Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιάννη τα σημάδια απο τα σκάγια φαίνονται έντονα, μαλλον είναι πολύ σκληρά . Η πυριτιδα σε αυτη την περίπτωση έκανε απλά τη δουλειά της , τιποτα ιδιαίτερο , νομιζω τα σκάγια έκαναν την διαφορά. Αν είχαμε μεγαλο βάρος σκαγιων σε αυτή ή μεγαλύτερη απόσταση τοτε θα ξεχώριζε μια πυριτιδα απο μια άλλη .
Εγώ βλέπω πολύ -πολύ μολυβιασμένο το μάρμαρο που παραπέμπει σε πολύ κακή επινικέλωση .
Ντουφεκιά - συγκέντρωση άριστη παραπέμπει σε VO & spark
 
Εγώ βλέπω πολύ -πολύ μολυβιασμένο το μάρμαρο που παραπέμπει σε πολύ κακή επινικέλωση .
Ντουφεκιά - συγκέντρωση άριστη παραπέμπει σε VO & spark
Αυτο ειδα και εγω.πολη μαυριλα τα σκαγια μαλον μαπα πολη καλης πιοτητας.τα νικελ ειναι ζαρια αν σου κατση.γιαυτο προτιμο με 5% αντιμονιο.η τουφεκια ειταν αρπα κολα λογο που εχει κληση η αδεια και εχουμε θεμα εκτος σκοπευτηριου,αλα με ετρογε να δο πος θα παει.επομενη δοκιμη σε σκοπευτηριο με ταχογραφο να δουμε τη ταχιτητες δηνη
 
Θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου όσον αφορά την προτροπή της διαχείρισης στο να μην γράφονται ολοκληρωμένα σετ απ στο συγκεκριμένο topic.
Σαν νέος στο χώρο της ιδιογόμωσης αισθάνομαι πολύ πιο ασφαλής βλέποντας ένα σετ απ με όλες τις λεπτομέρειες, ακόμη περισσότερο, με κενό απάτητο χώρο και με ταχύτητες απο ταχογράφο, από το να δω δύο σκέτα νούμερα και μια δοκιμή, π.χ 155×32.
Αν ο άπειρος προσπαθήσει να στήσει το ατελές σετ απ, εκεί ελλοχεύει ο κίνδυνος του ατυχήματος. Ούτε είναι λύση τα προσωπικά μυνήματα γιατί ο ιδιοκτήτης της συνταγής μπορεί να μην θέλει την κοινοποίησή της, με αποτέλεσμα ο άπειρος να προχωρήσει στα τυφλά, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Ας ξανασκεφτεί η διαχείριση την πρόταση του φίλου gvp9000: "μπορεί για παράδειγμα να μπει ένα sticky ότι ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη για τα setup που αναφέρονται εδώ", ή κάτι ανάλογο. Νομίζω γινόταν καλή και ενδιαφέρουσα δουλειά στο συγκεκριμένο topic.
Θα ήθελα να δω και τις τοποθετήσεις άλλων συναδέλφων επ' αυτού, είτε άπειρων, είτε έμπειρων.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές.
 
Θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου όσον αφορά την προτροπή της διαχείρισης στο να μην γράφονται ολοκληρωμένα σετ απ στο συγκεκριμένο topic.
Σαν νέος στο χώρο της ιδιογόμωσης αισθάνομαι πολύ πιο ασφαλής βλέποντας ένα σετ απ με όλες τις λεπτομέρειες, ακόμη περισσότερο, με κενό απάτητο χώρο και με ταχύτητες απο ταχογράφο, από το να δω δύο σκέτα νούμερα και μια δοκιμή, π.χ 155×32.
Αν ο άπειρος προσπαθήσει να στήσει το ατελές σετ απ, εκεί ελλοχεύει ο κίνδυνος του ατυχήματος. Ούτε είναι λύση τα προσωπικά μυνήματα γιατί ο ιδιοκτήτης της συνταγής μπορεί να μην θέλει την κοινοποίησή της, με αποτέλεσμα ο άπειρος να προχωρήσει στα τυφλά, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Ας ξανασκεφτεί η διαχείριση την πρόταση του φίλου gvp9000: "μπορεί για παράδειγμα να μπει ένα sticky ότι ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη για τα setup που αναφέρονται εδώ", ή κάτι ανάλογο. Νομίζω γινόταν καλή και ενδιαφέρουσα δουλειά στο συγκεκριμένο topic.
Θα ήθελα να δω και τις τοποθετήσεις άλλων συναδέλφων επ' αυτού, είτε άπειρων, είτε έμπειρων.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές.
Και εγω αυτης της γνομης ειμαι.το πιο επηκινδηνο πραγμα στην υδιογομοση ειναι η αγνια και αμαθεια.οταν ψαχνης χωτεις να ξερεις στα τηφλα φτιαχνης φουρνελα οχη φησιγγια
 
Θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου όσον αφορά την προτροπή της διαχείρισης στο να μην γράφονται ολοκληρωμένα σετ απ στο συγκεκριμένο topic.
Σαν νέος στο χώρο της ιδιογόμωσης αισθάνομαι πολύ πιο ασφαλής βλέποντας ένα σετ απ με όλες τις λεπτομέρειες, ακόμη περισσότερο, με κενό απάτητο χώρο και με ταχύτητες απο ταχογράφο, από το να δω δύο σκέτα νούμερα και μια δοκιμή, π.χ 155×32.
Αν ο άπειρος προσπαθήσει να στήσει το ατελές σετ απ, εκεί ελλοχεύει ο κίνδυνος του ατυχήματος. Ούτε είναι λύση τα προσωπικά μυνήματα γιατί ο ιδιοκτήτης της συνταγής μπορεί να μην θέλει την κοινοποίησή της, με αποτέλεσμα ο άπειρος να προχωρήσει στα τυφλά, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Ας ξανασκεφτεί η διαχείριση την πρόταση του φίλου gvp9000: "μπορεί για παράδειγμα να μπει ένα sticky ότι ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη για τα setup που αναφέρονται εδώ", ή κάτι ανάλογο. Νομίζω γινόταν καλή και ενδιαφέρουσα δουλειά στο συγκεκριμένο topic.
Θα ήθελα να δω και τις τοποθετήσεις άλλων συναδέλφων επ' αυτού, είτε άπειρων, είτε έμπειρων.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές.
Καλημερα! Και εγω απειρος ιδιογομωτης ειμαι....κλεινω αισιως ενα ετος ιδιογομωσης....ειναι μεγαλη βοηθεια για εμας να μας δινουν εμπειρα ατομα - μελη τα σετ απ ολοκληρωμενα και δημοσια.....πολυ μεγαλη βοηθεια και ασφαλεια, μας γλιτωνει απο χρονο, κοπο, σπαταλη υλικων...!! Επισης αυτο που ειπωθηκε "....οτι μπορει καποιος να κινδυνευσει αν τροποποιησει το σετ απ...." εχω να πω οτι οι φιλοι που μας δινουν τα σετ απ δημοσια ειναι "σιγουροι - υπευθυνοι" για αυτο που δινουν - γραφουν οχι για ενδεχομενη τροποποιηση που θα προελθει......αυτο μπορει να συμβει και στην παρουσιαση φυσιγγιων οπου γραφουμε το σετ απ του σφαγμενου φυσιγγιου και μπορει να το παρει καποιος (μελος) και να το τροποποιησει......τι σημαινει οτι θα φταιει αυτος που το παρουσιασε? Και εγω ειμαι υπερ του να δινονται τα σετ απ δημοσια οπου γινεται συζητηση και απο αλλα εμπειρα ατομα του φορουμ!
 
