Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δοκιμες με Beretta 303 (71cm 18.3) lambro tordo 32 και 8 νουμερο και souper kill μπλε 35gr 5 νουμερο στα 35 μετρα...
3* gemini

3* +10 ποντους

3* απο benelli supersport

2* απο benelli supersport

1* απο benelli supersport

2* απο benelli supersport super kill μπλε ''περσινο''

2* απο benelli supersport super kill μπλε ''φετινο''

Δημήτρη χαμηλοτουφεκάει λίγο το εργαλείο ; την Α5 δεν την έχεις να βγάλεις καμία δοκιμή ;
 
το αγαπημενο μου anaconda long με cheddite tordo 32gr-n.9-40 metra
TzaTfPI.jpg
αυτο θα πει το @αμησε!
 
Δημήτρη χαμηλοτουφεκάει λίγο το εργαλείο ; την Α5 δεν την έχεις να βγάλεις καμία δοκιμή ;
Όχι δεν χαμηλοτουφεκαει μπορεί εμένα να μου έφυγαν...Είχα ανεβάσει πριν λίγο καιρό εδώ στις βλιτικες δοκιμές με την α5 παλυ με tordo 32
 
το αγαπημενο μου anaconda long με cheddite tordo 32gr-n.9-40 metra
TzaTfPI.jpg

Εγω γι αυτο τα κρατώ κλεισμένα σε κουτί τα φιδάκια .Τα φοβάμαι....buy.
Όντως Κώστα ο συνδυασμός αυτός έδωσε καταπληκτικό αποτέλεσμα και εχει ακόμη μέτρα.Στα μπασίματα θα είναι φωτιά.Βέβαια με τα 9αράκια δεν έχεις και πολλά περιθώρια ακόμη.
Έχεις δοκιμάσει το συγκεκριμένο φυσίγγι στην αμερικάνα ;
 
Κένταυρος ν. 8 sporting
Οι δυο πρώτες μου άρεσαν και μένα και το σημαντικό είναι οτι είναι με ic στα 40μ
Περιμένω κι εγω την ευκαιρία να δοκιμάσω τα 28άρια του Κενταυρου να δω τι κάνουν με το όπλο μου.Οσο για τα Classica τα εχω ρίξει παλιότερα και ήταν απίθανα .
 
Μωρέ ας το βάλω εγώ το πουλί μέσα στον πίνακα και θα δούμε αν πέφτουν 1-2 στα 10. Ξεχνάς ότι το πουλί πετάει (κινείται συνέχεια ) και τα σκάγια ταξιδεύουν σε τρεις διαστάσεις. Δεν προλαβαίνει να πέσει σε κενό ;)
Τι όπλο χρησιμοποιεις; Είδα ότι πουλάς ένα smoke optima +.
win sx3 flunigun kai beretta vitoria to kicks ειναι του brother δεν τα βρηκε μαζι του για το κυνηγι που κανει (περδικες) το βρηκε πολυ σφιχτο....εμενα παντως μου αρεσαν πολυ οι τουφεκιες του ηταν και λιγο σφιχτοτερες απο την win με το ιδιο τσοκ
 

Εγω γι αυτο τα κρατώ κλεισμένα σε κουτί τα φιδάκια .Τα φοβάμαι....buy.
Όντως Κώστα ο συνδυασμός αυτός έδωσε καταπληκτικό αποτέλεσμα και εχει ακόμη μέτρα.Στα μπασίματα θα είναι φωτιά.Βέβαια με τα 9αράκια δεν έχεις και πολλά περιθώρια ακόμη.
Έχεις δοκιμάσει το συγκεκριμένο φυσίγγι στην αμερικάνα ;
το εχω δοκιμασει και το παει και εκεινη μπαλα.....
 
Tο anaconta long ειδικα αν συνδιαστη και με λιγο ποιο χοντρο απο 9 οπως 7,5 κανει θαυματα στα μπασιματα...
Κωστα δεν εριξες το bell με κανα 6αρι να δουμε τι κανει.xm.
Δεν ειχα χοντρα μαζι μου γρηγορη....την κυριακη τωρα πρωτα ο θεος θα το δοκιμασω με εξαρακι το bell αλλα θα του κλεισω λιγο την απόσταση και θα βαλω και χοντρα σρο ανακοντα και θα μεγαλωσω αλλα δεκα μετρα την απόσταση
 
Χαιρεται,
ειμαι καινουριος στο forum κ δεν ξερω σχεδον τιποτα για το πως ξεκιναμε συζητησεις κ τετοια,απλα εχω διαβασει καποια πραγματα που γραφετε γενικα ολοι κ μου αρεσε πολυ αυτο το forum.
Σχετικα τωρα με τον λογο του μηνυματος μου εχω μια απορια σε 1 συζητηση που διαβασα κ θα σας παρακαλουσα αν μπορειτε να με βοηθησετε,καθως ειδα πως εσεις αναφερθηκατε στην σκληροτητα των σκαγιων στην κλιμακα brinell,απ' οτι καταλαβα τα μολυβδινα σκαγια εχουν το ανωτερο 22 Bn ( ο σκετος μολυβδος εχει 5-6 bn ),ξερεται μηπως το βαθμο σκληροτητας των επινικελλωμενων κ των επιχαλκωμενων σκαγιων,των ατσαλινων σκαγιων κ την σκληροτητα της καννης ενος συγχρονου οπλου;ψαχνω εδω κ αρκετο καιρο να βρω σε καποια κλιμακα για ολα αυτα το βαθμο σκληροτητας μα δεν τα καταφερα. Αν μπορουσατε να μου πειτε εφοσον γνωριζεται τον βαθμο σκληροτητας των παραπανω που ρωτω θα σας ημουν ευγνωμων. Θελω να δω ποσο πιο σκληρα ειναι τα ατσαλινα σκαγια σε σχεση με τα μολυβδινα,ποσο κοντα ειναι σε σκληροτητα με την καννη ενος οπλου κ που κοιμενονται τα επινικελλωμενα κ τα επιχαλκωμενα
 
