Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε όλους φάνηκε περίεργο το πως τα 50 γρ του σεταπ έβγαλαν αυτή τη μεγάλη ταχύτητα κ φυσικά θα ρωτούσαμε κ θα το σχολίαζαμε με τον Νίκο.
Εγω προσωπικά δεν ξέρω αυτήν την πυριτιδα, γι αυτό τον λόγο κ θα ρωτούσα.
Εσυ για άλλη μια φορά ( αν δεν κάνω λάθος) πετάγεσαι κ με αυτον τον τρόπο (άσχημος) προσπαθείς να "ρίξεις" τον συνάδελφο βγάζοντας ακόμα κ ιατρική γνωμάτευση, ενώ θα μπορούσες να κάνεις σωστά το σχόλιο σου.
Είσαι απαράδεκτος
Δεν πειράζει Στελιο. Εγηνα απαραδεκτος απο την μία μερα στην άλλη. Τέλος πάντων. Ο κυριος δείχνει εληψη σοβαροτητας γραφοντας τετια πραγματα
 
και σε δικες μου δοκιμες 2,5 χ48 με uee/drago 14 no3 420 μου εδωσε μ.ο σε 5 φυσιγγια Τεο ! εχω το ιδιο λοτ με τον Νικο ,
οσο για τον "φιλο" πιο πανω που λεει τα "δικα" του , μπες πρωτα στο σαιτ τις μαξαμ να δεις τι δοσολογιες δινει και μετα μιλα !!

Μην του δινεις σημασια Μητσαρα !!!! Ειναι ασχετος εντελως .....Δημιουργια εντυπωσεων θελει να
κανει....Ουτε το σαλιο μου δεν αξιζει....ποσο μαλλον φαια ουσια φιλε!!!!

Εσυ ξερεις γιατι εισαι ιδιογομωτης...Ο αλλος ειναι....αστα να πανε...
Και για του λογου το ΑΛΗΘΕΣ.!!!!!

εικόνα_Viber_2022-01-08_17-13-02-874.jpg
 
Μένουμε σε ενα σαιτ γεμηζουμε δυνουμε σετ απ και όποιον πάρει ο χαρος. Τι λετε ρε παιδια έτσι γεμηζετε εσεις?? Ιδος κλησηματος στροφια? Σταδια κλπ?? Που είναι αυτα. Τσιτο ωρε, που θα μου πειτε εμενα για ιδιογομοση. Προχτεσινοι..ε..Προχτεσινοι.
 
Αντε να ανοιγουν τα ματια των ασχετων.....μπας και γλυτωσουμε απο τις μαλακιες τους!!!!

Εσυ εισαι τοσο ασχετος...που μπορει να ρελιασεις με στροφειο για μονοβολα....
Ευτυχως....εισαι μονοδικος.....
Αρχισε να διαβαζεις....ακου και τι λενε και καποιοι που γνωριζουν απο ιδιογομωση....και ασε
τις παπαρολογιες....και ετσι ΙΣΩΣ μαθεις καποια πραγματα....
Οσο γραφεις....τοσο εκτιθεσαι....γι'αυτο θα σου προτεινα να σταματησεις να γραφεις για να μην γελανε
και αλλο μαζι σου !!!!
 
Δεν πειράζει Στελιο. Εγηνα απαραδεκτος απο την μία μερα στην άλλη. Τέλος πάντων. Ο κυριος δείχνει εληψη σοβαροτητας γραφοντας τετια πραγματα
Μπορούσες κ μπορείς να γράψεις τη γνώμη σου, κ να την αιτιολογησεις φυσικά, χωρίς κοσμητικά επίθετα κτλπ.
Έδωσες την εντύπωση ότι έχεις "προηγούμενα" τα οποία δεν ενδιαφέρουν κανέναν.
Μας ενδιαφέρει η ουσία.
Κ τελικά η ουσία είναι ότι χωρίς κανονάκι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τπτ κ θα είμαστε πάντα στάσιμοι.
 
