Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Στα 40+ μετρα θα εχεις μια τρυπακλα στο κεντρο που θα περναει γμαρ...
Μην παίρνεις όρκο!
Η εικόνα που φαίνεται,σε ότι αφορά την κατανομή,θα αλλάξει μετά από ένα μέτρο.
Όπως ήταν διαφορετική ένα μέτρο πριν...
Τώρα,αν θα κλείσει κάποιο από τα κενα,θα μεγαλώσει η θα εμφανιστεί σε άλλο σημείο της ροζετας,..... άγνωστο! :)
Μπορούμε να δούμε ότι έχει αποτυπωθεί,στην απόσταση που έχει αποτυπωθεί,από ΤΟ φυσιγγι που έχει βληθεί!
 
Μην παίρνεις όρκο!
Η εικόνα που φαίνεται,σε ότι αφορά την κατανομή,θα αλλάξει μετά από ένα μέτρο.
Όπως ήταν διαφορετική ένα μέτρο πριν...
Τώρα,αν θα κλείσει κάποιο από τα κενα,θα μεγαλώσει η θα εμφανιστεί σε άλλο σημείο της ροζετας,..... άγνωστο! :)
Μπορούμε να δούμε ότι έχει αποτυπωθεί,στην απόσταση που έχει αποτυπωθεί,από ΤΟ φυσιγγι που έχει βληθεί!
Πολύ σωστό.
 
Θα καταθέσω την άποψή μου σαν κυνηγός και ιδιογομωτης,όπως προσωπικά το αντιλαμβάνομαι. Τι δημιουργει τη διάτρηση;Η ταχύτητα!Τι δημιουργει την ταχύτητα;Το φυσίγγι.Πως εμπλέκεται η κάννη σ'αυτο;Μπορεί μια κάννη να έχει καλύτερη διάτρηση;Για μένα η απάντηση είναι ότι η κάννη μπορεί να συμβάλλει στην καλύτερη διάτρηση κι αυτό υπό προϋποθέσεις.Δεν γνωρίζω,αν αυτό είναι ελαστικότητα,πλαστικότητα,ιδιοσυντονισμος,παλμός όπως λέω εγώ.Υπο προϋποθέσεις και μια κακη κάννη μπορεί να έχει καλύτερα βλητικα αποτελέσματα από μια καλή,αλλά αυτό είναι η εξαίρεση.Μια γόμωση ξεκινά το ταξίδι της.Οταν ο κώνος δε θα τη σοκάρει, όταν συντονισμος πυρίτιδας και μετάλλου,είναι αρμονικός,όταν το πέρασμα απ'τη στένωση είναι όσο μπορεί ομαλότερο,όταν συνυπάρξουν μεταβλητές σε μένα αγνωστες,τότε σίγουρα,αυτή η γόμωση θα ταξιδεψει και θα διατηρησει μεγαλύτερη συνοχή,ομοιομορφία και δυναμη στον τελικό της στόχο.Θα ολοκληρώσω με μια ερώτηση.Ξεκινωντας,ειπαμε ότι διάτρηση και ταχύτητα,πάνε μαζι.Αν πάρουμε μια γόμωση απ'το κανονάκι με ένα V1 350,και το βάλουμε στην καλύτερη κάννη,θα του δώσει επιπλέον ώθηση;Ετσι το αντιλαμβάνομαι,δυστυχώς χωρίς να μπορώ να το συνοδεύσω-αποδειξω με αριθμούς.Αυτο....
 
Last edited:
Από τη στιγμή που εκραγεί το καψουλι κι ανάψει την πυρίτιδα,αρχίζουν τα....βάσανα των σκαγιων...
Η μεγάλη αρχική,θα επιφέρει περισσότερες κι εντονότερες παραμορφώσεις στο σώμα τον σκαγιων,η μετάβαση μέσα από κοντό κι απότομο κώνο,θα επιδεινώσουν την κατάσταση,το στενό κι απότομο εσωτερικό του τσοκ θα βάλει ακόμη ένα συν...
Ο κώνος,στην ουσία,δεν προσθέτει!
Αν είναι σωστός,αφαιρεί μέρος του προβλήματος!
Όπως και η εσωτερική διαμόρφωση του τσοκαρισματος ,όπως και η ομαλή καύση της πυρίτιδας.
Συν χρήση αντιτριβικου,σκληρότητα σκαγιων,ποιότητα κυαθιου....ποιότητα κάνης(τολμώ να πω🥺)....
 
