Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μια σημερινη με ΜΒ32 για φασσα και οχι μονο..... με Ν6 σκαγια μολυβδινα....στα 36,5 μετρα για να μην εχει
''παραπονο΄΄ ο φιλος μου ο Μαριος !!! :)


View attachment 42715View attachment 42716View attachment 42717
Νικόλα είχαμε φτιάξει πριν 2 χρονια για τις πέρδικες ίδιο σεταπ με sg19 κ ρελι στα 417m/sec.
Αν το έχεις βάλε να το δούμε
 
Νικόλα είχαμε φτιάξει πριν 2 χρονια για τις πέρδικες ίδιο σεταπ με sg19 κ ρελι στα 417m/sec.
Αν το έχεις βάλε να το δούμε

Στελιο εαν το βρω θα το βαλω....Το καινουργιο ΛΟΤ της ΜΒ32 το δοκιμασα με το παλιο....
Το καινουργιο ΛΟΤ θελει 0,05 περισσοτερη πυριτιδα για να βγαλει τις ιδιες ταχυτητες με το παλιο.
Γι'αυτο γραφω και το ΛΟΤ επανω στον στοχο φιλε !!!
 
Για κανε τα '' κολπα '' σου...και βγαλε ισοκατανομη.....να δουμε εαν δουλεψε η καινουργια ''πατεντα'' που
εκανα στα σκαγια.... :)
Μια τέλεια τουφεκιά ...
Τα κενά με το ζόρι βγήκαν 2, .... κανονικά 1 είναι και σε αυτή την περίπτωση η αξιολόγηση κενών βγαίνει "Κανονική +".

Με αγάπη, Βασίλης .... .love.

nik.jpg
 
Αυτό το
Απόκλιση 10 cm από τον στόχο .......... με 50 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας

Σημαίνει ότι η κάνη ρίχνει 10cm στραβά και ότι το θήραμα βρίσκεται οπουδήποτε μέσα σε έναν κύκλο με διάμετρο 50cm γύρω από το σημείο σκόπευσης.
Έτσι βγαίνουν τα ποσοστά αυτά ...

Αν φυσικά η κάνη δεν κλέβει και το θήραμα είναι στο κέντρο τότε το ποσοστό άμεσης καταβολής είναι 200% αχαχαχαχαχαχαχ
 
Μια τέλεια τουφεκιά ...
Τα κενά με το ζόρι βγήκαν 2, .... κανονικά 1 είναι και σε αυτή την περίπτωση η αξιολόγηση κενών βγαίνει "Κανονική +".

Με αγάπη, Βασίλης .... .love.

View attachment 42728


Σε ευχαριστω πολυ Βασιλη μου !!!
Θα προσπαθησω να την βελτιωσω οσο μπορω .....να μην μου κανει ''παραπονα'' ο Μαριος !!! :)

ΥΓ. Αυτη η καριολα η ισοκατανομη....μου εβαλε τα δυο ποδια στο ενα παπουτσι.....φιλε !!!!
:)
 
Σε ευχαριστω πολυ Βασιλη μου !!!
Θα προσπαθησω να την βελτιωσω οσο μπορω .....να μην μου κανει ''παραπονα'' ο Μαριος !!! :)

ΥΓ. Αυτη η καριολα η ισοκατανομη....μου εβαλε τα δυο ποδια στο ενα παπουτσι.....φιλε !!!!
:)
Κ εμάς μας άφησε ξυπόλητους‼️‼️‼️
 
Μια τέλεια τουφεκιά ...
Τα κενά με το ζόρι βγήκαν 2, .... κανονικά 1 είναι και σε αυτή την περίπτωση η αξιολόγηση κενών βγαίνει "Κανονική +".

Με αγάπη, Βασίλης .... .love.

View attachment 42728
...ρε που να πάει η κακομοίρα η Πέρδικα από κει...που την έχουνε ζώσει τα ... σκάγια!!!;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Σε ευχαριστω πολυ Βασιλη μου !!!
Θα προσπαθησω να την βελτιωσω οσο μπορω .....να μην μου κανει ''παραπονα'' ο Μαριος !!! :)

ΥΓ. Αυτη η καριολα η ισοκατανομη....μου εβαλε τα δυο ποδια στο ενα παπουτσι.....φιλε !!!!
:)
Ο Μάριος δεν είναι τυχαίος ... στο είχα πει και ιδιωτικά αυτό ... να τον ακούμε όλοι μας !!!
Καλά κάνει και σε ταλαιπωρεί ... ΔΕΝ ΣΕ ΛΥΠΑΜΑΙ !!!
Έτσι θα γίνεις καλύτερος ...

Εμένα να δει τι με έχει βάλει στην πρίζα να κάνω ααχαχαχαχαχαχα
Όλα αυτά που γράφονται κάτω από την κατανομή !!!!
 
