Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ πάλι πιστέυω ότι στα 50 μέτρα δεν σκοτώνεις ούτε μύγα!
50 μέτρα είναι μια 10 όροφή πολυκατοικία...με 5 μέτρα ανα όροφο!
Όποιος νομίζει ότι σε αυτό το ύψος....παίρνει πουλί.... πολύ φιλικά θα του πώ....ότι δεν έχει ιδέα από αποστάσεις!
Κάντε ένα πείραμα.... τουφεκίστε μια σελίδα χαρτί Α4 στα 50 μέτρα τόσο μεγάλη όσο μια τσίχλα με ανοιχτά φτερά...με ότι τσιχλοφυσίγγι θέλετε.....αν δείτε τρύπα επάνω...ελάτε να μου τρυπήστε την μύτη!!
Μπορείτε επίσης...στα 50 μέτρα να βάλετε και ένα απλό πλαστικό ποτήρι μιας χρήσης (όσο είναι μια καθιστή τσίχλα)...αν το τρυπήσει (πόσο μάλλον να το πετύχετε)....ξανατρυπήστε μου την μύτη!
Φιλικά προς όλους!!!
μαλλον δεν εχεις δει τιποτα φιλε!!
 
Εγώ πάλι πιστέυω ότι στα 50 μέτρα δεν σκοτώνεις ούτε μύγα!
50 μέτρα είναι μια 10 όροφή πολυκατοικία...με 5 μέτρα ανα όροφο!
Όποιος νομίζει ότι σε αυτό το ύψος....παίρνει πουλί.... πολύ φιλικά θα του πώ....ότι δεν έχει ιδέα από αποστάσεις!
Κάντε ένα πείραμα.... τουφεκίστε μια σελίδα χαρτί Α4 στα 50 μέτρα τόσο μεγάλη όσο μια τσίχλα με ανοιχτά φτερά...με ότι τσιχλοφυσίγγι θέλετε.....αν δείτε τρύπα επάνω...ελάτε να μου τρυπήστε την μύτη!!
Μπορείτε επίσης...στα 50 μέτρα να βάλετε και ένα απλό πλαστικό ποτήρι μιας χρήσης (όσο είναι μια καθιστή τσίχλα)...αν το τρυπήσει (πόσο μάλλον να το πετύχετε)....ξανατρυπήστε μου την μύτη!
Φιλικά προς όλους!!!

50 μέτρα σκοτώνεις μην το ψάχνεις το έχουμε δοκιμάσει σε ακίνητα πουλιά κοράκια τρυγόνια και καταλόγους .
 
Μην εισαι απολυτος σε πραγματα που δεν γνωριζεις καλα, εχω ανεβασει τουφεκιες με 8αρι 32γρ στα 53 μετρα και με 8.5 28γρ και εχω παρει παρα πολλες τσιχλες στα 50 και στα 60 μετρα τραβερσα και μετρησα την αποσταση. Οσο για τα 50 μετρα με το πλαστικο ποτηρι αυτο και αν το εχω δοκιμασει πολλες, οσες φορες βρω ποτηρι του καφε στα περιβολια το στηνω στα 50 και στα 60 μετρα και το κανω σουρωτηρι. Εχει πανω τουλαχιστον 4 σκαγια 8αρια και πολλες φορες 6 και 7, επισης δεν ειναι μετρο συγκρισης οι πολυκατοικιες γιατι ειναι τελειως αλλο περιβαλλον ο κυνηγοτοπος, πολλες φορες ριχνουμε σε πουλια που λεμε ειναι 50 μετρα και ειναι 70+. Αυτα τα ολιγα απο μενα και καλα κυνηγια να εχουμε

Καλέ μου φίλε.... δεν ξέρω που μένεις...αλλά πολύ θα χαρώ..να σας δω στο σκοπευτήριο (κατά προτίμηση στον Αψίδα γιατί για να τουφεκίσεις στην Μαλακασα τον πίνακα από τα 50 μέτρα θα πρέπει να τουφεκίσεις από το εντευκτήριο...πράγμα που απαγορεύεται) να μου δείξετε βολές στον πίνακα από τα 50 μέτρα (αν θες και στα 70). Έστω στατικές!
Οι δοκιμές θα γίνουν με ότι τσιχλοφυσίγγι θέλετε (νο 8 και 9)...αλλά με 3άρι τσοκ....που χρησιμοποιούμε κατά 90% στα καρτέρια.
Θα σας κεράσω και καφέ!
Αυτή την Κυριακή το απόγευμα θα είμαι διαθέσιμος!! θα σας περιμένω!
Για να μην χαλάσουμε το θέμα....περιμένω ΠΜ.
Φιλικά!
 
