Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και εγω το ίδιο..
Αλλα από την άλλη μεριά το διασποράς αυτο έχει κλειστό συγκεντρωτηρα με σταυρο (gualandi)..
Ίσως κάποιο διασπορας πιο "καθαροαιμο" (αν μπορώ να το πω ετσι..) να έδινε πολυ πιο ανοιχτή τουφεκιά..
Για μένα τα πράγματα είναι απλά: υπολογίστε το spreader σαν κυλινδρο εκτός από κάποια μαλλινοταπα που θα ανοίξουν λίγο παραπάνω στην περιφέρεια.
Όταν εφαρμοσαν αυτό το τσοκ στο σκητ εριχναν με μαλλινοταπα 32γρ ν.9.
Θυμηθείτε επίσης ότι η αντίστροφη καμπάνα (bell choke ή spreader) είναι το μισό μπροστινό tula τσοκ που μετά την προηγούμενη συσφιξη για το σπάσιμο των συσσωματωσεων προσπαθεί να ξανανοιξει την κατανομή.
 
Last edited:
Για μένα τα πράγματα είναι απλά: υπολογίστε το spreader σαν κυλινδρο εκτός από κάποια μαλλινοταπα που θα ανοίξουν λίγο παραπάνω στην περιφέρεια.
Δηλαδή με λίγα λόγια είτε τσοκ κύλινδρο έχουμε στο όπλο είτε spreader(υποτίθεται τσοκ διασπορας) ειναι το ιδιο πράγμα?
 
Δηλαδή με λίγα λόγια είτε τσοκ κύλινδρο έχουμε στο όπλο είτε spreader(υποτίθεται τσοκ διασπορας) ειναι το ιδιο πράγμα?

Για μένα, όχι ακριβώς. Δεν βοηθάει που βγήκαν οι φωτογραφίες σε διαφορετικές σελίδες, αλλά κοίτα το speader στα 15 μέτρα με το Euromix και κοίτα με τον κύλινδρο. Σαφώς και το spreader αδεάζει περισσότερο τα κέντρα. Στην πράξη όμως, πιστεύω ότι θα δεις το ίδιο σκότωμα ...
 
Εμένα γιατί μου άρεσαν οι τουφεκιές με το διασποράς; .xm.
Όντως είναι ωραίες αλλά τελικά από αυτά που είδα μόνο διασποράς δεν το λες τελικά το κίτρινο. Σιγά την διασπορά. Τώρα αν με φουλ έκανε μεγαλύτερη διασπορά δεν το ξέρω. Το ζητούμενο της παρουσίασης ήταν η σύγκριση του spreader με τον κύλινδρο.
 
Και επειδή έχω διαβάσει και ακούσει για spreader που κατέβασε τσιχλα στα 40μέτρα, θα συμφωνήσω ότι έχει συμβεί, αλλά πόσες φορές;Αυτό το μία στις τόσες το πετυχαίνει και ο κυλινδρος.
Ποιος λογικός τσιχλοκυνηγος όμως που θέλει να παίρνει πουλιά στα 40μέτρα δεν θα βάλει 2*ή 1*;
Το έχει γράψει ο Κυπριδημος πολλές φορές ότι η κατανομή των σκαγιων είναι καμπύλη Gauss, δηλ πυκνό κέντρο και όσο πάμε προς τα έξω αραιωνει ανάλογα.
Αυτό ισχύει για όλα τα τσοκ και όλες τις αποστασεις.
 
Last edited:
Πρακτικά ΝΑΙ.
Και εδώ μερικές απόψεις Αμερικανών για το θέμα :
http://www.trapshooters.com/threads/tula-choke-opinions.210444/
Το ιδιο και για diffusion της briley ότι στο χαρτί δίνει ίδια αποτελέσματα με κύλινδρο όμως πιατακια.και θυραμα καλύτερα σπασίματα και σκοτωματα το diffusion.

http://shotgunreport.com/2012/03/08/briley-diffusion-chokes/
 
Για μένα, όχι ακριβώς. Δεν βοηθάει που βγήκαν οι φωτογραφίες σε διαφορετικές σελίδες, αλλά κοίτα το speader στα 15 μέτρα με το Euromix και κοίτα με τον κύλινδρο. Σαφώς και το spreader αδεάζει περισσότερο τα κέντρα. Στην πράξη όμως, πιστεύω ότι θα δεις το ίδιο σκότωμα ...
Αυτή ήταν και η χρήση του στο σκητ, ενισχυση της περιφέρειας μέχρι τα 20μέτρα όπου εκεί περίπου είχαμε όμοιομορφη κατανομή.
 
