Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
απόγευμα δοκιμών σήμερα
όπλα:browning phoenix 66 cm σύσφιξη 5/10 και remington 11-87 71 cm σύσφιξη 6μιση/10
φυσίγγια:1η συγκριτική δοκιμή lambro sporting 28 gr,alectoris sporting 28gr(το μαύρο),rio sporting 28gr
ρίχτηκαν 5 φυσίγγια από κάθε μάρκα με θερμοκρασία 26 κελσίου και απόσταση 36 μέτρα(με κορδέλα)
αποτελέσματα:Rio πολύ καλή κατανομή και γρηγορότερο από τα 3
alectoris πολύ πολύ καλό κι αυτό,μου άρεσε
lambro λίγο πιο πίσω από τα άλλα 2 σε κατανομή και ταχύτητα αλλά όχι κάτι το πολύ διαφορετικό
2η δοκιμή ανεξάρτητη:
mb classic 32 gr όχι κάτι το φοβερο όπως δείχνει στις δοκιμές του χειμώνα κατώτερο και των sporting φυσιγγίων
lambro tordo κίτρινο 7αρι καλό με μια αισθητά καλή συγκέντρωση στο κέντρο της τουφεκιάς
υ.σ.1 οι δοκιμές έγιναν σε χαρτόνια 70Χ100 στηριγμένα σε πλαίσιο
υ.σ.2 εντύπωση μας προκάλεσε ότι η remi αν και ήταν 1μιση/10 πιο σφιχτή δεν το έδειξε σε καμμία τουφεκιά
όλες ήταν πανομοιότυπες του browning :):)
την άλλη εβδομάδα δοκιμή oscar gold sporting 28μιση γρ. που αγοράστηκαν σήμερα
Ωραίος ο Μάκης, αντέ με το καλο να τα δοκιμάσεις και στην τσίχλα να μας πεις και εντυπώσεις πάνω στο θηραμα.
 
Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω(από πάντα)αυτά τα νούμερα.
Αυτά τα νούμερα που γράφει ο Μάκης είναι οι διαβαθμίσεις από το 0-10. Προφανώς ο Μάκης για να είναι τόσο ακριβής στους χαρακτηρισμούς των συσφίξεων, έχει μετρήσει με παχύμετρο τα chokes. Αν θεωρήσεις ότι το 0 είναι ο κύλινδρος και το 10 είναι το full, τότε μπορείς να καταλάβεις περίπου σε τι συσφίξεις αναφέρεται.
Από εκεί και πέρα υπάρχει τεράστια βιομηχανία που βαφτίζει τα τσοκ ανάλογα με τις συσφίξεις.

Παραδείγματος χάρη:

Κυλινδρος 0/10
Light Skeet 1/10
Skeet 2/10
Improved Cylinder 3/10
Light Mod ή Skeet 2 4/10
Mod 5/10
Light Improved Mod 6/10
Improved Mod 7/10
Light Full 8/10
??? 9/10
Full 10/10
x full 11/10

Κάτι που δεν έχω ξεκαθαρίσει και γω είναι αν τις διαβαθμίσεις στο 12 ga πρέπει να τις μετράμε σε 10/10 ή 8/8.
 
απόγευμα δοκιμών σήμερα
όπλα:browning phoenix 66 cm σύσφιξη 5/10 και remington 11-87 71 cm σύσφιξη 6μιση/10
φυσίγγια:1η συγκριτική δοκιμή lambro sporting 28 gr,alectoris sporting 28gr(το μαύρο),rio sporting 28gr
ρίχτηκαν 5 φυσίγγια από κάθε μάρκα με θερμοκρασία 26 κελσίου και απόσταση 36 μέτρα(με κορδέλα)
αποτελέσματα:Rio πολύ καλή κατανομή και γρηγορότερο από τα 3
alectoris πολύ πολύ καλό κι αυτό,μου άρεσε
lambro λίγο πιο πίσω από τα άλλα 2 σε κατανομή και ταχύτητα αλλά όχι κάτι το πολύ διαφορετικό
2η δοκιμή ανεξάρτητη:
mb classic 32 gr όχι κάτι το φοβερο όπως δείχνει στις δοκιμές του χειμώνα κατώτερο και των sporting φυσιγγίων
lambro tordo κίτρινο 7αρι καλό με μια αισθητά καλή συγκέντρωση στο κέντρο της τουφεκιάς
υ.σ.1 οι δοκιμές έγιναν σε χαρτόνια 70Χ100 στηριγμένα σε πλαίσιο
υ.σ.2 εντύπωση μας προκάλεσε ότι η remi αν και ήταν 1μιση/10 πιο σφιχτή δεν το έδειξε σε καμμία τουφεκιά
όλες ήταν πανομοιότυπες του browning :):)
την άλλη εβδομάδα δοκιμή oscar gold sporting 28μιση γρ. που αγοράστηκαν σήμερα
Μακη εξήγησε μου σχετικά με το τσοκ της 1187. Ήταν σταθερό η εναλλασσομενο και πως μετρήθηκε; Η 1187 οπλιζε κανονικά με τα σπορτινγκ;.Τι νούμερο σκαγια ρίξατε;
Με τα mb classic 32 gr και εγώ ποτέ δεν τα πήγα βλητικα καλά.
 
