Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τι έγινε ΚαπταΓιάννη; μπήκες στην ρότα μου; .shake hands.

ο μακαρίτης ο Παπαδέας μερικές φορές δεν απέφυγε τους σκοπέλους τις ξέρες και κάποιες λίγες φορές το 'ριξε έξω το καράβι.....
γι αυτό διαβάζουμε με προσοχή τι μας έλεγε....

σε μεγάλες αποστάσεις το άνοιγμα του φουλ τσοκ τείνει να εξισωθεί με του κυλίνδρου
Αυτό είχα παρατηρήσει μεταξύ Full Kai mod
 
Αν έχεις κάνει τεστ εσύ προσωπικά ή οποιοσδήποτε άλλος, με διάφορες τραχύτητες, το πιστεύω.

Αν το έχεις διαβάσει, το έχεις ακούσει, στο έχει πει ο τάδε κτλ έχω τις αμφιβολίες μου.
Το λέω γιατί έχω διαβάσει και το αντίθετο.
Θυμάσαι πως ήταν το gemini ... Μου απάντησαν ότι είναι φυσιολογικό.

Μόνο τα σωστά σχεδιασμένα πειράματα εμπιστεύομαι.
Αν το έχω ακουσει ;;;; νυχτες ολόκληρες γυάλιζα κάνες κ τσοκ ρε φίλε με Flitz, ολόκληρη αποθήκη με χαρτόνια έχω ρίξει , όσο πιο λείο κ καθαρό είναι το τσοκ κ ο αυλός τόσο μεγαλώνει η συγκέντρωση κ τελειοποιειται η κατανομή
 
Αυτό είχα παρατηρήσει μεταξύ Full Kai mod
Αρχιζω να πιστευω οτι το mod ειναι η καλυτερη συσφιξη, βεβαια ελαχιστες φορες το εχω κυνηγησει αλλα οποτε το εβαλα δεν ειχα κανενα παραπονο ακομα και στα μακρινα πουλια.
 
Αν το έχω ακουσει ;;;; νυχτες ολόκληρες γυάλιζα κάνες κ τσοκ ρε φίλε με Flitz, ολόκληρη αποθήκη με χαρτόνια έχω ρίξει , όσο πιο λείο κ καθαρό είναι το τσοκ κ ο αυλός τόσο μεγαλώνει η συγκέντρωση κ τελειοποιειται η κατανομή
Πολύ καλό υλικό το Flitz !!!!
 
Αρχιζω να πιστευω οτι το mod ειναι η καλυτερη συσφιξη, βεβαια ελαχιστες φορες το εχω κυνηγησει αλλα οποτε το εβαλα δεν ειχα κανενα παραπονο ακομα και στα μακρινα πουλια.
Μέχρι τα 40 μέτρα με καλό φυσιγγι παντα
 
Αρχιζω να πιστευω οτι το mod ειναι η καλυτερη συσφιξη, βεβαια ελαχιστες φορες το εχω κυνηγησει αλλα οποτε το εβαλα δεν ειχα κανενα παραπονο ακομα και στα μακρινα πουλια.
Με φουλ τσοκ πόσα παραπάνω σκάγια θα είχες στο χαρτί? 80 με 100 ας πούμε η λέω πολλά?
 
38% Στα 51 μετρα .... και με 3* αστρα ....το φυσιγγιο ειναι ΧΑΡΟΣ....
Θα το δοκιμασω και με το δικο μου οπλο να δω τι θα δωσει Αλεξ !!!
Εγω κοιταζω την κατανομή...κ απ'οτι βλεπω δεν γλυτωνει η φασσα...ας ειναι 38%...
 
Δεν θέλει να δείξει την πορεία ....αλλά την διάμετρο του κύκλου ,σε σχέση με τα άλλα τσοκ κ την αποσταση
ναι την διάμετρο του κύκλο θέλει να δείξει αλλά την δείχνει με λάθος τρόπο, δημιουργεί λάθος εντυπώσεις!
Άσε ...εδώ πρέπει να είσαι πρωτοετής στο ΜΙΤ
αυτό δείξτο στους μπαρμπάδες στο χωριό σου και πάω στοίχημα ότι κάποιος τους θα το καταλάβει!
 
