Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Λάμπη καλησπέρα,
Εκεί που η υγρασία νομίζω ότι αλλάζει τα φώτα στην τουφεκιά είναι στο σημείο που αρχίζουν να σχηματίζονται σταγονίδια στην ατμόσφαιρα.
Κατά τα άλλα μικρό ρόλο παίζει.
Αυτό λένε τα μοντέλα.

Ερώτηση προς όλους, με αφορμή την αναφορά σου περί ξηρού κρύου.

Ομίχλες, βροχές κτλ αν συνδυαστούν με κρύο είναι καταστροφή.

Οι υπόλοιποι τι λέτε ;
Μιλώντας για ξηρό κρύο καθορίζω την υγρασία απο 60% και κάτω .....
Για όλες τις συνθήκες υπάρχει και το κατάλληλο φυσίγγι .
Στις συνθήκες που περιγράφεις (ομίχλη -βροχή -κρύο ) παρότι θάταν καλύτερα ένα φυσίγγι με
διβασική εντούτοις με την ίδια AS πάει πολύ καλά το 1.50 Χ30 σε νο.9 για τσίχλα .

Υ.Γ Η μονοβασική για να δουλέψει σε βροχή +κρύο θέλει φόρτωμα στα όρια Βασίλη
 
Last edited:
Σωστα τα λες Λευτερη!!!!


Κωστη καπου τα εχεις ''μπερδεψει'' φιλε!!
Ν4 ΜΟΛΥΒΔΙΝΟ διαμετρος 3,10 χιστοστα 58 σκαγια στα 10 γραμμαρια.

Ν4 ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΟ διαμετρος 3,10 χιλιοστα 57 σκαγια στα 10 γραμμαρια.

ΔΙΑΤΡΗΣΗ 50 ΜΕΤΡΑ ταχυτητα V1,5-400m/s MOΛΥΒΔΙΝΟ 28 ΦΥΛΛΑ - 56 σελιδες =2,7 χιλιοστα

ΣΤΑ ιδια μετρα...( 50 ) ταχυτητα V1,5-400m/s ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΟ 46 ΦΥΛΛΑ- 92 σελιδες = 4,5 χιλιοστα

Τα επινικελωμενα σχεδον ανεπαφα....τα μολυβδινα οπως ακριβως πρεπει να ειναι -κατεστραμενα.

ΥΓ, Εαν μπορεσω θα βαλω φωτο.
δεν διαφωνω καθολου, τουλαχιστον ως προς τις δοκιμες σου
ημουνα υπερβολικος για να δειξω το προβλημα
Ομως φαινονται τα νικελ σου πιο βαρια απο τα μολυβδινα (57 αντι 58/10γρ)...περιεργο
μετρας 3,1 χιλ , αλλα γραφεις ν4 και ν4.5 βλεπω στις φωτο
 
Λάμπη καλησπέρα,
Εκεί που η υγρασία νομίζω ότι αλλάζει τα φώτα στην τουφεκιά είναι στο σημείο που αρχίζουν να σχηματίζονται σταγονίδια στην ατμόσφαιρα.
Κατά τα άλλα μικρό ρόλο παίζει.
Αυτό λένε τα μοντέλα.

Ερώτηση προς όλους, με αφορμή την αναφορά σου περί ξηρού κρύου.

Ομίχλες, βροχές κτλ αν συνδυαστούν με κρύο είναι καταστροφή.

Οι υπόλοιποι τι λέτε ;

Εγω λεω.....οτι εαν εχεις ενα καλο φυσεκι με διβασικη πυριτιδα....οτι καιρο και να εχει.....''καβάλα'' εισαι...
αστον να κανει οτι θελει ο καιρος....
 
Το θέμα με τα νίκελ το είχαμε συζητήσει παλαιότερα και πράγματι είχε γίνει αμερικανική η αγγλική δεν θυμάμαι δοκιμή που έδειχνε ότι ένα σκληρό μολύβδινο είναι καλύτερο από το νίκελ γιατί έχει μεγαλύτερο συνολικό βάρος.

αυτό εξαρτάται πάντα από το αν πχ παίρνουμε ένα 6 και βάζουμε χαλκό+νικελ.

η ένα μικρότερο για να και βάζουμε χαλκό + νίκελ για να το κάνουμε 6.

είμαι της άποψης ότι στην πρώτη περίπτωση πάντα θα υπερτερεί το νίκελ.
Στην δεύτερη δεν είναι σίγουρος .
 
δεν διαφωνω καθολου, τουλαχιστον ως προς τις δοκιμες σου
ημουνα υπερβολικος για να δειξω το προβλημα
Ομως φαινονται τα νικελ σου πιο βαρια απο τα μολυβδινα (57 αντι 58/10γρ)...περιεργο
μετρας 3,1 χιλ , αλλα γραφεις ν4 και ν4.5 βλεπω στις φωτο

Εχεις δικιο...υπαρχουν καποιες δοκιμες με μολυβδινα...που η διαμετρος δεν ηταν σωστη και ηταν Ν4,5
με 54 σκαγια στα 10 γραμμαρια και οχι 58....το γραφω επανω στο χαρτι των δοκιμων.

