Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μια δοκιμη με SSB-150 πυριτιδα....Για οσους σηκωνουν οπλο στα 50 μετρα....παπιοκυνηγους...
και οχι μονο !!!

View attachment 39410View attachment 39411View attachment 39412

Μονο εαν αστοχησεις.......δεν πεφτει το θηραμα ετσι πιστευω....!!!
Κάλυκας; Ότι να 'ναι απο chedite ή Nobel; Εκτός από fiocchi φαντάζομαι, λόγω ογκομετρίας. Εγώ πάντως την έκανα την κουτσουκέλα. Έδωσα παραγγελία για 1/2 κιλό ssb+150.
 
Προς κυριο Νικο Π.Επηδη εισαστε μεγαλος ανθρωπος. Θα δωσω ενα ελαφρυντικό ότι εχετε αρχίσει να αποκτάται ουρια. Εισαστε επηκηνδηνος με αυτα οπου αναρτάται. Δεν είναι αστειο η Ιδιογομοση κυριε. Ειδα Κάι ενα κληστρο παλαιότερα πως το κανατε. Να του βαλετε Κάι μια χαντρα ,εκτος απο το μάτι προστατεύει και απο την βλακεια. Ειστε επηκηνδηνος κυριε. Παιδια εσεις οπου διαβαζετε αυτες τις αναρτήσεις προσεχετε πολυ. Ο ανθρωπος αυτος είναι επηκηνδηνος
Ps:Οποιος νομηζει οτι κανω λαθος. Δειτε το σετ απ οπου εβαλε ο κυριος αυτος σε κοινη θέα Κάι πειτε μού αν είμαι υπερβολικός
 
Ήμουν ΠΟΛΥ αυστηρός με τα κενά ...
Σκάγια μετρημένα με το χέρι.

View attachment 39339
Καλησπέρα Βασίλη ην ισοκατανομή Ε σωτερικου/εξωτερικού κύκλου νομίζω πρέπει να είναι 140/64=2,18 γιατί εσωτερικός και εξωτερικός κύκλος έχουν ίδιο εμβαδών. Ανεξάρτητα από την ισοκατανομή εγώ βλέπω μια τουφεκιά που έχει τουλάχιστον άλλα10 -15 μετρα .
 
Μια δοκιμη με SSB-150 πυριτιδα....Για οσους σηκωνουν οπλο στα 50 μετρα....παπιοκυνηγους...
και οχι μονο !!!

View attachment 39410View attachment 39411View attachment 39412

Μονο εαν αστοχησεις.......δεν πεφτει το θηραμα ετσι πιστευω....!!!
Πολύ ταχύτητα σου έβγαλε το έχω στήσει με 2,55 χ46+2 και με το ζόρι έπιασε τα 400 η δικιά μου η ssb ήταν που 2017 δεν ξέρω μου φαίνεται Πόλα τα μέτρα γι'αυτό το υλικό
 
Μια δοκιμη με SSB-150 πυριτιδα....Για οσους σηκωνουν οπλο στα 50 μετρα....παπιοκυνηγους...
και οχι μονο !!!

View attachment 39410View attachment 39411View attachment 39412

Μονο εαν αστοχησεις.......δεν πεφτει το θηραμα ετσι πιστευω....!!!
Κ στα 390-400 να πάει ακόμα καλύτερα κ θα έχει κ φουλ συγκέντρωση.
Τα χοντρά σκάγια θα σκοτώνουν άνετα στα 50++ μετρα
 
Η MAXAM Γιαννη .....Με προλαβε το πειραχτηρι..... (ο Αλεξ 37 ) με ρωταει εαν βρηκα το κλειστρο.... :D
Στα ατσαλινα ΣΚΑΓΙΑ πιανω v1,5-494m/s φιλε....Αξιολογη πυριτιδα φιλε!!!
Και σε γενικές γραμμές οι ΜΑΧΑΜ φημίζονται ότι βγάζουν "χαμηλές πιέσεις" , έτσι δεν είναι Νίκο; εξαρτάται βέβαια και από τον τύπο της πυρίτιδας και το στήσιμο...
 
