Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βρε στραβοθηκα σημερα και δεν βλεπο καλα.διαβασα νεο υληκο.πρεπει να βαλο τα γιαλια να σηνενοουμε .hair. .big smile.

Θα παρο τωρα και εγω ληγη psb2 special να δο τη ψαρια πιανη και συτη
Θέλει μαλακό βύσμα αυτή πχ Θώδη και είναι πολύ καλή 2,05 x38 +2 αλεύρι με Θώδη 16
 
Κομμένα φυσίγγια αντί για μονόβολα ... χθες τα έβλεπα ... κοιτάξτε τι κάνουν οι άνθρωποι

ΝΑΙ ειναι παλιο το κολπο δεν ειναι για συνεχεια το καναν οι παλιοι 1ον αν τυχων χρειαζοντουσταν μονοβολο και 2ον για μακρυνα καθηστα πουλια αλλα μιλαμε για 150 μετρα και τετοια κατασταση
 
Οι πολύ ψηλές πιέσεις αφήνουν κρατήρα βαθυ με έντονη γωνία. Η οπτική εξέταση του καψυλιου είναι χρήσιμη στα ραβδωτα στα λειοκανα δεν είναι και τόσο κατατοπιστική. Ισως το σεταπ του Νικου να βγάζει πανω απο 1000 bar και ο κρατήρας να μοιάζει ίδιος με σεταπ 700 bar.

Με αυτην την λογικη......τι νοημα εχει να κοιταω μονο τα καψουλια Λευτερη μου ???

Εφοσον οι διακυμανσεις ειναι τοσο μεγαλες απο 700 εως 1000 bar....μονο λαμβανοντας και τα
υπολοιπα στοιχια της τουφεκιας μπορεις να εχεις ενα συμπερασμα.....και παλι στο περιπου.
Αυτο που ξερω απο την λιγη πειρα που εχω σε δοκιμες....ειναι το εξης. Τουφεκια φορτωμενη σε
bar ΠΟΤΕ δεν σου δινει καλη συγκεντρωση στον στοχο.....και ειδικοτερα στα 50 μετρα....Τουφεκια που
θα πεταξει τα σκιαδια του ταχογραφου απο πιεσεις και αερια στο V1,5-....πας στον στοχο.....και ψαχνεις να
βρεις σκαγια. Εχω βγαλει και τετοιες τουφεκιες....και το ξερω . Στα 50 μετρα θα βγαλει ενα 30-40% και
μια κατανομη για κλαματα.... Και ο ωμος σου θα την ''ακουσει'' . Παντα λεω για ''νορμαλ'' βυσματα .

Τελικα το μονο αξιοπιστο αποτελεσμα δοκιμων σε bar ειναι το κανονακι....αυτο το γνωριζουν ολοι ....αλλα....
αλλα.....αστο να κυλισει σαν το νερο στον τσιγκο....
 
Last edited:
Με αυτην την λογικη......τι νοημα εχει να κοιταω μονο τα καψουλια Λευτερη μου ???

Εφοσον οι διακυμανσεις ειναι τοσο μεγαλες απο 700 εως 1000 bar....μονο λαμβανοντας και τα
υπολοιπα στοιχια της τουφεκιας μπορεις να εχεις ενα συμπερασμα.....και παλι στο περιπου.
Αυτο που ξερω απο την λιγη πειρα που εχω σε δοκιμες....ειναι το εξης. Τουφεκια φορτωμενη σε
bar ΠΟΤΕ δεν σου δινει καλη συγκεντρωση στον στοχο.....και ειδικοτερα στα 50 μετρα....Τουφεκια που
θα πεταξει τα σκιαδια του ταχογραφου απο πιεσεις και αερια στο V1,5-....πας στον στοχο.....και ψαχνεις να
βρεις σκαγια. Εχω βγαλει και τετοιες τουφεκιες....και το ξερω . Στα 50 μετρα θα βγαλει ενα 30-40% και
μια κατανομη για κλαματα.... Και ο ωμος σου θα την ''ακουσει'' . Παντα λεω για ''νορμαλ'' βυσματα .

Τελικα το μονο αξιοπιστο αποτελεσμα δοκιμων σε bar ειναι το κανονακι....αυτο το γνωριζουν ολοι ....αλλα....
αλλα.....αστο να κυλισει σαν το νερο στον τσιγκο....
Πόσο ζητάνε αλήθεια (βλητικος σταθμός)για να σου τεσταρουν 1 -2 φυσιγγια ❓
 
Ερώτηση, πόση διαφορά βλέπουμε στο ίδιο φυσίγγι με αλλαγή του τσοκ; Σημαντικη παράμετρο για εμένα, η οποία θεωρώ ότι πρέπει να είναι στο μυαλό μας, δοκιμάζεις ένα κλασικό φυσίγγι στα 32 gr στα 20 μέτρα με 5 τσοκ για τα κοντινά μαλακό όμορφες κατανομές σούπερ, πας κυνηγι τελικά τα πουλια ψηλωμενα βάζεις επάνω το 2* η το 1* πατάς την σκανδάλη και τρως την σφαλιάρα και λες τι έγινε ρε, απλά δεν σκεφτήκαμε την παραπάνω απλή παράμετρο. Απλή λογική και όχι κάτι που δεν γνωρίζουμε αλλά πολλές φορές δεν πάει το μυαλό.
 