Όταν εφαρμοσαν αυτό το τσοκ στο σκητ εριχναν με μαλλινοταπα 32γρ ν.9.
Γιάννη μια φορά στη ζωή μου έπαιξα μια πούλα skeet με 24γρ, καραμπίνα και spreader και ήταν μια ονειρεμένη πούλα. Ήταν εκείνος ο συνδυασμός μου έκανε τον Καλυκά να με αποκαλέσει φυσικό ταλέντο του skeet και το έκανε μετά καραμέλα ο Καλαματιανός ... .sarcastic.
 
Το ιδιο και για diffusion της briley ότι στο χαρτί δίνει ίδια αποτελέσματα με κύλινδρο όμως πιατακια.και θυραμα καλύτερα σπασίματα και σκοτωματα το diffusion.

http://shotgunreport.com/2012/03/08/briley-diffusion-chokes/
Προσωπικά Κων/νε δεν έχω πεισθει γιαυτό αν και έχω δύο τέτοια.
 
Γιάννη μια φορά στη ζωή μου έπαιξα μια πούλα skeet με 24γρ, καραμπίνα και spreader και ήταν μια ονειρεμένη πούλα. Ήταν εκείνος ο συνδυασμός μου έκανε τον Καλυκά να με αποκαλέσει φυσικό ταλέντο του skeet και το έκανε μετά καραμέλα ο Καλαματιανός ... .sarcastic.
Γιαυτό λέω μακριά... .what.
Όχι από τον ποιητή βεβαίως.
 
Όντως είναι ωραίες αλλά τελικά από αυτά που είδα μόνο διασποράς δεν το λες τελικά το κίτρινο. Σιγά την διασπορά. Τώρα αν με φουλ έκανε μεγαλύτερη διασπορά δεν το ξέρω. Το ζητούμενο της παρουσίασης ήταν η σύγκριση του spreader με τον κύλινδρο.
Η εταιρία γράφει στο σαιτ της:
Για ακόμα μεγαλυτερη διασπορα χρησιμοποιείτε ανοιχτά τσοκ(cyl-lmp cyl)
Όποτε Γιώργο με το φουλ άνετα θα γκρεμίζεις παπια στα 40μ...what.
ΥΓ με το *** που τα έχω ρίξει σε ν8 Έχω κάνει τουφεκιες σίγουρα πάνω απο 30μ χαλαρά..
 
Last edited:
Και επειδή έχω διαβάσει και ακούσει για spreader που κατέβασε τσιχλα στα 40μέτρα, θα συμφωνήσω ότι έχει συμβεί, αλλά πόσες φορές;Αυτό το μία στις τόσες το πετυχαίνει και ο κυλινδρος.
Ποιος λογικός τσιχλας όμως που θέλει να παίρνει πουλιά στα 40μέτρα δεν θα βάλει 2*ή 1*;
Το έχει γράψει ο Κυπριδημος πολλές φορές ότι η κατανομή των σκαγιων είναι καμπύλη Gauss, δηλ πυκνό κέντρο και όσο πάμε προς τα έξω αραιωνει ανάλογα.
Αυτό ισχύει για όλα τα τσοκ και όλες τις αποστασεις.

Και όμως ρε Γιάννη, δείχνει τόσο "αδύναμο" στον πίνακα αλλά στην πράξη το γ@μ#μ3ν0 μου έχει δείξει άλλα πράγματα. Εγώ πάντως δεν ξέρω αν είμαι λογικός τσιχλάς ή όχι αλλά στα μπασίματα αν πάω αποφασισμένος να βαρέσω τσίχλες, βάζω το 3* optima plus επάνω, άντε στο τσακιρ κέφι και το 2* του Trulock. Το 1* πρέπει να το έχω ατουφέκιστο από τότε που αγόρασα το όπλο.
 