Προς κυριο Νικο Π.Επηδη εισαστε μεγαλος ανθρωπος. Θα δωσω ενα ελαφρυντικό ότι εχετε αρχίσει να αποκτάται ουρια. Εισαστε επηκηνδηνος με αυτα οπου αναρτάται. Δεν είναι αστειο η Ιδιογομοση κυριε. Ειδα Κάι ενα κληστρο παλαιότερα πως το κανατε. Να του βαλετε Κάι μια χαντρα ,εκτος απο το μάτι προστατεύει και απο την βλακεια. Ειστε επηκηνδηνος κυριε. Παιδια εσεις οπου διαβαζετε αυτες τις αναρτήσεις προσεχετε πολυ. Ο ανθρωπος αυτος είναι επηκηνδηνος
Ps:Οποιος νομηζει οτι κανω λαθος. Δειτε το σετ απ οπου εβαλε ο κυριος αυτος σε κοινη θέα Κάι πειτε μού αν είμαι υπερβολικός

Eκτος απο αγενης......εισαι και παραλληλα βλαξ....με περικεφαλαια !!!

Δεν χρειαζεται να συνεχισω τον διαλογο μαζι σου.....Σε ''γνωριζω''...ξερω τι πραματια εισαι !!!!

ΥΓ. Οσον αφορα το κλειστρο...η ουρα του κοπηκε απο μη αλλαγη ελατηριου και 130.000 χιλιαδες
φυσιγγια που ειχε ριξει το οπλο....και ΟΧΙ απο λαθος σεταπ...
Πηγαινε να μαθεις ιδιογομωση....για να μαθεις ποια ειναι τα επικινδυνα σεταπ ....και αν οχι.... μαθε τουλαχιστον
ορθογραφια ωστε να το γραφεις ΣΩΣΤΑ!!
 
Last edited:
Επίσης Νίκο δεν βάζουμε ποτέ μεταχειρισμένο καλικα σε τέτοιο σεταπ πάντα καινούργιο

Τεο ,το σεταπ το εχω δοκιμασμενο με την ιδια δοσολογια πολλες φορες και με διαφορετικα βυσματα
και καλυκες φιλε !!!
Και σε καινουργιους και σε μεταχειρισμενους.....ηθελα να δω διαφορες ταχυτητων συγκεντρωσεων
και κατανομων!!!
 
Τεο ,το σεταπ το εχω δοκιμασμενο με την ιδια δοσολογια πολλες φορες και με διαφορετικα βυσματα
και καλυκες φιλε !!!
Και σε καινουργιους και σε μεταχειρισμενους.....ηθελα να δω διαφορες ταχυτητων συγκεντρωσεων
και κατανομων!!!
Για πες τι διαφορά είδες σε ταχύτητα ;
Λογικά ο καινούργιος πρέπει να είχε μεγαλύτερη
 
Προς κυριο Νικο Π.Επηδη εισαστε μεγαλος ανθρωπος. Θα δωσω ενα ελαφρυντικό ότι εχετε αρχίσει να αποκτάται ουρια. Εισαστε επηκηνδηνος με αυτα οπου αναρτάται. Δεν είναι αστειο η Ιδιογομοση κυριε. Ειδα Κάι ενα κληστρο παλαιότερα πως το κανατε. Να του βαλετε Κάι μια χαντρα ,εκτος απο το μάτι προστατεύει και απο την βλακεια. Ειστε επηκηνδηνος κυριε. Παιδια εσεις οπου διαβαζετε αυτες τις αναρτήσεις προσεχετε πολυ. Ο ανθρωπος αυτος είναι επηκηνδηνος
Ps:Οποιος νομηζει οτι κανω λαθος. Δειτε το σετ απ οπου εβαλε ο κυριος αυτος σε κοινη θέα Κάι πειτε μού αν είμαι υπερβολικός
Σε όλους φάνηκε περίεργο το πως τα 50 γρ του σεταπ έβγαλαν αυτή τη μεγάλη ταχύτητα κ φυσικά θα ρωτούσαμε κ θα το σχολίαζαμε με τον Νίκο.
Εγω προσωπικά δεν ξέρω αυτήν την πυριτιδα, γι αυτό τον λόγο κ θα ρωτούσα.
Εσυ για άλλη μια φορά ( αν δεν κάνω λάθος) πετάγεσαι κ με αυτον τον τρόπο (άσχημος) προσπαθείς να "ρίξεις" τον συνάδελφο βγάζοντας ακόμα κ ιατρική γνωμάτευση, ενώ θα μπορούσες να κάνεις σωστά το σχόλιο σου.
Είσαι απαράδεκτος
 
