Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χαλάει μια κάνη αν ρίχνει μπάλα την ντουφέκια θα τρελαθούμε τελοιος έλεος ρε παιδια
Όποιος έχει κανη να ρίχνει μπάλες την αγοράζω γιατί μου αρέσει το ποδόσφαιρο και δε πειράζει ας μη σκοτώνω από δικό μου πρόβλημα μόνο να ρίχνει μπάλες τίποτε άλλο .Τέτοιες χαλασμένες κανες προσπαθούν να φτιάξουν όλες οι εταιρίες .
 
Αρα Βασίλη συμφωνείς ότι ο πίνακας δεν είναι το απόλυτο κριτήριο για το αν ένα φυσίγγι θα πάει καλά και στον κυνηγοτοπο.
Φυσικά.
Αν ένα φυσίγγι πάει μπάλλα (πχ 60 metri) και το πάρει τουφεκαλεύρης δεν θα χτυπάει τίποτα.
Αν πάρει μια σκορποσκαγιάστρα θα χτυπάει :)

Ο πίνακας (αν χρησιμοποιηθεί σωστά) δείχνει δυνατότητες φυσιγγίου, τσοκ, όπλου όχι ικανότητα γεμίσματος σακούλας.
Λογικό δεν είναι ;;;
 
Αναλόγως τι ψαχνης από το ντουφέκι σου..
...όταν έχεις όπλο με εναλλασομενα τσοκάκια τι ζητάς❓δε ζητάς με το ανάλογο τσοκ την ανάλογη τουφέκια ❓τι να τον κάνω τον κύλινδρο όταν στα 35 μου δίνει όσο το φουλ❓
 
Φυσικά.
Αν ένα φυσίγγι πάει μπάλλα (πχ 60 metri) και το πάρει τουφεκαλεύρης δεν θα χτυπάει τίποτα.
Αν πάρει
Φυσικά.
Αν ένα φυσίγγι πάει μπάλλα (πχ 60 metri) και το πάρει τουφεκαλεύρης δεν θα χτυπάει τίποτα.
Αν πάρει μια σκορποσκαγιάστρα θα χτυπάει :)

Ο πίνακας (αν χρησιμοποιηθεί σωστά) δείχνει δυνατότητες φυσιγγίου, τσοκ, όπλου όχι ικανότητα γεμίσματος σακούλας.
Λογικό δεν είναι ;;;
Εσύ και Νίκος δεν λέγατε ότι τουφεκια καλή στον πίνακα, καλή σε διάτρηση είναι αδύνατον να μην πάει καλά στο κυνήγι?
Μονο σου μόλις αφαιρεσες μία παράμετρο από τον τρόπο που αξιολογεις ένα φυσιγγι.
Ήρθες στα λόγια μου.
Ότι άλλο θες το συζητάμε.
 
...όταν έχεις όπλο με εναλλασομενα τσοκάκια τι ζητάς❓δε ζητάς με το ανάλογο τσοκ την ανάλογη τουφέκια ❓τι να τον κάνω τον κύλινδρο όταν στα 35 μου δίνει όσο το φουλ❓
Ορθώς ομιλείς ωστόσο δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο όπλο... Είναι πέρα από κάθε φαντασία... Εγώ δεν έχω βρει κανένα... Αν έβρισκα βέβαια θα το αγόραζα χτες:cool:
 
παιδια ολλα αυτα με τους κωνους και το τι κερδιζεις ειναι σχετικα γιατι ξεχνατε και τον δευτερο κωνο που ειναι το τσοκ του τουφεκιου και οσοι χρησιμοποιητε εξτρα φουλ και εξτρα-εξτρα φουλ τσοκ τα χανετε απο τις παραμορφωσεις εκει !! εμενα αυτα δεν με πολιοαπασχολουν με 2 παλιο μπαικαλ παλευω και μεχρι τωρα τα παω καλα !!
 
...όταν έχεις όπλο με εναλλασομενα τσοκάκια τι ζητάς❓δε ζητάς με το ανάλογο τσοκ την ανάλογη τουφέκια ❓τι να τον κάνω τον κύλινδρο όταν στα 35 μου δίνει όσο το φουλ❓
Δεν υπάρχει τέτοια κάνη στα 35 μέτρα με κυλινδρο να σου δόση όσο ένα φουλ υπάρχει όμως το αντίθετο δυστηχος
 
Άλλη μια με psb+1 1,80*33,5 diamante 21 n6 στα 25 μέτρα πάλι με 4*
V1,5 397m/s
IMG_20220501_185404.jpg
Πολύ συγκεντρωτική τουφεκιά με ποσοστό που ξεπερνά το 80% σε αυτή την απόσταση και τα 4*. Θα δοκιμαστεί και με πιο ψιλά σκάγια για την έναρξη σε τρυγόνι φασα.
 
