Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
ΟΚ...Αλλα κατα καιρους υπερβαινω τις δοσολογιες των εταιρειων.... και με αυτην την λογικη επρεπε
να εχω ανατιναχτει....και να κοιταω τα ραδικια απο την αναποδη φιλε !!! :)
Το έχω πει ... όλες οι Ελληνικές βιοτεχνίες θα έπρεπε να τσοντάρουν και να φτιάξουν δικό τους βλητικό σταθμό.
Φυσίγγια τουρλουμπούκι εγώ δεν ρίχνω ... δε πα να σκοτώνουν και στο χιλιόμετρο.

Ας το καταλάβουν αυτό ... και αν δεν το καταλαβαίνουν θα το καταλάβουν όταν τους επιβληθεί από τον νόμο !!!!!!
Τότε θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν !!!!!!!
 
Στο φόρουμ εκείνο που ανέφερα συμμετέχει και κάποιος κούκος ή κάπως έτσι, που φαίνεται σαν ο γκουρού των Βρετανών ιδιογομωτων. Αυτός ενώ από ότι κατάλαβα πέρα από γνώσεις είναι και σε μία μεγάλη βιομηχανία του χώρου, ήταν ο πρώτος που συμβουλευε να μην εμπιστευονται τα σαιτ των εταιρειών, γιατί όπως λέει και ο Τζωνυ είναι συνήθως για τον ντικ. Όσο για τις νομικές συνέπειες που ενδεχομένως θα έχουν αν σκάσει κάνα όπλο ιδιογομωτη, τις τρομάζει τόσο όσο τρομάζουν οι εξεταστικές της βουλής τους καπονε που παριστάνουν τους υπουργούς μας.
α ενταξυ αν ειναι ο κουκος εκει τα πιασανε τα λεφτα τους !! οποτε γεμηζουμε τα δυναμητια μας και προχωραμε μεχρι να σκασουν τα τουφεκια :p :p τελος παντων εγω δεν νωμιζω οτι ειναι ετσι τα πραγματα γιατι γεμιζουν και πολλοι βιοτεχνες με αυτες τις δοσολογιες και οχι μονο Ελληνες δεν μπορει να ειναι τελειως για τον ντικ !!ειμαι τις γνωμης που ειπε και ο Βασιλης σημείο εκκίνησης και πρέπει να είναι στην πολύ ασφαλή πλευρά.
 
Όσο για τις νομικές συνέπειες που ενδεχομένως θα έχουν αν σκάσει κάνα όπλο ιδιογομωτη, τις τρομάζει τόσο όσο τρομάζουν οι εξεταστικές της βουλής τους καπονε που παριστάνουν τους υπουργούς μας.
Λευτέρη,
Δεν τους τρομάζει γιατί σε κάθε συνταγή ή πίνακα συνταγών υπάρχουν τα disclaimers (αποποιήσεις ευθυνών) και πολύ καλά κάνουν.
Αυτά όσον αφορά τους Αμερικάνους. Στην Ευρώπη......κάνεις το σταυρό σου και προχωράς ή τα παρατάς (αυτός ήταν και ο λόγος που πήρα το Pressure Trace).
To καλύτερο σύστημα, κατά την άποψή μου, το έχουν οι Αμερικάνοι, όσον αφορά τις εργοστασιακές κατασκευές. Δεν έχουν κρατικά Proof House αλλά ο κατασκευαστής, φυσιγγίων και όπλων, είναι υπεύθυνος (νομικά) για την ασφάλεια του καταναλωτή από τη χρήση των προιόντων που κατασκευάζει.
 
Στο φόρουμ εκείνο που ανέφερα συμμετέχει και κάποιος κούκος ή κάπως έτσι, που φαίνεται σαν ο γκουρού των Βρετανών ιδιογομωτων.
Λευτερη μηπως δεν ειναι κουκος αλλα γλαρος αν ναι αστο μιλαμε για μεγαλο χοντρο μα@@@@κα !!!
 
