Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απο τα πολυ λιγα που μου εμειναν στο βαλτο απο πλευρας αποδωσης ηταν τα ολυμπος κουτουμανου40 καββαθας 43 εβρος και τα τσαμπιον μπλε 40
Τα champion τα κόκκινα που έχω ρίξει σε πέρδικες μου άρεσαν πολύ
 
Και στον ΩΡΛ επίσης.

Νίκο βρες μια .sex hard. Μ2 μπας και βγάλουμε κανένα άλλο συμπέρασμα γιατί εγώ δεν βγάζω.
Το πάνω από 90% συγκέντρωση μόνιμα στα 36.5μ, με ονομαστικό F και #4 δεν είναι εύκολο πιστεύω (εσείς ξέρετε καλύτερα), αλλά το θέλω με κανονικό στήσιμο όχι με εργοστάσια εντός φυσιγγίου, διπλά κυάθια και άλλες πατέντες πανεπιστημιακού επιπέδου.
Αν θέλετε την γνώμη ενός άσχετου (την δική μου δηλαδή) η πυρίτιδα δεν παίζει μεγάλο ρόλο.
Παίζει η ποιότητα των σκαγιών, σκληρά, σφαιρικά, ίδιας διαμέτρου, τριπλοκοσκινισμένα, η βυσμάτωση και η ταχύτητα !!!!
Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό μια κουβέντα που είπε ο @Giannis k πριν καιρό.
Παίζω με την πυρίτιδα προσθέτοντας ή αφαιρώντας 0.05γρ μέχρι να φτάσω εκεί που θέλω.
Παίζει δηλαδή με την ταχύτητα.
Μεγαλύτερη ταχύτητα σημαίνει μεγαλύτερη ακτινική ταχύτητα στο τσοκ άρα σκόρπισμα σκαγιών, πέρα από τις παραμορφώσεις κτλ.
Θεωρώ ότι αυτό είναι το τρίπτυχο που πρέπει να ψαχτούμε.
ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΚΑΓΙΩΝ, ΒΥΣΜΑΤΑ, ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.

Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος.

Θα την βρω την ''ακρη'' Βασιλη !!!! Λιγη υπομονη φιλε....Δεν γινονται ολα απο την μια ημερα στην αλλη
φιλε !!! :)
Το ζητουμενο ειναι να δουμε τι ''αγαπαει''.....και τι οχι.....Θα δοκιμασω το φουλ.....Αυτο που θελω να δω ειναι
να βγαλει με αυτο το γαμηδι 3*αστρα ενα 80 - 85% στα 35 μετρα!!!
Μετα ολα τα αλλα ειναι ευκολα φιλε!!!;)
 
Απο τα πολυ λιγα που μου εμειναν στο βαλτο απο πλευρας αποδωσης ηταν τα ολυμπος κουτουμανου40 καββαθας 43 εβρος και τα τσαμπιον μπλε 40
Τόλη για όλους το παρακάτω ...

Ο βάλτος και τα συμπεράσματα που βγαίνουν από αυτόν θέλουν προσοχή.
Οι αποστάσεις κυμαίνονται από 15-80μ.
Σίγουρα ένα φυσίγγι με ταχύτητες 450μ/δ θα τρυπάει καλύτερα από ένα άλλο αλλά από κατανομή πως τα πάει ;;;
Είναι αυτό που λέγαμε ότι φυσίγγια με "άσχημες" κατανομές μπορεί να σκοτώνουν καλά.
Άμα το σκάγι περνάει σουβλάκι το παπί, ακόμα και ένα να το πάρει, θα του κάνει ζημιά και θα πέσει, ανάλογα φυσικά με το σημείο.
Αν το βρει στο φτερό θα του το σπάσει και θα πέσει.
Είχε δοκιμάσει κανένας του κουτουμάνου σε χαρτί ; Πως τα πήγε ;

Ναι, άσχημα σε κατανομή φυσίγγια μπορεί να τρυπάνε καλά αλλά μπορεί να μην σκοτώνουν επαναλαμβανόμενα αν η κατανομή είναι αραιή.
 
Υπάρχει η τεκμηριωμένη άποψη ότι αραιές κατανομές δεν έχουν ικανή τελική ταχύτητα για να τρυπήσουν, ειδικά τα περιφερειακά σκάγια.
Έχω τις αμφιβολίες μου.
Αν το σκάγι παραμείνει σφαιρικό μετά την έξοδο, έχει μεγάλη αρχική ταχύτητα και λοξοδρομήσει από το τσοκ ή άλλο λόγο θα παραμείνει ένα φονικό σκάγι ακόμα και σε μεγάλη απόσταση.

