Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
http://www.shotguns.se/html/choke.html
http://www.shotguns.se/html/evaluation.html

Ενδιαφέροντα και νέες εικόνες.
Όχι διαφορετικά από του Μάριου.

Βάζω τα σημαντικά (ή αυτά που μου έκαναν εντύπωση) εδώ
View attachment 39263

και

cirkel-min_antal_hage.jpg



A hit image free from gaps of 125mm circles requires only 69 pellets.
Ένας κύκλος 75cm για να μην παρουσιάζει κανένα κενό 12,5cm χρειάζεται μόνο 69 σκάγια !!!!!!!!!!
(Φυσικά ποτέ δεν συμβαίνει αυτό ...)
Πολυ ωραια, αρα οποτε εχω 69 σκαγια στον κυκλο θα ειμαι σουπερ για οτι θηραμα θελω .yel.
 
Μην εισαι ΠΟΤΕ απολυτος.....Αυτη ειναι η συμβουλη μου φιλαρα μου!!!! :)
Νικόλα μου μερικές φορές γράφω βιαστικά χωρίς να αιτιολογω κ ίσως να φαίνεται ότι είμαι απολυτος.
Εσύ τουλάχιστον με ξέρεις κ γνωρίζεις ότι ούτε απόλυτος είμαι ούτε έχω καβαλήσει το καλάμι( ποιος είμαι εγώ άλλωστε) όπως μερικοί στο φορουμ (ευτυχώς λίγοι) που πετάνε σπόντες, μισόλογα, ειρωνείες κτλπ.
Ολα όσα λέω προέρχονται από προσωπική εμπειρία εμένα κ φίλων που κυνηγάμε μαζί χρόνια.
Εγώ κ μερικοί φίλοι έχουμε δοκιμάσει τέτοια τσοκ κ βρήκαμε πολύ πιο αποδοτικά σε μεγαλύτερο εύρος αποστάσεων τα τσοκ τύπου καμπάνας.
Όμως φυσικα κ θα χαρούμε να δούμε τις δοκιμές σου με αυτό το τσοκ.
Πολυ ωραια, αρα οποτε εχω 69 σκαγια στον κυκλο θα ειμαι σουπερ για οτι θηραμα θελω .yel.
Μαγικός αριθμός Αλεξ
 
Τα ραβδωτα τσόκ σε γόμωση με ποτηράκι δίνουν μια καλή διασπορά, όχι τόσο καλή όσο τα βύσματα διασποράς, γιατί το κέντρο παραμένει, μόνο τα περιφερειακά σκάγια διασπειρονται, και έτσι η περιφέρεια πολύ γρήγορα αραιώνει, ακόμη χειρότερα χωρίς ποτηράκι, στην περίπτωση αυτή η πλειοψηφία των σκαγιων δεν επηρεάζεται εκτός τα λίγα που τριβωνται στις ραβδώσεις και τα οποία διασπειρονται πάρα πολύ έως επικίνδυνα. Μάριε παρέλειψες πολλούς,,Σωτηροπουλο, Κοσκινα, Μπληζιωτη κλπ.
 
Νικόλα μου μερικές φορές γράφω βιαστικά χωρίς να αιτιολογω κ ίσως να φαίνεται ότι είμαι απολυτος.
Εσύ τουλάχιστον με ξέρεις κ γνωρίζεις ότι ούτε απόλυτος είμαι ούτε έχω καβαλήσει το καλάμι( ποιος είμαι εγώ άλλωστε) όπως μερικοί στο φορουμ (ευτυχώς λίγοι) που πετάνε σπόντες, μισόλογα, ειρωνείες κτλπ.
Ολα όσα λέω προέρχονται από προσωπική εμπειρία εμένα κ φίλων που κυνηγάμε μαζί χρόνια.
Εγώ κ μερικοί φίλοι έχουμε δοκιμάσει τέτοια τσοκ κ βρήκαμε πολύ πιο αποδοτικά σε μεγαλύτερο εύρος αποστάσεων τα τσοκ τύπου καμπάνας.
Όμως φυσικα κ θα χαρούμε να δούμε τις δοκιμές σου με αυτό το τσοκ.