Λευτέρη οι Αμερικανοί σε αυτό είναι πολύ πιο αυστηροί. Βασίλη το shotgunworld. Δημήτρη, Νίκο αν όλα αυτά τα φυσίγγια τα ριχνατε με κάνα πλαγιοκανο ντελικατο η ιστορία θα γραφόταν αλλιώς. Με 1200 bar στην θαλάμη η κάνη 99,9% δεν σκάει ούτε στα όπλα που δοκιμάστηκαν στα 900 bar, κάποια φορά όμως ( αν επιμένουμε) θα σκάσει.
 
Λευτέρη οι Αμερικανοί σε αυτό είναι πολύ πιο αυστηροί. Βασίλη το shotgunworld. Δημήτρη, Νίκο αν όλα αυτά τα φυσίγγια τα ριχνατε με κάνα πλαγιοκανο ντελικατο η ιστορία θα γραφόταν αλλιώς. Με 1200 bar στην θαλάμη η κάνη 99,9% δεν σκάει ούτε στα όπλα που δοκιμάστηκαν στα 900 bar, κάποια φορά όμως ( αν επιμένουμε) θα σκάσει.

Λευτερη μου...ανοιξαμε μια συζητηση...που δεν πιστευω να βγαλουμε ακρη φιλε !!!
Και αυτο γιατι ο καθε ενας μας εχει το δικο του σκεπτικο...
Σε ντελικατα πλαγιοκανο δεν βαζεις τετοιες δοσολογιες......Εγω εμπιστευομαι τις δοσολογιες του
καθε κατασκευαστη.....και ετσι βαδιζω φιλε μου !!!
Εαν δω κατι που δεν μου αρεσει...ξεκινω απο χαμηλα την πυριτιδα...και παντα δοκιμαζω...και ετσι ειμαι
παντα σιγουρος για το τι κλεινω !!!
 
για χάρη της συζήτησης θα σας πω κάτι που έλεγε ο Μεγαλύτερος Έλληνας φυσιγγάς ο Γ. Βλαχόπουλος:
ότι από ΛΟΤ σε ΛΟΤ πυρίτιδας οι διαφορές στην απόδοση των φυσιγγίων είναι τόσο μεγάλες που υπερκαλύπτουν τις όποιες διαφορές λόγω κλιματικών συνθηκών

https://go-outdoor.gr/vlitikos-stathmos-kai-poiotika-fysing/

τα ίδια έλεγε κι ο Στόκας

τυχαίο; δε νομίζω.....
 
Αν το έχει ψάξει κανένας ... τι επένδυση σε χρήμα χρειάζεται ένας βλητικός σταθμός για τον εξοπλισμό του ?
Κανονάκι, σένσορες, ηλεκτρονικά, software, αισθητήρας φλόγας και 3 αισθητήρες ταχύτητας ?

Αυτά τουλάχιστον θυμάμαι από το βίντεο του Λάμπρο.

Κάνα 20χίλιαρο ?
 
Δεν είναι απαραίτητα όλα αυτά, αρκεί ένα κανονάκι μεταχειρισμένο με έναν αισθητήρα ( μόνο kistler) , τα ηλεκτρονικά και έναν χρονογραφο ( κατά προτίμηση λέιζερ για να μπορεί να τοποθετηθεί στο στόμιο. Από 5 000 με 10 000 ευρώ αν βρεθεί ή γύρω στα 40 000 με 50 000 ένα πλήρες καινούργιο σύνολο. Για την δουλειά που θέλουμε, δηλαδή να μετράμε μέγιστη πίεση , νομίζω είναι καλύτερα ( και είναι κάτι που εύκολα μπορούμε να το κάνουμε συλλογικά εδώ στο φόρουμ, αναθέτοντας την κατοχή του και την χρήση του σε ένα πρόσωπο κοινής αποδοχής, εγώ χωρίς πολλά πολλά ψηφιζω Νοκο Π , ή Γιάννη Κ), ένα pressure trace με πολύ χαμηλότερη τιμή. Θα στέλνουμε μετά από συνεννόηση κάποια φυσίγγια για δοκιμές και θα κοινοποιούμε τις μετρήσεις.
 
