Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλη η θεωρια βρε φιλε!!! Και ξερεις οτι δεν ειρωνευομαι...Αλιμονο εαν εκανα κατι τετοιο!!!

Απο την αλλη το εχω ξανα πει....Οταν υπαρχουν τετοιες τουφεκιες....την θεωρια ξερεις που την εχω......

Πηξαμε....απο θεωρια....Να λιγη πραξη....


View attachment 39336View attachment 39338View attachment 39340View attachment 39341
Γεια σου Νικολα με τις ριξιες σου.
 
Ειπα να παιξω κι εγω παλι σημερα, δυο τουφεκιες με το φουλ του οπλου στα 45 και 51 μετρα αλλα σε μικρο χαρτονι 55×75 και μια στα 45 με kicks xfull και Ρουμελ 35 psb2 no5

Περμενω καποια ψυχη να γραψει παλι οτι κακως πεταξα τα λεφτα μου για τσοκ αλλα εχω τρελα τι να κανω;;;

20220107_111804.jpg20220107_111002.jpg20220107_110051.jpg
 
Αντε βγαλε τα κενα Βασιλη μου...!!!! :)
Νίκο δεν μπορεί να βγάλει τα κενά σε τουφεκιές στα 30 και 27 μ με #9!
το σύστημα θέλει 35-36 μ και σκάγια #6!

εδώ πάμε στο άλλο σύστημα με την σιλουέτα θηράματος, όπου κατά πάσα βεβαιότητα θα έχουμε 100% για την πρώτη τουφεκιά και πάνω από 80% για την δεύτερη με ****,
τουτέστιν:
ΑΡΙΣΤΗ στα 30μ με ***
Πολύ καλή στα 27 με ****
όλα αυτά με το μάτι...... "πρακτικά".....
 
Ειπα να παιξω κι εγω παλι σημερα, δυο τουφεκιες με το φουλ του οπλου στα 45 και 51 μετρα αλλα σε μικρο χαρτονι 55×75 και μια στα 45 με kicks xfull και Ρουμελ 35 psb2 no5

Περμενω καποια ψυχη να γραψει παλι οτι κακως πεταξα τα λεφτα μου για τσοκ αλλα εχω τρελα τι να κανω;;;

View attachment 39347View attachment 39348View attachment 39349
Έτοιμος για γαλοπούλα ‼️
 
όσον αφορά την "θεωρία και την πράξη"
έχω τρία ΠΡΑΚΤΙΚΑ παραδείγματα
1 με τον αείμνηστο Αιρτον Σενα, 2 με έναν φίλο που έκανε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, 3 με κάτι που έγινε όταν σπούδαζα

θα σας πω το 2ο και όποιος καταλάβει:
ο φίλος έκανε κάτι πειράματα σε ένα πανεπιστημιακό εργαστήριο στην Αγγλία (αν δεν απατώμαι), σε κάποια φάση αγανακτισμένος γυρνάει και λέει σε έναν Καθηγητή: "τι παιδευόμαστε; αφού άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη!"
γυρνάει και βλέπει τον Καθηγητή να τον κοιτάει βλοσυρά, καταλαβαίνει ο φίλος ότι έκανε πατάτα και για τον καλοπιάσει σκάει ένα χαμόγελο!
Τον κοιτάει ο Καθηγητής κι ενώ είναι αγριεμένος αρχίζει να γελάει! και λέει:
"πω,πω μου την έφερες! σχεδόν σε πίστεψα! αλλά το σκέφτηκα πως είναι αδύνατον ενας Έλληνας - που η Ελλάδα έχει βγάλει τους μεγαλύτερους Θεωρητικούς της ιστορίας - να ξεστομίσει τέτοια τριτοκοσμική αηδία (σκουπίδι) (third - world rubbish)"
Έκτοτε ο φίλος μου δεν ξανάπε αυτή την φράση.....
 
Βασιλη στην μαλλινη....κατι δεν ''πηγε'' καλα!!!
Αποκλειεται να εχεις τοση μεγαλη διαφορα με την FSF....Ριξε και δευτερο φυσιγγιο και θα το διαπιστωσεις !!!
Αυτή η FSF τι σκ@τά είναι ? :) :) :)
Θα την βγάλω να την δω ... μου την είχες ξαναδείξει αλλά νόμιζα ότι θα υπάρχει και βύσμα πάνω από αυτή :) :) :)

Νέες δοκιμές μόλις βρω πίνακα πάλι ...

Σου απάντησε ο Μάριος ...
Κενά 12,5 cm μόνο με #6
Το άλλο κόλπο με την σιλουέτα δεν το ξέρω.

Ξέρω τα εμβαδά των θηραμάτων, άρα μπορώ να βρω κενά αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν οι ίδιοι πίνακες !!!
Μάριε βοήθεια ... @Prowler®
 
3 (Α,Β,Γ) διαφορετικές τουφεκιές ο Βασίλης 3 διαφορετικές βαθμολογίες
εσείς ποια λέτε ότι είναι πιο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ;
ποια τουφεκιά γεμίζει την τσάντα;
Η Α η συγκεντρωτική με την χαμηλότερη βαθμολογία;
ή η Β η ισοκατανεμημένη με την ψηλή βαθμολογία;
 
για ποιές "θεωρίες" μιλάς; πες μου ένα παράδειγμα να καταλάβω......