Η καμπύλη του ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ (CL) μηδενίζει(0% συγκέντρωση) στα ~41,1 μέτρα που σημαίνει στο πρακτικό κυνήγι 0 σκάγια στον κύκλο των 75 εκατοστών..."χάθηκε η τουφεκιά"... θεωρητικά δεν "σκοτώνει"!(και πρακτικά πιστεύω!)
Στα 41,1 μέτρα το ΦΟΥΛ κρατά ~ 60% συγκέντρωση! πρακτικά "σκοτώνει"!
Φίλε μου Καπετάν Γιάννη, έχε υπόψη σου ότι υπάρχουν και άλλοι παρόμοιοι πίνακες με αυτόν λίγο διαφορετικοί (αλλάζουν ανάλογα τη διάμετρο των σκαγίων και τη βυσμάτωση).
το καλό με αυτόν τον πίνακα είναι ότι δίνει την ΣΩΣΤΗ εικόνα το πως ανοίγουν τα σκαγια- ΟΧΙ σαν Κώνος αλλά με κωδονόσχημη μορφή - σαν κρίνος!
ΠΡΑΚΤΙΚΑ κοιτάμε στον πίνακα που έχουμε 60-70% συγκέντρωση και βρίσκουμε το δραστικό βεληνεκές μας.

Τώρα για τον συγχωρεμένο τον Παπαδέα τι να πω...βλέπω πάλι τον πίνακα...με βάση αυτόν και μόνο...πάμε στο παράδειγμα του.
Αλλό πράγμα λες εσύ κι άλλο έλεγε ο μακαρίτης (ότι έχουμε 2,5 φορές ήτοι 250% περισσότερες πιθανότητες ευστοχίας - πράγμα χμμμ......?????) τες πα.....
Βλέπω ότι ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ(CL) πάλι στα 32 μέτρα κρατά συγκέντρωση ~45%.Θεωρητικα "σκοτώνει". Τι; Ας πούμε μια Πέρδικα. Με ακραίο παράδειγμα μια γόμωση 27 γρ Νο 7 Cal.16 No 7 έχει 297 σκάγια Χ 45%=134 ΣΚΑΓΙΑ. Με αρίστη κατανομή, και επαρκή κινητική ενέργεια , ναι την καταφέρνει οριακά την Πέρδικα...Ίσως καλυτέρα από το ΦΟΥΛ..
Σκοτώνει και θεωρητικά και πρακτικά, εξαρτάται από το φυσίγγι βέβαια (βάρος γόμωσης, κατανομή)
.Σίγουρα έχει πολύ μεγαλύτερο "άνοιγμα" τουφεκιάς από το ΦΟΥΛ και η Θεωρία λέει μάλιστα ότι ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ βάζει 46-51% των σκαγιών του κύκλου των 75 εκατοστών εντός του κύκλου των 50 εκατοστών,
Αυτό που το είδες; (για το 46-51% ρωτάω)
άρα σχεδόν ΑΡΙΣΤΗ ισοκατανομή (ΛΟΓΟΣ 2,17-1,96), ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ με το ΦΟΥΛ που βάζει 57-61%(ΛΟΓΟΣ 1,75-1,61)... αυτά τα ξέρεις καλυτέρα βέβαια, εγώ απλά τα αναφέρω...
*(για τους λοιπούς φίλους): λόγος ισοκατανομής= αριθμός σκαγίων στον κύκλο των 76εκ δια του αριθμού σκαγίων στον κύκλο των 53 εκ
Δες προσεκτικά τον 2ο πίνακα των Ομπερφελλ
Η ΑΡΙΣΤΗ ισοκατανομή είναι συνάρτηση του λόγου ισοκατανομής με την συγκέντρωση
ο λόγος ισοκατανομής π.χ. 2,0 από μόνος του δεν λέει τίποτα
ΑΡΙΣΤΗ ισοκατανομή με συγκέντρωση κυλίνδρου 40% θα πάρω αν έχω λόγο ισοκατανομής 2,10!!!
ενώ με συγκέντρωση φουλ τσοκ 75% θα πάρω ΑΡΙΣΤΑ στην ισοκατανομή αν έχω λόγο ισοκατανομής ΜΟΛΙΣ 1,70!!!
λογο ισοκατανομής πάνω από 2,0 είναι σχεδόν αδύνατον να πάρω

