Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Οταν γραφει ο Λεο που ειναι φοβερος σκοπευτης οτι τα σκοτωματα της V3 ειναι περα απο καθε λογικη, λες να μη παιζει ρολο η καννη της?
Δεν το λενε τυχαιοι ανθρωποι αλλα σκοπευτες που ξερουν να ριχνουν πολυ καλα και κεντρο,δηλαδη αφαιρουμε τον πραγοντα κοντακι και σκοπευση, οτι δηλαδη ενας με Μ2 δεν μπορει να σκοτωσει τοσο μακρια γιατι δεν ξερει να ριχνει τοσο καλα.
Εγώ πιστεύω ότι μία καλή κάννη θα ωφελήσει όλους τους κυνηγούς, είτε καλούς είτε κακούς σκοπευτές. Κάποιος που κεντροτουφεκαει συχνότερα από άλλους σίγουρα θα δει περισσότερα πράγματα.

Το "φαινόμενο Βασίλη" είναι απλά ένα κακό αστείο που μας παίζει η φύση. Έστειλε μία ελαττωματική κάννη μίας θρυλικής για τις τουφεκιές της μάρκας, σε έναν φυσικό που πιστεύει μόνο σε αριθμούς!

Βέβαια το γεγονός ότι ο Βασίλης έχει επανειλημμένα ζητήσει να μάθει ποιο είναι το όπλο με την κορυφαία βλητική απόδοση για να το αγοράσει, σημαίνει ότι και ο ίδιος γνωρίζει ότι τα όπλα του είναι μέτρια, άρα πρακτικά διαφωνεί με τον εαυτό του!🤣🤣

Σας έκαψα;😆😆😆😆
 
Όταν δεν προστατεύεις τα σκακιά με Μπάφερ γραφίτη βρωμαλευρο κτλ, δεν εξαρτάται η σφαιρικότητα άρα και η ταχύτητα των σκαγιων από το τι κανη θα βγουν (αυλό,κώνο,τσοκ, ).
Τα σκάγια παραμορφώνονται περισσότερο στο ξεκίνημά τους (setback) προσκρουόμενα μεταξύ τους παρά από οποιασδήποτε διαμόρφωση κώνου ή τσοκ.
 
Μη λες ανοησίες... Τα 36,5 μέτρα είναι τα όρια της βλητικής του λειοκαννου!
Λιο θα σι τφικισου στα 55 μιετρα μη λίες τεθια😆
Απλλλλλλα λέμε ότι ως τα 36 θα πάρεις τα μέγιστα μετά....αρχίζει η παρακμή(κατανομη-συγκεντρωση-διατριση),λάθος❓
 
Λιο θα σι τφικισου στα 55 μιετρα μη λίες τεθια😆
Απλλλλλλα λέμε ότι ως τα 36 θα πάρεις τα μέγιστα μετά....αρχίζει η παρακμή(κατανομη-συγκεντρωση-διατριση),λάθος❓
Τι να σου πω ρε Τζόνυ; Θα σταματήσω να γράφω τη γνώμη μου έτσι όπως πάει. Θα διαβάζω μόνο να μαθαίνω.
 
Τι να σου πω ρε Τζόνυ; Θα σταματήσω να γράφω τη γνώμη μου έτσι όπως πάει. Θα διαβάζω μόνο να μαθαίνω.
Ρε παρεξηγιαρη αμάν‼️ χαβαδακι κάνουμε‼️ξέρεις πόσο εκτιμάται η γνώμη σου καθώς κ όλων των παιδιών‼️η διαφωνία μας πάει παρακάτω‼️
 
