Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Και το ξαναγράφω κάννη που να μην σκωτονη δεν υπάρχει …κάννες ποιο εκλεκτικές από άλλες υπάρχουν…

Το εχω πει πολλες φορες....Απο οπλα καννες κτλ δεν ξερω...
Διαβαζω ολους τους φιλους και συναδελφους που προσπαθουν ακομα να βρουν την ''καλη καννη''...
Εαν εσυ την εχεις βρει να μου την πεις να την μαθω και εγω....αλλα δυσκολα θα με πεισεις......τους
λογους τους εξηγησα ποιο πανω .
Ηλια μην το παρεις σαν αντιπαραθεση...συζητηση κανουμε....δεν γουσταρω να χαλαστω με κανεναν
για τετοια θεματα !!!
 
Και το ξαναγράφω κάννη που να μην σκωτονη δεν υπάρχει …κάννες ποιο εκλεκτικές από άλλες υπάρχουν…
Στο πρώτο συμφωνώ στο δεύτερο κάνεις λάθος Ηλία ... θα το δεις εν καιρώ με πραγματικές δοκιμές που τις έχω ήδη κάνει.
Φυσιγγάρες πανάκριβες, μέσες, φθηνές, με χοντρά, με ψιλά, 2 3/4", 3", μικρές γομώσεις μεγάλες γομώσεις, με μπάφερ, χωρίς μπάφερ, με σκληρά σκάγια, με μαλακά σκάγια, ... ότι θες.
Είναι μύθος (για εμένα) αυτό που λέγεται.
Και δεν έχω δοκιμές μόνο από τα 2 όπλα μου.
Θα τις δεις πρώτα στην συγκέντρωση και στην διάτρηση μετέπειτα.
Και δεν θα έχει διαγράμματα ;)
 
Last edited:
Με τι φυσίγγιο ρίχνει άμα το βρείτε είστε μάγκες και Βασίλη θέλω διάγραμμα και ισοκατανομή.
Γιάννη αν σου πω ότι είναι φτιαγμένο θα το πιστέψεις ?
Νομίζεις ότι είναι δύσκολο να φτιαχτεί ?
Ωραίος πάντως ο τύπος αν είναι αληθινό.

 
Last edited:
Το εχω πει πολλες φορες....Απο οπλα καννες κτλ δεν ξερω...
Χμμμμμ εσύ πολλά ξέρεις μου φαίνεται. .yel.
Διαβαζω ολους τους φιλους και συναδελφους που προσπαθουν ακομα να βρουν την ''καλη καννη''...
Και θα συνεχίσουν να ψάχνουν όπως φαίνεται γιατί κάθε χρόνο βγαίνει και καλύτερη, με νέες τεχνολογίες !!!!
 
Χμμμμμ εσύ πολλά ξέρεις μου φαίνεται. .yel.

Και θα συνεχίσουν να ψάχνουν όπως φαίνεται γιατί κάθε χρόνο βγαίνει και καλύτερη, με νέες τεχνολογίες !!!!
Βεβεος σε ληγο θα βγουν και σε PVC οπως οξ νεροσολινες.και τσοκ κουμποτα .very funny.
 
Πριν πολλά πολλά χρόνια είχα αγοράσει ένα κουτί Winchester Super X 35,5 γρ νο 5 (αμερικάνικα, όχι ιταλικά). Σαν σωστός και υπεύθυνος κυνηγός τα δοκίμασα πρώτα στον πίνακα. Μέχρι τότε δεν είχα δει αθλιοτερη αποτύπωση, ούτε έως σήμερα ξαναείδα. Απογοητευμένος από την αγορά μου τα είχα στο βαλιτσακι χωρίς να τα ρίχνω σε παπιά, μέχρι που μία μέρα ελλείψει άλλων θηραμάτων τα έριξα σε φαλαρίδες για να μην χαλάσω από τα άλλα, τα "καλά". Τα σκοτώματα που είδα ήταν πραγματικά εντυπωσιακά και φυσικά τα ξαναεριξα μετά από αυτό σε παπιά με άριστα αποτελέσματα.

Αυτό που ξέρω είναι ότι από τότε που απέκτησα εμπιστοσύνη στις ικανότητες μου να στέλνω τα σκάγια εκεί που πρέπει, έμαθα να αξιολογώ τα φυσίγγια στον κυνηγότοπο και όχι στο χαρτόνι. Σωστό ή λάθος, ας το κρίνει ο καθένας όπως θέλει. Ακόμα δοκιμάζω φυσίγγια στον πίνακα, ίσως περισσότερο από ότι θα έπρεπε. Απλά έχω αλλάξει κριτήρια για το τι είναι αυτό που ψάχνω να δω. Σίγουρα πάντως αυτό που θα δω ως αποτύπωση δεν αποκλείει ποτέ την δοκιμή στο κυνήγι.