Σήμερα με πιάσαν τα σοβαρά μου :)
Το μεσημέρι θα αρχίσουμε τις hippo
 
Τόλη για όλους το παρακάτω ...

Ο βάλτος και τα συμπεράσματα που βγαίνουν από αυτόν θέλουν προσοχή.
Οι αποστάσεις κυμαίνονται από 15-80μ.
Σίγουρα ένα φυσίγγι με ταχύτητες 450μ/δ θα τρυπάει καλύτερα από ένα άλλο αλλά από κατανομή πως τα πάει ;;;
Είναι αυτό που λέγαμε ότι φυσίγγια με "άσχημες" κατανομές μπορεί να σκοτώνουν καλά.
Άμα το σκάγι περνάει σουβλάκι το παπί, ακόμα και ένα να το πάρει, θα του κάνει ζημιά και θα πέσει, ανάλογα φυσικά με το σημείο.
Αν το βρει στο φτερό θα του το σπάσει και θα πέσει.
Είχε δοκιμάσει κανένας του κουτουμάνου σε χαρτί ; Πως τα πήγε ;

Ναι, άσχημα σε κατανομή φυσίγγια μπορεί να τρυπάνε καλά αλλά μπορεί να μην σκοτώνουν επαναλαμβανόμενα αν η κατανομή είναι αραιή.
Το παπι εχει και βατραχοπεδιλα και αν δε το ξερανεις φιλε κανει και μια καλη βουτα και ψαχνεις μετα ποσα φτερα του εσπασαν η ποσα σκαγια πηρε αχαχαχαχ
 
Επάνω σε αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω για την πυρίτιδα σε σχέση με την ταχ ,είναι κάτι που μου λέγε ο συνχωρεμενος πατέρας μου ,Άσε σταθερά τα σκάκια και παίξε με τη μπαρούτι εγώ πάντα αυτό μου έλεγε έκανα και έβρισκα άκρη στο τέλος .Βέβαια άλλα υλικά άλλες τάπες αλλά έχει πολύ μεγάλη δόση αλήθειας και νομίζω ότι ισχύει και σήμερα.
 
Επάνω σε αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω για την πυρίτιδα σε σχέση με την ταχ ,είναι κάτι που μου λέγε ο συνχωρεμενος πατέρας μου ,Άσε σταθερά τα σκάκια και παίξε με τη μπαρούτι εγώ πάντα αυτό μου έλεγε έκανα και έβρισκα άκρη στο τέλος .Βέβαια άλλα υλικά άλλες τάπες αλλά έχει πολύ μεγάλη δόση αλήθειας και νομίζω ότι ισχύει και σήμερα.
Ετσι ...κ στο ψοφοκρυο ,,,ανέβαζαν σε θερμίδες....
 
Η πυριτιδα κανονικα εχει ροζ χρωμα στα condor αυτη ηταν γκρι στα περσινα, επισης τα σκαγια οπως στα προηγουμενα πολυ γυαλισμενα και σφαιρικα, με λιγα λογια τουμπανο τα σκαγια.
Στο χαρτονι ηταν πολυ καλο σε νο4, αλλα σε καποιες μακρινες φασσες που ειχα ριξει μονο φτερα εβγαζα και εφευγαν, γι αυτο το εσφαξα μετα επειδη μου εκανε εντυπωση...
20201126_100806.jpg
 
Η πυριτιδα κανονικα εχει ροζ χρωμα στα condor αυτη ηταν γκρι στα περσινα, επισης τα σκαγια οπως στα προηγουμενα πολυ γυαλισμενα και σφαιρικα, με λιγα λογια τουμπανο τα σκαγια.
Στο χαρτονι ηταν πολυ καλο σε νο4, αλλα σε καποιες μακρινες φασσες που ειχα ριξει μονο φτερα εβγαζα και εφευγαν, γι αυτο το εσφαξα μετα επειδη μου εκανε εντυπωση...
View attachment 40143
Άρα της τουφεκαγες πάνω από 51 μ για αυτό δεν της κραταγες.
 
Άρα της τουφεκαγες πάνω από 51 μ για αυτό δεν της κραταγες.
Ναι σαφως, αλλα...
Οταν στο 90% τις κραταω με νο6 και ακομα πιο μακρια με νο5 το νο4 επρεπε να τις καιει και οχι να τους βγαζει μερικα πουπουλα...αλιμονο αν ηθελα νο4 για τα 50 μετρα...
 