όταν λέμε για ΠΛΕΟΝ ΕΓΚΥΡΟΥΣ αρθρογράφους, το αντίθετο ακριβώς εννοούμε: ότι μεταφέρουν ΣΩΣΤΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ που επαληθεύονται στην πράξη και που κάνουν όσο το δυνατόν λιγότερα ανθρώπινα λάθη, τα οποία τα παραδέχονται κι οι ίδιοι όταν τα αντιληφθούν......
Κάποια πράγματα απλά θα σου αναφέρω Η μπαρούτι καίγεται στα πρώτα εκατοστά άρα τι 66 τι 76 τσάμπα βάρος κουβαλάς μόνο στη σκόπευση βοηθάει.Συνχτονως ένα άλλο που το αναιρεί όταν είναι το κοντάκι στα μέτρα σου άχρηστη η ρίγα άρα πωςς βοηθά στη σκόπευση η μακρύτερη κανη αφήνω το ότι βγάζει βλητικα το ίδιο αποτέλεσμα.
 
Αυτή η FSF τι σκ@τά είναι ? :) :) :)
Θα την βγάλω να την δω ... μου την είχες ξαναδείξει αλλά νόμιζα ότι θα υπάρχει και βύσμα πάνω από αυτή :) :) :)

Νέες δοκιμές μόλις βρω πίνακα πάλι ...

Σου απάντησε ο Μάριος ...
Κενά 12,5 cm μόνο με #6
Το άλλο κόλπο με την σιλουέτα δεν το ξέρω.

Ξέρω τα εμβαδά των θηραμάτων, άρα μπορώ να βρω κενά αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν οι ίδιοι πίνακες !!!
Μάριε βοήθεια ... @Prowler®
Βασίλη δεν ισχύουν οι ίδιοι πίνακες, είχα κάνει δικές μου πατέντες με αναγωγές αλλά σε μεγαλύτερο μπέρδεμα έπεσα.....
καλύτερα η πρακτική μέθοδος με την σιλουέτα:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/post-658706
 
Μπορώ να σου αναφέρω γενικότητες της τάξης 5/10 % επηρεάζει μεγαλύτερη σημασία έχει το σταθερό φυσίγγι που άμα τις μαζέψω θα σου βγάλω όπλο με 40% καλύτερη απόδοση άσε το να άσε το άλλο κτλ επιμένω είναι καλή η φιλολογία για το μέσο όρο όπως φτιάχνονται και τα όπλα άμα αρχίσεις και παραψαχνεις πολλά δεν θα τα βρεις.
 
Κάποια πράγματα απλά θα σου αναφέρω Η μπαρούτι καίγεται στα πρώτα εκατοστά άρα τι 66 τι 76 τσάμπα βάρος κουβαλάς μόνο στη σκόπευση βοηθάει.Συνχτονως ένα άλλο που το αναιρεί όταν είναι το κοντάκι στα μέτρα σου άχρηστη η ρίγα άρα πωςς βοηθά στη σκόπευση η μακρύτερη κανη αφήνω το ότι βγάζει βλητικα το ίδιο αποτέλεσμα.
δεν σε καταλαβαίνω.... αυτά τα λένε οι αρθρογράφοι που ανέφερα, πιστεύεις πως δεν ισχύουν; (με μια μικρή επιφύλαξη για την ρίγα)
 
Νίκο δεν μπορεί να βγάλει τα κενά σε τουφεκιές στα 30 και 27 μ με #9!
το σύστημα θέλει 35-36 μ και σκάγια #6!

εδώ πάμε στο άλλο σύστημα με την σιλουέτα θηράματος, όπου κατά πάσα βεβαιότητα θα έχουμε 100% για την πρώτη τουφεκιά και πάνω από 80% για την δεύτερη με ****,
τουτέστιν:
ΑΡΙΣΤΗ στα 30μ με ***
Πολύ καλή στα 27 με ****
όλα αυτά με το μάτι...... "πρακτικά".....

Το Ν6 Δεν το δουλευω πολυ....Εχω καποιες δοκιμες που εχω βγαλει σεταπ για φιλους.....
Αυτη η δοκιμη στα 33 μετρα με 4* αστρα ''βολευει'' ???
Και θα κοιταξω τι εχω στα 35 μετρα...

εικόνα_Viber_2021-06-02_19-39-44.jpgεικόνα_Viber_2021-06-02_19-40-06.jpg
 
Μπορώ να σου αναφέρω γενικότητες της τάξης 5/10 % επηρεάζει μεγαλύτερη σημασία έχει το σταθερό φυσίγγι που άμα τις μαζέψω θα σου βγάλω όπλο με 40% καλύτερη απόδοση άσε το να άσε το άλλο κτλ επιμένω είναι καλή η φιλολογία για το μέσο όρο όπως φτιάχνονται και τα όπλα άμα αρχίσεις και παραψαχνεις πολλά δεν θα τα βρεις.
??????
φίλε μου βάλε κανένα σημείο στίξης δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις!
σαφώς και έχει πολύ μεγάλη σημασία το σταθερό φυσίγγι διαφωνείς;
πως "θα βγάλεις όπλο με 40% καλύτερη απόδοση" δεν κατάλαβα....
????????
.think..think..think..think..think.
 
Το Ν6 Δεν το δουλευω πολυ....Εχω καποιες δοκιμες που εχω βγαλει σεταπ για φιλους.....
Αυτη η δοκιμη στα 33 μετρα με 4* αστρα ''βολευει'' ???
Και θα κοιταξω τι εχω στα 35 μετρα...

View attachment 39351View attachment 39352
βολευει καταχρηστικά μεν αλλά κάτι μπορεί να γίνει!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top