Τα σκάγια παραμορφώνονται περισσότερο στο ξεκίνημά τους (setback) προσκρουόμενα μεταξύ τους παρά από οποιασδήποτε διαμόρφωση κώνου ή τσοκ.
Αυτή είναι η πραγματικότητα, σίγουρα και στον κώνο( δεν έχει υπολογιστεί πόσο, αλλά σε ένα κοντό κώνο μία περαιτέρω παραμόρφωση θα υπάρχει), και από λίγο έως αρκετά και στο τσοκ. Οι ακτινογραφίες από τα εργαστήρια της Winchester δείχνουν πως στον κώνο του τσοκ η στήλη συμπιέζεται βίαια και η διάμετρος της γίνεται όση και του τσοκ σχεδόν ακαριαία. Η κάνη επηρεάζει έμμεσα το φυσίγγι, με αποτέλεσμα να δώσει το 90 ή 95 ή και 100% της δυναμικότητας του, εκεί που η κάνη παίζει σημαντικό ρόλο νομίζω πως είναι όταν έχει απόλυτα ευθύγραμμο τον αυλό, λίγες εσωτερικές τάσεις και ομοιογένεια στο μέταλλο της, για λιγότερες μικροταλαντωσεις, και όσο γίνεται μεγαλύτερη σκληρότητα και ακαμψία. Αυτά τα χαρακτηριστικά, νομίζω πως επιτρέπουν στην στήλη να βγει από την κάνη με τα σκάγια σε μεγαλύτερη <ηρεμία >, ( γιατί σε ένα τόσο γρήγορο και βίαιο φαινόμενο όπως είναι η εκπυρσοκροτηση, είναι βέβαιο ότι τα σκάγια αποκτούν ένα έντονο <τρέμουλο > που δεν φαίνεται σε μία φωτογραφία αλλά υπάρχει), και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μεγαλύτερες μένουσες και μικρότερες αποκλίσεις.
 
Η καννη παντα παιζει ρολο κι ας μη θελετε να το καταλαβετε, παιζει μαλλον μεγαλο ρολο.
Το βλέπω από τις δοκιμές μου και άλλες συγκριτικές που έχουν δημοσιευτεί εδώ και στο εξωτερικό.
Τα όπλα της σειράς βγάζουν παρόμοιες συγκεντρώσεις με το κατάλληλο φυσίγγι φθηνό ή ακριβό και το κατάλληλο τσοκ.
Αυτό που μετράει είναι η εξωφρενικά μεγάλες συγκεντρώσεις και οι εξωφρενικά μεγάλες διασπορές.
Αυτά είναι τα δύσκολα να πετύχεις.
Αυτά τα πετυχαίνεις με φυσίγγια ή εξειδικευμένα τσοκ (ραβδωτά τσοκ ή xxf).

Εξειδικευμένα όπλα των 10.000 20.000 ευρώ δεν έχω για να δω τι κάνουν, ούτε θα αποκτήσω ποτέ.

10% διαφορά στην συγκέντρωση στα 36,5μ ακόμα και να είναι πραγματική (μέσος όρος 5 φυσιγγίων) δεν σημαίνει τίποτα στο πραγματικό κυνήγι αφού δεν ξέρεις την απόσταση που θα τουφεκίσεις και σε πολύ μεγάλες αποστάσεις η σημασία της γίνεται ακόμα μικρότερη.

Κρίσιμο ρόλο πάντα παίζει το πόσο κέντρο τουφεκάς και η διάτρηση των σκαγιών στο συγκεκριμένο θήραμα ανεξάρτήτως καιρικών συνθηκών.

C' est ça.
 
Το βλέπω από τις δοκιμές μου και άλλες συγκριτικές που έχουν δημοσιευτεί εδώ και στο εξωτερικό.
Τα όπλα της σειράς βγάζουν παρόμοιες συγκεντρώσεις με το κατάλληλο φυσίγγι φθηνό ή ακριβό και το κατάλληλο τσοκ.
Αυτό που μετράει είναι η εξωφρενικά μεγάλες συγκεντρώσεις και οι εξωφρενικά μεγάλες διασπορές.
Αυτά είναι τα δύσκολα να πετύχεις.
Αυτά τα πετυχαίνεις με φυσίγγια ή εξειδικευμένα τσοκ (ραβδωτά τσοκ ή xxf).

