Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιατί η ΠΛΗΡΗΣ διάτρηση ΔΕΝ είναι επιθυμητή;
Διότι το/α σκάγι/α δεν αποδίδουν όλη την ενέργεια τους στο σώμα του θηράματος, αλλά μόνο ένα μέρος της, δηλ. λιγότερο από ότι εάν έμεναν στο σώμα του, οπότε αυτό μεταφράζεται σε μικρότερο τραυματικό σοκ
 
Έναν Οκτώβρη καθως ήμουν για περδικες βλέπω δυο αγριοπεριστερα(ελαχιστα έχει εδώ..) χαμηλωμένα να έρχονται για πανω μου... Ρίχνω στο πρωτο στο πρωτο κ πεφτει ξαπλα κάτω αλλά, ζωντανο αλλά ανικανο να κουνηθει με rottweil waidmannseil ν6...
Κατά το μαδημα είδα 5 η 6(δεν θυμάμαι καλά) διαμπερη τραυματα στο στήθος κ πιο χαμηλά......
Ναι καλά διαβασατε κ ψέματα δεν λεω.........

Μετά λέμε πως μας φταίει η κάννη μας η τα φυσίγγια μας.................
Όλα πιθανά είναι..........
 
Γιατί η ΠΛΗΡΗΣ διάτρηση ΔΕΝ είναι επιθυμητή;
αν ενα σκαγι τρυπησει κεφαλι-καρδια-σπονδυλικη διαμπερες ή οχι, θα πεσει επιτοπου νεκρο.
'Οπου αλλου, ακομα και πνευμονα το διαμπερες κανει τρυπα- ζημια που θα πεθανει συντομα. Και ενα λεπτο να ειναι το συντομα το εχασες (θα παει πετωντας πιο κατω)
ΑΡΑ : δεν μας ενδιαφερει η ζημια που θα κανει η τρυπα, μικρη ή μεγαλη, εμεις θελουμε να δεχτει σοκ το ολο του νευρικο συστημα , απο την ενεργεια που θα του μεταφερθει (κι ας μην τρυπησει καθολου που λεει ο λογος, εγραψα παλιοτερα για αναλογια θανατου με πετρα απο σφεντονα ). Την ενεργεια τη μεταφερει ενα επιβραδυνομενο στο σωμα του σκαγι και αν καταφερει να επιβραδυνθει τελειως (σταματησει) εντος του, θα αφησει ολη την ενεργεια που διαθετει (δεν θα κρατησει λιγη για να συνεχισει να κινειται αφου βγει)
Αναλογα τωρα τον ογκο - βαρος του θηραματος , χρειαζεται αθροιστικα η ενεργεια απο 2,3 ή 4 σκαγια
ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΝΕΚΡΟ ΕΠΙΤΟΠΟΥ
 
Έναν Οκτώβρη καθως ήμουν για περδικες βλέπω δυο αγριοπεριστερα(ελαχιστα έχει εδώ..) χαμηλωμένα να έρχονται για πανω μου... Ρίχνω στο πρωτο στο πρωτο κ πεφτει ξαπλα κάτω αλλά, ζωντανο αλλά ανικανο να κουνηθει με rottweil waidmannseil ν6...
Κατά το μαδημα είδα 5 η 6(δεν θυμάμαι καλά) διαμπερη τραυματα στο στήθος κ πιο χαμηλά......
Ναι καλά διαβασατε κ ψέματα δεν λεω.........

Μετά λέμε πως μας φταίει η κάννη μας η τα φυσίγγια μας.................
Όλα πιθανά είναι..........
τα 5-6 διαμπερη 6αρια, του εκαναν 5-6 τρυπες , και εφυγαν αφηνοντας του πολυ λιγη απο την ενεργεια τους , ισα που να μπλοκαρει το νευρικο και να μην μπορει να πεταξει. Πεθανε λιγο αργοτερα ΑΠΟ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ και μονο.
 