Το Gamebore Pigeon Extreme για παράδειγμα μου έχει δώσει φασσες και παπια σε μεγάλες αποστάσεις και με εντυπωσιακά σκοτώματα. Αν δεν σας αρκεί η δική μου άποψη, δείτε τι κάνει με αυτά ο George Digweed σε φασσες και κοράκια. Τα βιντεάκια υπάρχουν στο YouTube.

Εάν προτιμάτε να κρατήσετε ως κριτήριο επιλογής ή αποκλεισμού την δοκιμή στον πίνακα, δικαίωμα σας είναι κι αυτό. Κάποτε κι εγώ βάσει αυτών έκρινα.
Όλοι (ευτυχώς) συμφωνούμε ότι το φυσίγγι κρίνεται στο κυνήγι και υπό αντίξοες συνθήκες.
Όλοι (ευτυχώς) συμφωνούμε ότι το να στέλνεις τα σκάγια εκεί που πρέπει είναι το πρώτιστο.
Όλοι (ευτυχώς) συμφωνούμε ότι το να καταβληθεί ένα θήραμα πρέπει πρώτον να το χτυπήσουν μερικά σκάγια και δεύτερο να το τρυπήσουν ή ακόμα καλύτερα να το διαπεράσουν.
Εδώ λοιπόν έρχονται "τα διαγράμματα" και σου υπολογίζουν την πιθανότητα το θήραμα να χτυπηθεί από 1,2,3,4,5,6 σκάγια.

Gamebore pigeon extreme No5 34gr 50m.jpg
Για αυτή την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ τουφεκιά στα 50μ έχουμε

Rem 1187 @ 50m
Φυσίγγι Gamebore pigeon extreme # 5,5 - 34 gr
Θήραμα = Φάσσα - αντιστοιχεί σε 12,7 cm διάμετρο
Συγκέντρωση = 103/264 = 39 %

Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 0 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Αριθμός σκαγιών σε κύκλο διαμέτρου 12,7 cm = 3,62 / απαιτ. 4,27 @80% - 3 ελάχ.
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 0 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα μονού πλήγματος = 97,4 %
Απόκλιση 0 cm από τον στόχο με 0 cm διάμετρο σκοπ. ικανότητας: Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 70,6 %

Έχεις λοιπόν 97,4% πιθανότητα η φάσσα να πάρει 1 σκάγι, 70% πιθανότητα να πάρει 3 σκάγια και κάπου ανάμεσα να πάρει 2 σκάγια, ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΡΑΚΕΝΤΡΟ.
Σε μεγάλα παπιά οι πιθανότητες μεγαλώνουν.


Επειδή εσύ είσαι, ... προφανώς σκοτώνεις και πολύ μακρύτερα.
Το σημαντικό για εμένα και το έχω γράψει πολλές φορές, δεν είναι η συγκέντρωση στα μεγάλα θηράματα, είναι η διάτρηση.


Απλά περίμενα κάτι πιο σφιχτό ... όπως και όλοι μας, αλλά είδες ότι τελικά η θεωρία δίνει πολύ καλές πιθανότητες ακόμα και έτσι.
Αρκεί να είμαστε κέντρο.
 
Last edited:
Άποψή μου είναι ότι ο πίνακας,είναι ένας, απ' τους δείκτες αξιολόγησης ενός φυσιγγίου.Φυσιγγι που αγγίζει σε ποσοστά τη θεωρητική απόδοση,πρέπει να βγαίνει στο τερέν.Μπορει να έχουμε κι ένα φυσίγγι με εξαιρετική αποτύπωση,και σκοπευτικά να μας δυσκολεύει,να μην μας ταιριάζει..
Μιλάς σωστά και χωρίς γρίφους γέροντα !!!
 
Εγώ πιστεύω ότι μία καλή κάννη θα ωφελήσει όλους τους κυνηγούς, είτε καλούς είτε κακούς σκοπευτές. Κάποιος που κεντροτουφεκαει συχνότερα από άλλους σίγουρα θα δει περισσότερα πράγματα.

Το "φαινόμενο Βασίλη" είναι απλά ένα κακό αστείο που μας παίζει η φύση. Έστειλε μία ελαττωματική κάννη μίας θρυλικής για τις τουφεκιές της μάρκας, σε έναν φυσικό που πιστεύει μόνο σε αριθμούς!