Από τη στιγμή που εκραγεί το καψουλι κι ανάψει την πυρίτιδα,αρχίζουν τα....βάσανα των σκαγιων...
Η μεγάλη αρχική,θα επιφέρει περισσότερες κι εντονότερες παραμορφώσεις στο σώμα τον σκαγιων,η μετάβαση μέσα από κοντό κι απότομο κώνο,θα επιδεινώσουν την κατάσταση,το στενό κι απότομο εσωτερικό του τσοκ θα βάλει ακόμη ένα συν...
Ο κώνος,στην ουσία,δεν προσθέτει!
Αν είναι σωστός,αφαιρεί μέρος του προβλήματος!
Όπως και η εσωτερική διαμόρφωση του τσοκαρισματος ,όπως και η ομαλή καύση της πυρίτιδας.
Συν χρήση αντιτριβικου,σκληρότητα σκαγιων,ποιότητα κυαθιου....ποιότητα κάνης(τολμώ να πω🥺)....
Σε τροι ο κ@&&&& και εσένα να φας κανένα διάγραμμα!!!!
 
Διαβαζω , διαβαζω , διαβαζω.....γραφουμε γραφουμε και ξανα γραφουμε....ακρη δεν πιστευω οτι θα
βρουμε....
Ο Βασιλης gvp900 εχει ανεβασει πολυ ψηλα τον πηχη...τοσο που ορισμενοι πινακες ''αγνωστες λεξεις'' για μενα !!!
Δεν εχω γνωσεις ουτε απο οπλα....ουτε απο κωνους....ουτε απο κανες....
Σας διαβαζω και σας θαυμαζω για τις γνωσεις που εχετε...
Ωστοσο αυτο που ξερω...και το εννοω....Οποια καννη και μου πεσει στα χερια....ας ειναι και η χειροτερη
θα της βγαλω τουφεκια που θα κενταει....
Πως λοιπον να πιστεψω σε καννες - αυλους - κωνους κτλ κτλ....????
Χωρις βεβαια να υποτιμω τις γνωσεις σας ....Προς Θεου....μονο ''κανιβαλος'' οτι δεν ειμαι .
Απλα τις απαντησεις που θελω....τις παιρνω μεσα απο τις δοκιμες μου...

Και για του λογου του αληθες.....Δουλεια δεν ειχε ο ''διαολος''....παλι δοκιμες εκανα....
Ηθελα να δω τι ''λεει'' η ΜΒ32 στα 28 γραμμαρια....
Την ξεκινησα απο ''χαμηλα'' και στην πορεια της εδωσα γκαζια...
Σημερα ταχυτητες ηθελα να δω...και συγκεντρωσεις....Τις κατανομες που εδωσαν τις αφηνω για τις
επομενες δοκιμες...

Παμε στα ''αργά''....και εχουμε συνεχεια...παλικαρια μου !!!:)

εικόνα_Viber_2022-11-26_17-40-38-319.jpg
εικόνα_Viber_2022-11-26_17-41-52-692.jpg
εικόνα_Viber_2022-11-26_17-48-15-035.jpg
εικόνα_Viber_2022-11-26_17-52-37-800.jpg

Βασιλη μου κανε τα ''μαγικα σου'' με τους πινακες.....και πες μου εαν εχω μετρησει σωστα την διατρηση
φιλε !! :)
 
