Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η τεκνα ιδικα η ποιο παλια σε 48 -50-52. Δεν κανει δουλεια λέτε?? Και μέχρι τα 40γρ κάτι κάνει?

Οχι για την Μ92ς εννοουσα οτι τα ''παιζει'' στα πολλα γραμμαρια στον παγετο....Η Τεκνα δουλευει
αψογα!!
 
Εχω την παλια τεκνα την βαζω 1,90*36 με gt21 cx2000 σκαγια ν4 με ολικο παγετο -4 ..τα παπια τσουλαγαν στον παγο .....θεριζε και 1,95*38 με 686 και αυτο..εξερετικο

Ηλια το λαθος δικο μου....μονο για το καψουλι δεν συμφωνω φιλε...CX2000 στο κρυο!!!
 
Εχω την παλια τεκνα την βαζω 1,90*36 με gt21 cx2000 σκαγια ν4 με ολικο παγετο -4 ..τα παπια τσουλαγαν στον παγο .....θεριζε και 1,95*38 με 686 και αυτο..εξερετικο

Ηλια δικο μου το λαθος....μονο στο καψουλι δεν συμφωνω φιλε....στο κρυο θελει CX200.
 
Σε παγετο ακόμα κ το 688 κλάνει μέντες, τώρα πως μερικοί μαστοροι δουλευουν 686 κ 2000 που έχει σχεδόν την ίδια ισχυ δεν μπορώ να γνωριζω
Εδω δημητρη (κερκυρα)..κατο απο -4 δεν εχω τυχη ποτε. Και αυτο σπανια...
Δεν ξερω τι δουλευει παρακατο...
 
Υπολογισμός αριθμού σκαγιών σε μια γόμωση.
Απλά αλλάζετε τα κίτρινα κελιά.
Δεν χρειάζεται να βάλετε τα γράμματα "gr" στα γραμμάρια, μόνο τον αριθμό.

Αν βρείτε λάθος, μου λέτε.
 

Attachments

Υπολογισμός αριθμού σκαγιών σε μια γόμωση.
Απλά αλλάζετε τα κίτρινα κελιά.
Δεν χρειάζεται να βάλετε τα γράμματα "gr" στα γραμμάρια, μόνο τον αριθμό.

Αν βρείτε λάθος, μου λέτε.
Μας κόβω να δίνουμε ξανά το Σεπτέμβρη... :cool:
 
Υπολογισμός αριθμού σκαγιών σε μια γόμωση.
Απλά αλλάζετε τα κίτρινα κελιά.
Δεν χρειάζεται να βάλετε τα γράμματα "gr" στα γραμμάρια, μόνο τον αριθμό.

Αν βρείτε λάθος, μου λέτε.

Βασιλη μου , πολυ καλα κανεις και βαζεις αυτους τους υπολογισμους.....απο την ''αλλη'' στο θεμα
των σκαγιων γινεται λιγο της ''πτάνας''.... φιλε. Τι εννοω...ΠΧ το Ν4 ( το σωστο για μενα ) πρεπει να
εχει διαμετρο 3,10 χιλιοστα και να σου δινει 58 σκαγια στα 10 γραμμαρια.
Απο παρτιδα σε παρτιδα τα σκαγια ''παιζουν''....ισως και απο καθε κατασκευαστη....Η παρτιδα Ν4 που
πηρα ( η προηγουμενη ) ειχε διαμμετρο 3,10 εως και 3,15 και εβγαζε 54 σκαγια στα 10 γραμμαρια.
Και καλα εγω εχω ''μούρλα''.....και μετραω τα σκαγια με μικρομετρο για να ξερω τι μου ''γινεται''....περα
απο αυτο...ξερεις ποσο σημαντικο προβλημα ειναι το εχεις σκαγια αχταρμά ( διαφορετικές διαμέτρους )
μεσα στο φυσιγγιο σου ??? Μεγαλο προβλημα.....διαφορετικες παραμορφωσεις των σκαγιων.....με οτι
αυτο συνεπαγεται.....φιλε!!!!!
ΥΓ, Και το χειροτερο....με λενε και ''παραξενο''.....γιατι εχω την απαιτηση οταν πληρωνω 6,5 ευρω το
κιλο τα σκαγια ( Νικελ ) θελω να εχουν μια συγκεκριμενη διαμετρο!!!!
 