ΟΧΙ.....Δεν ειναι οτι καλυτερο τα διαμπερη τραυματα....το θηραμα ''κραταει'' λυτρωμο δεν εχει...αλλα
εκει που πεφτει....δυσκολα θα το βρεις....ακομα και με σκυλο.
Έχω πάρει μπεκάτσα με 2, 9αρια ξερή στήθος ‼️ κ άλλη που με 6 εξαρια νίκελ διαμπερή στο στήθος ,σπασμένη φτερούγα,πόδια,(ήμουν για παπί)καθόταν κ με κοίταζε‼️
 
Έχω πάρει μπεκάτσα με 2, 9αρια ξερή στήθος ‼️ κ άλλη που με 6 εξαρια νίκελ διαμπερή στο στήθος ,σπασμένη φτερούγα,πόδια,(ήμουν για παπί)καθόταν κ με κοίταζε‼️

Αυτο λεω....δεν θελω να με κοιταει....θελω να πεφτει ξερο το θηραμα... :)
 
Ρε παιδια θυραματα να εχουμε και απ τη στηγμη που μπενει στην τσαντα το θυρμα ολα καλα μη σκατε θα λετε κατεβασα τοσα οχι τραυματισα ξερνα κουτσανα κτλ αχαχαχαχαχ

Τολη ξερεις τι καημος ειναι.....να τρωει την τουφεκια....και να αργεί να του φυγει η ψυχη....ασε το
ψαξιμο....για μην παει τσαμπα το θηραμα....για μενα ειναι μεγαλος καημος φιλε!!!
Περισυ την πατησα σε ενα σεταπ με MG2....φετος ανακαλυψα το γιατι....V1,5-438m/s Ν5 Νικελ ....τωρα που ξερω δεν την ξανα παταω.....
 
Εγω ναδεις τουφεκισα μια χρονια λαγο στα 30 μετρα με στρομα,ταχιτητες αστο απο 700 και πανο.πηρε 12 σκαγια διαμπερη νο3 νικελ.ειταν σαν να μην πηρε τηποτα.σηνεχισε σαν να μην τρχει καστανο.τον επιασαν τα σκυλια μετα απο 200 μετρα.
 
Ας πάρουμε το ένα σκάγι που βρίσκει το θήραμα . Στο ιδιο νούμερο σκαγι , στο ίδιο σημείο μετη διαφορά το ένα διαμπερές το άλλο οχι. Γιατί αν ερμηνεύουμε περιστατικά και ύστερα συγκρίνουμε τα αποτελέσματα νομίζω υπεραπλουστευουμε την πραγματικότητα . Ποτέ ενα γεγονός δεν επαναλαμβάνεται με απόλυτα ιδιο τροπο. Γιατι λοιπόν το διαμπερές : απλά ειχε μεγαλύτερη ταχύτητα. Μονο στα ραβδωτα κάποιες φορές με ένα πολύ παραμορφουμενο βλήμα η μεγαλύτερη μετωπική επιφάνεια λογω πιο ψηλής ταχύτητας στην σύγκρουση με το στόχο, φρενάρει πιο νωρίς το βλήμα. Στα σκάγια έχουμε άλλες μενουσες και η καταβολή γίνεται ή απο σπάσιμο οστού, σπονδυλικής στήλης ή απο τρύπημα οργάνων ή νεύρων. Οχι απο υδροδυναμικο σοκ .
 
Τουφεκάς τσίχλα πούπουλα ... την κοιτάς να φεύγει και μετά από 100μ θυμάται να πεθάνει ... τρέχα να την βρείς.
Πολυ συνηθισμένο σε κοπαδι με ψαρονια...
Βέβαια εκεί η τουφεκιές είναι μπηχτες στον σωρό χωρίς σκοπευση κ ότι βρει η τουφέκια μας......
Ομως οι περιπτωσεις αυτές δεν ωφειλονται παντοτε σε διαμπερη τραυματα...
Είναι που θα παει να "κάτσει" το κάθε σκαγι........
Και "μισό σκαγι" πολλες φορες αρκεί για την ξερανει....
 
Θέλουμε απλά μεγιστοποίηση της ενέργειας που θα μεταφερθεί στο θήραμα.
Θα ήθελα την γνώμη σου σε αυτό.
Νομίζω ότι η ενέργεια από μόνη της δεν είναι αρκετή για να περιγράψει τη συμπεριφορά του βλήματος στο στόχο.
Πιστεύω ότι βλήμα (σκάγι στην περίπτωσή μας) που κάνει διαμπερές τραύμα είναι πιο αποτελεσματικό από το ίδιο που θα έμενε μέσα, με όλους τους άλλους παράγοντες ίδιους. Απλά γιατί θα δημιουργήσει μεγαλύτερης έκτασης τραύμα.
Μπορεί όμως και να κάνω λάθος.
 