Καμία φορά από τη φασαρία μπορεί να βγει κ κάτι καλό.
Αν η ssb δίνει στα 42γρ σκάγια 390m/sec με τόσο λίγα μπαρ 580!!!!!
Τότε μιλάμε για πολύ καλά χαρακτηριστικά. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοιες μπαρουτες κ νομίζω θα κάνω τώρα την αρχή.
Αρκεί να καίγεται σωστά.
Τήν έχει γεμίσει κάποιος στα 42 γρ???
 
Έπειδη έχω ασχοληθεί πολύ με τη συγκεκριμένη πυρίτιδα έχω κάνει άπειρες δοκιμές από 36 μέχρι 50 γρ προσωπικά στο δικό μου οπλο δεν θα την έβαζα στο 2,50 με 50 γρ είναι πολλά τα μπαρ για το δικό νου οπλο τώρα ο καθένας ας την γεμίσει όσο θέλει,το να πιάνει 420 μέτρα τα 50 γρ δεν σας κάνει εντύπωση για το πόσες πιέσεις μπορεί να σηκώνει το σεταπ;;ο πίνακασ της μαξαμ αναφέρει μια δοσολογια ναι δεν αναφέρει πάτημα στροφειο βύσμα και σε ποσό ύψος είναι ο κάλυκας που θα γεμιστει!!!
 
Καμία φορά από τη φασαρία μπορεί να βγει κ κάτι καλό.
Αν η ssb δίνει στα 42γρ σκάγια 390m/sec με τόσο λίγα μπαρ 580!!!!!
Τότε μιλάμε για πολύ καλά χαρακτηριστικά. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοιες μπαρουτες κ νομίζω θα κάνω τώρα την αρχή.
Αρκεί να καίγεται σωστά.
Τήν έχει γεμίσει κάποιος στα 42 γρ???

Στελιο απο τον πινακα της ΜΑΧΑΜ αλλα και απο δοκιμες το 2,50χ50 ειναι ασφαλες....ΚΑΝΕΙΣ δεν ρελιαζει
ποιο χαμηλα απο 75 στα 64 χιλιοστα....Και δεις το δικο μου κλεισιμο ειναι στα 64,5 χιλιοστα....
Μονο ασχετος μπορει να κανει λαθος....Το σεταπ δινει 11χιλιοστα κενο χωρο....πως θα το παει ποιο
κατω απο 64 χιλιοστα ??? Δεν τον αφηνει το ιδιο το φυσιγγιο....Πρεπει να παλευει με την μηχανη για να
το κατεβασει ποιο χαμηλα....
Τωρα καιγεται στα 32 γραμμαρια με Ατσαλινα Στελιο....και βγαζει ταχυτητες που αγγιζουν τα 500μ/δ φιλε!!!

εικόνα_Viber_2021-04-19_19-50-43.jpgεικόνα_Viber_2021-04-19_19-52-35.jpgεικόνα_Viber_2021-04-19_19-52-56.jpg
 
Ο πίνακασ της μαξαμ αναφέρει μια δοσολογια ναι δεν αναφέρει πάτημα στροφειο βύσμα και σε ποσό ύψος είναι ο κάλυκας που θα γεμιστει!!!
Άρα η Μαξάμ δίνει ελλιπείς και άρα επικίνδυνες πληροφορίες ;;;
Εκεί καταλήγουμε ... ;;;

Ποιά εταιρία δίνει πατήματα, βύσματα, στροφεία και όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να πάρεις την μέγιστη πίεση που κοτσάρει η ίδια η εταιρία στο site της ;;;
Απλά ρωτάω ...

