Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ασε Ιωάννη... Ξέρουμε τι θες να δεις... Αλλά δεν θα το δεις.. Διότι υπάρχει μόνο στη φαντασία σου.... Κάτσε να σου αποκαλύψω τώρα γιατί βαράει καλά η μ2 του Βασίλη... Όταν ριχνει με τη μ2 κάνει αυτό... Οπότε κερδίζει 4-5 μέτρα... Αϊντε.. Όλα εγω θα σας τα λέω;;;
View attachment 61123
Δεν βαριέσαι καλή είναι και η φαντασία από το να μην έχεις καθόλου η να νομίζεις φανταστικό το πραγματικο.Δε θα τα χαλασουμε εκεί.Ακου για να μάθεις σε γενικές γραμμές τι κάνει μια Ρεμίνγτον θα το πω μια φορά δεν το ξαναλέω έχει μεγαλύτερη περιφέρεια σκαγιων χωρίς να ξεφεύγει από το ονομαστικο τσοκ και δραστικοτερη ντουφέκια ,οποίος μπορεί το καταλαβαίνει και για να το καταλάβει πρέπει να εχει κυνηγήσει με πολλά όπλα και διαφορετικά εννοείται και με Ρεμί ,ρίχνοντας ίδιου επιπέδου πυρομαχικά τότε θα δει ότι με το ίδιο τσοκαρισμα θα σκοτώνει μακρύτερα ,δεν οφείλεται στην υπερσυγκεντωση ποτέ δεν οφειλόταν εκεί.Διαπιστωση μου είναι αυτή ούτε να την επιβάλλω θέλω ούτε να την ασπαστεί κανείς αλλά για μένα είναι μια μεγάλη αλήθεια.
 
Δεν βαριέσαι καλή είναι και η φαντασία από το να μην έχεις καθόλου η να νομίζεις φανταστικό το πραγματικο.Δε θα τα χαλασουμε εκεί.Ακου για να μάθεις σε γενικές γραμμές τι κάνει μια Ρεμίνγτον θα το πω μια φορά δεν το ξαναλέω έχει μεγαλύτερη περιφέρεια σκαγιων χωρίς να ξεφεύγει από το ονομαστικο τσοκ και δραστικοτερη ντουφέκια ,οποίος μπορεί το καταλαβαίνει και για να το καταλάβει πρέπει να εχει κυνηγήσει με πολλά όπλα και διαφορετικά εννοείται και με Ρεμί ,ρίχνοντας ίδιου επιπέδου πυρομαχικά τότε θα δει ότι με το ίδιο τσοκαρισμα θα σκοτώνει μακρύτερα ,δεν οφείλεται στην υπερσυγκεντωση ποτέ δεν οφειλόταν εκεί.Διαπιστωση μου είναι αυτή ούτε να την επιβάλλω θέλω ούτε να την ασπαστεί κανείς αλλά για μένα είναι μια μεγάλη αλήθεια.

Άρα οι Benelli Μ2 (χωρίς κώνο) βγάζουν τις ίδιες περίπου τουφεκιές σε συγκέντρωση με τις Rem 1187 (χωρίς κώνο).
Όταν το παραδεχτείτε αυτό θα σας βάλω και τις δοκιμές διάτρησης που έχω ΗΔΗ κάνει για να κλάψετε διπλά.
Μέχρι να το παραδεχτείτε θα σας βάζω συγκριτικά μέχρι να σβήσει ο ήλιος. 😂

Δεν έχω ρίξει μόνο αυτά τα 3 φυσίγγια ... έχω ρίξει πολλά.
Απλά για να δείτε ότι βάζω φυσίγγια που ευνοούν το ένα όπλο αλλά όπως είπε και ο Feynman

It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are.
If it doesn't agree with experiment, it's wrong.
Richard P. Feynman

Reality must take precedence over public relations, for nature cannot be fooled.
Richard P. Feynman

Παίδες μου έχουν βγει τα μάτια ... καλό βράδυ ...

ps
Αααα έριξα το Gamebore στα 50m ακριβώς ... ερώτηση ... τι συγκέντρωση έδωσε ?
 