Κυλινδρος: 0/10
Skeet 1: 1/10
Improved Cylinder :2,5/10
Light Mod ή Skeet 2 :3,8/10
Mod: 5-6/10
Improved Mod :7-8/10
Full:9- 10/10
Χfull: 11-12/10

Προσωπικά έχω καταλήξει στις παραπάνω διαβαθμισεις.
Αλλά κάθε εταιρεία μπορεί να τα θεωρεί και λίγο διαφορετικά.
Πιο σωστή θα ήταν η μέτρηση των συγκεντρωσεων με συγκεκριμένο φυσίγγι, αλλά αντε βρες φυσίγγι σταθερής απόδοσης.
 
τα τσοκ ήταν:
στην browning midas(briley)18.2 η 3*
στην remington colonial 17,9 η 2* περίπου
μετρημένα με τσοκόμετρο που είχα αγοράσει πριν από χρόνια και με έχει βοηθήσει πολύ
 
τα τσοκ ήταν:
στην browning midas(briley)18.2 η 3*
στην remington colonial 17,9 η 2* περίπου
μετρημένα με τσοκόμετρο που είχα αγοράσει πριν από χρόνια και με έχει βοηθήσει πολύ
Σωστος γιατί η Rem δεν έχει τέτοια συσφιξη 0,65.
Τα colonial και μένα μου δίνουν πιο ανοιχτές κατανομες.
 
Last edited:
Μάκη, τα RIO TARGET LOAD 28 δοκίμασες, πέρσι που τα είχα ρίξει σε κιχλοκότσυφα (με βαριά παγωνιά βέβαια) δεν μου φάνηκαν πολύ γρήγορα, τουλάχιστον όχι όσο τα NSI DUE SPORTING (με τον συγκεντρωτήρα POWER PISTON) που έριχνα ταυτόχρονα. Ήταν πάντως μαλάκα και συγκεντρωτικά ακόμα και με ανοιχτά τσόκ.
 
Εμπειρικά πώς καταλαβαίνεται την ταχύτητα του φυσιγγίου? .xm.

Εγώ τουλάχιστον το καταλαβαίνω (όταν μπορώ να το καταλάβω .sarcastic.) από τη στιγμή που πατάω τη σκανδάλη μέχρι τη στιγμή που θα καταβάλω το θήραμα ή μέχρι τη στιγμή που θα ακουστούν ή βρούνε τα σκάγια στον στόχο. Στα παραπάνω βοηθά πάντα και η παρακολούθηση από δεύτερο άτομο ως παρατηρητής.
Επίσης το καταλαβαίνεις αν έχεις την ευχέρεια να παίζεις με τις προσκοπεύσεις....
 
Για εξηγηστε μου κάτι ρε παιδιά..Γιατί θα πιστέψω οτι κάνω λάθος..
Θα αναφέρω ένα παράδειγμα που ισως έχει τύχει σε όλους να κυνηγάμε πχ με 3αστρα και να έχουμε επιτυχίες κατά καιρούς η και πιο συχνά σε διάφορα θηράματα καρτεριού πχ τσίχλες τρυγόνια φασσες κλπ σε αποστάσεις οριακες που ίσως να ήταν για φουλ τσοκ και όχι για ντεμι..οταν μάλιστα οι ειδικοί δοκιμάζουν το ντεμι πχ στα 30μ..Γιατί συμβαίνει αυτό?Μάλιστα πολλές φορές δεν πληττοντε από κάποιο τυχερό σκάγι..πράγμα που σημαίνει οτι η συγκέντρωση σε αυτή την απόσταση μπορεί να ήταν ισως και επαρκής για άμεση καταβολή.Μηπως ειναι θέμα συγκεντρωτικού φυσιγγίου που ίσως να "μετετρεψε"το 3αρι μας σε φουλ..Μπορεί να ισχυει κάτι τέτοιο όμως?Ξέχασα οτι επίσης πολυ κυνηγάν στο καρτέρι με 4αρι(βελτ.κυλ.)Είμαι σίγουρος οτι και αυτοί έχουν να θυμοντε μακρινές βολές που σιγουρα δεν "ήταν"για αυτό το τσοκ..
 
