Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οκ συμφωνουμε, αν δεν ειχε τοση ζεστη σημερα θα ηταν ακομα καλυτερες οι δυο πρωτες τουφεκιες αλλα ειχε 18 βαθμους.
Πολυ καλές οι τουφεκιές, είσαι μακρυά, θα ριχναμε παρεα με τα ίδια φυσίγγια
 
Μετα τις μαύρες με το BELL αμεσως κουμπωνω μονο το MOD στην XLR .Ουτε IC ουτε LM.Βεβαια στα 50μ δεν εχω δοκιμασει την αποδοση της. Θα το κανω και θα επανελθω.

Παναγιωτη το Briley το ραβδωτο ( δεν ξερω και αν το λεω σωστα ) το εχεις δοκιμασει στις μαυρες ή
σε φυσιγγια διασπορας ???
 
Παναγιωτη το Briley το ραβδωτο ( δεν ξερω και αν το λεω σωστα ) το εχεις δοκιμασει στις μαυρες ή
σε φυσιγγια διασπορας ???
Το diffusion το δουλεψα με το 425 .Στο πινακα εκανε το ζητουμενο ανοιγμα αλλα δεν ητα μοιρασμενη ισοποσα στα τεταρτημορια του κυκλου η περιδηνηση που εκανε λογω της ελικοειδους ραβδωσης .Οσο αφορα μια προσωπικη μου αποψη σημερα δεν θα το επελεγα και για τον λογο αυτο στράφηκα και στο BELL το οποιο αλλωστε τραβαει και μετρα παραπανω απο το DIFFUSION και βγαζει ομοιομορφη κατανομη.
 
Το diffusion το δουλεψα με το 425 .Στο πινακα εκανε το ζητουμενο ανοιγμα αλλα δεν ητα μοιρασμενη ισοποσα στα τεταρτημορια του κυκλου η περιδηνηση που εκανε λογω της ελικοειδους ραβδωσης .Οσο αφορα μια προσωπικη μου αποψη σημερα δεν θα το επελεγα και για τον λογο αυτο στράφηκα και στο BELL το οποιο αλλωστε τραβαει και μετρα παραπανω απο το DIFFUSION και βγαζει ομοιομορφη κατανομη.


Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Παναγιωτη μου!!!!
Μηπως το πουλας ??? Εαν βεβαια δεν το δουλευεις φιλε !!!
Επισεις το σπειρωμα που εχεις ταιριαζει στην Μπερετα ??
 
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Παναγιωτη μου!!!!
Μηπως το πουλας ??? Εαν βεβαια δεν το δουλευεις φιλε !!!
Επισεις το σπειρωμα που εχεις ταιριαζει στην Μπερετα ??
Νικο δεν το εχω πλεον αλλα το συγκεκριμενο ειχε σπειρωμα BROWNING.
 
Νικο δεν το εχω πλεον αλλα το συγκεκριμενο ειχε σπειρωμα BROWNING.

ΟΚ. Και παλι σε ευχαριστω !!!
Μου ειπαν οτι το εχει ο Τουρης...θα το παρω απο αυτον οκ !!!
Και ο Καλαντζακος το εχει....οκ το βρηκα φιλε μου !!!
 
ΟΚ. Και παλι σε ευχαριστω !!!
Μου ειπαν οτι το εχει ο Τουρης...θα το παρω απο αυτον οκ !!!
Και ο Καλαντζακος το εχει....οκ το βρηκα φιλε μου !!!
Απ' τα ψηλά στα χαμηλά, και από τα μακρινά στα κοντινά :) :) :)
Η αναζήτηση δεν τελειώνει ποτέ ...
Για να δούμε τι θα δούμε ...
 
Αλλό πράγμα λες εσύ κι άλλο έλεγε ο μακαρίτης (ότι έχουμε 2,5 φορές ήτοι 250% περισσότερες πιθανότητες ευστοχίας - πράγμα χμμμ......?????) τες πα.....
Καλησπέρα Μάριε!

Μόνο για τον Παπαδέα, νομίζω του αξίζει ...

31. Eρώτηση: Μα τότε πως, με τα 5 αστέρια, καλύπτουμε περισσότερες σκοπευτικές αβλεψίες;
Aπάντηση: Η κάθε άστοχη ντουφεκιά, δεν θα κατευθυνθεί εμπρός ή πίσω από το στόχο. Μπορεί να πάει επάνω ή κάτω ή σε οποιαδήποτε θέση γύρω από το τρυγόνι ή την τσίχλα και στην πρώτη περίπτωση, των 5 άστρων, η διασπορά μας θα καλύψει εμβαδόν 13273cm² ενώ με το ένα άστρο εμβαδόν 5281cm². Όπερ μεθερμηνευόμενο, θεωρητικά, με τα 5 αστέρια έχουμε 2,5 περισσότερες φορές πιθανότητα να ευστοχήσουμε. Το μόνο που χρειάζεται, είναι η πυκνή, σε σχέση με το θήραμα, διασπορά.