Χαιρεται,
ειμαι καινουριος στο forum κ δεν ξερω σχεδον τιποτα για το πως ξεκιναμε συζητησεις κ τετοια,απλα εχω διαβασει καποια πραγματα που γραφετε γενικα ολοι κ μου αρεσε πολυ αυτο το forum.
Σχετικα τωρα με τον λογο του μηνυματος μου εχω μια απορια σε 1 συζητηση που διαβασα κ θα σας παρακαλουσα αν μπορειτε να με βοηθησετε,καθως ειδα πως εσεις αναφερθηκατε στην σκληροτητα των σκαγιων στην κλιμακα brinell,απ' οτι καταλαβα τα μολυβδινα σκαγια εχουν το ανωτερο 22 Bn ( ο σκετος μολυβδος εχει 5-6 bn ),ξερεται μηπως το βαθμο σκληροτητας των επινικελλωμενων κ των επιχαλκωμενων σκαγιων,των ατσαλινων σκαγιων κ την σκληροτητα της καννης ενος συγχρονου οπλου;ψαχνω εδω κ αρκετο καιρο να βρω σε καποια κλιμακα για ολα αυτα το βαθμο σκληροτητας μα δεν τα καταφερα. Αν μπορουσατε να μου πειτε εφοσον γνωριζεται τον βαθμο σκληροτητας των παραπανω που ρωτω θα σας ημουν ευγνωμων. Θελω να δω ποσο πιο σκληρα ειναι τα ατσαλινα σκαγια σε σχεση με τα μολυβδινα,ποσο κοντα ειναι σε σκληροτητα με την καννη ενος οπλου κ που κοιμενονται τα επινικελλωμενα κ τα επιχαλκωμενα
Γειά σου Μανώλη και καλώς ήρθες στην παρέα μάς, τα τεχνικά δεν είναι το φόρτε μου και θα σου απαντήσω πιο γενικά: υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες επίμεταλωμενων αλλά είναι απλά ενα εξωτερικό πλύσιμο για να πάρει χρώμα και συνήθως ο πυρήναςτους είναι απλά ημισκληρα , υπάρχουν και τα ανώτερης ποιότητας συνήθως αμερικανικά με τουλάχιστον 5 % αντιμονιο στο σκαγι που χρησιμοποιείται στο πυρήνα. Για μένα τα καλύτερα είναι τα επινικελωμενα και αυτό γράφουν και αρκετοί, τα τελευταία χρόνια τα έχουν υιοθετήσει πολύ οι αμερικανοί σε πολλά φυσίγγια τούς είτε μολυβδινα είτε ατσάλινα (στα ατσάλινα μάλλον για προστασία από την οξυδωση). Τα επιμεταλωμενα μολυβδινα δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα στα τοιχώματα της καννης το αντίθετο μάλιστα η ιδέα είναι η αποφυγή στραπατσαρισματος των σκαγιων μεταξυ τους και να ταξιδέψουν όσο περισσότερο στρογγυλεμενα προς τον στόχο.
 
Γειά σου Μανώλη και καλώς ήρθες στην παρέα μάς, τα τεχνικά δεν είναι το φόρτε μου και θα σου απαντήσω πιο γενικά: υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες επίμεταλωμενων αλλά είναι απλά ενα εξωτερικό πλύσιμο για να πάρει χρώμα και συνήθως ο πυρήναςτους είναι απλά ημισκληρα , υπάρχουν και τα ανώτερης ποιότητας συνήθως αμερικανικά με τουλάχιστον 5 % αντιμονιο στο σκαγι που χρησιμοποιείται στο πυρήνα. Για μένα τα καλύτερα είναι τα επινικελωμενα και αυτό γράφουν και αρκετοί, τα τελευταία χρόνια τα έχουν υιοθετήσει πολύ οι αμερικανοί σε πολλά φυσίγγια τούς είτε μολυβδινα είτε ατσάλινα (στα ατσάλινα μάλλον για προστασία από την οξυδωση). Τα επιμεταλωμενα μολυβδινα δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα στα τοιχώματα της καννης το αντίθετο μάλιστα η ιδέα είναι η αποφυγή στραπατσαρισματος των σκαγιων μεταξυ τους και να ταξιδέψουν όσο περισσότερο στρογγυλεμενα προς τον στόχο.
Ευχαριστω
 
Και επειδη σημερα μετα το κυνηγι παρολο την ζεστη εκανα αλλες δυο δοκιμουλες με τα cheddite n9 32gr.....anaconda long 50 metra...οπου και ειδα οτι τα ενναριακια τα φτυσανε...και στην δευτερη φωτο το bell στα 25 μετρα με ταπα καρφωμενη στο χαρτι.....
jazrsmP.jpg

P74zEUg.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top