Βασιλη μου , πολυ καλα κανεις και βαζεις αυτους τους υπολογισμους.....απο την ''αλλη'' στο θεμα
των σκαγιων γινεται λιγο της ''πτάνας''.... φιλε. Τι εννοω...ΠΧ το Ν4 ( το σωστο για μενα ) πρεπει να
εχει διαμετρο 3,10 χιλιοστα και να σου δινει 58 σκαγια στα 10 γραμμαρια.
Απο παρτιδα σε παρτιδα τα σκαγια ''παιζουν''....ισως και απο καθε κατασκευαστη....Η παρτιδα Ν4 που
πηρα ( η προηγουμενη ) ειχε διαμμετρο 3,10 εως και 3,15 και εβγαζε 54 σκαγια στα 10 γραμμαρια.
Και καλα εγω εχω ''μούρλα''.....και μετραω τα σκαγια με μικρομετρο για να ξερω τι μου ''γινεται''....περα
απο αυτο...ξερεις ποσο σημαντικο προβλημα ειναι το εχεις σκαγια αχταρμά ( διαφορετικές διαμέτρους )
μεσα στο φυσιγγιο σου ??? Μεγαλο προβλημα.....διαφορετικες παραμορφωσεις των σκαγιων.....με οτι
αυτο συνεπαγεται.....φιλε!!!!!
ΥΓ, Και το χειροτερο....με λενε και ''παραξενο''.....γιατι εχω την απαιτηση οταν πληρωνω 6,5 ευρω το
κιλο τα σκαγια ( Νικελ ) θελω να εχουν μια συγκεκριμενη διαμετρο!!!!
Αφού με ξέρεις στο περίπου είμαι πάντα ... θεωρητικά τα σκάγια είναι αυτά ;)
 
Αφού με ξέρεις στο περίπου είμαι πάντα ... θεωρητικά τα σκάγια είναι αυτά ;)

Πολλες φορες εχω υποκλιθει στις γνωσεις σου .....και το ξερεις...
Εγω ειμαι της ''πραξης''.....και το ψειριζω το ''πραγμα''.....ποτε δεν διαφωνουμε σε τιποτα φιλε!!! :)
 
Παιδιά με τα Νικελ που υπάρχουν στην Ελλάδα βλέπετε διαφορές στην συγκέντρωση και στην παραμόρφωση σε σχέση με τα απλά;

Ναι τα επινικελωμενα ειναι πολυ καλυτερα.....απο τα μολυβδινα....και τα επιχαλκωμενα.!!!
 
Ναι τα επινικελωμενα ειναι πολυ καλυτερα.....απο τα μολυβδινα....και τα επιχαλκωμενα.!!!
Το λες ε?
Χωρίς να υπάρχει καποια αιτία που να με κάνει το πιστεύω....
παντα νόμιζα πως τα επιχαλκωμενα είναι τα καλυτερα...
 
Το λες ε?
Χωρίς να υπάρχει καποια αιτία που να με κάνει το πιστεύω....
παντα νόμιζα πως τα επιχαλκωμενα είναι τα καλυτερα...

Τασο μου να σου πω. Λιγες φορες τα ''επιασα'' στα χερια μου.....Η αιτια ηταν οτι εμενε η επιχαλκωση
πανω στα χερια μου....Μια φορα δεν μου εκατσε καλη παρτιδα....εγω τα εχω απορριψει...ο καθε ενας
μιλαει βαση αυτων που του εχουν συμβει.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top