Ας πάρουμε το ένα σκάγι που βρίσκει το θήραμα . Στο ιδιο νούμερο σκαγι , στο ίδιο σημείο μετη διαφορά το ένα διαμπερές το άλλο οχι. Γιατί αν ερμηνεύουμε περιστατικά και ύστερα συγκρίνουμε τα αποτελέσματα νομίζω υπεραπλουστευουμε την πραγματικότητα . Ποτέ ενα γεγονός δεν επαναλαμβάνεται με απόλυτα ιδιο τροπο. Γιατι λοιπόν το διαμπερές : απλά ειχε μεγαλύτερη ταχύτητα. Μονο στα ραβδωτα κάποιες φορές με ένα πολύ παραμορφουμενο βλήμα η μεγαλύτερη μετωπική επιφάνεια λογω πιο ψηλής ταχύτητας στην σύγκρουση με το στόχο, φρενάρει πιο νωρίς το βλήμα. Στα σκάγια έχουμε άλλες μενουσες και η καταβολή γίνεται ή απο σπάσιμο οστού, σπονδυλικής στήλης ή απο τρύπημα οργάνων ή νεύρων. Οχι απο υδροδυναμικο σοκ .
Είναι σύνθετο θέμα.
Σε πολλές περιπτώσεις ζωντανών που πέθαναν ξαφνικά τα ξεπουπούλιασα και είδα διαμπερή.
Ειναι λάθος να γενικεύουμε αλλά αυτή την εντύπωση έχω.
Wound ballistics.
 
Στην τελευταια παραγραφο αυτου του αρθρου για το νουμερο των σκαγιων κ την βολη σε καιριο σημειο μας δινει σαν παραδειγμα την τσιχλα κ μια ακραια περιπτωση κυνηγιου της με σκαγια ν3......

https://knf.gr/alithies-kai-prokatalipseis/
Ούτε ο ξάδερφος δεν ρίχνει 3άρια στην τσίχλα ... :) :) :)
Λογικό είναι αυτό που γράφει.

Θέλουμε πυκνότητα ΚΑΙ διάτρηση για άμεση καταβολή.

ps
Όταν διαβάζω για αναφορές σε μελέτες προτιμώ παντα να διαβάζω προσωπικά την μελέτη γιατί αναλογα το πως την διαβάζει καποιος μπορεί να καταλήξει σε διαφορετικά συμπεράσματα.
 
Ούτε ο ξάδερφος δεν ρίχνει 3άρια στην τσίχλα ... :) :)
Αν δεν πειραματιζοταν πως θα το ήξερε....
Είναι εκπληκτικό αρκεί κ μονο να φανταστούμε τι ζημιά μπορει να προκαλέσει σε ένα τέτοιο θήραμα ένα σκαγι ν3.....

Επίσης να πω πως όσοι κυνηγουσαμε πιτσιρικαδες με αεροβόλο 4,5mm σίγουρα θα έχουμε δει το ίδιο φαινόμενο, κ μόνο μικρή δεν είναι η βολίδα.....
 
Αν δεν πειραματιζοταν πως θα το ήξερε....
Είναι εκπληκτικό αρκεί κ μονο να φανταστούμε τι ζημιά μπορει να προκαλέσει σε ένα τέτοιο θήραμα ένα σκαγι ν3.....
Επίσης να πω πως όσοι κυνηγουσαμε πιτσιρικαδες με αεροβόλο 4,5mm σίγουρα θα έχουμε δει το ίδιο φαινόμενο, κ μόνο μικρή δεν είναι η βολίδα.....
Πειραματίστηκε με πέρδικες και #3.
Δεν είδε χαΐρι.

Κατάλληλη πυκνότητα κατανομής και διάτρηση ... και τα 2 χρειαζόμαστε !!!
Αλλιώς θα κυνηγούσαμε όλοι τσίχλες με μπίλιες και μηδενικά αποτελέσματα ...........

Αν την χτυπούσαμε όμως στα 120μ θα λέγαμε ότι το όπλο χτυπάει μεσούρανα ;)
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top