Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
View attachment 39187

αυτός ο πίνακας είναι ΛΑΘΟΣ!!!!

ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΣΑΝ ΚΩΝΟ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ
αυτή την παρουσίαση την κάνουν κατά κόρον δήθεν για απλοποίηση και τελικά ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΝ
Δεν θέλει να δείξει την πορεία ....αλλά την διάμετρο του κύκλου ,σε σχέση με τα άλλα τσοκ κ την αποσταση
 
Δυο σημερινες δοκιμες ....για εναν ΠΟΛΥ καλο φιλο που παει σκοπευτηριο..!!!
Τις ανεβαζω....ξερω οτι εχει πολλους καλους φιλους στο φορουμ που ασχολουνται με το σκοπευτηριο,,,,,
και ισως τους ενδιαφερουν!!!
Παλικαρια....για παρτη σας....

εικόνα_Viber_2022-01-05_10-37-31-515.jpgεικόνα_Viber_2022-01-05_10-37-37-626.jpgεικόνα_Viber_2022-01-05_10-37-42-372.jpg
 
Και μια ακομα...Καλοκαιρινη τουφεκια = ανακρουση αεροβολου....χωρις να ''κουραζει''.....αλλα ουτε
να ''χαριζεται''.....

View attachment 39193View attachment 39194View attachment 39195
Τώρα γιατί μπερδεύτηκα??
Συνήθως δεν πατάς σταθερά με την πεντασταδιακή 68.5 σε 57.5?και παίζεις με τον κενό χώρο με το βύσμα?(στα 14mm αν θυμάμαι καλά)?
Ετσι για την κουβέντα.
 
Τώρα γιατί μπερδεύτηκα??
Συνήθως δεν πατάς σταθερά με την πεντασταδιακή 68.5 σε 57.5?και παίζεις με τον κενό χώρο με το βύσμα?(στα 14mm αν θυμάμαι καλά)?
Ετσι για την κουβέντα.

Σωστα τα λες φιλε!!!
Μην μπερδευσαι ομως....1ον....εκλεισα οπως το κλεινει ο φιλος μου που το ριχνει στο σκοπευτηριο...
Δεν θα ηταν το ιδιο φυσιγγιο εαν εγω το τροποποιουσα...
2ον....καλα το εχει ( και για μενα ) ο κενος χωρος ειναι στα 11,3 χιλιοστα οποτε στα 57 χιλιοστα κλεισμενο
ειναι οκ....και χωρις να στριμωχνει την Ας η οποια βγαζει χειροτερα ''δοντια'' απο την sipe οταν την
στριμωξεις !!!

Σε ''ξεμπερδεψα'' Αρη μου ??? :)
 
View attachment 39189

Ιδου το σωστό γράφημα!

Μάριε Καλημέρα!

Πολύ ωραίο αυτό και πολύ χρήσιμο!
Εγώ γενικά ... διαβάζω!...και παρατηρώ!...
Από το ΜΙΤ ... απέξω πέρασα .sarcastic.(που λέει και ο φίλος Γιάννης!)...

Εκείνο που βλέπω και νομίζω είναι πολύ χρήσιμο είναι το εξής...

Στον κάθετο άξονα έχουμε τα ποσοστό % προφανώς στον κύκλο των 75 εκατοστών και οριζόντια τις αποσπάσεις σε γιάρδες / μέτρα...(διόρθωσε με αν λέω κατι λάθος!)...

Η καμπύλη του ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ (CL) μηδενίζει(0% συγκέντρωση) στα ~41,1 μέτρα που σημαίνει στο πρακτικό κυνήγι 0 σκάγια στον κύκλο των 75 εκατοστών..."χάθηκε η τουφεκιά"... θεωρητικά δεν "σκοτώνει"!(και πρακτικά πιστεύω!)
Στα 41,1 μέτρα το ΦΟΥΛ κρατά ~ 60% συγκέντρωση! πρακτικά "σκοτώνει"!

Τώρα για τον συγχωρεμένο τον Παπαδέα τι να πω...βλέπω πάλι τον πίνακα...με βάση αυτόν και μόνο...πάμε στο παράδειγμα του.