Μαγικός αριθμός Αλεξ


Σε πιστευω βρε Στελαρα μου....Οσο για το ποιος ''εισαι''.....μονο καλα λογια εχω για σενα.....Ξερω τι εισαι!!!!
Τωρα....παρτο αλλιως που λενε οι οδηγοι.... :D Τον παπ εσυ τον ξερεις....Ασε να δουμε τι μπορω να βγαλω
φιλαρα μου!!! ;)
 
https://www.fieldandstream.com/briley-diffusion-chokes/
Γρήγορη διασπορά υπόσχεται....υποσχόμενο φαίνεται...ο τάδε τύπος το εκθειάζει....πόσα κ αν πήρε... ,δεν ξερουμε...
Καλή Φώτιση σε όλο τον Κόσμο‼️
To diffusion Τζόνυ είναι ένα IC τσοκ με περιστροφικες ραβδώσεις, το ειχα σε Crio plus , έχει άνετα τα 30 μέτρα με φυσίγγια εμπορίου, το μόνο από τα διασποράς που έχει μέτρα , κ Spreader ειχα κ το ειχα δώσει σε ένα φίλο απο την Κρήτη αν θυμάμαι καλα, το diffusion με κανονικά φυσίγγια ρίχνει σαν τέσσερα αστέρια τσοκ
 
Το οτι φρεναρουν ειναι σιγουρο Βασιλη αλλα παιζουν μεγαλο ρολο και οι τρυπες που εκτονωνουν τα αερια.

Ειχα γυαλισει καποτε το Kicks xfull και χαλασε η κοψη που ειχαν οι τρυπες με αποτελεσμα να χαλασουν και οι κατανομες, οι συγκεντρωτηρες ενω πριν εφταναν 30 με 35 μετρα μετα εφταναν 45.

Ωπα λεω εγινε μαλακια...πηρα μια λιμα μικρη και εκανα παλι κοφτερες τις τρυπες με αποτελεσμα να επανελθουν ολα οπως ηταν πριν, ωραιες συγκεντρωσεις και οι συγκεντρωτηρες ξανα στα 30 με 35.

Θα κανω μια μερα δοκιμη το kicks Lf που ειχα πειραξει τις τρυπες μσ δραπανο να δειτε πως βγαινουν οι συγκεντρωτηρες και τι αποδοση εχει...σε αρκετες δοκιμες ριχνει πιο σφιχτα απ το xfull
Α εε κουφαλα ολα πειραγμενα τα εχεις για πες τι αλλο τι αλλο???? αχαχαχχα
 
Μάριε παρέλειψες πολλούς,,Σωτηροπουλο, Κοσκινα, Μπληζιωτη κλπ.

Οι πλέον έγκυροι αρθρογράφοι κατά τη γνώμη μου είναι οι: Κυπρίδημος, Χατζιώτης και Παπατσαρούχας σχεδόν αλάνθαστοι, όλοι οι υπόλοιποι έπονται άλλος λίγο άλλος πολύ.... εδώ επαγγελματίες του χώρου (κατασκευαστές κι έμποροι) και σε άρθρα τους αναπαράγουν αερολογίες και τερατολογίες.....
Στους ΠΛΕΟΝ έγκυρους παρέλειψα τον αείμνηστο Δρα Ελ. Συνοδινό και τον φίλο μας τον Λεωνίδα Μητσιάλη @leo οι άλλοι κατά την προσωπική μου γνώμη έπονται.....

Λευτέρη @Xklefteris δεν σου φαίνονται έγκυροι αρθρογράφοι αυτοί που ανέφερα;
 
Έγκυρος αρθρογράφος είναι αυτός κατά τη γνώμη μου που μετάφέρει ή αναφέρει πράγματα τα οποία συμβαίνουν και μπορεί να αποδειχθουν δηλ μιλάει με στοιχεία αδιάσειστα και έχει ανοιχτό μυαλό συνχρονος διότι μιλάμε για πολυσύνθετα πράγματα ειδικά στην βλητική .Όσον αφορά τα όπλα κατασκευές απόψεις εξέλιξη είναι τυφλοσουρτης έχουν φροντίσει άλλοι πιο ειδικοί .Στο τομέα σκόπευση τα θέμα σηκώνει πολύ κουβέντα και θέλει προσοχή διότι το ότι εσύ έχεις φτάσει στη κορυφή δε σημαίνει ότι μπορείς να διδάξεις και στον άλλο πως να το κάνει αν δεν μπορείς να κατανοήσεις το στυλ την προσωπικότητα τις ιδιομορφίες και τις ιδιαιτερότητες που μπορεί να έχει η το ταλέντο που μπορεί να κρύβει καθώς και την αντίληψη του.Ειναι ωραία η αρθρογραφία και σαγηνεύει το νου αλλά πολλές φορές μεταφέρει θεωρίες ιδανικές που απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.Αν πάμε στη βλητική με τους παρά πολλούς μεταβλητόυς παράγοντες εκτός από μια συγκεκριμένη κανη που μόνο γιαυτην πρέπει να μιλάς άστο καλύτερα .Εκεί πρέπει να ξεκινάς αυτό έδειξαν αυτές οι δοκιμές με την κανη αυτής της κατασκευής και αυτών των χαρακτηριστικών και των συγκεκριμένων φυσιγγίων στα συγκεκριμένα μέτρα με τις συγκεκριμένες συνθήκες .Έτσι έρχεσαι κοντά στο αξιόλογος για να μιλάς για βλητική.
 