Διαβαζω , διαβαζω , διαβαζω.....γραφουμε γραφουμε και ξανα γραφουμε....ακρη δεν πιστευω οτι θα
βρουμε....
Ο Βασιλης gvp900 εχει ανεβασει πολυ ψηλα τον πηχη...τοσο που ορισμενοι πινακες ''αγνωστες λεξεις'' για μενα !!!
Δεν εχω γνωσεις ουτε απο οπλα....ουτε απο κωνους....ουτε απο κανες....
Σας διαβαζω και σας θαυμαζω για τις γνωσεις που εχετε...
Ωστοσο αυτο που ξερω...και το εννοω....Οποια καννη και μου πεσει στα χερια....ας ειναι και η χειροτερη
θα της βγαλω τουφεκια που θα κενταει....
Πως λοιπον να πιστεψω σε καννες - αυλους - κωνους κτλ κτλ....????
Χωρις βεβαια να υποτιμω τις γνωσεις σας ....Προς Θεου....μονο ''κανιβαλος'' οτι δεν ειμαι .
Απλα τις απαντησεις που θελω....τις παιρνω μεσα απο τις δοκιμες μου...

Και για του λογου του αληθες.....Δουλεια δεν ειχε ο ''διαολος''....παλι δοκιμες εκανα....
Ηθελα να δω τι ''λεει'' η ΜΒ32 στα 28 γραμμαρια....
Την ξεκινησα απο ''χαμηλα'' και στην πορεια της εδωσα γκαζια...
Σημερα ταχυτητες ηθελα να δω...και συγκεντρωσεις....Τις κατανομες που εδωσαν τις αφηνω για τις
επομενες δοκιμες...

Παμε στα ''αργά''....και εχουμε συνεχεια...παλικαρια μου !!!:)

View attachment 61198
View attachment 61199
View attachment 61200
View attachment 61202

Βασιλη μου κανε τα ''μαγικα σου'' με τους πινακες.....και πες μου εαν εχω μετρησει σωστα την διατρηση
φιλε !! :)
Μαζί με το Βασίλη και τα άλλα παιδιά, αξίζεις κι εσύ πολλά συγχαρητήρια,για τη βοήθεια που έχεις προσφέρει σε όλους μας,στο κομμάτι των δοκιμών και της ιδιογομωσης...
 
Νίκο,έχεις μεράκι,πάθος,χρόνο και προφανώς υπομονή!
Θα το ψάξεις,θα το χαλάσεις,θα το διορθώσεις,θα το ψειρισεις,ΘΑ ΒΓΆΛΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!
Για όλα τα παραπάνω,δεν έχεις ανάγκη να ψαχτεις με κανες και τα συν αυτών!
Παίζεις από πλεονεκτική θέση και πας το παιχνίδι στα μετρα σου! :)
 
Μαζί με το Βασίλη και τα άλλα παιδιά, αξίζεις κι εσύ πολλά συγχαρητήρια,για τη βοήθεια που έχεις προσφέρει σε όλους μας,στο κομμάτι των δοκιμών και της ιδιογομωσης...

Να εισαι καλα για τα καλα σου λογια φιλε !!! :)
Ο Μαστοράς μου ....ελεγε η δυσκολη δουλεια φοβαται τον καλο Μαστορα και
Γνωση που δεν μοιραζεται παυει να ειναι γνωση....
Πιστεψε με εχω βγαλει πολυ καλα Μαστόρια εδω στην Σαμο...και δεν λεω για την ιδιογομωση....:)
 
Ωστοσο αυτο που ξερω...και το εννοω....Οποια καννη και μου πεσει στα χερια....ας ειναι και η χειροτερη
θα της βγαλω τουφεκια που θα κενταει....
Όλοι οι έμπειροι ιδιογομωτές αυτό λένε.
Την ιδιογόμωση πάντα την αφήνω εκτός συζήτησης γιατί μπορείς να φτιάξεις παπάδες.
Μερικές φορές δεν το αναφέρω αλλά εννοείται πάντα.

Βασιλη μου κανε τα ''μαγικα σου'' με τους πινακες.....και πες μου εαν εχω μετρησει σωστα την διατρηση
φιλε !! :)
V1,5, 380 => 4,07mm
V1,5, 370 => 3.93mm
για επινικελωμένα

V1,5, 380 => 3,42mm
V1,5, 370 => 3.34mm
για απλά

Μηνύματα τέλος για σήμερα ... έπιασα το όριο
.hair.

