο Αρης το οπλο σου δεν εχει κανενα θεμα...απλα οι φωτο σου ηταν για μενα αλλα και για αλλους πιστευω διδακτικες ότι δεν ριχνουμε σε συνθηκες καυσωνα και ζεστης φυσίγγια βαρια..τα φυσίγγια που εριξες ηταν φουλ χειμωνικα..
Εριξα φυσιγγια που εχω για λαγο δεν τα διαλεξα βαση καιρου και φυσικα δεν ειναι για τωρα απλα η δοκιμη ηταν μονο θεμα περιεργιας..
 
πραγματικά δεν ήθελα να ξαναγράψω εδώ γιατί χθες προσβλήθηκα,,,,αλλά Πάνο να προτείνω κάτι ;

γιατί δεν βάζεις ένα φυσιγγάκι 28-31γρ καλοκαιρινό ελαφρύ να γίνει λίγο πιο ρεαλιστικό το πράμα και να πλησιάσει την έναρξη με την ζέστη στο λιόσπορο για τρυγονάκι και στον κάμπο για ορτύκι ;

βγες αυριο το πρωί να μην έχει ανέβει η θερμοκρασία και κάνε τις δοκιμές σου
 
πραγματικά δεν ήθελα να ξαναγράψω εδώ γιατί χθες προσβλήθηκα,,,,αλλά Πάνο να προτείνω κάτι ;

γιατί δεν βάζεις ένα φυσιγγάκι 28-31γρ καλοκαιρινό ελαφρύ να γίνει λίγο πιο ρεαλιστικό το πράμα και να πλησιάσει την έναρξη με την ζέστη στο λιόσπορο για τρυγονάκι και στον κάμπο για ορτύκι ;

βγες αυριο το πρωί να μην έχει ανέβει η θερμοκρασία και κάνε τις δοκιμές σου
Απο ποιον προσβληθηκες Παυλο και με τι ακριβως;
 

Κένταυρος sporting 28 γραμ,#9,40μ.,Beretta 303,71cm,2 * μαμά .
Επειδη εχω και εγω στη κατοχη μου μια γριουλα beretta 303 (71cm 18.3)...ηθελα απο περιεργια να ριξω μια τουφεκια οπως εριξε και ο φιλος ΓΙΑΝΝΗΣ. με το φυσιγγι του κενταυρου σε νουμερο σκαγιων 8 ομως οχι 9 και τσοκ μαμα 2* για να δω αν παρω παρομοια αποτελεσματα...πειτε τη γνωμη σας!!!

 
Καλό μεσημέρι! Και μια που λέτε για benelli πιο πάνω,βάζω δυο τουφεκιές με απείραχτη κανη και μαμα τσοκ.

Benelli Centro 66cm 2 άστρα mobilchoke (μαμά) 43 μετρα.
Lampro 5 sporting 28gr N7,5
Πίνακας 112 με 0,96..
LQycvGw.jpg


Τα ίδια με πάνω αλλά 60 μέτρα
και φουλ τσοκ mobilchoke (μαμά)
Φυσίγγι 5αρι Remington premier 42,5gr.
Το 5αρι το αμερικανικό είναι περίπου μισό νούμερο πιο χόνδρο από το ευρωπαϊκό με διάμετρο σκαγιού 3,05mm

bg6CEnU.jpg


Επειδή έχω δει τι κάνει η 76 αρα κάνη με το Porting σίγουρα βγάζει καλύτερες τουφεκιές από την 66 που έριξα τις τουφεκιές παραπάνω..
Μου κανει εντυπωση που δεν σχολιασε κανενας αυτες τις τουφεκιες.Με μονο 28 γρμ στα 43 μετρα που ειναι πολυ μεγαλη αποσταση εφτιαξε κεντιμα!!!!!!!!!!!!Πρεπει να τα εχει ολα τα σκαγια μεσα!!Και στα 60μ ομως ειναι φανταστικη.Πρασινος η λαγος θα χορτασει σκαγια αν πεσει σ'αυτη την κατανομη.Και μιλαμε για 60μ!!!!!!!!!!
Το τουφεκι σου γ@μ@ει φιλε!!!!
 
