Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
αυτην την φωτο μπορεις να την ποσταρεις στην σελιδα των brain?
Μα με 1 μονο φυσιγγι δεν βγαζουμε συμπερασμα ...μπορει το φυσιγγι να ηταν μαπα!! Βεβαια να κανεις δοκιμες σε χαρτονια με φυσιγγια 30+ ευρων το κουτι μμμμμμ δυσκολο, αλλα απο περιεργεια θα επρεπε να ριξει μια βολη με το vinci ακομη
 
Μου κανει εντυπωση που δεν σχολιασε κανενας αυτες τις τουφεκιες.Με μονο 28 γρμ στα 43 μετρα που ειναι πολυ μεγαλη αποσταση εφτιαξε κεντιμα!!!!!!!!!!!!Πρεπει να τα εχει ολα τα σκαγια μεσα!!Και στα 60μ ομως ειναι φανταστικη.Πρασινος η λαγος θα χορτασει σκαγια αν πεσει σ'αυτη την κατανομη.Και μιλαμε για 60μ!!!!!!!!!!
Το τουφεκι σου γ@μ@ει φιλε!!!!
Είχαν σχολιαστεί εκτενώς, Δημήτρη, αυτές οι τουφεκιές όταν είχαν πρωτομπεί στο forum. :)
 
γιατι
Δημητρη ειναι χαλι μαύρο!
Εχω την καλη προθεση να σε απαλλαξω απο την καννη σου!
Ειναι παλιά, με στενο αυλό και mobile chokes.Παρωχημένα όλα!
Να την παρω εγω να την ταιριαξω σε μια γρια 302?.sarcastic.
η 302 δεν σου βγαζει τετειες τουφεκιες?
 
Μου κανει εντυπωση που δεν σχολιασε κανενας αυτες τις τουφεκιες.Με μονο 28 γρμ στα 43 μετρα που ειναι πολυ μεγαλη αποσταση εφτιαξε κεντιμα!!!!!!!!!!!!Πρεπει να τα εχει ολα τα σκαγια μεσα!!Και στα 60μ ομως ειναι φανταστικη.Πρασινος η λαγος θα χορτασει σκαγια αν πεσει σ'αυτη την κατανομη.Και μιλαμε για 60μ!!!!!!!!!!
Το τουφεκι σου γ@μ@ει φιλε!!!!
τις δοκιμες αυτες ο γιαννης τις εχει βαλει και παλιοτερα οταν πηρε τ οπλο κι εχουν σχολιαστει ηδη.ειναι οντως τυχερος γιατι τετοια αποδοση σε κανες μπενελι δυσκολα βρισκεις. μαλλον εχει να κανει οτι ειναι παλιας κοπης centro και ισως πιο προσεγμενη. γι αυτο δεν σχολιασαμε κατι
 
Το θέμα είναι να τολμούμε να δοκιμάσουμε νέους συνδιασμούς με τα όπλα μας και τα φυσίγγια, ειδικά όταν βλέπουμε "ωραία πράγματα" από αυτούς και να μην μένουμε στις φωτογραφίες.
Τώρα βέβαια η χρήση αμερικάνικων premier φυσιγγιων που μπορεί να φλερτάρει το κουτί με τα 50€ , να μην είναι εφικτή, αλλά στις περιπτώσεις του λαγού και της χήνας, ακόμα και έτσι αξίζει.
Ένας άλλος συνδιασμός που έχει μείνει να δοκιμάσω στο κυνήγι, είναι η χρήση του παλιού "στενού" πλάγιου με φυσίγγια skeet. Στις δοκιμές που έκανα παλιότερα για να ελέγξω τα μέτρα του όπλου και τις συγκλισεις των καννών, είχα δει πολύ "περίεργα" πράγματα στον πίνακα όσον αφορά τον συνδιασμό αυτού του όπλου με αυτά τα φυσίγγια. Ειδικά με την full κάννη, δεν έλεγε να ανοίξει η τουφεκιά με τίποτα.
 
Εριξα φυσιγγια που εχω για λαγο δεν τα διαλεξα βαση καιρου και φυσικα δεν ειναι για τωρα απλα η δοκιμη ηταν μονο θεμα περιεργιας..
Καλημερα! Πανο παντα οι δοκιμες εχουν ενδιαφερον και παντα εχεις να κερδισεις κατι! Εννοειται οτι συμφωνω οτι δοκιμασες
φυσιγγια που ριχνεις στο λαγο.οι δοκιμες καλο ειναι να γινονται με ολους τους καιρους για να βγαζουμε ολοι τα συμπερασματα μας ανεξαρτητου καιρου.εγω ειπα οτι επειδη ειχε πολυ ζεστη και τα φυσιγγια ηταν καπως βαρια
πιθανον να μην μπορεσεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα για την κανη του οπλου.
 