Για όσους χρησιμοποιούν το NSI PM40 40gr σε #6
2 "ίδια" ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ τσοκ και 2 διαφορετικά όπλα.

1187 M2 - NSI PM40 mod.jpg
1187 M2 - NSI PM40 full.jpg

Το "ένα φυσίγγι", θα το ξαναπώ είναι λάθος μεθοδολογία και δεν βγάζεις ΑΣΦΑΛΗ συμπεράσματα.
Δεν ζητάω όμως, ούτε ψάχνω ασφαλή συμπεράσματα ... θέλω απλά να ξέρω στο περίπου πως "πάει το φυσίγγι".
Να έχετε πάντα στο μυαλό σας ότι τα καλύτερα εμπορικά φυσίγγια μπορεί να έχουν μια διαφορά συγκέντρωσης 10% το ένα από το άλλο (από το ίδιο κουτί), ριγμένα την ίδια στιγμή από το ίδιο όπλο και με το ίδιο τσοκ.
Αν αλλάξεις κουτί μπορεί να αλλάξουν τα πάντα 😂
Αυτό είναι δεδομένο (για εμένα).
Τα πατσαβούρια δεν θέλω καν να γράψω έστω και κατ εκτίμηση αριθμό.

Γιατι δεν βαζεις και στην Μ2 το φουλ μαμα?
Γιατί θα έπιανε σε συγκέντρωση την 1187 στο full και θα την ξεπερνούσε ... 😂
Παράτα με ρε συ ... αχαχαχαχα 😍
Το ίδιο ρίχνουν ... εξακριβωμένο. 😂 ίσως λίιιιιγο καλύτερο το μαμά (άσε τι λέει ο Τόλης) 😂

Εσύ γιατί ρίχνεις με το Kicks ?
H g3 σου ήρθε με LM ?

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απάντηση πάντως είναι ότι οι δοκιμές με την M2 έγιναν παλιότερα και με την 1187 χθες.
Αν θες να γράφω αν έγιναν ταυτόχρονα θα το γράφω. .yel.
Λες να επηρρεάζει ο καιρός 😂 ... με την Μ2 έγιναν καλοκαίρι πάντως και με την 1187 όπως σου είπα χθες.
 
Last edited:
Όλοι οι έμπειροι ιδιογομωτές αυτό λένε.
Την ιδιογόμωση πάντα την αφήνω εκτός συζήτησης γιατί μπορείς να φτιάξεις παπάδες.
Μερικές φορές δεν το αναφέρω αλλά εννοείται πάντα.


V1,5, 380 => 4,07mm
V1,5, 370 => 3.93mm
για επινικελωμένα

V1,5, 380 => 3,42mm
V1,5, 370 => 3.34mm
για απλά

Μηνύματα τέλος για σήμερα ... έπιασα το όριο
.hair.

Για όσους χρησιμοποιούν το NSI PM40 40gr σε #6
2 "ίδια" ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ τσοκ και 2 διαφορετικά όπλα.

View attachment 61210
View attachment 61211
Γιατι δεν βαζεις και στην Μ2 το φουλ μαμα?
 
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πιστεύουν ορισμένοι ότι η διάτρηση έχει σχέση με την κάνη.
Καμία απολύτως δεν έχει.
Η διάτρηση έχει σχέση με την ποιότητα (σφαιρικότητα) των σκαγιών, τη σκληρότητά τους και την ταχύτητα. Τίποτε άλλο.

...με όλο το θάρρος... 🙂... νομίζω την μένουσα ταχύτητα, ίσως είναι ορθότερο, ίσως να κάνω και λάθος...

Νομίζω επίσης ότι , υπάρχει περίπτωση ένα φυσίγγιο πιο "αργό" από ένα άλλο "γρηγορότερο" να έχει καλύτερη διάτρηση αν τα σκάγια φθάσουν σφαιρικότερα στον στόχο, με την ιδία σκληρότητα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top