Δεν είναι απαραίτητα όλα αυτά, αρκεί ένα κανονάκι μεταχειρισμένο με έναν αισθητήρα ( μόνο kistler) , τα ηλεκτρονικά και έναν χρονογραφο ( κατά προτίμηση λέιζερ για να μπορεί να τοποθετηθεί στο στόμιο. Από 5 000 με 10 000 ευρώ αν βρεθεί ή γύρω στα 40 000 με 50 000 ένα πλήρες καινούργιο σύνολο. Για την δουλειά που θέλουμε, δηλαδή να μετράμε μέγιστη πίεση , νομίζω είναι καλύτερα ( και είναι κάτι που εύκολα μπορούμε να το κάνουμε συλλογικά εδώ στο φόρουμ, αναθέτοντας την κατοχή του και την χρήση του σε ένα πρόσωπο κοινής αποδοχής, εγώ χωρίς πολλά πολλά ψηφιζω Νοκο Π , ή Γιάννη Κ), ένα pressure trace με πολύ χαμηλότερη τιμή. Θα στέλνουμε μετά από συνεννόηση κάποια φυσίγγια για δοκιμές και θα κοινοποιούμε τις μετρήσεις.
Όταν πιάσω το τζόκερ που δεν παίζω κιόλας....θα σας το κάνω δώρο.... συνεννοηθείτε μόνο για το που θα κατοικοεδρεύει ‼️
 
Εμένα πάλι η ιδέα του Βασίλη μ'αρεσει. Ας περάσουμε στα έργα από τα λόγια, για τον αριθμό μας, αν έχουμε μία καλή συμμετοχή, με 10 ή 20 ευρώ ο καθένας το έχουμε.
Εγώ (το έχω ξαναπεί) είμαι μέσα αν και μη ιδιογομωτής.
Προσοχή σε αυτόν που θα αναλάβει το project.
 
Δεν είναι απαραίτητα όλα αυτά, αρκεί ένα κανονάκι μεταχειρισμένο με έναν αισθητήρα ( μόνο kistler) , τα ηλεκτρονικά και έναν χρονογραφο ( κατά προτίμηση λέιζερ για να μπορεί να τοποθετηθεί στο στόμιο. Από 5 000 με 10 000 ευρώ αν βρεθεί ή γύρω στα 40 000 με 50 000 ένα πλήρες καινούργιο σύνολο. Για την δουλειά που θέλουμε, δηλαδή να μετράμε μέγιστη πίεση , νομίζω είναι καλύτερα ( και είναι κάτι που εύκολα μπορούμε να το κάνουμε συλλογικά εδώ στο φόρουμ, αναθέτοντας την κατοχή του και την χρήση του σε ένα πρόσωπο κοινής αποδοχής, εγώ χωρίς πολλά πολλά ψηφιζω Νοκο Π , ή Γιάννη Κ), ένα pressure trace με πολύ χαμηλότερη τιμή. Θα στέλνουμε μετά από συνεννόηση κάποια φυσίγγια για δοκιμές και θα κοινοποιούμε τις μετρήσεις.