Ναι σαφως, αλλα...
Οταν στο 90% τις κραταω με νο6 και ακομα πιο μακρια με νο5 το νο4 επρεπε να τις καιει και οχι να τους βγαζει μερικα πουπουλα...αλιμονο αν ηθελα νο4 για τα 50 μετρα...
Τότε φίλε υπολογίζεις λάθος της απόστασης για ψάξουν λίγο, ακόμα και η Άγγλοι έχουν πέσει σε ν4 και ν3. (άλλο στο φτερό και άλλο σε σταθερό στόχο)
 
Ναι σαφως, αλλα...
Οταν στο 90% τις κραταω με νο6 και ακομα πιο μακρια με νο5 το νο4 επρεπε να τις καιει και οχι να τους βγαζει μερικα πουπουλα...αλιμονο αν ηθελα νο4 για τα 50 μετρα...
Αλέξανδρε είμαι παντελώς άσχετος από φάσες, αλλα νομίζω ότι με το Νο 4 έχασες σε πλήθος σκαγιών (συγκέντρωση στον στόχο) σε σχέση με το Νο 5 και ακόμα περισσότερο με το Νο 6 και αυτός ήταν ο λόγος...

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...
 
Θα ξανα πω κι εγω...πως οι πιο συνηθες γομωσεις,
(34-36) γενικευονται παντα,απο τις αποστασεις που κυνηγαμε....το Νο6 π.χ μας καλυπτει Μ.Ο. ως τα 50m...+ενα καλο τσοκ =55m....ΚΑΙ το συμαντικοτερο, τα 55m Μ.Ο μας καλυπτει το Νο 6 σε δυναμη κρουσης, σε μια γομωση 34-36gr ΚΑΙ κερδιζουμε σε πληθος σκαγιων για να καταβαλουμε μια φασσα...υποθέτω..
 
Αλέξανδρε είμαι παντελώς άσχετος από φάσες, αλλα νομίζω ότι με το Νο 4 έχασες σε πλήθος σκαγιών (συγκέντρωση στον στόχο) σε σχέση με το Νο 5 και ακόμα περισσότερο με το Νο 6 και αυτός ήταν ο λόγος...

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...
Ναι συμφωνω φιλε, αλλα θεωρητικα κανει μεγαλυτερη ζημια το νο4 με λιγοτερα σκαγια, δεν βαριεσαι ομως...παντα ημουν φαν του νο6 επειδη εχει μεγαλυτερες συγκεντρωσεις και πιο πολλα τραυματα και μονο φετος εριξα και μερικα νο5.

Αλλο να παρουν το πουλι ενα η δυο σκαγια νο5 κι αλλο πεντε η εξι νο6, αυτης της αποψης ειμαι και αποδιδει ολα τα χρονια.
 
Τα έχουμε ξαναπει για τον περιβοητο Κονδορα που τον έχουν γνωρίσει ...όλα τα σοβαρά θηραματα.........

Αγαπημένο μου Ελληνικό 36αρι..
Το εριχνα στις περδικες απο τοτε που (στα μέρη μου) άρχιζε το κυνήγι της 15/09...
Ποτε δεν αντιμετώπισα προβλημα με την ανάκρουση η "κακή" απόδοση λόγω ζέστης...
Να πω ότι όσα condor είχαν περασει απο τα χέρια μου ήταν όλα γεμισμενα με psb2 κ απατητα στο βυσμα, για τις καινουργιες παρτιδες-αλλαγες δεν έχω γνώμη....
Το μόνο φάουλ ήταν τα σκάγια του πολλες φορες ηταν λίγο ψιλοτερα από το αναγραφομενο....

Και επειδή είμαι κ ευαίσθητος στις αναμνήσεις, βάζω κ μια φωτο απο τα τελευταία κυνηγια που είχα κάνει στην περδικα πριν λίγα χρόνια....
Δυο έπεσαν με condor και μια rottweil Waidmansheil....
και κλείνω με μια ευχή, μακάρι αυτό το πουλι να ξαναπάρει τα πανω του, για να έχω κ εγώ την διάθεση να παω στα λημέρια της για να την συναντήσω, γιατί τώρα δεν μου παει καρδιά....... topic.


20151205_090817-1.jpg
 
Θα ξανα πω κι εγω...πως οι πιο συνηθες γομωσεις,
(34-36) γενικευονται παντα,απο τις αποστασεις που κυνηγαμε....το Νο6 π.χ μας καλυπτει Μ.Ο. ως τα 50m...+ενα καλο τσοκ =55m....ΚΑΙ το συμαντικοτερο, τα 55m Μ.Ο μας καλυπτει το Νο 6 σε δυναμη κρουσης, σε μια γομωση 34-36gr ΚΑΙ κερδιζουμε σε πληθος σκαγιων για να καταβαλουμε μια φασσα...υποθέτω..
Κρατάει συγκεντρωση το 6αρι στα 50 μέτρα❓όσο πιο ψηλό ένα σκάγι,τόσο πιο ανοικτή συγκέντρωση θα δώσει ,αυτό ξέρω εγω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top