Έτσι....η άγνοια κ η ημιμαθεια είναι που εγκυμονούν κινδύνους‼️Κ σε έναν τομέα τώρα όπως αυτόν της ιδιογομωσης,όπου η ΛΕΠΤΟΜΈΡΕΙΑ ΜΕΤΡΑΕΙ , το απόσταγμα της γνώσης,είναι μείζονος σημασίας‼️ Καλημέρες κ Χρόνια Πολλά ‼️
 
Και γω ρε παιδια εχω ενα φιλο περνει φυσιγηια με cip εγκριση τα ανοιγει συμπληρωνει οσα μπωρεσει χοντρυτερα σκαγια μεσα και κλεινει με ρελι τι να πουμε οτι ο κατασκεβαστης φταιει που ανοιγουν? Ο απαλευτος παντα θα υπαρχει
 
Τα setup ΌΠΟΙΟΣ τα καταθέτη δημόσια,είναι υποχρεωμένος να δίνει όσες λεπτομέριες του στησίματος μπορεί...όταν δημοσιοποιηθεί το "τάδε" setup κ ο άπειρος ιδιογομωτής το τροποποιήσει κ γίνει ζημιά,τότε φταίει αυτός που το τροποποίησε ΚΑΙ ΟΧΙ αυτός που έδωσε το standard setup....
Γι'αυτό ας μοιραστούμε γνώσεις όλοι μας,προς όφελός μας.
 
Τα setup ΌΠΟΙΟΣ τα καταθέτη δημόσια,είναι υποχρεωμένος να δίνει όσες λεπτομέριες του στησίματος μπορεί...όταν δημοσιοποιηθεί το "τάδε" setup κ ο άπειρος ιδιογομωτής το τροποποιήσει κ γίνει ζημιά,τότε φταίει αυτός που το τροποποίησε ΚΑΙ ΟΧΙ αυτός που έδωσε το standard setup....
Γι'αυτό ας μοιραστούμε γνώσεις όλοι μας,προς όφελός μας.
Μπράβο Κωστή, αν και μη ιδιογομωτής εγώ ο ίδιος έτσι είναι.
Αν έχετε την δυνατότητα βάλτε το κάπου σαν sticky να φαίνεται.
 
Εγώ στα 12 βρήκα την sipe του πατρός....έφτιαξα ένα εμπροσθογεμες πιστόλι ,το γέμισα με sipe όσο νόμιζα....κ στημένο σε τρίποδα το πυροδότησα από μακριά....όλα cool‼️ τη δεύτερη....σημάδευα μια μαυροκοτα κ έμεινα με τη χειρολαβή στο χέρι‼️
Τζόνυ εσυ εισαι άλλου επιπέδου μπουρλοτιερης, επίπεδο Nasa
 
Μετα απο αυτο σηκονο τα χερια ψηλα,για της αμερικανηκες μπαρουτες.αποσταση 35 μετρα μετριμενα με κορδελα.νο7 νικελ 28γρ με σπαρκ με 4 αστερια.ειναι μαρμαρο καθαρο ολη η μαυριλα ειναι σκαγια.τοκοψε στην μεση τεραστια δυναμη και κλοτσισμα φλομπερ.τα σημπερασματα δηκασας
Φουλ κόντρα κ με σπαρκ πηγε μονοβολο ρε φωτοβολίδα
 
Καθαρά Δευτέρα σήμερα, κατεξοχήν ημέρα βλητικών δοκιμών.
Από την προηγούμενη εβδομάδα φροντίζουμε να αγοράσουμε (ή να κατασκευάσουμε αν είμαστε καλλιτέχνες) έναν ευμεγέθη χαρταετό και μια καλούμπα 100μ. (για τους πιο τολμηρούς 200μ.)
Στον υπολογιστή κατεβάζουμε την εικόνα του αγαπημένου μας θηράματος, παπί τρυγόνι φάσσα τσίχλα.
Το εκτυπώνουμε στο κατάλληλο χαρτί Α3, Α4 κλπ ώστε να είναι σε φυσικές διαστάσεις και κατόπιν το κολλάμε επάνω στο χαρταετό.
Δευτέρα πρωί πρωί πιάνουμε κάποιο συρραχο και σηκώνουμε το χαρταετό μας, αμολαμε καλούμπα σε διάφορες αποστάσεις και έχουμε δίπλα το όπλο τα τσοκ και τα φυσίγγια προς δοκιμή.
Μη φοβηθείτε ότι θα σας πιάσουν για άσκοπους πυροβολισμούς, όλοι θα φανταστούν ότι είστε καρναβαλιστής που σας έχουν περισσέψει στρακαστρούκες απ' τη προηγούμενη μέρα της Αποκριάς.
Καλή επιτυχία και με προσοχή τα ... μέτρα.my man.
 
Θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου όσον αφορά την προτροπή της διαχείρισης στο να μην γράφονται ολοκληρωμένα σετ απ στο συγκεκριμένο topic.
Σαν νέος στο χώρο της ιδιογόμωσης αισθάνομαι πολύ πιο ασφαλής βλέποντας ένα σετ απ με όλες τις λεπτομέρειες, ακόμη περισσότερο, με κενό απάτητο χώρο και με ταχύτητες απο ταχογράφο, από το να δω δύο σκέτα νούμερα και μια δοκιμή, π.χ 155×32.
Αν ο άπειρος προσπαθήσει να στήσει το ατελές σετ απ, εκεί ελλοχεύει ο κίνδυνος του ατυχήματος. Ούτε είναι λύση τα προσωπικά μυνήματα γιατί ο ιδιοκτήτης της συνταγής μπορεί να μην θέλει την κοινοποίησή της, με αποτέλεσμα ο άπειρος να προχωρήσει στα τυφλά, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Ας ξανασκεφτεί η διαχείριση την πρόταση του φίλου gvp9000: "μπορεί για παράδειγμα να μπει ένα sticky ότι ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη για τα setup που αναφέρονται εδώ", ή κάτι ανάλογο. Νομίζω γινόταν καλή και ενδιαφέρουσα δουλειά στο συγκεκριμένο topic.
Θα ήθελα να δω και τις τοποθετήσεις άλλων συναδέλφων επ' αυτού, είτε άπειρων, είτε έμπειρων.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές.
Βασίλη καλησπέρα. Απαντώ λίγο αργοπορημένα με συγχωρείς. Το μήνυμα μου όπως έγραψα ήταν μια υπενθύμιση για την ασφάλεια των μελών που ιδιογομώνουν. Δεν έγραψα να μη γράφονται συνταγές γενικά αλλά να μη γράφονται συνταγές που είναι στα όρια της ασφάλειας. Αφορμή μου ήταν ένα μήνυμα που έγραψε κάποιο παληκάρι για 2,5γρ σιπέ. Προφανώς και όταν μια συνταγή είναι ολοκληρωμένη και δοκιμασμένη είναι πιο ασφαλής. Και υπάρχουν δεκάδες τρόποι να κάνει κάποιος λάθος. Σαν διαχείριση δεν έχουμε κάποια ευθύνη για αυτά που γράφονται παρ'όλα αυτά θεωρώ σωστό να επεμβαίνω όταν θεωρώ πως κάτι δεν πάει καλά. Ειδικά στο θέμα της ιδιογόμωσης είμαι τελείως άσχετος και δεν μπορώ να καταλάβω διαβάζοντας μια συνταγή αν είναι επικίνδυνη ή όχι. Κάποιοι παρεξηγούνται εύκολα αλλά δεν υπάρχει λόγος. Αυτά για την ώρα.
 
To σεταπ που εγραψα εχθες στις συμβουλες ιδιογομωσης με την CH6 - Θα βαλει φωτο ο φιλος
ο Παναγος για μενα.... για τον λογο του αληθες!!!
Μην σας εντυπωσιαζει η μεγαλη συγκεντρωση.....με 2** στα 35 μετρα λογικο ειναι....με 2** αστρα
ριχνουμε στα 40 + μετρα.....
Οπως εγραψα και εχθες....η δοκιμη εγινε για φιλο με σταθερο τσοκ 2** αστρα. :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top