Έγκυρος αρθρογράφος είναι αυτός κατά τη γνώμη μου που μετάφέρει ή αναφέρει πράγματα τα οποία συμβαίνουν και μπορεί να αποδειχθουν δηλ μιλάει με στοιχεία αδιάσειστα και έχει ανοιχτό μυαλό συνχρονος διότι μιλάμε για πολυσύνθετα πράγματα ειδικά στην βλητική .Όσον αφορά τα όπλα κατασκευές απόψεις εξέλιξη είναι τυφλοσουρτης έχουν φροντίσει άλλοι πιο ειδικοί .Στο τομέα σκόπευση τα θέμα σηκώνει πολύ κουβέντα και θέλει προσοχή διότι το ότι εσύ έχεις φτάσει στη κορυφή δε σημαίνει ότι μπορείς να διδάξεις και στον άλλο πως να το κάνει αν δεν μπορείς να κατανοήσεις το στυλ την προσωπικότητα τις ιδιομορφίες και τις ιδιαιτερότητες που μπορεί να έχει η το ταλέντο που μπορεί να κρύβει καθώς και την αντίληψη του.Ειναι ωραία η αρθρογραφία και σαγηνεύει το νου αλλά πολλές φορές μεταφέρει θεωρίες ιδανικές που απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.Αν πάμε στη βλητική με τους παρά πολλούς μεταβλητόυς παράγοντες εκτός από μια συγκεκριμένη κανη που μόνο γιαυτην πρέπει να μιλάς άστο καλύτερα .Εκεί πρέπει να ξεκινάς αυτό έδειξαν αυτές οι δοκιμές με την κανη αυτής της κατασκευής και αυτών των χαρακτηριστικών και των συγκεκριμένων φυσιγγίων στα συγκεκριμένα μέτρα με τις συγκεκριμένες συνθήκες .Έτσι έρχεσαι κοντά στο αξιόλογος για να μιλάς για βλητική.
+1000 .RESPECT.
 
Ειναι ωραία η αρθρογραφία και σαγηνεύει το νου αλλά πολλές φορές μεταφέρει θεωρίες ιδανικές που απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.

για ποιές "θεωρίες" μιλάς; πες μου ένα παράδειγμα να καταλάβω......

όταν λέμε για ΠΛΕΟΝ ΕΓΚΥΡΟΥΣ αρθρογράφους, το αντίθετο ακριβώς εννοούμε: ότι μεταφέρουν ΣΩΣΤΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ που επαληθεύονται στην πράξη και που κάνουν όσο το δυνατόν λιγότερα ανθρώπινα λάθη, τα οποία τα παραδέχονται κι οι ίδιοι όταν τα αντιληφθούν......
 
για ποιές "θεωρίες" μιλάς; πες μου ένα παράδειγμα να καταλάβω......

όταν λέμε για ΠΛΕΟΝ ΕΓΚΥΡΟΥΣ αρθρογράφους, το αντίθετο ακριβώς εννοούμε: ότι μεταφέρουν ΣΩΣΤΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ που επαληθεύονται στην πράξη και που κάνουν όσο το δυνατόν λιγότερα ανθρώπινα λάθη, τα οποία τα παραδέχονται κι οι ίδιοι όταν τα αντιληφθούν......

Καλη η θεωρια βρε φιλε!!! Και ξερεις οτι δεν ειρωνευομαι...Αλιμονο εαν εκανα κατι τετοιο!!!

Απο την αλλη το εχω ξανα πει....Οταν υπαρχουν τετοιες τουφεκιες....την θεωρια ξερεις που την εχω......

Πηξαμε....απο θεωρια....Να λιγη πραξη....


εικόνα_Viber_2021-04-06_21-59-27.jpgεικόνα_Viber_2021-04-06_21-59-57.jpgεικόνα_Viber_2021-05-29_11-06-36.jpgεικόνα_Viber_2021-05-29_11-06-44.jpg
 
μαστρο Νίκο τί φτιάχνεις μας έχεις τρελάνει !!!

Επηξα στην θεωρια φιλαρα μου....Και ειπα να βαλω 2 δοκιμες μου !!!
Το επανω σεταπ του καλου μας φιλου...που εφυγε νωρις....Βικτωρα...
Το ανεβασα στην μνημη του.....Να μας βλεπει απο ψηλα και να χαμογελαει !!!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top