Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δημητρη παντα στις δοκιμες βαζω ψωμι στην απόσταση. Θα σε παρακαλεσω να φοράς τα γυαλια οταν εισαι σε αυτο το τοπικ .yel.
Γυαλιά γιατί , μη με πάρουν τα σκάγια ;.buy.
40μ+0.5μ=40,5μ. Γι αυτό τον 0,5 μ έλεγα ρε φίλε.
 
Οτι πέφτει σε αυτές τις αποστάσεις είναι αλήθεια. Το θέμα είναι να έχει κάποιος την ικανότητα για αυτές τις αποστάσεις. Βέβαια υπάρχει και το θέμα της ηθικής γιατί σε αυτές τις αποστάσεις έχουμε και αρκετά τραυματισμένα θηράματα που πάνε χαμένα......να θυμόμαστε ότι θα θηράματα δεν είναι δισκάκια.
 
Οτι πέφτει σε αυτές τις αποστάσεις είναι αλήθεια. Το θέμα είναι να έχει κάποιος την ικανότητα για αυτές τις αποστάσεις. Βέβαια υπάρχει και το θέμα της ηθικής γιατί σε αυτές τις αποστάσεις έχουμε και αρκετά τραυματισμένα θηράματα που πάνε χαμένα......να θυμόμαστε ότι θα θηράματα δεν είναι δισκάκια.
Μάκη το θεμα ηθική εχει εξεταστεί εκτεταμενα.κανεις δε παει για να κανει βολές σ αυτα τα μετρα.απλα όταν γράφουμε κατι τ οποιο το διαβάζουν πολλοί πρωτα πρεπει να ειναι τεκμηριωμένο αποδεδειγμένο απο ιδίαν πείρα και μετα να γραφεται.υπαρχουν ομως και απ την αλλη κυνηγοί και σκοπευτές που τις ψάχνουν αυτες τις βολες.πιστεύω δε οτι στα υδρόβια ειδικα ειναι συνηθεις
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Υπάρχουν πολύ άξιοι κυνηγοί σκοπευτές που νιώθουν σίγουροι να ρίχνουν τέτοιες αποστάσεις και καλά κάνουν. Όλοι όμως έχουμε ζήσει και την άλλη πλευρά του νομίσματος που ρίχνουν όπου να'ναι απλά για να ρίξουν. Αυτό βέβαια για να σταματήσει χρειάζονται πολλά πράγματα και πάνω απ' όλα παιδεία τόσο σκοπευτική όσο και κυνηγετική. Ας μην βγούμε άλλο off topic όμως. Ελπίζουμε όλοι σε ένα καλό ΣΚ με αρκετά θηράματα.
 
Η τσίχλα στά 50 μέτρα σκοτώνεται ακαριαία με 2-3 σκάγια mix νούμερα 9-10 από ένα φυσιγγι 31γρ.
Εγώ πάλι πιστέυω ότι στα 50 μέτρα δεν σκοτώνεις ούτε μύγα!
50 μέτρα είναι μια 10 όροφή πολυκατοικία...με 5 μέτρα ανα όροφο!
Όποιος νομίζει ότι σε αυτό το ύψος....παίρνει πουλί.... πολύ φιλικά θα του πώ....ότι δεν έχει ιδέα από αποστάσεις!
Κάντε ένα πείραμα.... τουφεκίστε μια σελίδα χαρτί Α4 στα 50 μέτρα τόσο μεγάλη όσο μια τσίχλα με ανοιχτά φτερά...με ότι τσιχλοφυσίγγι θέλετε.....αν δείτε τρύπα επάνω...ελάτε να μου τρυπήστε την μύτη!!
Μπορείτε επίσης...στα 50 μέτρα να βάλετε και ένα απλό πλαστικό ποτήρι μιας χρήσης (όσο είναι μια καθιστή τσίχλα)...αν το τρυπήσει (πόσο μάλλον να το πετύχετε)....ξανατρυπήστε μου την μύτη!
Φιλικά προς όλους!!!
 