ΟΙ μετρησεις διατρησης εγιναν με ΣΩΣΤΟ Ν4 και σε μολυβδινα και σε νικελ !!!
 
Λάμπη καλησπέρα,
Εκεί που η υγρασία νομίζω ότι αλλάζει τα φώτα στην τουφεκιά είναι στο σημείο που αρχίζουν να σχηματίζονται σταγονίδια στην ατμόσφαιρα.
Κατά τα άλλα μικρό ρόλο παίζει.
Αυτό λένε τα μοντέλα.

Ερώτηση προς όλους, με αφορμή την αναφορά σου περί ξηρού κρύου.

Ομίχλες, βροχές κτλ αν συνδυαστούν με κρύο είναι καταστροφή.

Οι υπόλοιποι τι λέτε ;
Φλεβάρης επιστροφια, ζεστός καιρός με υγρασία απόλυτη να στάζουν όλα, πυκνή ομίχλη, λες και ήσουν σε σάουνα. Τα φυσίγγια εκλαναν. Και μύριζε κιόλας....χωρίς πλάκα, πρέπει λογικά απ' το θειάφι της πυρίτιδας μαζί με την υγρασία να δημιουργείτο υδρόθειο που βρωμα χαρακτηριστικά.(τα αέρια της καύσης της πυρίτιδας έμεναν μερικά μέτρα μπροστά απ' την κάννη ακίνητα σα συννεφάκι)
Αντίστοιχα και σε κρύο με απόλυτη υγρασία, δλδ παγωμένη βροχή, χιονόνερο πάλι τα φυσίγγια κλάνουν.
Μιλώ πάντα για τις κοινές φθηνές ισπανικές μονοβασικες CSB.
Κάπως καλύτερα η PSB1 σε 32γρ με πιεσμένο φυσίγγι σε πιέσεις.
Διβασικη δεν έχω καταφέρει να δοκιμάσω ακόμα, μια φορά S4 αλλά σε λάθος καιρό και μου έκανε overkill
 
Φλεβάρης επιστροφια, ζεστός καιρός με υγρασία απόλυτη να στάζουν όλα, πυκνή ομίχλη, λες και ήσουν σε σάουνα. Τα φυσίγγια εκλαναν. Και μύριζε κιόλας....χωρίς πλάκα, πρέπει λογικά απ' το θειάφι της πυρίτιδας μαζί με την υγρασία να δημιουργείτο υδρόθειο που βρωμα χαρακτηριστικά.(τα αέρια της καύσης της πυρίτιδας έμεναν μερικά μέτρα μπροστά απ' την κάννη ακίνητα σα συννεφάκι)
Αντίστοιχα και σε κρύο με απόλυτη υγρασία, δλδ παγωμένη βροχή, χιονόνερο πάλι τα φυσίγγια κλάνουν.
Μιλώ πάντα για τις κοινές φθηνές ισπανικές μονοβασικες CSB.
Κάπως καλύτερα η PSB1 σε 32γρ με πιεσμένο φυσίγγι σε πιέσεις.
Διβασικη δεν έχω καταφέρει να δοκιμάσω ακόμα, μια φορά S4 αλλά σε λάθος καιρό και μου έκανε overkill
Όταν παίζουν συνθήκες ....σάουνα Βασίλη η επιλογή στην τσίχλα είναι μια . SIPE στα 32 γρ . Θάνατος ..
 
Το θέμα με τα νίκελ το είχαμε συζητήσει παλαιότερα και πράγματι είχε γίνει αμερικανική η αγγλική δεν θυμάμαι δοκιμή που έδειχνε ότι ένα σκληρό μολύβδινο είναι καλύτερο από το νίκελ γιατί έχει μεγαλύτερο συνολικό βάρος.

αυτό εξαρτάται πάντα από το αν πχ παίρνουμε ένα 6 και βάζουμε χαλκό+νικελ.

η ένα μικρότερο για να και βάζουμε χαλκό + νίκελ για να το κάνουμε 6.

είμαι της άποψης ότι στην πρώτη περίπτωση πάντα θα υπερτερεί το νίκελ.
Στην δεύτερη δεν είναι σίγουρος .
Νικο έχεις δικιο για τα νούμερα. Ομως η επινικελωση συνηθως είναι περί το 0,1 mm. Δηλαδη αν το αρχικό σκαγι είναι 2,5 ( ν.7 ευρωπαϊκό) θα γίνει 2,6mm (n 6,5 ή ν.6 αγγλικό). Και μην ξεχνάμε πως οτι παθαίνουν οι πάπιες που τρώνε μολυβδινα παθαίνουμε και εμείς. Με τα νικελ όχι.
 
Εχεις δικιο...υπαρχουν καποιες δοκιμες με μολυβδινα...που η διαμετρος δεν ηταν σωστη και ηταν Ν4,5
με 54 σκαγια στα 10 γραμμαρια και οχι 58....το γραφω επανω στο χαρτι των δοκιμων.