Last edited:
Θα μας τρελάνεις :);
Από την Μαλακάσα είναι η παραπάνω τουφεκια με το παλιό Euromix, στα 50 μέτρα, με δύο διαφορετικά chokes και νούμερο 9-10.
Όντως έριξα από το εντευκτηριο, ήμουν μόνος. Το παραδέχομαι, λειτούργησα.....ανήθικα ha haaa
 
Θα μας τρελάνεις :);
Από την Μαλακάσα είναι η παραπάνω τουφεκια με το παλιό Euromix, στα 50 μέτρα, με δύο διαφορετικά chokes και νούμερο 9-10.
Όντως έριξα από το εντευκτηριο, ήμουν μόνος. Το παραδέχομαι, λειτούργησα.....ανήθικα ha haaa
Ε σε χαλαει να το ξαναδειξεις; θα κεραστεις λαι καφε απο το συναδερφο;):)
 
Ε σε χαλαει να το ξαναδειξεις; θα κεραστεις λαι καφε απο το συναδερφο;):)
Δεν με χαλάει, αλλά να ζητάει ο άλλος φωτογραφία, να την βάζεις και να συνεχίζει να λέει ότι δεν γίνεται......:(
Είναι λίγο απογοητευτικο....όπως και να το δεις. Η απογοήτευση δεν έγκειται τόσο στο κυνηγετικό σκέλος, όσο σε τόσα άλλα πράγματα που μπορεί να λες στον άλλον ότι έξω είναι μέρα και να σου λέει....όχι!
Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να μην πιστεύει. Εκεί πάω πάσο.
Προσπαθώ όμως να καταλάβω, τι κέρδος θα είχα να ρίξω μια τουφεκια π.χ. στα 30 μέτρα και να πω ότι είναι στα 50.
Δεν διεκδικώ το χειροκρότημα, ούτε θέλω να κάνω τον....πατερούλη mornin cof .vert funny.
 
Κύριοι....
Τα πράγματα είναι απλά...αλλά και πρακτικά...
Πόσες φορές έχετε βάλει άσσο στο καρτέρι τσίχλας?? εγώ....τόσο χρόνια....ποτέ!! Ούτε 2άρι θυμάμαι να έχω βάλει ποτέ!! Σε φάσες....όμως ναι!
Για αυτό και η τοποθέτηση μου είχε να κάνει την πλειοψηφία των καρτεριών τσίχλας που κάνω...τα οποία είναι με 3άρι αλλά και 4άρι.
Παρόλα αυτά.... ο καφές ισχύει!!
Φιλικά...
 
25 τσιχλες × 50 μετρα = 1250 μετρα συν αλλα τοσα επιστροφη στο καρτερι 2,5 χλμ......
Ξαναπες μου οτι δεν περπατας......
Μια φορα μετρησα, οι αλλες πεφτανε η μια πανω στην αλλη, και πηρε μια σακουλα η λαιδη και τις εφερε ολες μαζι.yel..big smile..big smile..big smile.
 
Oπως τα λες Γιωργο. Θυμαμαι που τις κυνηγησαμε μια μερα στα μπασιματα με το Blackbore που ειναι ΧF+ για το χαβαλε. Πουλια μια χαρα πηραμε, κραυγαλεες αστοχιες ειχαμε επισης, αλλα αν θυμαμαι καλα καμμια 15αρια πουλια ο καθενας καναμε. Για πρωτη φορα που το τουφεκισαμε μια χαρα. Αντε να παιρναμε 3/4 πουλια ο καθενας απο τα χαμηλα που αστοχησαμε αν κυνηγουσαμε με τα τσοκ που ξερουμε. Τα πουλια που κατεβασαμε απο το θρονο του Δια θα τα παιρναμε? Trade off ειναι ολα στη ζωη που λενε οι αμερικανοι. Οταν στα μερη που κυνηγαω το 95% των πουλιων τουφεκωνται 50 και, και προετοιμασμενος καταλληλα ειμαι και δεν με πολυπειραζει μια κοντινη αστοχια.
 
Πάντα στα μπασιματα :)
Πάσο...
...εγώ πότε! Ακόμα και φέτος στο Καπανδρίτι όπου οι τσίχλες κατά γενική ομολογία πέρασαν ψηλά τις περισσότερες φορές...ότι τουφέκισα στα ~35 μέτρα....ή ίδρωνα για να το βρώ...ή το έχανα!
Παρόλα αυτά για να απαντήσω στη απορία σου....δεν είναι θέμα ότι δεν πιστεύω....αλλά σε αντίστοιχες δοκιμές που έκανα...με 3άρι τσόκ....γιατί έτσι κυνηγάω....είχα τα αποτελέσματα που περιέγραψα! Οπότε θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μου δείξει κάποιος πως με 3άρι στα 50 μέτρα ή και στα 70 μπορεί να πάρει τσίχλα!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top