Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.

Δείτε από 2.15-3.10
κάποια στιγμή το είχα ξαναποστάρει.
Δείτε το federal και το winchester με full τι διαφορά έχουν στην συγκέντρωση. Το win έχει buffer.

Αυτά τα slow motion video μου αρέσουν πολύ ...
Νίκο βρήκες τηλέφωνο με πολλά fps ?
 
Θυμάμαι για τα bar (πιέσεις) αλλά δεν θυμάμαι να σου είπα να κόψεις τους κάλυκες. Μπορείς να βρεις το μήνυμα;

Καλημερα !!! Δεν υπαρχει λογος να βρω το μηνυμα.....το θυμαμαι πολυ καλα αυτο που μου ειπες...γιατι
οταν το διαβασα....εκανα αυτο που εγραφες.....εκοψα τους καλυκες μεχρι κατω ωστε να φαινεται
καθαρα ο πυθμενας του καλυκα....και εψαχνα για διαφορές.....

Ορισμενα βυσματα τα μαζευω....ειδικοτερα οταν εχω ΕΣΤΩ και υποψια καταλοιπων στην καννη μου
ψαχνω και βρισκω για να δω για διαφυγες αεριων ( κακη εμφραξη ) η εαν τα καταλοιπα ηταν
απο λαθος καψουλι. Μετα απο καθε βολη.....παντα κοιταω την καννη μου....
Εαν ειναι κατι που πρεπει να προσεξω.....οσον αφορα τα μπαρ και οχι μονο....σιγουρα η γνωμη εχει σημασια
για μενα και ειναι ευπροσδεκτη!!!
 
Last edited:
Νικο ολες οι τουφεκιες πολυ καλες για τα 50 μετρα ευχαριστω που ασχοληθηκες μς αυτο που σου ειπα , αλλα το 430 με 50 γραμμαρια πρεπει να σε κλωτσισε σαν γαιδουρι !!!

Καλημερα Μητσαρα!!! ΑΚΟΥ....Αν και τα σεταπ φαινονται φορτωμενα....ειναι σε ''νορμαλ'' πλαισια
αλλιως δεν θα τα εγραφα....
Ο πινακας της ΜΑΧΑΜ δινει 12/76 -2,47Χ50 - 380m/s - 650 bar.
Εγω το ειχα UEE - 688 - 2,55X48+2 αλευρι = 50. Ποσα BAR παραπανω να ειχα ???

Ασφαλως θα προσεξες....γραφω....ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΣ καλυκας = ποιο ευκολο ξερελιασμα...
Αυτο που ειδα ειναι οτι το 688 ειναι ποιο δυνατο καψουλι απο το UEE....Θα το τσεκαρω και
σημερα...επισεις στο ΙΔΙΟ σεταπ....δινει μεγαλυτερες ταχυτητες...
Οσον αφορα τον ''κλωτσο'' του 429m/s....μεσα στο οριο του 12/76 φυσιγγιου ηταν.

Σημερα θα δοκιμασω τον Ζ2Μ15 που τον ειχα με UEE....Θα του βαλω 688 να δω τι ταχυτητα και
αποτυπωση θα μου δωσει....
Δεν μπορεις να εχεις καθαρο συμπερασμα με 2-3- τουφεκιες....θελει ''δουλεια'' ....για να εχουμε
σωστα συμπερασματα φιλε.....Ασε που το ποσοστο συγκεντρωσης του ΝΤΡΑΓΚΟ.... και η κατανομη
δεν μου αρεσαν καθολου....Ισως τροποποιησω λιγο το σεταπ φιλε!!
 