Μωρέ γι'αυτό εγώ στο περπατητό έχω βρει την υγειά μου με Euromix και 4*. Οι τσίχλες μέχρι τα 25 μέτρα καπνίζουν και από τα 25 μέχρι τα 40 γυρίζουν τούμπα ... :) Αμα της βαστάει ας πεταχτεί και η μπεκάτσα και θα σκάσει σαν μαξιλάρι ... .sarcastic. Όσες μου σηκώθηκαν τους έκανα κάτι σμπάρα αλλιώτικα με τσιχλοφύσιγγα 31-32γρ και 9-10 νούμερο σκαγιών. Ούτε μαλινόταπα, ούτε διασπορές περίεργες, ούτε 40γρ, όπλο στα μέτρα μας, τα μάτια στο θήραμα και το πήρε και το σήκωσε ... .sarcastic.
 
Γιώργο κ εγώ στο περπατητο το είχα συνέχεια επάνω το spreader. Έπειτα όμως μιας κ τα πουλιά εχουν "ξυπνήσει" πανε κ σε λίγο ποιο ανοιχτά μέρη βάζω το 4* και καργα καπνισματα :-)
Βέβαια σε ποιο κλειστά κομμάτια μέχρι βολές στα 30 μετρα ένας γνωστός μας κ φίλος μ είπε ότι το spreader θα γεμίσει καλύτερα τη τσάντα ;-)
Πάντως έχω πάρει αρκετααααα μακρινά με το spreader οποτε δεν είναι τύχη
 
Βέβαια σε ποιο κλειστά κομμάτια μέχρι βολές στα 30 μετρα ένας γνωστός μας κ φίλος μ είπε ότι το spreader θα γεμίσει καλύτερα τη τσάντα ;-)

O Σωτήρης; :) Τον θυμάμαι που το είχε βιδωμένο στην benelli του ακόμα και σε ημερήσιο στον Έβρο.

Πάντως έχω πάρει αρκετααααα μακρινά με το spreader οποτε δεν είναι τύχη

Τόλη να σου πω την αλήθεια μου, πιστεύω ότι θα τα έπαιρνες και με τον κύλινδρο. Τον κύλινδρο ειδικά στην Altair δεν τον έβγαζα με τίποτα από πάνω και τουφέκαγα παντού με συγκεντρωτήρα.
 
αλλά στην πράξη το γ@μ#μ3ν0 μου έχει δείξει άλλα πράγματα
Ναι αλλά στην πράξη δεν έχεις δουλέψει εξισου τον κυλινδρο, έτσι δεν είναι; Ακουμπησες την κατοσταρα (100€) για το spreader, σε ψησανε και οι τριγύρω και πεισθηκες.
Έγινε της μόδας χωρίς καμμια βλητικη δοκιμή.
. Το 1* πρέπει να το έχω ατουφέκιστο από τότε που αγόρασα το όπλο.
Και εγω το ίδιο, αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τα σκοτωματα με 1* (0,85)και 28γρ.Ν.7,5 που εχω ευχαριστηθει τελευταία.
Στην άλλη άκρη, περισυ δοκίμασα τη συνταγή ενός παλιού κυνηγου που δεν καλοβλεπει πλέον και τακτοποιει στεγνά τα τσιχλακια με κυλινδρο και 32γρ ν.12 μέχρι τα 30μέτρα.Και πράγματι τα ξεραινει.
Χρειάζεται και λίγο ποικιλία η ζωή μας για να έχει ενδιαφέρον.
 
Last edited:
Αμα της βαστάει ας πεταχτεί και η μπεκάτσα και θα σκάσει σαν μαξιλάρι ... .sarcastic. Όσες μου σηκώθηκαν τους έκανα κάτι σμπάρα αλλιώτικα με τσιχλοφύσιγγα 31-32γρ και 9-10 νούμερο σκαγιών. Ούτε μαλινόταπα, ούτε διασπορές περίεργες,
Οι μπεκατσες που συναντάς στο περπατητο είναι σε ανοιχτά μέρη, συνήθως πουρναροτοπια και ρεματακια. Τραβα μέσα στα δάση που δε βλέπεις την τύφλα σου να δω τι μαγκιες θα κάνεις .ha ha ha..ha ha.
 
Τον κύλινδρο ειδικά στην Altair δεν τον έβγαζα με τίποτα από πάνω και τουφέκαγα παντού με συγκεντρωτήρα.
Ξέρω δύο μακαριτες που το 4* η 25αρακι της Breda κόλλησε στην καννη γιατί ποτέ δεν εβαλαν κάτι άλλο. Άνθρωποι με χιλιάδες φυσιγγια κάθε χρόνο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top