Εξειδικευμένα όπλα των 10.000 20.000 ευρώ δεν έχω για να δω τι κάνουν, ούτε θα αποκτήσω ποτέ.

10% διαφορά στην συγκέντρωση στα 36,5μ ακόμα και να είναι πραγματική (μέσος όρος 5 φυσιγγίων) δεν σημαίνει τίποτα στο πραγματικό κυνήγι αφού δεν ξέρεις την απόσταση που θα τουφεκίσεις και σε πολύ μεγάλες αποστάσεις η σημασία της γίνεται ακόμα μικρότερη.

Κρίσιμο ρόλο πάντα παίζει το πόσο κέντρο τουφεκάς και η διάτρηση των σκαγιών στο συγκεκριμένο θήραμα ανεξάρτήτως καιρικών συνθηκών.

C' est ça.
Αν αποδειχτεί, η μεγαλύτερη διατριση μιας κάνης έναντι μιας άλλης που ρίχνουν με την ίδια ακριβώς συγκέντρωση-κατανομη‼️τότε θα έχουμε βρει την καλή κάνη‼️
 
Το βλέπω από τις δοκιμές μου και άλλες συγκριτικές που έχουν δημοσιευτεί εδώ και στο εξωτερικό.
Τα όπλα της σειράς βγάζουν παρόμοιες συγκεντρώσεις με το κατάλληλο φυσίγγι φθηνό ή ακριβό και το κατάλληλο τσοκ.
Αυτό που μετράει είναι η εξωφρενικά μεγάλες συγκεντρώσεις και οι εξωφρενικά μεγάλες διασπορές.
Αυτά είναι τα δύσκολα να πετύχεις.
Αυτά τα πετυχαίνεις με φυσίγγια ή εξειδικευμένα τσοκ (ραβδωτά τσοκ ή xxf).

Εξειδικευμένα όπλα των 10.000 20.000 ευρώ δεν έχω για να δω τι κάνουν, ούτε θα αποκτήσω ποτέ.

10% διαφορά στην συγκέντρωση στα 36,5μ ακόμα και να είναι πραγματική (μέσος όρος 5 φυσιγγίων) δεν σημαίνει τίποτα στο πραγματικό κυνήγι αφού δεν ξέρεις την απόσταση που θα τουφεκίσεις και σε πολύ μεγάλες αποστάσεις η σημασία της γίνεται ακόμα μικρότερη.

Κρίσιμο ρόλο πάντα παίζει το πόσο κέντρο τουφεκάς και η διάτρηση των σκαγιών στο συγκεκριμένο θήραμα ανεξάρτήτως καιρικών συνθηκών.

C' est ça.
Το 10% πολυ για πεταμα το εχεις Βασιλη και ειναι μεγα λαθος, πολλες φορες αυτο το πεταμενο 10% θα σου δωσει θηραμα.

160 νο6 στον κυκλο ειναι 50% τα 190 ειναι 60% αν θεωρεις τα 30 σκαγια νο6 μικρο αριθμο και οτι δεν παιζουν ρολο παω πασο.
 
Αν για κάθε πόστ που γράφουμε, βάζαμε και μια διαφορετική δοκιμή θα είχαμε λύσει πολλά θέματα από καιρό.
Remington Nitro Turkey.

View attachment 61173
Θεωρεις καλυτερη την τουφεκια της Μ2?

Στα 40+ μετρα θα εχεις μια τρυπακλα στο κεντρο που θα περναει γμαρ...🤣🤣🤣🤣
 
Όταν θα ξεμπερδέψουμε από τις συγκεντρώσεις θα δείτε και τις διατρήσεις αφού τις μετρήσουν και τις παρουσιάσουν και άλλοι με διαφορετικά όπλα.

Τα συμπεράσματά μου για τις διατρήσεις (μετά από πραγματικές δοκιμές με διαφορετικά όπλα) τα έχω γράψει παραπάνω.
 
Με βάλατε να μετρήσω τζάμπα 15.000 σκάγια ένα προς ένα με τις κοτσάνες που άκουγα και κόντεψα να πιστέψω.
Πάρτε δοκιμές τώρα και κάντε δοκιμές να αποδείξετε το αντίθετο.
.terror.