Βέβαια το γεγονός ότι ο Βασίλης έχει επανειλημμένα ζητήσει να μάθει ποιο είναι το όπλο με την κορυφαία βλητική απόδοση για να το αγοράσει, σημαίνει ότι και ο ίδιος γνωρίζει ότι τα όπλα του είναι μέτρια, άρα πρακτικά διαφωνεί με τον εαυτό του!🤣🤣

Σας έκαψα;😆😆😆😆
Καλά του τα πες αρχηγέ!:D
 
Ξαναγραφω πείτε στους μπενελακιδες να σταματήσουν να κάνουν κώνους έχουν κουραστεί τα παιδιά που τους φτιάχνουν γιατί άραγε ?Μήπως είναι ματιασμενοι γιατί το ξαναγράψει 2/3 πασίγνωστοι μου έχουν πει μόνο στις μπενελι ζητούν κώνους την Κριό την αφήνω έξω .
Τα ιδια γνωριζω κι εγω Γιαννη, τα 8 στα 10 οπλα που πανε για κωνο ειναι μπενελι, ασχετως αν δεν προσφερει τιποτα ο κωνος.
Και επειδή υπάρχουν άτομα που πληρώνουν μια άχρηστη και δυνητικά επικίνδυνη μετατροπή πρέπει να πάνε όλοι σαν τα πρόβατα ?
Σας μοιάζω για άσχετος που δεν κάνω την μετατροπή ?
Ή νομίζετε τουφεκάω μέχρι τα 36,5μ ? 😂😂😂😂
Θα με είχε σκοτώσει ο ξάδερφος ...

Τα έχουμε πει αυτά αλλά θα τα ξαναπούμε ... πρέπει κάποιοι να ζήσουν από τις Benelli που δεν ζητάνε τίποτα.

Πάρτε και το Rem Nitro Pheasant (χωρίς buffer παρακαλώ)
Ίδια μέρα, ίδια ώρα.

Θα ρίξω και με πάμφθηνα φυσίγγια (γιατί όπως ισχυρίζεστε κάποιες κάνες διαλέγουν φυσίγγια) αλλά μην ελπίζετε σε θαύματα, σας το λέω από τώρα 😂

Και είπαμε (προς όλους), όταν βγάζετε πάνω από 80% στα 36,5μ να ελέγχετε το calibration στα όργανα μέτρησης απόστασης !!! να μην ξεχνιόμαστε.

1187 M2 - Remington Nitro Pheasant No4.jpg
 
Από εσένα δοκιμή δεν έχω δει ... πρέπει να είσαι και εσύ ακουστικός τύπος !!!
Αστείο ...
Υπάρχουν πολλοί όμως και εγώ ήμουν κάποτε.
Όπως εσύ είσαι ματάκιας, εγώ είμαι αυτάκιας!:D
Γούστα είναι αυτά ρε μάστορα.:cool:
 
Και επειδή υπάρχουν άτομα που πληρώνουν μια άχρηστη και δυνητικά επικίνδυνη μετατροπή πρέπει να πάνε όλοι σαν τα πρόβατα ?
Σας μοιάζω για άσχετος που δεν κάνω την μετατροπή ?
Ή νομίζετε τουφεκάω μέχρι τα 36,5μ ? 😂😂😂😂
Θα με είχε σκοτώσει ο ξάδερφος ...

Τα έχουμε πει αυτά αλλά θα τα ξαναπούμε ... πρέπει κάποιοι να ζήσουν από τις Benelli που δεν ζητάνε τίποτα.

Πάρτε και το Rem Nitro Pheasant (χωρίς buffer παρακαλώ)
Ίδια μέρα, ίδια ώρα.

Θα ρίξω και με πάμφθηνα φυσίγγια (γιατί όπως ισχυρίζεστε κάποιες κάνες διαλέγουν φυσίγγια) αλλά μην ελπίζετε σε θαύματα, σας το λέω από τώρα 😂

Και είπαμε (προς όλους), όταν βγάζετε πάνω από 80% στα 36,5μ να ελέγχετε το calibration στα όργανα μέτρησης απόστασης !!! να μην ξεχνιόμαστε.

View attachment 61245
Ευκολάκι. Η Ρέμινγκτον είναι πιο φιλική προς τον μέσο κυνηγό (30>26)! :cool:
 
Και επειδή υπάρχουν άτομα που πληρώνουν μια άχρηστη και δυνητικά επικίνδυνη μετατροπή πρέπει να πάνε όλοι σαν τα πρόβατα ?
Σας μοιάζω για άσχετος που δεν κάνω την μετατροπή ?
Ή νομίζετε τουφεκάω μέχρι τα 36,5μ ? 😂😂😂😂
Θα με είχε σκοτώσει ο ξάδερφος ...