Οι μπάλες θέλουν και μπαλαδορους !!

Τις ''μπαλες'' εαν δεν μπορεις να τις υποστηριξεις σκοπευτικα , το παιχνιδι το εχασες....
Το μονο που σε ΄΄σωνει'' ειναι να ανοιξεις τσοκ...
Αλλα οταν σημαδευεις τον γαιδαρο και πεφτει ο μπακαλης....δεν σε σωνει τιποτα Παναγιωτη μου !!! :)
 
Τις ''μπαλες'' εαν δεν μπορεις να τις υποστηριξεις σκοπευτικα , το παιχνιδι το εχασες....
Το μονο που σε ΄΄σωνει'' ειναι να ανοιξεις τσοκ...
Αλλα οταν σημαδευεις τον γαιδαρο και πεφτει ο μπακαλης....δεν σε σωνει τιποτα Παναγιωτη μου !!! :)
Γι'αυτό τουφεκαω μέχρι τα 30 μέτρα με bell τσοκ και χαζεύω στην όλη συζήτηση.
 
Αρα 76cm... με ενα 7αρι θα ανοίξει και αλλο και με κάνει 66cm.. που θέλω εγώ.
Θα το κατεβάσω λίγο ακόμα να πάει από 60,7 στα 60,5. Από ανάκρουση δεν κατάλαβα τίποτα Νικόλα. Με το 7 αρι πιστεύω θα γεμίσει κι άλλο ο κύκλος....αν ανοίξει και λίγο ακόμα θα είναι μάνα στη μπεκάτσα ή πρώτο στη πέρδικα με σκύλο Φέρμας.
 
Άλλη μια με psb+1 1,80*33,5 diamante 21 n6 στα 25 μέτρα πάλι με 4*
V1,5 397m/s
View attachment 47625
Πολύ συγκεντρωτική τουφεκιά με ποσοστό που ξεπερνά το 80% σε αυτή την απόσταση και τα 4*. Θα δοκιμαστεί και με πιο ψιλά σκάγια για την έναρξη σε τρυγόνι φασα.
Ωραίες οι ντουφέκιες σου απλά αν τις προορίζει για μέσες αποστάσεις μέχρι 30-35 μέτρα πήγαινε σε Νο 7,5! Στην Πέρδικα είναι αποτελεσματικο.......
Άλλη μια με psb+1 1,80*33,5 diamante 21 n6 στα 25 μέτρα πάλι με 4*
V1,5 397m/s
View attachment 47625
Πολύ συγκεντρωτική τουφεκιά με ποσοστό που ξεπερνά το 80% σε αυτή την απόσταση και τα 4*. Θα δοκιμαστεί και με πιο ψιλά σκάγια για την έναρξη σε τρυγόνι φασα.
 
Ωραίες οι ντουφέκιες σου απλά αν τις προορίζει για μέσες αποστάσεις μέχρι 30-35 μέτρα πήγαινε σε Νο 7,5! Στην Πέρδικα είναι αποτελεσματικο.......
Ευχαριστώ Βαγγέλη.Το σκέφτηκα για 7αρια φίλε αλλά επειδή παίζει να πεταχτεί και κανένας λαγός όταν είμαι στις πέρδικες προτίμησα το 6αρι...
Στη psb1 σίγουρα θα μπει πιο ψιλό σκάγι.
 
Ευχαριστώ Βαγγέλη.Το σκέφτηκα για 7αρια φίλε αλλά επειδή παίζει να πεταχτεί και κανένας λαγός όταν είμαι στις πέρδικες προτίμησα το 6αρι...
Στη psb1 σίγουρα θα μπει πιο ψιλό σκάγι.
Αυτος ο πο@στ@ς ο λαγος μας έχει φάει τους ωμους να το κατεβάσουμε από τα αλπικα .tired. αλλα η ευχαρίστηση είναι καλύτερη όταν έχεις κάνει και πέρδικες .my man.
7½ 34γρ 5% αντιμονιο ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top