Λοιπόν από τους πίνακες του GT(αυτούς χρησιμοποίησε μάλλον!) έχουμε:

Κύλινδρος , άνοιγμα/διάμετρος τουφεκιάς στα 32 μέτρα, 130 εκατοστά = επιφάνεια 13273 τετ.εκατ.
Φουλ , άνοιγμα / διάμετρος τουφεκιάς στα 32 μέτρα, 83 εκατοστά = επιφάνεια 5411 τετ.εκατ.

13273 τετ. εκατ./ 5411 τετ.εκατ.=2,45 - δυόμισι περίπου (2,5) φορές μεγαλύτερη επιφάνεια καλύπτει ο κύλινδρος από το φουλ!

και αυτό έγραψε: Όπερ μεθερμηνευόμενο, θεωρητικά, με τα 5 αστέρια έχουμε 2,5 περισσότερες φορές πιθανότητα να ευστοχήσουμε.
και συμπλήρωσε: Το μόνο που χρειάζεται, είναι η πυκνή, σε σχέση με το θήραμα, διασπορά.

Αυτά...
 
Οπως τα λες φιλε!!!!
Πολλα θα δειτε....να εισαι σιγουρος γι'αυτό....!!!!!!
Νικο η ερμηνεια που εδωσα πριν για το τσοκ δεν σημαινει οτι και δεν απέδωσε για το σκοπο που το ειχα αγορασει.Εκανα χοντρα νουμερα με το 425 απλα εκανα αναφορα σε μια συγκριτική λεπτομερεια.Εσυ με τα δικα σου φυσιγγια μπορει να εξαληψεις τελειως το φαινομενο που παρουσιαζόταν σε μενα.Το BRILEY τσοκ μου τα ειχε προτεινει ο δασκαλος μου το 98 με δευτερο το MOD και τα εριχνα στο σκοπευτηριο.Επομενως μην παρεξηγηθω απο σενα και απο συναδελφους που πιθανον να εχουν αλλη εμπειρια και αποψη.
 
Να συμπληρωσω ηταν η αιτια που το 2004 αγορασα την 368 προτιμησα το SEMINOLLE και εκει κανοντας συγκριτικο ειχα επαληθευσει το φαινόμενο που αναφερω και το κυνηγησα το τσοκ αυτο 14χρονια μεχρι που μια μερα το στραβωσα απο ανοησία. Να μη κουρασω αλλο.
 
Οπως τα λες φιλε!!!!
Πολλα θα δειτε....να εισαι σιγουρος γι'αυτό....!!!!!!
Νικόλα αν το θέλεις για δοκιμές παρτο φίλε. Στο κυνηγι να ξέρεις θα βλαστημισεις πολλές φορές γιατί δεν κρατάνε μέτρα τα συγκεκριμένα με ραβδώσεις
 
Rc4 35gr no6 και mb long range no6 στα 45 μετρα και μια πιο παλια με το τριαρι του οπλου και ρουμελ34 νο6 στα 51 μετρα

View attachment 39205View attachment 39206
View attachment 39207
Εμένα μου αρέσουν και οι 3 αποτυπώσεις.. Ειναι ενδιαφέρον πάντως το πως δύο κανες διαχειρίζονται το ίδιο φυσιγγιο με τόσο διαφορετικό τροπο. Στα ίδια μέτρα με το kicks LF το όπλο μου το rc4 απλά το έφτυσε πάνω στο χαρτί ενώ το bp mb long range έβαλε τα ίδια σκάγια με σένα. Άβυσσος η ψυχή της κάθε κανης. Πάντως επιμένω το συγκεκριμένο bp είναι φυσιγγαρα και στα σκότωματα του και στην ανακρουση και στην τιμή και σε όλα του σε σχέση με τον ανταγωνισμό DSC_2089.JPGDSC_2090.JPG
 
Αρχιζω να πιστευω οτι το mod ειναι η καλυτερη συσφιξη, βεβαια ελαχιστες φορες το εχω κυνηγησει αλλα οποτε το εβαλα δεν ειχα κανενα παραπονο ακομα και στα μακρινα πουλια.
Για αυτό και εγώ στην πλειοψηφία των καρτεριων μου (εκτός από τον κάμπο) δουλεύω το εργοστασιακό 3αρι
 
Νικόλα αν το θέλεις για δοκιμές παρτο φίλε. Στο κυνηγι να ξέρεις θα βλαστημισεις πολλές φορές γιατί δεν κρατάνε μέτρα τα συγκεκριμένα με ραβδώσεις

Βρε Στελαρα μου...σε ενα φυσιγγιο και τσοκ διασπορας....ποσα μετρα ζητας εσυ ??
Μετα μην ξεχνας οτι υπαρχουν εκατονταδες στησιματα σε φυσιγγια διασπορας...
Μηπως ειναι λιγο ''ακραιο'' αυτο που λες για το κυνηγι ???
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top