ΟΙ μετρησεις διατρησης εγιναν με ΣΩΣΤΟ Ν4 και σε μολυβδινα και σε νικελ !!!
Εχουμε φτασει στην πολυ λεπτομερια , στις μικρες διαφορες και το καθετι μετραει.
Εχουμε φτασει εδω ομως γιατι εκανες πολλη και καλη δουλεια και εγω για αλλη μια φορα σε ευχαριστω.
 
Όταν παίζουν συνθήκες ....σάουνα Βασίλη η επιλογή στην τσίχλα είναι μια . SIPE στα 32 γρ . Θάνατος ..
εμ αυτο θα δοκιμαζα φετος , το super tordo lambro αλλα , εκτος απο Χαρδαλια , που να βρω και χειμωνα ;;
θελω να δω τι κανει σε ν9 , γιατι με ν8 την κανω τη δουλεια μου και με αλλα
 
Μόνο η VICTORY γεμίζει nickel σκάγια αν δεν κάνω λάθος .
Σοβαρή εταιρεία
Όχι φίλε Λάμπη, υπάρχουν κι άλλες εταιρείες (τουλάχιστον η Ολύμπια) που χρησιμοποιούν νίκελ (τα έχουν τουλάχιστον στον κατάλογο τους).
 
Λάμπη καλησπέρα,
Εκεί που η υγρασία νομίζω ότι αλλάζει τα φώτα στην τουφεκιά είναι στο σημείο που αρχίζουν να σχηματίζονται σταγονίδια στην ατμόσφαιρα.
Κατά τα άλλα μικρό ρόλο παίζει.
Αυτό λένε τα μοντέλα.

Ερώτηση προς όλους, με αφορμή την αναφορά σου περί ξηρού κρύου.

Ομίχλες, βροχές κτλ αν συνδυαστούν με κρύο είναι καταστροφή.

Οι υπόλοιποι τι λέτε ;
Πέρα από την αποτελεσματικότητα των φυσιγγίων σε συνθήκες υγρασίας,παρατήρησα σε δοκιμές στον πίνακα απώλεια συγκέντρωσης της ντουφέκιας της τάξεως του 5%-10%...... Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος η κάνω λάθος????
 
Πέρα από την αποτελεσματικότητα των φυσιγγίων σε συνθήκες υγρασίας,παρατήρησα σε δοκιμές στον πίνακα απώλεια συγκέντρωσης της ντουφέκιας της τάξεως του 5%-10%...... Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος η κάνω λάθος????
Έτσι ακριβώς
 
Ναί δεν υπάρχει είναι η πραγματικότητα .
Ένας βιοτέχνης που πήρα τηλ αν είχε για να αγοράσω μούπε ότι δεν είναι καλά τα νίκελ σκάγια σ'ένα φυσίγγι !
Κάπου είχα διαβασει ότι σκάγια νικελ έφερνε για τους ιδιογωμοτες ο Σολομωνιδης(extra)
 
Πέρα από την αποτελεσματικότητα των φυσιγγίων σε συνθήκες υγρασίας,παρατήρησα σε δοκιμές στον πίνακα απώλεια συγκέντρωσης της ντουφέκιας της τάξεως του 5%-10%...... Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος η κάνω λάθος????
Για πόση και τι υγρασία μιλάμε;
Πχ, ομίχλη ;;;

Προσοχή, γιατί 5-10% διαφορά στην συγκέντρωση μπορεί να έχει το ένα φυσίγγι με το άλλο από το ίδιο κουτί !
 
Για πόση και τι υγρασία μιλάμε;
Πχ, ομίχλη ;;;

Προσοχή, γιατί 5-10% διαφορά στην συγκέντρωση μπορεί να έχει το ένα φυσίγγι με το άλλο από το ίδιο κουτί !
Για υγρασία πάνω από 90%!!! Τα φυσίγγια ήταν δικά μου και έριξα από τέσσερα ,πέντε από το καθένα....... Τα είχα μετρήσει δύο τρεις μέρες πριν με ξηρό καιρό και είχαν άλλα αποτελέσματα......
 
Πέρα από την αποτελεσματικότητα των φυσιγγίων σε συνθήκες υγρασίας,παρατήρησα σε δοκιμές στον πίνακα απώλεια συγκέντρωσης της ντουφέκιας της τάξεως του 5%-10%...... Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος η κάνω λάθος????

Με τι πυριτιδα Βαγγελη ??
 
Βλητικα αποτελεσματα του Lambro καφε 33γρ ν8 σε δοκιμή στον βλητικο σταθμό της εταιρείας στο Λαυριο το '99....
Έτσι για την ιστορία......

View attachment 24063
κοιταξτε τις διπλανες στηλες , PM & V10, ποσο ωραια φαινεται πως ήδη στα 10 μετρα , οι χαμηλοτερες πιεσεις δινουν υψηλοτερες ταχυτητες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top