Last edited:
Όποιος νομίζει ότι σε αυτό το ύψος....παίρνει πουλί.... πολύ φιλικά θα του πώ....ότι δεν έχει ιδέα από αποστάσεις
Άσε ρε φίλε, έχουμε φάει την ζωή μας....:)
Euromix 9-10, Optima Plus UFO, 50 μέτρα



Euromix 9-10, Oprima Plus 1*, 50 μέτρα
Σμπαράλια πέφτει η τσίχλα στα 50 μέτρα ;)
 
Εγώ πάλι πιστέυω ότι στα 50 μέτρα δεν σκοτώνεις ούτε μύγα!
50 μέτρα είναι μια 10 όροφή πολυκατοικία...με 5 μέτρα ανα όροφο!
Όποιος νομίζει ότι σε αυτό το ύψος....παίρνει πουλί.... πολύ φιλικά θα του πώ....ότι δεν έχει ιδέα από αποστάσεις!
Κάντε ένα πείραμα.... τουφεκίστε μια σελίδα χαρτί Α4 στα 50 μέτρα τόσο μεγάλη όσο μια τσίχλα με ανοιχτά φτερά...με ότι τσιχλοφυσίγγι θέλετε.....αν δείτε τρύπα επάνω...ελάτε να μου τρυπήστε την μύτη!!
Μπορείτε επίσης...στα 50 μέτρα να βάλετε και ένα απλό πλαστικό ποτήρι μιας χρήσης (όσο είναι μια καθιστή τσίχλα)...αν το τρυπήσει (πόσο μάλλον να το πετύχετε)....ξανατρυπήστε μου την μύτη!
Φιλικά προς όλους!!!
Μην εισαι απολυτος σε πραγματα που δεν γνωριζεις καλα, εχω ανεβασει τουφεκιες με 8αρι 32γρ στα 53 μετρα και με 8.5 28γρ και εχω παρει παρα πολλες τσιχλες στα 50 και στα 60 μετρα τραβερσα και μετρησα την αποσταση. Οσο για τα 50 μετρα με το πλαστικο ποτηρι αυτο και αν το εχω δοκιμασει πολλες, οσες φορες βρω ποτηρι του καφε στα περιβολια το στηνω στα 50 και στα 60 μετρα και το κανω σουρωτηρι. Εχει πανω τουλαχιστον 4 σκαγια 8αρια και πολλες φορες 6 και 7, επισης δεν ειναι μετρο συγκρισης οι πολυκατοικιες γιατι ειναι τελειως αλλο περιβαλλον ο κυνηγοτοπος, πολλες φορες ριχνουμε σε πουλια που λεμε ειναι 50 μετρα και ειναι 70+. Αυτα τα ολιγα απο μενα και καλα κυνηγια να εχουμε
 
Μην εισαι απολυτος σε πραγματα που δεν γνωριζεις καλα, εχω ανεβασει τουφεκιες με 8αρι 32γρ στα 53 μετρα και με 8.5 28γρ και εχω παρει παρα πολλες τσιχλες στα 50 και στα 60 μετρα τραβερσα και μετρησα την αποσταση. Οσο για τα 50 μετρα με το πλαστικο ποτηρι αυτο και αν το εχω δοκιμασει πολλες, οσες φορες βρω ποτηρι του καφε στα περιβολια το στηνω στα 50 και στα 60 μετρα και το κανω σουρωτηρι. Εχει πανω τουλαχιστον 4 σκαγια 8αρια και πολλες φορες 6 και 7, επισης δεν ειναι μετρο συγκρισης οι πολυκατοικιες γιατι ειναι τελειως αλλο περιβαλλον ο κυνηγοτοπος, πολλες φορες ριχνουμε σε πουλια που λεμε ειναι 50 μετρα και ειναι 70+. Αυτα τα ολιγα απο μενα και καλα κυνηγια να εχουμε
Εση έχεις Remington.Ανηθηκο οπλο. Για αυτό τα κάνει αυτά.
 
Μην εισαι απολυτος σε πραγματα που δεν γνωριζεις καλα, εχω ανεβασει τουφεκιες με 8αρι 32γρ στα 53 μετρα και με 8.5 28γρ και εχω παρει παρα πολλες τσιχλες στα 50 και στα 60 μετρα τραβερσα και μετρησα την αποσταση. Οσο για τα 50 μετρα με το πλαστικο ποτηρι αυτο και αν το εχω δοκιμασει πολλες, οσες φορες βρω ποτηρι του καφε στα περιβολια το στηνω στα 50 και στα 60 μετρα και το κανω σουρωτηρι. Εχει πανω τουλαχιστον 4 σκαγια 8αρια και πολλες φορες 6 και 7, επισης δεν ειναι μετρο συγκρισης οι πολυκατοικιες γιατι ειναι τελειως αλλο περιβαλλον ο κυνηγοτοπος, πολλες φορες ριχνουμε σε πουλια που λεμε ειναι 50 μετρα και ειναι 70+. Αυτα τα ολιγα απο μενα και καλα κυνηγια να εχουμε
Αχα!!!! ωστε εσυ τα διαλας τα ποτηρια και λεω ποιος το κανει, ποιος το κανει.xm..big smile..big smile.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top