https://www.maxamcorp.com/en/cartridges-components/components/powder
 
Last edited:
Έπειδη έχω ασχοληθεί πολύ με τη συγκεκριμένη πυρίτιδα έχω κάνει άπειρες δοκιμές από 36 μέχρι 50 γρ προσωπικά στο δικό μου οπλο δεν θα την έβαζα στο 2,50 με 50 γρ είναι πολλά τα μπαρ για το δικό νου οπλο τώρα ο καθένας ας την γεμίσει όσο θέλει,το να πιάνει 420 μέτρα τα 50 γρ δεν σας κάνει εντύπωση για το πόσες πιέσεις μπορεί να σηκώνει το σεταπ;;ο πίνακασ της μαξαμ αναφέρει μια δοσολογια ναι δεν αναφέρει πάτημα στροφειο βύσμα και σε ποσό ύψος είναι ο κάλυκας που θα γεμιστει!!!
Δηλαδη συναδελφε η κατασκευαστρια εταιρια δινει μια λαθος δοσολογια , γιατι ; Τι κερδος εχει αυτη; Το υψος κλεισιματος ειναι στανταρ 64 χιλ για ολλα τα μαγκνουμ φυσιγγια ,και τα στροφεια , δηλαδη θα δεινει λαθος δοσολογιες και για τις 20 πυριτηδες που εχει !!! Ετσι οπως τα λετε που θα βρησκουμε δοσολογιες για τα μπαρουτια που αγοραζουμε ;
 
Άρα η Μαξάμ δίνει ελλιπείς και άρα επικίνδυνες πληροφορίες ;;;
Εκεί καταλήγουμε ... ;;;

Ποιά εταιρία δίνει πατήματα, βύσματα, στροφεία και όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να πάρεις την μέγιστη πίεση που κοτσάρει η ίδια η εταιρία στο site της ;;;
Απλά ρωτάω ...
Οι ελλειπείς πληροφορίες είναι και επικίνδυνες σε χέρια αδαών σίγουρα.
Είναι σαν να πάρει ένας άνθρωπος τις οδηγίες από κάθε κουτί φαρμάκου και να ανοίξει ιατρείο.
Για να φτάσεις να προτείνεις φάρμακο και δοσολογία πρέπει να είσαι γιατρός και μάλιστα ειδικός επί του συστήματος που αφορά.
Εγώ δε μπορώ να κρίνω κανέναν από τους γράφοντες στο θέμα, καθότι αδαής.
Αν γέμιζα, απ' το ελάχιστο που μου "κόβει", θα έλεγχα δύο και τρεις φορές πριν γεμίσω τι πάω να βάλω στο όπλο μου. Είτε αυτός που το προτείνει λέγεται Gualandi, είτε φουφουτως άπω τιν πανο βλαχωκερασσια (τα ορθογραφικά εσκεμμένα)
 
Καμία φορά από τη φασαρία μπορεί να βγει κ κάτι καλό.
Αν η ssb δίνει στα 42γρ σκάγια 390m/sec με τόσο λίγα μπαρ 580!!!!!
Τότε μιλάμε για πολύ καλά χαρακτηριστικά. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοιες μπαρουτες κ νομίζω θα κάνω τώρα την αρχή.
Αρκεί να καίγεται σωστά.
Τήν έχει γεμίσει κάποιος στα 42 γρ???
Μη τα πιστέψεις αυτά Στέλιο δεν παίζουν τόσα λίγα μπαρ
 
Οι ελλειπείς πληροφορίες είναι και επικίνδυνες σε χέρια αδαών σίγουρα
Είναι άραγε ελλειπείς ;;;

Ελάχιστα έχω ψάξει πυρίτιδες αλλά στροφεία θεωρώ αδύνατο να δίνει κάποια εταιρία.
Βύσματα επίσης και επειδή κάθε πυρίτηδα αντιστοιχεί σε διάφορα εύρη γόμωσης θεωρώ αδύνατο να δίνει και πάτημα γιατί αλλάζουν οι όγκοι.

Άρα ;;;;

Βρε ιδιογομωτές ... πως γεμίζετε με ελλειπείς πληροφορίες ;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top