Καλημερα !!! Δεν υπαρχει λογος να βρω το μηνυμα.....το θυμαμαι πολυ καλα αυτο που μου ειπες...γιατι
οταν το διαβασα....εκανα αυτο που εγραφες.....εκοψα τους καλυκες μεχρι κατω ωστε να φαινεται
καθαρα ο πυθμενας του καλυκα....και εψαχνα για διαφορές.....
Έψαξα και το βρήκα. Είναι στο "Φυσίγγια για αγριόχηνες," σελ. 30.
Το μήνυμα ήταν το εξής:

{{Νίκο,
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν καβάλησες το καλάμι των ταχυτήτων το "καλάμι των πιέσεων καβάλησες".
Αν μπορέσεις, βάλε κάποια φωτογραφία με τον πάτο ενός ριγμένου φυσιγγίου που να φαίνεται καθαρά το καψύλι.}}

Εννοούσα εξωτερική φωτογραφία του κάλυκα που να φαίνεται το χτυπημένο από τον επικρουστήρα καψύλι.
Αν πχ. το καψύλι έχει κάνει έντονο "κρατήρα" οι πιέσεις έχουν ξεπεράσει αρκετά το όριο των 1050bar. Εξαρτάται, βέβαια, και από την σκληρότητα του μετάλλου του καψυλίου.
Σε μία παρτίδα CX2000 που είχα ο κρατήρας γύρω από το χτύπημα της βελόνας του επικρουστήρα δημιουργόνταν όταν οι πιέσεις ξεπερνούσαν τα 1200bar.
 
Θα βγαλω τωρα φωτο....μολις εριξα 2 φυσεκια με 688 και UEE με SSB+150 παλι....Τροποποιημενο
λιγο το σεταπ.... στο 2,50Χ48+2 αλευρι -Ζ2Μ15 - drago 14 - N4,5 -8*

Με 0,05 λιγοτερη πυριτιδα +5 δεκατα ψηλοτερα το ρελιασμα....οι τουφεκιες αλλαξαν εντελως....και σε
κατανομη...και σε συγκεντρωση.....
Το σεταπ με τον drago 14 -UEE-2,50X48+2- 75 -64 ,5 ρελιασμα εδωσε ''μελι'' τουφεκια...με καλη ταχυτητα 423μ/δ
ανεβαζοντας τα ποσοστα συγκεντρωσης σε σχεση με την χθεσινη δοκιμη...και με πολυ ωραια κατανομη!!!!!

Το ιδιο σεταπ με Ζ2Μ15 -688 -2,50X48+2 - 75- 64 -ρελιασμα εδωσε ποιο δυνατη τουφεκια παρ'ολο το 421μ/δ.
εχασε απο συγκεντρωση και χαλασε λιγο η κατανομη του...

Κοιταω τωρα τον κρατηρα στα καψουλια....και οντως εχεις ΔΙΚΙΟ....το 688 εχει μεγαλυτερο κρατηρα απο
το UEE που εδωσε ''μελι'' τουφεκια...
Θα βγαλω φωτο και τα καψουλια....και μολις μπορεσω θα τις ανεβασω....

ΥΓ. ΟΙ συμβουλες σου ΠΑΝΤΑ καλοδεχουμες....ακομα και οι ''αρνητικες''....γιατι αυτες εχουν και το ''ζουμι''... ;)

Παλικαρια οταν μπορεσω....( μπορεσει ο φιλος μου ) θα μπουν οι φωτο.
 
Καλημερα Μητσαρα!!! ΑΚΟΥ....Αν και τα σεταπ φαινονται φορτωμενα....ειναι σε ''νορμαλ'' πλαισια
αλλιως δεν θα τα εγραφα....
Ο πινακας της ΜΑΧΑΜ δινει 12/76 -2,47Χ50 - 380m/s - 650 bar.
Εγω το ειχα UEE - 688 - 2,55X48+2 αλευρι = 50. Ποσα BAR παραπανω να ειχα ???

Ασφαλως θα προσεξες....γραφω....ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΣ καλυκας = ποιο ευκολο ξερελιασμα...
Αυτο που ειδα ειναι οτι το 688 ειναι ποιο δυνατο καψουλι απο το UEE....Θα το τσεκαρω και
σημερα...επισεις στο ΙΔΙΟ σεταπ....δινει μεγαλυτερες ταχυτητες...
Οσον αφορα τον ''κλωτσο'' του 429m/s....μεσα στο οριο του 12/76 φυσιγγιου ηταν.