Θελω να κανω μερικες δοκιμες με την beretta να δω τι κατανομες δινει με το μαμα 3αρι τσοκ. Επειδη δεν εχω ασχοληθει στο παρελθον, τα χαρτονια τι διαστασεις πρεπει αν εχουν; Ο κυκλος τι ανοιγμα να εχει; Ποια η καλυτερη μεση αποσταση για φυσιγγια με συγκεντρωτηρα; Και τελος, που μπορω να βρω χαρτονια τετοιου μεγεθους; Ευχαριστω.
Σε βιβλιοπωλεία, ζητάς το πιο φθηνό . Έχουν 90x100 εκ.
Στην χειρότερη περίπτωση χαρτί τραπεζομάντιλου από κάποιο εστιατόριο ή καφενείο.
Ένα καρφωτικό χειρός και μερικά δίχαλα του.Στην χειρότερη περίπτωση πιάστο με πινέζες ή μανταλάκια.
Σε οποιοδήποτε ξύλο ή παλέτα που μπορεί να ''κάτσει'' όρθιο το καρφώνεις.
Πρώτα τουφεκάς και μετά ζωγραφίζεις τον κύκλο = 76 εκ. διάμετρο ο έξω και 51 εκ. διάμετρο ο μέσα.Ο κύκλος με καρφάκι - σχοινάκι - μαρκαδόρο και μεζούρα.
Εκτός αν κάνεις συνέχεια δοκιμές να έχεις έτοιμο κύκλο από χαρτόνι.
Αν θέλεις να δεις διάτρηση τότε δοκιμή πάνω σε πλακάζ θαλάσσης ή σε χοντρό βιβλίο όπως τηλεφωνικός κατάλογος.
Πάντα να υπάρχει ασφαλής χώρος προς το πεδίο βολής.
 
Last edited:
Καλησπέρα Βασίλη ην ισοκατανομή Ε σωτερικου/εξωτερικού κύκλου νομίζω πρέπει να είναι 140/64=2,18 γιατί εσωτερικός και εξωτερικός κύκλος έχουν ίδιο εμβαδών. Ανεξάρτητα από την ισοκατανομή εγώ βλέπω μια τουφεκιά που έχει τουλάχιστον άλλα10 -15 μετρα .
Οι πίνακες που έχω θεωρούν ισοκατανομή όλα τα σκάγια στον κύκλο των 76 δια τα σκάγια στον 54.
Άρα (140+64) / 140 = 1,46

Αν όλα τα σκάγια είναι στον εΣωτερικό και κανένα στον εΞωτερικό τότε
Ισοκατανομή = (Χ+0)/Χ = 1

Αν τα σκάγια στον εΞωτερικό = σκάγια στον εΣωτερικό τότε
Ισοκατανομή = (Χ+Χ)/Χ = 2

Αν όλα τα σκάγια είναι στον εΞωτερικό και κανένα στον εΣωτερικό τότε
Ισοκατανομή = (Χ+0)/0 = δεν γίνεται :) ΤΕΛΕΙΟΣ ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ !!!!

Αν όλα τα σκάγια είναι στον εΞωτερικό και ΕΛΑΧΙΣΤΑ στον εΣωτερικό τότε
Ισοκατανομή = (Χ+0,001Χ)/0,001Χ ~ 1000 !!!! ΑΠΛΟΣ ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ !!!
 
Last edited:
Πολύ ταχύτητα σου έβγαλε το έχω στήσει με 2,55 χ46+2 και με το ζόρι έπιασε τα 400 η δικιά μου η ssb ήταν που 2017 δεν ξέρω μου φαίνεται Πόλα τα μέτρα γι'αυτό το υλικό
και σε δικες μου δοκιμες 2,5 χ48 με uee/drago 14 no3 420 μου εδωσε μ.ο σε 5 φυσιγγια Τεο ! εχω το ιδιο λοτ με τον Νικο ,
οσο για τον "φιλο" πιο πανω που λεει τα "δικα" του , μπες πρωτα στο σαιτ τις μαξαμ να δεις τι δοσολογιες δινει και μετα μιλα !!
 
Τεο ,το σεταπ το εχω δοκιμασμενο με την ιδια δοσολογια πολλες φορες και με διαφορετικα βυσματα
και καλυκες φιλε !!!
Και σε καινουργιους και σε μεταχειρισμενους.....ηθελα να δω διαφορες ταχυτητων συγκεντρωσεων
και κατανομων!!!
Είμαι πολλα χρονια στην ιδιογομοση αρχοντα για να αναγνωριζω επκ τυπους σαν εσενα. Λόγο οπου σέβομαι την υλικια οπου εχεις ειμουν αρκετα γλυκος μαζί σου. Το αν γνωριζω απο ιδιογωμοση είναι αλλο θεμα. Το θεμα εδω είναι ότι γραφεις επκ σετ απ Κάι μακάρι να μην ανατιναχτεί καποιο παιδί
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top