Πόσο ζητάνε αλήθεια (βλητικος σταθμός)για να σου τεσταρουν 1 -2 φυσιγγια ❓

Καλημερα Τζονι!!! Δεν το εχω ψαξει....αλλα για να εχεις σωστη εικονα πρεπει να στειλεις
5 φυσιγγια απο καθε σεταπ....ωστε να εχεις τον μεσο ορο των μετρησεων....2 σεταπ = 10 φυσιγγια
απ'οτι ''ακουω''......περιπου 400 με 500 ευρω φιλε.....χωρις να βαζω το χερι μου στο ευαγγελιο.
Ισως καποιος φιλος να ειναι καλυτερα ενημερωμενος απο εμενα.
 
Καλημερα Τζονι!!! Δεν το εχω ψαξει....αλλα για να εχεις σωστη εικονα πρεπει να στειλεις
5 φυσιγγια απο καθε σεταπ....ωστε να εχεις τον μεσο ορο των μετρησεων....2 σεταπ = 10 φυσιγγια
απ'οτι ''ακουω''......περιπου 400 με 500 ευρω φιλε.....χωρις να βαζω το χερι μου στο ευαγγελιο.
Ισως καποιος φιλος να ειναι καλυτερα ενημερωμενος απο εμενα.
Πριν κάμποσα χρόνια στο site της Lambro ανέφερε για δοκιμή στο βλητικό σταθμό, για 10 φυσίγγια τιμή 100 € + ΦΠΑ. Πάνε χρόνια όμως που άλλαξε τη μορφή του site, και στο νέο δεν αναφέρει τίποτα ... Δεν ξέρω τώρα, ίσως να μη δέχεται πλέον φυσίγγια από ιδιώτες για δοκιμή ... o_O
 
Νικο είναι όπως τα λες. Κανονακι στην Ελλάδα προσβάσιμο σε ιδιογομωτες απο οσο εψαξα δεν υπάρχει. Ασε που και τα λιγα που υπάρχουν δεν είναι πιστοποιημένα. Ευτυχώς υπάρχει το pressure trace. Ενα καλό παλικάρι του φόρουμ το παλεύει και σύντομα θα βρεθεί οικονομική λύση προσβασιμη σε ολους.
 
Πήρα τηλ στην lambro. Αφήστε μου τηλ να σας ειδοποιήσω μου είπαν, έχουμε πολύ δουλειά αν βρούμε ευκαιρία να σας εξυπηρετήσουμε, τιμή δεν γνώριζε ο κύριος.
Η να σε ξεφορτωθεί θα ήθελε,ή θα το συζητήσουν με το αφεντικό κ θα σε ειδοποιήσουν.....
 
Νικο είναι όπως τα λες. Κανονακι στην Ελλάδα προσβάσιμο σε ιδιογομωτες απο οσο εψαξα δεν υπάρχει. Ασε που και τα λιγα που υπάρχουν δεν είναι πιστοποιημένα. Ευτυχώς υπάρχει το pressure trace. Ενα καλό παλικάρι του φόρουμ το παλεύει και σύντομα θα βρεθεί οικονομική λύση προσβασιμη σε ολους.

Μακαρι και να πανε ολα καλα....και να εχουμε προσβαση. Μετα για μενα θα ξεκινησει αλλος ''μπελας''....
δεν θα ξερω ποιο να μετρησω και ποιο να αφησω.....Πολλες οι μπαρουτες που εχω ( 14 )....και τα σεταπ
''ατελειωτα''......φιλε!!!!
 
Last edited:
Το pressure trace παιδιά θέλει calibration για να εμπιστευτείς νούμερα.
Στηρίζεται στην παραμόρφωση του μετάλλου κατά την εκπυρσοκρότηση, δεν μετρά πρωτογενές μέγεθος δηλαδή την πίεση.

Από το τίποτα καλύτερο βέβαια είναι.
 
Πήρα τηλ στην lambro. Αφήστε μου τηλ να σας ειδοποιήσω μου είπαν, έχουμε πολύ δουλειά αν βρούμε ευκαιρία να σας εξυπηρετήσουμε, τιμή δεν γνώριζε ο κύριος.

Κάποτε που ενδιαφέρτηκα εδώ για το ίδιο πράγμα μου ζήτησαν 100 ευρώ για δοκιμή 5 φυσιγγίων ίδιου set up .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top