Προς το τέλος (δυστυχώς) των πολλών δοκιμών μου έμαθα και ποιός ήταν αυτός που ξεκίνησε πρώτος τον μύθο ότι οι Benelli τραυματίζουν και είναι σκορποσκαγιάστρες.

.hair.

Δεν πειράζει, κάτι περισσότερο έμαθα κατά την διάρκεια του ταξιδιού.

.my man.
 
Με βάλατε να μετρήσω τζάμπα 15.000 σκάγια ένα προς ένα με τις κοτσάνες που άκουγα και κόντεψα να πιστέψω.
Πάρτε δοκιμές τώρα και κάντε δοκιμές να αποδείξετε το αντίθετο.
.terror.

Προς το τέλος (δυστυχώς) των πολλών δοκιμών μου έμαθα και ποιός ήταν αυτός που ξεκίνησε πρώτος τον μύθο ότι οι Benelli τραυματίζουν και είναι σκορποσκαγιάστρες.

.hair.

Δεν πειράζει, κάτι περισσότερο έμαθα κατά την διάρκεια του ταξιδιού.

.my man.
Δεν είναι πολύ ανακουφιστικό που έβγαλες τα δικά σου συμπεράσματα μέσα από τον δικό σου τρόπο; Απελευθερωτικό θα έλεγα!

Μακάρι να φτάσω κι εγώ σε ένα σημείο να τα έχω ξεκαθαρίσει έτσι ωραία στο μυαλό μου!
 
Εδώ διαφωνώ. Αυτό ισχύει σε μία κάννη που ρίχνει μονοβολα. Για χρήση σκαγιων θέλουμε μαλακιά και ελαστική κάννη.
Αυτό άκουγα και εγώ από τους παλιούς ειδήμονες, ( κάποιοι από αυτούς μιλούσαν και για σκάγια που καίνε περισσότερο, ) αλλά οι συγκρίσεις που έχουν γίνει με κάνες ανοξείδωτες πολύ σκληρές και με κάνες από κανονάκια, επίσης πολύ σκληρές και άκαμπτες, δίνουν προβάδισμα στα πολύ σκληρά και ελαστικά κράματα. Η ελαστικότητα (όχι η πλαστικοτητα) ,δεν συμβαδίζει συνήθως με τα μαλακά κράματα. Βασίλη, όπως εσύ προσπαθώ να βρίσκω την λογική απάντηση σε όλα, αλλά δεν ζούμε στο τέλος της τεχνολογικής εξέλιξης και πολλά πράγματα δεν τα γνωρίζουμε, ίσως και να έχουμε πολύ πλανεμενη άποψη για αυτά. Αναφέρομαι στην φονικοτητα μίας κάνης ή μίας πυρίτιδας, που ενώ δίνει ίδια αρχική ταχύτητα και ίδια αποτύπωση στον πίνακα, στην πράξη υπερέχει σαφώς από τις υπόλοιπες, ιδιαίτερα όσο μεγαλώνει η απόσταση. Ασφαλώς και δεν πρόκειται για μαγεία, μάλλον δεν γνωρίζουμε όλες τις παραμέτρους που εμπλέκονται. Κάποιοι καταξιωμένοι και με πολλές γνώσεις και εμπειρίες, έχουν φτάσει στην ίδια διαπίστωση πχ σε ιταλικά φόρουμ, έχω διαβάσει από αρκετούς και μάλιστα τους πλέον διακεκριμενους (και βλητικους) ,να αποδέχονται την σαφή υπεροχή κάποιων κανων έναντι των υπολοίπων, και κάποιων πυρίτιδων. Κλασικό παράδειγμα η 800x, η Blue dot, και οι JK3, JK8 , που ενώ στον πίνακα είναι όμοιες με άλλες, έχουν διάτρηση και κατανομή σε μεγάλες αποστάσεις αισθητά ανώτερη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top