Μια τέλεια τουφεκιά ...
Τα κενά με το ζόρι βγήκαν 2, .... κανονικά 1 είναι και σε αυτή την περίπτωση η αξιολόγηση κενών βγαίνει "Κανονική +".

Με αγάπη, Βασίλης .... .love.

Βασίλη αν έχεις χρόνο, μπορείς να κάμεις αυτήν ?

Είναι βέβαια στα 20 μέτρα , αλλα από περιέργεια ...

ΜΒ Χ 32 - Δοκιμή 20 μέτρα , No 7 ,27 gr.-3 αστρα-Cal.16.jpg
 
Ο Μάριος δεν είναι τυχαίος ... στο είχα πει και ιδιωτικά αυτό ... να τον ακούμε όλοι μας !!!
Καλά κάνει και σε ταλαιπωρεί ... ΔΕΝ ΣΕ ΛΥΠΑΜΑΙ !!!
Έτσι θα γίνεις καλύτερος ...

Εμένα να δει τι με έχει βάλει στην πρίζα να κάνω ααχαχαχαχαχαχα
Όλα αυτά που γράφονται κάτω από την κατανομή !!!!


Μονο τυχαιος δεν ειναι !!!! Μονο που αργησε να εμφανιστει....
Εαν τα ηξερα αυτα απο περισυ.....πιστευω οτι θα ειχα πολυ καλυτερη τουφεκια σημερα !!!

ΥΓ. Οσο για ΣΕΝΑ....μονο τα καλυτεροτερα λεει....!!!!!! :)
 
...ρε που να πάει η κακομοίρα η Πέρδικα από κει...που την έχουνε ζώσει τα ... σκάγια!!!;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Για την ίδια κατανομή Γιάννη ...

Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 100 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα μονού πλήγματος = 94,02 %
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 100 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (2 πλήγματα) = 84,47 %
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 100 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 74,87 %
Ακόμα και μισό μέτρο σκοπευτικό λάθος να κάνεις έχεις 75% πιθανότητα η πέρδικα να πάρει 3 σκάγια.

Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 200 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα μονού πλήγματος = 52,5 %
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 200 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (2 πλήγματα) = 43,11 %
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 200 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 37,39 %
Ακόμα και ένα μέτρο σκοπευτικό λάθος να κάνεις έχεις 40% πιθανότητα η πέρδικα να πάρει 3 σκάγια.

Τα θηράματα χάνονται από σκοπευτικά σφάλματα ΜΕΤΡΩΝ όχι ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ !!!!
 
Για την ίδια κατανομή Γιάννη ...

Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 100 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα μονού πλήγματος = 94,02 %
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 100 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (2 πλήγματα) = 84,47 %
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 100 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 74,87 %
Ακόμα και μισό μέτρο σκοπευτικό λάθος να κάνεις έχεις 75% πιθανότητα η πέρδικα να πάρει 3 σκάγια.

Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 200 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα μονού πλήγματος = 52,5 %
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 200 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (2 πλήγματα) = 43,11 %
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 200 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 37,39 %
Ακόμα και ένα μέτρο σκοπευτικό λάθος να κάνεις έχεις 40% πιθανότητα η πέρδικα να πάρει 3 σκάγια.

Τα θηράματα χάνονται από σκοπευτικά σφάλματα ΜΕΤΡΩΝ όχι ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ !!!!

Ο μύθος της γρήγορης τουφεκιάς

( Κείμενο: Γιάννης ΜΥΡΙΤΖΗΣ, Αναδημοσίευση από το «Κυνήγι και Σκοποβολή», απόσπασμα.)

Οι αστοχίες σε μεγάλες αποστάσεις οφείλονται συνήθως σε κακή εκτίμηση της απαραίτητης προσκόπευσης ή στο στιγμιαίο σταμάτημα της κίνησης του όπλου πριν τον πυροβολισμό. Όταν σταματούμε το «σουίγκ», αστοχούμε όχι για λίγα εκατοστά, αλλά για μέτρα.
 
Ο μύθος της γρήγορης τουφεκιάς

( Κείμενο: Γιάννης ΜΥΡΙΤΖΗΣ, Αναδημοσίευση από το «Κυνήγι και Σκοποβολή», απόσπασμα.)

Οι αστοχίες σε μεγάλες αποστάσεις οφείλονται συνήθως σε κακή εκτίμηση της απαραίτητης προσκόπευσης ή στο στιγμιαίο σταμάτημα της κίνησης του όπλου πριν τον πυροβολισμό. Όταν σταματούμε το «σουίγκ», αστοχούμε όχι για λίγα εκατοστά, αλλά για μέτρα.
Με αποδείξεις πλέον !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top