Μου κανει εντυπωση που δεν σχολιασε κανενας αυτες τις τουφεκιες.Με μονο 28 γρμ στα 43 μετρα που ειναι πολυ μεγαλη αποσταση εφτιαξε κεντιμα!!!!!!!!!!!!Πρεπει να τα εχει ολα τα σκαγια μεσα!!Και στα 60μ ομως ειναι φανταστικη.Πρασινος η λαγος θα χορτασει σκαγια αν πεσει σ'αυτη την κατανομη.Και μιλαμε για 60μ!!!!!!!!!!
Το τουφεκι σου γ@μ@ει φιλε!!!!
Δημητρη σε ευχαριστω για τα καλα λογια!
Οπως ειπε και ο Γιωργος,τις ειχα ξαναβαλει πιο παλια και ειχαν σχολιαστει εκτενως! Απο κει και περα η τουφεκια με το 28αρι ειναι εντυπωσιακη πραγματικα καθως περα απο 28 gr ειναι και 7,5 νουμερο σκαγιων εχει δηλαδη σχετικα λιγα σκαγια μεσα,αλλα οπως φαινεται απο την κατανομη τσιχλα να μπει μεσα θα την καψει..βεβαια και τα δυο φυσιγγια εχουν αντιμονιουχα σκαγια 5% το rem ισως και παραπανω,προκειται δηλαδη για ειδικα φυσιγγια και πολυ συγκεντρωτικα.ειδικα το rem..
 
πραγματικά δεν ήθελα να ξαναγράψω εδώ γιατί χθες προσβλήθηκα,,,,αλλά Πάνο να προτείνω κάτι ;

γιατί δεν βάζεις ένα φυσιγγάκι 28-31γρ καλοκαιρινό ελαφρύ να γίνει λίγο πιο ρεαλιστικό το πράμα και να πλησιάσει την έναρξη με την ζέστη στο λιόσπορο για τρυγονάκι και στον κάμπο για ορτύκι ;

βγες αυριο το πρωί να μην έχει ανέβει η θερμοκρασία και κάνε τις δοκιμές σου
Γιατι προσβληθηκες ρε φιλε εσυ? Αν εγω υπερεβαλλα λιγο σε αυτα που εγραψα για το αν ειναι η οχι προβληματικη η καννη, σου ζητω συγνωμη, δεν ειχα καθολου εσενα στο μυαλο μου με οσα εγραφα...
Ισα ισα που επειδη εισαι ανθρωπος της πραξης, με πολλες ωρες στο "βουνο" κ με κυνηγια απο εξω κ οχι απο καναπε, η γνωμη σου εχει τεραστια αξια για μενα, κ για ολους... ;)
Κατα τα αλλα, ναι ριξε αν μπορεσεις δυο τουφεκιτσες με ελαφρια φυσιγγια, 9αρακια κ σχετικα ανοιχτα τσοκ να δουμε...
 
Μα με 1 μονο φυσιγγι δεν βγαζουμε συμπερασμα ...μπορει το φυσιγγι να ηταν μαπα!! Βεβαια να κανεις δοκιμες σε χαρτονια με φυσιγγια 30+ ευρων το κουτι μμμμμμ δυσκολο, αλλα απο περιεργεια θα επρεπε να ριξει μια βολη με το vinci ακομη
Θα ριξω την επομενη ξανα μαζι με ψιλα το εχω στο προγραμμα να πεσει λιγο η ζεστη περιμενω..
 
Τωρα που γιναμε ιταλοαμερικανοι τι δοκιμες να κανω μεταξυ της μαμα κανης της ss με κωνο 71 εκ. και της ρεμι μαμα 76 εκ.? Ωσθε να εχω μια αποψη ποια να φοραω που. .my man.
Δεν κανουν βαλτες στο κτελ και στειλτες προς τα εδω....χαχαχαχα
 
φορτωμα πινακα επ ομου και βουρ στο πεδιο βολης του στρατου για δοκιμες......θερμοκρασια 33 βαθμους και ωρα 12΄15 εως 1
οπλο δοκιμης beretta vitoria 66 cm χωρις κανενα πειραγμα στην καννη τσοκ 13/10 colonial elite porting


αποσταση 39 μετρα με φυσιγγι 32 γραμμμαριων και σκαγια νουμερο 7.5

αποσταση 36 μετρα saga sporting 28 νουμερο 8.5 σκληρο στην ανακρουση καθεαυτου χειμωνιατικο φυσιγγιο

αποσταση 45 μετρα selier bellot fortuna 36gr νουμερο 4.5 3 χιλιοστα διαμετρος σκαγιου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top