Επειδη εχω και εγω στη κατοχη μου μια γριουλα beretta 303 (71cm 18.3)...ηθελα απο περιεργια να ριξω μια τουφεκια οπως εριξε και ο φιλος ΓΙΑΝΝΗΣ. με το φυσιγγι του κενταυρου σε νουμερο σκαγιων 8 ομως οχι 9 και τσοκ μαμα 2* για να δω αν παρω παρομοια αποτελεσματα...πειτε τη γνωμη σας!!!

Πολυ ωραιες τουφεκιες!!!
 
Επειδη εχω και εγω στη κατοχη μου μια γριουλα beretta 303 (71cm 18.3)...ηθελα απο περιεργια να ριξω μια τουφεκια οπως εριξε και ο φιλος ΓΙΑΝΝΗΣ. με το φυσιγγι του κενταυρου σε νουμερο σκαγιων 8 ομως οχι 9 και τσοκ μαμα 2* για να δω αν παρω παρομοια αποτελεσματα...πειτε τη γνωμη σας!!!

Δημητρη ειναι χαλι μαύρο!
Εχω την καλη προθεση να σε απαλλαξω απο την καννη σου!
Ειναι παλιά, με στενο αυλό και mobile chokes.Παρωχημένα όλα!
Να την παρω εγω να την ταιριαξω σε μια γρια 302?.sarcastic.
 
Δημητρη ειναι χαλι μαύρο!
Εχω την καλη προθεση να σε απαλλαξω απο την καννη σου!
Ειναι παλιά, με στενο αυλό και mobile chokes.Παρωχημένα όλα!
Να την παρω εγω να την ταιριαξω σε μια γρια 302?.sarcastic.
Μπας και έχει και καμιά δίδυμη αδερφούλα να την πάρω και εγώ;.yelling.
 
Δημητρη ειναι χαλι μαύρο!
Εχω την καλη προθεση να σε απαλλαξω απο την καννη σου!
Ειναι παλιά, με στενο αυλό και mobile chokes.Παρωχημένα όλα!
Να την παρω εγω να την ταιριαξω σε μια γρια 302?.sarcastic.
Λες εε δεν ειναι καλη?εμενα τι καννη θα μου δωσεις να βαλω στη δικη μου?.sarcastic.
Δανειστηκα απο τον αρη 2 φυσιγγια εγω δεν εχω ξαναριξει ποτε του κενταυρου και πηρα 2 ισα ισα να ριξω στο πινακα και ειδα ωραια πραγματα....my man.
 
Πανο(PANOS BEN) το οπλο σου ριχνει πολυ ψηλα!!!Δεν ξερω αν στον κινουμενο στοχο σου "βγαινει" αλλιως η σκοπευση αλλα αν οχι θα εχεις αποτυχιες πολλες.Αν η κατανομη σου ηταν στο κεντρο του χαρτονιου θα ειχε λιγο καλυτερη εικονα.Απο κει και περα συμφωνω με τα παιδια.Δεν ειναι καιρος για δοκιμες "σκληρων" φυσιγγιων.Κανε την δοκιμη που σου λεει ο Παυλος.Και γω πιστευω θα παρεις χρησιμα αποτελεσματα-συμπερασματα.Επιμενω ομως οτι πρωτα πρεπει να δεις την καθ υψος αποκλιση.
 
Λες εε δεν ειναι καλη?εμενα τι καννη θα μου δωσεις να βαλω στη δικη μου?.sarcastic.
Δανειστηκα απο τον αρη 2 φυσιγγια εγω δεν εχω ξαναριξει ποτε του κενταυρου και πηρα 2 ισα ισα να ριξω στο πινακα και ειδα ωραια πραγματα....my man.
Ξεκινα για κανα κιβωτιο Κενταυρος!:)
Θα σου δώσω μια 60αρα με quick chokes της Breda, ολη τη σειρα!;)
 
Ξεκινα για κανα κιβωτιο Κενταυρος!:)
Θα σου δώσω μια 60αρα με quick chokes της Breda, ολη τη σειρα!;)
χαχα μπα δεν εχω τοσο κολιμα με τα φυσιγγια,φετος να φανταστεις δοκιμασα τα οπλα μου στο πινακα με 1-2 φυσιγγια και με ολα τα τσοκ σχεδον...
60αρα ουτε δωρο δεν την θελω.sarcastic....εχω τη special lousso με εξωτερικα και ουτε να τη βλεπω δεν θελω...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top