Τα έχουμε πει αυτά αλλά θα τα ξαναπούμε ... πρέπει κάποιοι να ζήσουν από τις Benelli που δεν ζητάνε τίποτα.

Πάρτε και το Rem Nitro Pheasant (χωρίς buffer παρακαλώ)
Ίδια μέρα, ίδια ώρα.

Θα ρίξω και με πάμφθηνα φυσίγγια (γιατί όπως ισχυρίζεστε κάποιες κάνες διαλέγουν φυσίγγια) αλλά μην ελπίζετε σε θαύματα, σας το λέω από τώρα 😂

Και είπαμε (προς όλους), όταν βγάζετε πάνω από 80% στα 36,5μ να ελέγχετε το calibration στα όργανα μέτρησης απόστασης !!! να μην ξεχνιόμαστε.

View attachment 61245
Και 177% να βγάλει η benelli Βασίλη μου, κ1000 σελίδες διάτρηση να έχει, τα σκοτωματα της remi δεν θα τα φτάσει ποτέ.
 
Και επειδή υπάρχουν άτομα που πληρώνουν μια άχρηστη και δυνητικά επικίνδυνη μετατροπή πρέπει να πάνε όλοι σαν τα πρόβατα ?
Σας μοιάζω για άσχετος που δεν κάνω την μετατροπή ?
Ή νομίζετε τουφεκάω μέχρι τα 36,5μ ? 😂😂😂😂
Θα με είχε σκοτώσει ο ξάδερφος ...

Τα έχουμε πει αυτά αλλά θα τα ξαναπούμε ... πρέπει κάποιοι να ζήσουν από τις Benelli που δεν ζητάνε τίποτα.

Πάρτε και το Rem Nitro Pheasant (χωρίς buffer παρακαλώ)
Ίδια μέρα, ίδια ώρα.

Θα ρίξω και με πάμφθηνα φυσίγγια (γιατί όπως ισχυρίζεστε κάποιες κάνες διαλέγουν φυσίγγια) αλλά μην ελπίζετε σε θαύματα, σας το λέω από τώρα 😂

Και είπαμε (προς όλους), όταν βγάζετε πάνω από 80% στα 36,5μ να ελέγχετε το calibration στα όργανα μέτρησης απόστασης !!! να μην ξεχνιόμαστε.

View attachment 61245
Με αφτερ μάρκετ τσοκ το μπενελλι με βοηθητικά πέρασε την ρεμινκτον 🤣🤣🤣
 
Και 177% να βγάλει η benelli Βασίλη μου, κ1000 σελίδες διάτρηση να έχει, τα σκοτωματα της remi δεν θα τα φτάσει ποτέ.

Σιγα ρε Στελαρα μου!!!! Κοψε κατι....Εαν ηταν ετσι οπως τα λες....ολα σου τα οπλα επρεπε να ειναι ρεμι...!!!
Τι σκοτωματα κανει η ρεμι που δεν τα εχω δει ....και ειναι καλυτερα απο της μπενελι η της μπερετα ???
Ετσι οπως τα λες....ρεμι και μετα το χαος ??
Χθεσινοβραδινος εισαι.....πιωμενος απο την γιορτη σου φιλαρα μου ??? :)

ΥΓ. Να πουλησω την μπερετα και να παρω ρεμι φιλε ???:p
 
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους... 🙂 ...

... έγραψε κατι πολυ σημαντικό ο Βασίλης (@gvp9000 ) παραπάνω: [...Αρκεί να είμαστε κέντρο.]

…παραθέτω την τελευταία παράγραφο από άρθρο του Νικήτα Κυπριδήμου, σχετικό με την βλητική…

[…]

«Το συμπέρασμα είναι ότι πιο σημαντικό αποτέλεσμα θα έχει όποιος επενδύει σε μαθήματα σκοποβολής, στην δοκιμή του όπλου για εγγενή ευθυβολία και στην εφαρμογή του όπλου στο σώμα του, παρά αυτός που βολοδέρνει για να βρει την "τέλεια" τουφεκιά. Διότι ακόμα και αν βρει το τέλειο, αν δεν το βάλει στο στόχο δεν καταφέρνει τίποτε.»

[…]

…και ολόκληρο το άρθρο εδώ:

http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki32.php

...βέβαια ως αντίλογος του ...αρκεί να είμαστε κέντρο νομίζω οτι μπορεί να λεχθεί αυτό που ονομάζουμε μέσο όρο σκοπευτικής ικανότητας...🙂...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top