Άρα οι Benelli Μ2 (χωρίς κώνο) βγάζουν τις ίδιες περίπου τουφεκιές σε συγκέντρωση με τις Rem 1187 (χωρίς κώνο).
Όταν το παραδεχτείτε αυτό θα σας βάλω και τις δοκιμές διάτρησης που έχω ΗΔΗ κάνει για να κλάψετε διπλά.
Μέχρι να το παραδεχτείτε θα σας βάζω συγκριτικά μέχρι να σβήσει ο ήλιος. 😂

Δεν έχω ρίξει μόνο αυτά τα 3 φυσίγγια ... έχω ρίξει πολλά.
Απλά για να δείτε ότι βάζω φυσίγγια που ευνοούν το ένα όπλο αλλά όπως είπε και ο Feynman

It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are.
If it doesn't agree with experiment, it's wrong.
Richard P. Feynman

Reality must take precedence over public relations, for nature cannot be fooled.
Richard P. Feynman

Παίδες μου έχουν βγει τα μάτια ... καλό βράδυ ...

ps
Αααα έριξα το Gamebore στα 50m ακριβώς ... ερώτηση ... τι συγκέντρωση έδωσε ?
Η ssport που είχα έβγαλε τις πιο μαζεμένες ντουφέκιες που έχω συναντήσει μάτσο και σκότωνε και δυνατά αλλά ρε φίλε δεν είχε τη διατήρηση της Ρεμί ,τώρα μου λες τι σου γράφω αφού εκεί που ντουφεκαμε σκοτώνουν και οι δύο σίγουρα αλλά έλα που η μία θα σκοτώσει και στα 50 με δύο σκακια και της άλλης τσου.Η μπενελι με τις Κριό άλλαξαν κατηγορία αλλά η v 3 ξεφεύγει ακόμη ίσως η Κριό έφτασε το επίπεδο της 1100 όπλο 50 χρόνων αλλά ξέφυγε πάλι η Αμερικάνα με τη v3.Παντα με νορμάλ καιρούς .
 
Δεν πρέπει να με βάζετε στην πρίζα ... 😍
Σας υποσχέθηκα να χρησιμοποιήσω τον όλμο.
Κρατάω την υπόσχεσή μου.
Και αφού τον έβγαλα έκανα μερικά ακόμα συγκριτικά (ίδια μέρα, ίδια φυσίγγια, ίδια απόσταση, ίδια ονομαστικά τσοκ) που θα αποκαλυφθούν εν καιρώ.
Δεν τα βάζω τώρα για να μην αρχίσετε τα κλάματα. 🤣
Η παρακάτω βολή στα 36,5m ακριβώς με 1187 mod μαμά και M2 3* μαμά.

View attachment 61114
Εγώ αυτό που βλέπω εδώ είναι μια κλασική Τουφεκιά Rem και μια εξίσου κλασική Τουφεκιά από benelli. Αυτό που απογοητεύει κατά τη γνώμη μου είναι το φυσίγγι που δεν επαληθεύει τον τίτλο extreme. Το ταπεινό πλην τίμιο navarro τα ίδια ποσοστά μου έδωσε στη V3 και με ζεστό καιρό μάλιστα C68F8A05-B612-450A-9805-A9A223BA616E.png
 
Δεν πρέπει να με βάζετε στην πρίζα ... 😍
Σας υποσχέθηκα να χρησιμοποιήσω τον όλμο.
Κρατάω την υπόσχεσή μου.
Και αφού τον έβγαλα έκανα μερικά ακόμα συγκριτικά (ίδια μέρα, ίδια φυσίγγια, ίδια απόσταση, ίδια ονομαστικά τσοκ) που θα αποκαλυφθούν εν καιρώ.
Δεν τα βάζω τώρα για να μην αρχίσετε τα κλάματα. 🤣
Η παρακάτω βολή στα 36,5m ακριβώς με 1187 mod μαμά και M2 3* μαμά.

