Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
δηλαδη γιωργο? για να μαθαινουμε και εμεις που δεν γνωριζουμε πολλα
Είναι παρεξηγημένη η μεσόταπα και η μάλλινη και θεωρείται από πολλούς ότι προκαλεί διασπορά ή ημιδιασπορά. Η αλήθεια είναι ότι δεν συμβαίνει αυτό, απλά υπακούει ιδανικά στις συσφίξεις που εμείς επιλέγουμε να βάλουμε (ρίχνουμε) τέτοια φυσίγγια. Ειδικά με την μάλλινη υπήρχαν (δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα) φημισμένα φυσίγγια υδροβίων σε χοντρά νούμερα που απευθύνονταν σε πολύ μακρινές αποστάσεις.
 
Για υψηλο ποσοστο συγκεντρωσης ειχαν γραψει καποτε στην Κ&Κ..Οποτε μαλλον θα αναφέρεσαι σε μακρινες βολες..
Σε τι κυνηγι το εριξες Σπυρο?
σε ορεινή πέρδικα, με την αριστερή κάννη ενός baikal που είχα τότε...:)
βέβαια είχαν προηγηθεί και δοκιμές σε χαρτί.
 
Χρόνια λάτρης του Sellier Bellot Red Hare πάρα πολύ καλό σε όλα τα θηράματα και με όλα τα όπλα <δίκαννα> που το δοκίμασα! Χωρίς λάκτισμα και ταχύ!! ΑΛΛΑ μέχρι να σφίξουν τα κρύα!! Από τα μέσα Δεκέμβρη και μετά, τα κλάνε.... Μετά το έριξα στην ιδιογόμωση.
 
Johny αυτο το red/ black 35.5 gr σε χαρτινο αστερι ξερης τη μπαρουτι εχει μεσα.....????
Τσεχικη ονοματι lovex αν θυμάμαι καλά ...καψούλι της Winchester....παλαιότερα χρησιμοποιούσε δικό της...το οποίο οξειδωνε την κανη....
 
Καλησπερα φιλοι μου,
Πριν καιρο ειχα βρει την παρακατω σελιδα,αλλα δεν της πολυ εδωσα σημασια,
εχθες μπηκα ξανα καταλαθος κ λιγο που εψαξα στη σελιδα, υπαρχουν πολλες δοκιμες φυσιγγιων κ οπλων.
Δεξια μπορεις να επιλεξεις δοκιμες με βαση την μαρκα των φυσιγγιων ( υπαρχει κ η lambro ) ή με βαση την μαρκα του οπλου.
Σε καθε δοκιμη υπαρχουν τα μετρα,το τσοκ, η μαρκα οπλου κ φυσιγγιου, η συγκεντρωση κ η τοποθετηση μερικων θηραματων πανω στην δοκιμη
Μπορει καποιος να γνωριζει την συγκεκριμενη σελιδα, αλλα οι περισσοτεροι πιατευω πως οχι.
Ελπιζω να βοηθησω εστω κ εναν να λυσει καποιες απο τις απορριες του.

https://www.testshot.net/shotgun/manufacturer/baikal/175
 
Καλησπερα φιλοι μου,
Πριν καιρο ειχα βρει την παρακατω σελιδα,αλλα δεν της πολυ εδωσα σημασια,
εχθες μπηκα ξανα καταλαθος κ λιγο που εψαξα στη σελιδα, υπαρχουν πολλες δοκιμες φυσιγγιων κ οπλων.
Δεξια μπορεις να επιλεξεις δοκιμες με βαση την μαρκα των φυσιγγιων ( υπαρχει κ η lambro ) ή με βαση την μαρκα του οπλου.
Σε καθε δοκιμη υπαρχουν τα μετρα,το τσοκ, η μαρκα οπλου κ φυσιγγιου, η συγκεντρωση κ η τοποθετηση μερικων θηραματων πανω στην δοκιμη
Μπορει καποιος να γνωριζει την συγκεκριμενη σελιδα, αλλα οι περισσοτεροι πιατευω πως οχι.
Ελπιζω να βοηθησω εστω κ εναν να λυσει καποιες απο τις απορριες του.

