Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εν ετη 2021 οι μορφες της υλης ειναι 8.
Στερεο,υγρο,αεριο,υπερευστο,υπεραεριο,γκλουονια-χερτζ,ψευδοκενο και πλασμα.
Ας κρατησουμε τα πτυχια κατω απο το τραπεζι γιατι μπερδευουμε συναδελφους
που θελουν απλα και πρακτικα να βελτιωσουν την βλητικη τους στον κυνηγοτοπο.
500 πινακες και αλλες 500 σελιδες θεωρια δεν φτανουν μια δοκιμη του ΝικοςΠ με
ανοιχτα σεταπ πανω στο τραπεζι.Καλη συνεχεια σε ολους.
 
Τασο μου να σου πω. Λιγες φορες τα ''επιασα'' στα χερια μου.....Η αιτια ηταν οτι εμενε η επιχαλκωση
πανω στα χερια μου....Μια φορα δεν μου εκατσε καλη παρτιδα....εγω τα εχω απορριψει...ο καθε ενας
μιλαει βαση αυτων που του εχουν συμβει.....
Νικο απο επιχαλκομενα μονο η αμαρικανοι εχουν πιοτικοτατα και κανα δηο ευροπαικες οπως η FOB αν βρω θα παρω να δωκιμασω
 
Ναι τα χυτα λιώσιμο και πτωση απο 30 , 40m σε νερό . Στα πρεσαριστα ενα σύρμα μολύβδου αναλογου πάχους, εισάγεται σε μια πρεσα με ενα ή δυο παλινδρομικα εμβολα που στο σημείο όπου < δαγκώνουν> το σύρμα φέρουν ημισφαιρικες εγκοπες. Τα σκάγια αυτα παράγονται με πίεση του μολύβδου στις εγκοπες , εχουν τελειο σφαιρικό σχήμα ακριβώς την ιδια διάσταση και λιγο μεγαλύτερο ειδικο βάρος.
Για αυτο οι τουρκαλαδες κανουν παπαδες ε .... χοτζες με τα φυσιγγια τους
 
.................
Τάσο αυτά τα έχεις δει ?
Στις ταχύτητες ενέργειες είναι ακριβέστατα ... είναι τσεκαρισμένα με 2-3 βαλλιστικά προγράμματα και με αυτά που ανέβασες.
στην ενέργεια ανά θήραμα διαφωνούμε λίγο αλλά δεν τολμώ να την αλλάξω ... ίσως όμως το κάνω.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-αγριόχηνες.880/page-30#post-559828

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-αγριόχηνες.880/page-35#post-561588
 
στην ενέργεια ανά θήραμα διαφωνούμε λίγο αλλά δεν τολμώ να την αλλάξω ... ίσως όμως το κάνω.
Ο πινακας λέει την ελάχιστη αναγκαία ενέργεια που απαιτείται ανά θηραμα...
Κάποιος μπορεί να έχει αντίθετη γνωμη, όμως για να έχει κάποια βάση αυτό που υποστηρίζει πρεπει να γνωρίζει πχ τι δερματικη αντίσταση εχει το κάθε θήραμα κ τι ενέργεια πρεπει να έχει το σκάγια..κλπ κλπ..
Λίγο πονοκεφαλος κ σίγουρα χρειάζεται καποιο μορφωτικό επίπεδο, αλλά αυτό ισχυει για όλα τα θέματα της βλητικης...
 
Ο πινακας λέει την ελάχιστη αναγκαία ενέργεια που απαιτείται ανά θηραμα...
Κάποιος μπορεί να έχει αντίθετη γνωμη, όμως για να έχει κάποια βάση αυτό που υποστηρίζει πρεπει να γνωρίζει πχ τι δερματικη αντίσταση εχει το κάθε θήραμα κ τι ενέργεια πρεπει να έχει το σκάγια..κλπ κλπ..
Λίγο πονοκεφαλος κ σίγουρα χρειάζεται καποιο μορφωτικό επίπεδο, αλλά αυτό ισχυει για όλα τα θέματα της βλητικης...
Όλοι παλιότερα μιλούσαν για ενέργεια.
Τώρα είναι της μόδας η διάτρηση.
Σωστότερο το δεύτερο για μένα.

Δεν έχουν όμως πολύ σημασία, ενδεικτικά είναι.
 
Αυτό το έχει δοκιμάσει κανένας σαν "υγρό" buffer ;

https://www.smooth-on.com/product-line/smash/

Ρωτάω του αμερικάνους φίλους περισσότερο.
Κάπου το πήρε το μάτι μου.

Προφανώς μην το χρησιμοποιήσετε χωρίς να ακούσουμε απόψεις ... Κίνδυνος θάνατος.
 
Αυτό το έχει δοκιμάσει κανένας σαν "υγρό" buffer ;

https://www.smooth-on.com/product-line/smash/

Ρωτάω του αμερικάνους φίλους περισσότερο.
Κάπου το πήρε το μάτι μου.

Προφανώς μην το χρησιμοποιήσετε χωρίς να ακούσουμε απόψεις ... Κίνδυνος θάνατος.

Δεν νομιζω οτι θα ''δουλεψει'' αυτο το πραγμα Βασιλη !!! Γραφει οτι αποσπαται με την προσκρουση....
Δεν ξερουμε ποση δυναμη προσκρουσης θελει.....Εαν λοιπον με την δυναμη της εκπυρσοκροτησης
διασπαται...ειναι αχρηστο.....εαν παλι ταξιδευει σαν μονοβολο μεχρι να βρει σημειο προσκουσης....παλι
αρχηστο ειναι....Βεβαια αυτοι ειναι δικοι μου υπολογισμοι....και ισως να κανω λαθος φιλε!!!
 
Ίσως αφήνει ένα στρώμα πάνω στα σκάγια σαν τζελ και βοηθάει να γλιστράνε μεταξύ τους

Πως να αφησει τζελ....απο την στιγμη που οπως λεει....σταθεροποιηται...εγω καταλαβαινω οτι ειναι
σε ξηρα μορφη στο τελικο σταδιο. Και εαν ειναι ετσι...και αν κατα την πυροδοτηση ''σπαει'' με το που
βγουν τα σκαγια απο την καννη....θα γινει ανεξεγκτης διασπορας....λογικα θα εχει κομματια και
επανω στα σκαγια....ετσι πιστευω.....Εαν δεν δοκιμαστει.....ολα αυτα ειναι υποθετικα βεβαια.!!!
 
Csb1 1,63x32 νούμερο 12 βύσμα Καρδαρά 24, στα 57,80 με 5 βαθμούς κελσίου και υγρασία 81% αρκετά δυνατό μπορώ να πω γιατί στα 30 μέτρα την σιδερένια ταμπέλα την ξάπλωσε!!!!!! 1119 σκάγια,το χαρτί ήταν 1,00χ65
View attachment 23889View attachment 23893View attachment 23894
εδω στην φωτογραφια φαινεται πως ειναι τα 30 μετρα αρκετα μακρυα , και εχουμε τους αλλους που βαρανε στα 55-60 ααχαχα κλαιω
 
Καλο είναι, απλά δεν χρειάζεται τόσο ψιλά, στο τέλος θα περάσουν από το μαστό της κάννης .sarcastic.
Φαντάσου να ήταν κ λίγο μεγαλύτερο το θήραμα...
Δεν ξέρω τι κινητική ενέργεια δίνουν...
Αλλα αφου τούμπαρε την μεταλλική ταμπέλα..........
Και η απόσταση διόλου μικρή για αυτο το νουμερο......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top