View attachment 61114
Το Remington ,το εξπρές ας πούμε,τι ποσοστά σου δίνει;Και τι διαφορές μεταξύ των δύο όπλων;
 
Παιδιά μη κουραζόμαστε με ποσοστά όλα τα όπλα σκοτώνουν απλά κάποια καλύτερα από κάποια άλλα ,αυτό σίγουρα όλοι μέσα τους το ξέρουν απλά δεν έχει την ίδια βαρύτητα για όλους αυτό είναι τόσο απλό πιο απλό δε γίνεται τα χαρτόνια δεν είναι τσόνια και δε φωνάζουν όταν τα ντουφεκας από το τσούξιμο για να καταλάβεις ότι απλά τα τσούζει και συνεχίζουν πόσο πιο απλά να το πω.
 
Παιδιά μη κουραζόμαστε με ποσοστά όλα τα όπλα σκοτώνουν απλά κάποια καλύτερα από κάποια άλλα ,αυτό σίγουρα όλοι μέσα τους το ξέρουν απλά δεν έχει την ίδια βαρύτητα για όλους αυτό είναι τόσο απλό πιο απλό δε γίνεται τα χαρτόνια δεν είναι τσόνια και δε φωνάζουν όταν τα ντουφεκας από το τσούξιμο για να καταλάβεις ότι απλά τα τσούζει και συνεχίζουν πόσο πιο απλά να το πω.
Κι εγώ μαζί σου,φίλε Γιάννη!Διαφορές στα φυσίγγια προσπαθώ να εντοπίσω,κι όχι στα όπλα.Δεν κρύβω ότι είχα μεγαλύτερες προσδοκίες απ'το gamebore.Εννοειται ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν..
 
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are.
If it doesn't agree with experiment, it's wrong.
Richard P. Feynman
Είχα διαβάσει αυτό το βιβλίο του στη Β΄Λυκείου και ήθελα να γίνω φυσικός!
Φοβερός τύπος! Αν το βρείτε διαβάστε το ή δώστε το στα παιδιά σας.

1669410517294.png
topic.
 
Πριν πολλά πολλά χρόνια είχα αγοράσει ένα κουτί Winchester Super X 35,5 γρ νο 5 (αμερικάνικα, όχι ιταλικά). Σαν σωστός και υπεύθυνος κυνηγός τα δοκίμασα πρώτα στον πίνακα. Μέχρι τότε δεν είχα δει αθλιοτερη αποτύπωση, ούτε έως σήμερα ξαναείδα. Απογοητευμένος από την αγορά μου τα είχα στο βαλιτσακι χωρίς να τα ρίχνω σε παπιά, μέχρι που μία μέρα ελλείψει άλλων θηραμάτων τα έριξα σε φαλαρίδες για να μην χαλάσω από τα άλλα, τα "καλά". Τα σκοτώματα που είδα ήταν πραγματικά εντυπωσιακά και φυσικά τα ξαναεριξα μετά από αυτό σε παπιά με άριστα αποτελέσματα.

Αυτό που ξέρω είναι ότι από τότε που απέκτησα εμπιστοσύνη στις ικανότητες μου να στέλνω τα σκάγια εκεί που πρέπει, έμαθα να αξιολογώ τα φυσίγγια στον κυνηγότοπο και όχι στο χαρτόνι. Σωστό ή λάθος, ας το κρίνει ο καθένας όπως θέλει. Ακόμα δοκιμάζω φυσίγγια στον πίνακα, ίσως περισσότερο από ότι θα έπρεπε. Απλά έχω αλλάξει κριτήρια για το τι είναι αυτό που ψάχνω να δω. Σίγουρα πάντως αυτό που θα δω ως αποτύπωση δεν αποκλείει ποτέ την δοκιμή στο κυνήγι.

Το Gamebore Pigeon Extreme για παράδειγμα μου έχει δώσει φασσες και παπια σε μεγάλες αποστάσεις και με εντυπωσιακά σκοτώματα. Αν δεν σας αρκεί η δική μου άποψη, δείτε τι κάνει με αυτά ο George Digweed σε φασσες και κοράκια. Τα βιντεάκια υπάρχουν στο YouTube.

Εάν προτιμάτε να κρατήσετε ως κριτήριο επιλογής ή αποκλεισμού την δοκιμή στον πίνακα, δικαίωμα σας είναι κι αυτό. Κάποτε κι εγώ βάσει αυτών έκρινα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top