https://www.testshot.net/shotgun/manufacturer/baikal/175
Το μονο λαθος που αναφερει η σελιδα στις δοκιμες ειναι πως ολα τα φυσιγγια,ανεξαρτητα απο την χωρα προελευσης τα δινει με ιδια χιλιοστα ανα νουμερο σκαγιων
 
Βρηκα μια ενδιαφερον ερωτηση κ μια εξίσου ενδιαφερον απαντηση απο τα παλια...
"Κυνηγετικες ειδησης" Αυγουστος '81..
Απαντα ο Γιωργος βλαχοπουλος (ο τοτε βλητικος της lambro..)

Ερ: θα σας παρακαλουσα να μου λεγατε εαν υπαρχει διαφορά κ ποια σε μια καννη με ριγα η χωρις στις ιδιες διαστασεις,71 ποντους.

Απ: Η ερωτηση σας δεν είναι ολοκληρωμενη διοτι δεν μου αναφέρετε πρωτον το οπλο κ δευτερο εαν η ριγα ειναι εφαπτομενη η γεφυροειδης.Εστω κ με αυτα τα στοιχεια σας απαντω αμέσως.
Δεν χωραει αμφιβολία στο θέμα της τουφεκιας μεταξυ των δυο καννων υπαρχει διαφορα.
Προσωπικη μου γνωμη κατα τις δοκιμες που κανω καθημερινα στην δουλεια μου στο με σκαγια ν7 η καννη με χωρις ριγα βγαζει καλύτερη ροζετα στην τουφεκια κ με μικροτερη ατρακτο.
Συνεπως η καννη με ριγα δεν αφηνει το μεταλλο να κανει τις αναλογες συσπασεις,αρα δεν ειναι απελευθερωμενη,για να αποδωσει την ωραια τουφεκια που βγαζει η χωρις ριγα.
Φυσικα,ενας κυνηγος δεν μπορει να το καταλαβει,αφου ειναι τεχνικο θεμα.Και φαίνεται σε πινακα με υδροχρωμα ωχρας σε κυκλο 80 εκατοστων απο 33μετρα με συγκριση των δυο χωρις και με ριγα.
 
Βρηκα μια ενδιαφερον ερωτηση κ μια εξίσου ενδιαφερον απαντηση απο τα παλια...
"Κυνηγετικες ειδησης" Αυγουστος '81..
Απαντα ο Γιωργος βλαχοπουλος (ο τοτε βλητικος της lambro..)

Ερ: θα σας παρακαλουσα να μου λεγατε εαν υπαρχει διαφορά κ ποια σε μια καννη με ριγα η χωρις στις ιδιες διαστασεις,71 ποντους.

Απ: Η ερωτηση σας δεν είναι ολοκληρωμενη διοτι δεν μου αναφέρετε πρωτον το οπλο κ δευτερο εαν η ριγα ειναι εφαπτομενη η γεφυροειδης.Εστω κ με αυτα τα στοιχεια σας απαντω αμέσως.
Δεν χωραει αμφιβολία στο θέμα της τουφεκιας μεταξυ των δυο καννων υπαρχει διαφορα.
Προσωπικη μου γνωμη κατα τις δοκιμες που κανω καθημερινα στην δουλεια μου στο με σκαγια ν7 η καννη με χωρις ριγα βγαζει καλύτερη ροζετα στην τουφεκια κ με μικροτερη ατρακτο.
Συνεπως η καννη με ριγα δεν αφηνει το μεταλλο να κανει τις αναλογες συσπασεις,αρα δεν ειναι απελευθερωμενη,για να αποδωσει την ωραια τουφεκια που βγαζει η χωρις ριγα.
Φυσικα,ενας κυνηγος δεν μπορει να το καταλαβει,αφου ειναι τεχνικο θεμα.Και φαίνεται σε πινακα με υδροχρωμα ωχρας σε κυκλο 80 εκατοστων απο 33μετρα με συγκριση των δυο χωρις και με ριγα.
Τι μας κάνεις ρε Τάο! Άντε τώρα να τρέχουμε να βγάζουμε ρίγες..... .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top