Last edited:
Για εξηγηστε μου κάτι ρε παιδιά..Γιατί θα πιστέψω οτι κάνω λάθος..
Θα αναφέρω ένα παράδειγμα που ισως έχει τύχει σε όλους να κυνηγάμε πχ με 3αστρα και να έχουμε επιτυχίες κατά καιρούς η και πιο συχνά σε διάφορα θηράματα καρτεριού πχ τσίχλες τρυγόνια φασσες κλπ σε αποστάσεις οριακες που ίσως να ήταν για φουλ τσοκ και όχι για ντεμι..οταν μάλιστα οι ειδικοί δοκιμάζουν το ντεμι πχ στα 30μ..Γιατί συμβαίνει αυτό?Μάλιστα πολλές φορές δεν πληττοντε από κάποιο τυχερό σκάγι..πράγμα που σημαίνει οτι η συγκέντρωση σε αυτή την απόσταση μπορεί να ήταν ισως και επαρκής για άμεση καταβολή.Μηπως ειναι θέμα συγκεντρωτικού φυσιγγίου που ίσως να "μετετρεψε"το 3αρι μας σε φουλ..Μπορεί να ισχυει κάτι τέτοιο όμως?Ξέχασα οτι επίσης πολυ κυνηγάν στο καρτέρι με 4αρι(βελτ.κυλ.)Είμαι σίγουρος οτι και αυτοί έχουν να θυμοντε μακρινές βολές που σιγουρα δεν "ήταν"για αυτό το τσοκ..
Με λιγα λογια και απλα.Με δεδομενο παντα οτι δεν υπαρχει σκοπευτικο λαθος και σε ολες τις περιπτωσεις τουφεκαμε σωστα απο την στιγμη που ριχνουμε σκαγια στον στοχο θα υπαρξουν επιτυχιες με..ΠΟΣΟΣΤΑ.Στα 10 πχ τριγονια που θα τουφεκισουμε με 3* στα 40 πχ μετρα θα παρουμε για παραδειγμα τα 4 ενω με φουλ θα παρουμε τα 7.Ποσοστα συγκεντρωσης δινουν τα νουμερα των τσοκ ποσοστα επιτυχιας παιρνουμε απο τις σωστες ευστοχες τουφεκιες.
 
Να συμπληρωσω οτι σαφως και η πιοτητα του φυσιγγιου παιζει ρολο στη διαμορφοση των ποσοστων.Δεν νομιζω ομως οτι μπορει να μετατρεψει ενα 3αρι σε φουλ εκτος και αν προκειτε για κατι εξειδικευμενο
Δημητρη επειδή γνωρίζω οτι κυνηγάς υδρόβια και ως γνωστόν ειναι θήραμα με οριακες βολές..Σου έχει τύχει να ρίξεις πχ με 3* και να πάρεις παπί πχ στα 45μ.. Η πιστεύεις οτι μπορεί να συμβεί παρά πολυ σπάνια?
 
Δημητρη επειδή γνωρίζω οτι κυνηγάς υδρόβια και ως γνωστόν ειναι θήραμα με οριακες βολές..Σου έχει τύχει να ρίξεις πχ με 3* και να πάρεις παπί πχ στα 45μ.. Η πιστεύεις οτι μπορεί να συμβεί παρά πολυ σπάνια?
Ναι βεβαια Τασο και μαλιστα αρκετες φορες.Ακομα και με 4αρι εχω κατεβασει πουλια απο αποστασεις που δεν τολμω να γραψω.Δεν δινει την επαναληψιμοτητα που θελουμε ομως σε τοσο μεγαλες αποστασεις.Χρειαζετε κατι πιο σφιχτο για τετοιες αποστασεις αν θες να χαμογελας συχνα..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top