Σημερα θα δοκιμασω τον Ζ2Μ15 που τον ειχα με UEE....Θα του βαλω 688 να δω τι ταχυτητα και
αποτυπωση θα μου δωσει....
Δεν μπορεις να εχεις καθαρο συμπερασμα με 2-3- τουφεκιες....θελει ''δουλεια'' ....για να εχουμε
σωστα συμπερασματα φιλε.....Ασε που το ποσοστο συγκεντρωσης του ΝΤΡΑΓΚΟ.... και η κατανομη
δεν μου αρεσαν καθολου....Ισως τροποποιησω λιγο το σεταπ φιλε!!
καλημερα Νικο δεν στο λεω απο θεμα πιεσεων αφου στο κλωτσιμα μικρο ρολο παιζουν, στο λεω γιατι για 50 γρ. τα 430 ειναι μεγαλη ταχυτητα οποτε και μεγαλος κλωτσος αφου εξαρταται απο την επηταχυνση της γομωσης !! αν κρινω απο το 10 βολο της νομπελ που ειναι 47 γρ μαζι με το buffer με 440 και αυτο που δοκιμασα με την ssb με τα 425 ειχες κλωτσο σαν να εριχνες με κανονι !!!!
 
καλημερα Νικο δεν στο λεω απο θεμα πιεσεων αφου στο κλωτσιμα μικρο ρολο παιζουν, στο λεω γιατι για 50 γρ. τα 430 ειναι μεγαλη ταχυτητα οποτε και μεγαλος κλωτσος αφου εξαρταται απο την επηταχυνση της γομωσης !! αν κρινω απο το 10 βολο της νομπελ που ειναι 47 γρ μαζι με το buffer με 440 και αυτο που δοκιμασα με την ssb με τα 425 ειχες κλωτσο σαν να εριχνες με κανονι !!!!

ΔΕΝ ξερω για τα εμποριου...εκτος απο την ταχυτητα....παιζει ρολο και το στησιμο....αυριο θα δοκιμασω
με βολια δικα μου σε 11/0....θα σου πω εντυπωσεις....
 
Εγώ το ξέρω...απ' την ανάποδη....οι υψηλές πιέσεις ,σιδερωνουν το καψυλιο... φαίνεται δλδ ατουφεκιστο....
Οι πολύ ψηλές πιέσεις αφήνουν κρατήρα βαθυ με έντονη γωνία. Η οπτική εξέταση του καψυλιου είναι χρήσιμη στα ραβδωτα στα λειοκανα δεν είναι και τόσο κατατοπιστική. Ισως το σεταπ του Νικου να βγάζει πανω απο 1000 bar και ο κρατήρας να μοιάζει ίδιος με σεταπ 700 bar.
 
Επίσης ένα φυσίγγι μπορεί να έχει απαγορευτική κορυφή πίεσης και κανονική ανάκρουση.
Άρα ούτε η ανάκρουση είναι πάντα ενδεικτικό της μέγιστης πίεσης.

Οι μπουρλοτιέρηδες έχουν τον πρώτο λόγο έναντι στην θεωρία :)
 
Επίσης ένα φυσίγγι μπορεί να έχει απαγορευτική κορυφή πίεσης και κανονική ανάκρουση.
Άρα ούτε η ανάκρουση είναι πάντα ενδεικτικό της μέγιστης πίεσης.

Οι μπουρλοτιέρηδες έχουν τον πρώτο λόγο έναντι στην θεωρία :)
Εγω ξερω αν δεν αρχισουν να βουηζουν τα αφτια ολλα ειναι οκ !!!!
 
Επίσης ένα φυσίγγι μπορεί να έχει απαγορευτική κορυφή πίεσης και κανονική ανάκρουση.
Άρα ούτε η ανάκρουση είναι πάντα ενδεικτικό της μέγιστης πίεσης.

Οι μπουρλοτιέρηδες έχουν τον πρώτο λόγο έναντι στην θεωρία :)
Η πιεση με την ανακρουση δεν εχει σχεδον καμια σχεση ειπαμε η ανακρουση ειναι η αντιθετη δυναμη απο την επιταχυνση της γομωσης ,ως γνωστον καθε δραση εχει μια ιδια αντηθετη , αυτα ειχα μαθει στο σχολειο τωρα αφου εχουμε φυσικους μπορουν να μας το αναλυσουν περισοτερο.αυτα τα ερμα τα μπαρμπαδελακια με το χαμογελο και τα λοιπα απο που τα βαζουμε εμενα δεν με τα βγαζει
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top