θα πρέπει τα σκάγια της περιφέρειας να είναι περισσότερα από τα σκάγια του κέντρου της κατανομής π.χ. στον κύκλο Φ530=80 σκάγια, στην περιφέρεια (Φ760-Φ530)=120 σκάγια, άρα στον κύκλο Φ760: 120+80 = 200 σκάγια λόγος ισοκατανομής 200/80=2,5!!
τουτέστιν η καμπύλη του γκαους από καμπούρα δρομάδας καμήλας γίνεται καμπούρα βακτηριανής καμήλας, δηλ. από καμπύλη γίνεται κοιλότητα στην κορυφή του γραφήματος....

ΑΛΛΑ στο ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΥΝΙΓΙ ο Περδικάς δουλεύει στο δίκαννο IC στην δεξιά για τα πρώτα 20-25 μέτρα και 1/2 τσόκ στην αριστερή μέχρι τα 30-35 μέτρα, για να έχει μια ωφέλιμη πρακτική διασπορά, αρκετή συγκέντρωση(με περιθώρια,ε είναι και τα πυρομαχικά στη μέση , οι συνθήκες κ.α) και διάτρηση, και αποφεύγει (κατ΄εμένα!) να τουφεκάει πέραν των 35-40 μέτρων γιατί σέβεται το θήραμα του...
Στο πρακτικό κυνηγι ο περδικάς εφαρμόζει την θεωρία κι έχει το κεφάλι του ήσυχο, (IC στην δεξιά για τα πρώτα 20-25 μέτρα και 1/2 τσόκ στην αριστερή μέχρι τα 30-35 μέτρα ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η ΘΕΩΡΙΑ!!!)
Ωραία και χρήσιμη η Θεωρία αλλά ίσως και να λεμέ και πολλά πράγματα(εγώ πρώτος ε!) "εκ του περισσού"...
Η θεωρία ΠΑΝΤΑ συμβαδίζει με την πράξη καπετάνιο μου! αν εσύ κάνεις θεωριτικούς υπολογισμούς και χαράξεις ρότα 080 δεν θα στρίψεις το τιμόνι ΝΑ στις 120 μοίρες!
(Η παρέα σου με εμπνέει καπτα-Γιάννη με πιάνει θαλασσινός οίστρος)!

"εκ του περισσού"...

Υ.Γ: Κάπου το έχεις γράψει παρόμοια και εσύ αυτό το τελευταίο...
Μάλιστα, έχω την τάση να αρχαΐζω ολίγον τι, βέβαια εαν - παρελπίδα - αρχίσω να σας τα γράφω στην γλώσσα των λογίων κι ουχί την του όχλου τοιαύτη, δεν με εννοείτε τα μάλα ούτως ή άλλως ένεκα του δυσνοήτου της θεωρίας, δεν θα με εννοείσετε διόλου πάραυτα...

Υ.Γ. καλά αυτό με την καμπούρα της γκαμήλας που το σκέφτηκα ο αθεόφοβος! Φαντάζομαι τον Τζωννυ να το εξηγεί στους συγχωριανούς του.......

.drunk..drunk..drunk.
 
Εγω λεω οτι εχει και τα 50 Δημητρη
Αλέξη γενικά μίλησα, οχι για την συγκεκριμένη τουφεκια, καλο ειναι να μπαίνει το φουλ μετά τα 40 μέτρα, άλλωστε κ για αυτό φτιάχτηκε , δίνει κ μεγαλυτερη αρχική το πιο στενό τσοκ, με ότι αυτό σημαίνει
 
Αλέξη γενικά μίλησα, οχι για την συγκεκριμένη τουφεκια, καλο ειναι να μπαίνει το φουλ μετά τα 40 μέτρα, άλλωστε κ για αυτό φτιάχτηκε , δίνει κ μεγαλυτερη αρχική το πιο στενό τσοκ, με ότι αυτό σημαίνει
Οκ συμφωνουμε, αν δεν ειχε τοση ζεστη σημερα θα ηταν ακομα καλυτερες οι δυο πρωτες τουφεκιες αλλα ειχε 18 βαθμους.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top