Σε ευχαριστω πολυ για την προτιμηση Λευτερη μου !!! Δεν μπορω ομως να αναλαβω τετοια ευθυνη...και
το λεω γιατι δεν εχω τις γνωσεις να δουλεψω ενα τετοιο εργαλειο...Ειναι στο προγραμμα και στο αμεσο μελλον να το αγορασω.
Δλδ μεχρι τα Χριστουγγενα ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ...θα το εχω...Απο εκει και μετα....πρεπει να στρωσω τον κωλο μου
και να το μαθω!!
Καθολου ευκολο γιατι ειμαι σε μια ηλικια που πολλες φορες το μυαλο μου αρνειται να μαθει....
Ωστοσο πιστευω να τα καταφερω γιατι το εχω σαν στοχο!!!
Οταν με το καλο γινει αυτο....και ειμαι 100% σιγουρος για τις μετρησεις μου πολυ ευχαριστως να σας μετραω
οποιο φυσιγγιο θελετε......αφιλοκερδως....και χωρις καμια ''υποχρεωση'' σε μενα !!!!
Αυτο θα κανω γιατι περα απο τους πολυ καλους φιλους που εκανα εδω...και για το καλο του φορουμ και
ολης της κοινοτητας !!!
ΥΓ.
Εχω φιλους που θα με βοηθησουν να το μαθω το εργαλειο....Υγεια να εχουμε...πανω απο ολα φιλε μου !!!
 
Λυπάμαι που θα σας χαλάσω το όνειρο (καλό μέν) αλλά δεν υπολογίζετε τον "ξενοδόχο" που λέγεται Ελληνικό Κράτος.

Μια "καταγγελία", μιά "έφοδος" (παρέα με τις κάμερες των βρωμοκάναλων) και μετά δικογραφία και κατηγορητήριο για.... βάλτε με την φαντασία σας τι θα γράψουν στην κόλλα οι "κύριοι" των Αρχών.

Μια Τράπεζα Δοκιμών ιδιωτική έστω είναι στοιχείο βιομηχανικής υποδομής - κάτι που το κυνηγάνε όλες οι κυβερνήσεις εδώ και 50 και βάλε χρόνια. Το κράτος μπορούσε πανεύκολα και ταχύτατα να το κάνει εδώ και χρόνια - δεν σας λέει κάτι αυτό;

Ελπίζω να διαψευστώ πανηγυρικά αλλά πιστεύω ότι έχετε καταλάβει σε τι κράτος ζούμε...
 
Λυπάμαι που θα σας χαλάσω το όνειρο (καλό μέν) αλλά δεν υπολογίζετε τον "ξενοδόχο" που λέγεται Ελληνικό Κράτος.

Μια "καταγγελία", μιά "έφοδος" (παρέα με τις κάμερες των βρωμοκάναλων) και μετά δικογραφία και κατηγορητήριο για.... βάλτε με την φαντασία σας τι θα γράψουν στην κόλλα οι "κύριοι" των Αρχών.

Μια Τράπεζα Δοκιμών ιδιωτική έστω είναι στοιχείο βιομηχανικής υποδομής - κάτι που το κυνηγάνε όλες οι κυβερνήσεις εδώ και 50 και βάλε χρόνια. Το κράτος μπορούσε πανεύκολα και ταχύτατα να το κάνει εδώ και χρόνια - δεν σας λέει κάτι αυτό;

Ελπίζω να διαψευστώ πανηγυρικά αλλά πιστεύω ότι έχετε καταλάβει σε τι κράτος ζούμε...
Μπορεί να είναι και έτσι που λες, αλλά η άποψή μου είναι πως πριν απορριφθεί με την εικασία ότι δεν μπορεί να είναι νόμιμο, θα πρέπει πρώτα να γίνει η σχετική διερεύνηση και εξέταση των προυποθέσεων ...
 
Μπορεί να είναι και έτσι που λες, αλλά η άποψή μου είναι πως πριν απορριφθεί με την εικασία ότι δεν μπορεί να είναι νόμιμο, θα πρέπει πρώτα να γίνει η σχετική διερεύνηση και εξέταση των προυποθέσεων ...
Συμφωνώ - αξίζει να γίνει μια έρευνα για διερεύνηση της κατάστασης και να καταγραφούν όλες οι απόψεις.
Οι οπλουργοί σίγουρα θα έχουν κάτι να πούν όπως και οι κατασκευαστές φυσιγγίων αλλά και οι αρμόδιοι των υπουργείων.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top