Βλέπω ότι ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ(CL) πάλι στα 32 μέτρα κρατά συγκέντρωση ~45%.Θεωρητικα "σκοτώνει". Τι; Ας πούμε μια Πέρδικα. Με ακραίο παράδειγμα μια γόμωση 27 γρ Νο 7 Cal.16 No 7 έχει 297 σκάγια Χ 45%=134 ΣΚΑΓΙΑ. Με αρίστη κατανομή, και επαρκή κινητική ενέργεια , ναι την καταφέρνει οριακά την Πέρδικα...Ίσως καλυτέρα από το ΦΟΥΛ...Σίγουρα έχει πολύ μεγαλύτερο "άνοιγμα" τουφεκιάς από το ΦΟΥΛ και η Θεωρία λέει μάλιστα ότι ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ βάζει 46-51% των σκαγιών του κύκλου των 75 εκατοστών εντός του κύκλου των 50 εκατοστών, άρα σχεδόν ΑΡΙΣΤΗ ισοκατανομή (ΛΟΓΟΣ 2,17-1,96), ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ με το ΦΟΥΛ που βάζει 57-61%(ΛΟΓΟΣ 1,75-1,61)... αυτά τα ξέρεις καλυτέρα βέβαια, εγώ απλά τα αναφέρω...

ΑΛΛΑ στο ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΥΝΙΓΙ ο Περδικάς δουλεύει στο δίκαννο IC στην δεξιά για τα πρώτα 20-25 μέτρα και 1/2 τσόκ στην αριστερή μέχρι τα 30-35 μέτρα, για να έχει μια ωφέλιμη πρακτική διασπορά, αρκετή συγκέντρωση(με περιθώρια,ε είναι και τα πυρομαχικά στη μέση , οι συνθήκες κ.α) και διάτρηση, και αποφεύγει (κατ΄εμένα!) να τουφεκάει πέραν των 35-40 μέτρων γιατί σέβεται το θήραμα του...

Ωραία και χρήσιμη η Θεωρία αλλά ίσως και να λεμέ και πολλά πράγματα(εγώ πρώτος ε!) "εκ του περισσού"...


Υ.Γ: Κάπου το έχεις γράψει παρόμοια και εσύ αυτό το τελευταίο....sarcastic.
 
Στο 67,4 -1,35χ28....στα 56 ....την τουφεκια την βγαζει καλή.... η δοσολογια...δλδ 0,05 πυριτιδα που
βαζει λιγοτερο + οτι ειναι ''μπαμπακι'' τουφεκια !!!! ;)
πέντε σταδια ή 3?Σετάρεις αλλιώς την μηχανή ή μόνο το ρέλιασμα?
Σε ''ξεμπερδεψα'' Αρη μου ??? :)
Πολύ. :rolleyes: .

Θα πάω σε λίγο στην Μαλακάσσα για 5-6 πούλες να ξεθολώσω.!
 
Όλα είναι καλα και χρήσιμα και έτσι συμβαίνει αλλά με την προϋπόθεση δεδομένου σωστής σκόπευσης και το πιο βασικό φυσιγγίου να δίνει αυτές τις προδιαγραφές επαναλαμβανόμενα .δηλ βράσε πρίζα αν περιμένεις με εμπορικό φυσίγγι να σκοτώνεις πέρδικες με 28αρι και κύλινδρο στα 35 άρχισε το τζόκερ εκτός αν κανείς ότι κάνει ο Νίκος χτίζεις και μετράς για τη κανη σου και τις δυνατότητες σου
 
πέντε σταδια ή 3?Σετάρεις αλλιώς την μηχανή ή μόνο το ρέλιασμα?

Πολύ. :rolleyes: .

Θα πάω σε λίγο στην Μαλακάσσα για 5-6 πούλες να ξεθολώσω.!

Αρη ....κλεινω στην EVO...η οποια για μενα εχει το καλυτερο μοχλικο συστημα που εβγαλε ο Καββαδιας.
Εχω κλεισει χιλιαδες φυσιγγια....Η μηχανη ειναι ρυθμισμενη στα 14 χιλιοστα....Κλεινω απο δυο σταδια
με 9χιλιοστα κενο χωρο....μεχρι τα 14 χωρις να αλλαξω καμια ρυθμιση στην μηχανη ( στα σταδια ) εκτος
απο το υψος ρελιασματος....
Οταν κλεινω σε καλυκα 67,4 - 56....βαζω στις βασεις που παταει ο καλυκας ενα χαρτακι καλ. 12 -1 χιλιοστο
και ρυθμιζω μονο το υψος ρελιασματος.....
Με λιγα λογια....και χωρις να θελω να περιαυτολογησω....της εχω παρει τον ''αερα''.....και την παιζω
στα ''δαχτυλα'' την μηχανη φιλε!!!

ΥΓ. Το μοχλικο συστημα της EVO....σου δειχνει απο μονο του....που πρεπει να σταματησεις το κατεβασμα
του μοχλου αναλογα τον κενο χωρο που εχεις....
Και στους 12/76 καλυκες....ΤΙΠΟΤΑ δεν αλλαζω στα σταδια....Μονο το υψος ρελιασματος!!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top