Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Γιάννη αν σου πω ότι είναι φτιαγμένο θα το πιστέψεις ?
Νομίζεις ότι είναι δύσκολο να φτιαχτεί ?
Ωραίος πάντως ο τύπος αν είναι αληθινό.

Να γιατί δεν ασχολουμαι με κοντακια....
Χούμορ χούμορ.......

.....Ίσως Βασιλη........
Αλλά όταν γνωρίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι με ιδιαίτερες δεξιοτητες που ξεχωρίζουν από τους άλλους παυω να είμαι καχύποπτος..
Αυτος ο τυπος ειναι τρομερός αν δεις κ άλλα βίντεο... Όσο για καθιστά θηράματα δεν το συζητώ...

Όπως απίστευτος κ ο παρακατω που έχει αφήσει "όνομα" σχετικά με χρήση του τόξου....

 
Last edited:
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους... 🙂 ...

... έγραψε κατι πολυ σημαντικό ο Βασίλης (@gvp9000 ) παραπάνω: [...Αρκεί να είμαστε κέντρο.]

…παραθέτω την τελευταία παράγραφο από άρθρο του Νικήτα Κυπριδήμου, σχετικό με την βλητική…

[…]

«Το συμπέρασμα είναι ότι πιο σημαντικό αποτέλεσμα θα έχει όποιος επενδύει σε μαθήματα σκοποβολής, στην δοκιμή του όπλου για εγγενή ευθυβολία και στην εφαρμογή του όπλου στο σώμα του, παρά αυτός που βολοδέρνει για να βρει την "τέλεια" τουφεκιά. Διότι ακόμα και αν βρει το τέλειο, αν δεν το βάλει στο στόχο δεν καταφέρνει τίποτε.»

[…]

…και ολόκληρο το άρθρο εδώ:

http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki32.php

...βέβαια ως αντίλογος του ...αρκεί να είμαστε κέντρο νομίζω οτι μπορεί να λεχθεί αυτό που ονομάζουμε μέσο όρο σκοπευτικής ικανότητας...🙂...

Πολυ σωστα !!!! Οπλα - καννες - αυλοι - κωνοι - φυσιγγια- Ολα πανε ''περιπατο'' εαν δεν στοχευεις !!!
Η σκοπευση κανει την διαφορα....ΟΛΑ τα αλλα ειναι για να συζηταμε....Καπτεν !!!! ;)
 
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους... 🙂 ...

... έγραψε κατι πολυ σημαντικό ο Βασίλης (@gvp9000 ) παραπάνω: [...Αρκεί να είμαστε κέντρο.]

…παραθέτω την τελευταία παράγραφο από άρθρο του Νικήτα Κυπριδήμου, σχετικό με την βλητική…

[…]

«Το συμπέρασμα είναι ότι πιο σημαντικό αποτέλεσμα θα έχει όποιος επενδύει σε μαθήματα σκοποβολής, στην δοκιμή του όπλου για εγγενή ευθυβολία και στην εφαρμογή του όπλου στο σώμα του, παρά αυτός που βολοδέρνει για να βρει την "τέλεια" τουφεκιά. Διότι ακόμα και αν βρει το τέλειο, αν δεν το βάλει στο στόχο δεν καταφέρνει τίποτε.»

[…]

…και ολόκληρο το άρθρο εδώ:

http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki32.php

...βέβαια ως αντίλογος του ...αρκεί να είμαστε κέντρο νομίζω οτι μπορεί να λεχθεί αυτό που ονομάζουμε μέσο όρο σκοπευτικής ικανότητας...🙂...
Μα αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι εάν ένας εδώ μέσα είχε το μεγαλύτερο συμφέρον να σας πείσει για τη σκοπευτική ικανότητα, αυτός είμαι εγώ!!! Αλλά δεν το κάνω... Κάθομαι και αναλωνομαι σε αδιέξοδες διαφωνίες.

Υ.γ. θα προσπαθήσω να κάνω κι εγώ μία δοκιμή του Pigeon Extreme στα 50 μέτρα. Δεν μπορεί με ένα όπλο της σειράς και ντεμί τσοκ να παίρνω 40-45% με τσιχλοφυσιγγα εμπορίου και αυτό το φυσίγγι σε Ρεμί να σκορποσκαγιαζει....
 
Και 177% να βγάλει η benelli Βασίλη μου, κ1000 σελίδες διάτρηση να έχει, τα σκοτωματα της remi δεν θα τα φτάσει ποτέ.
Το ξέρω φίλε, 23 χρόνια την κυνηγούσα.
Σκοτώματα φωτιά 👍
Κουράστηκε να σκοτώνει μάλλον και την έβγαλα στην σύνταξη 🤣
Γειά σου Στελάρα !!!
 
Σιγα ρε Στελαρα μου!!!! Κοψε κατι....Εαν ηταν ετσι οπως τα λες....ολα σου τα οπλα επρεπε να ειναι ρεμι...!!!
Τι σκοτωματα κανει η ρεμι που δεν τα εχω δει ....και ειναι καλυτερα απο της μπενελι η της μπερετα ???
Ετσι οπως τα λες....ρεμι και μετα το χαος ??
Χθεσινοβραδινος εισαι.....πιωμενος απο την γιορτη σου φιλαρα μου ??? :)

ΥΓ. Να πουλησω την μπερετα και να παρω ρεμι φιλε ???:p
Καλημέρα Νικόλα, του δωσα κ κατάλαβε φίλε. Κ αυτό ήταν μόνο η αρχή...
Κάτσε με τη μερεντααααααα
 
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους... 🙂 ...

... έγραψε κατι πολυ σημαντικό ο Βασίλης (@gvp9000 ) παραπάνω: [...Αρκεί να είμαστε κέντρο.]

…παραθέτω την τελευταία παράγραφο από άρθρο του Νικήτα Κυπριδήμου, σχετικό με την βλητική…

[…]

«Το συμπέρασμα είναι ότι πιο σημαντικό αποτέλεσμα θα έχει όποιος επενδύει σε μαθήματα σκοποβολής, στην δοκιμή του όπλου για εγγενή ευθυβολία και στην εφαρμογή του όπλου στο σώμα του, παρά αυτός που βολοδέρνει για να βρει την "τέλεια" τουφεκιά. Διότι ακόμα και αν βρει το τέλειο, αν δεν το βάλει στο στόχο δεν καταφέρνει τίποτε.»

[…]

…και ολόκληρο το άρθρο εδώ:

http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki32.php

...βέβαια ως αντίλογος του ...αρκεί να είμαστε κέντρο νομίζω οτι μπορεί να λεχθεί αυτό που ονομάζουμε μέσο όρο σκοπευτικής ικανότητας...🙂..
Έτσι κάπτεν.
Κοντά στο κέντρο.
Αλλά χωρίς πολλά φυσίγγια δεν έρχεται κανένας ποτέ κοντύτερα.
 
Γιάννη αν σου πω ότι είναι φτιαγμένο θα το πιστέψεις ?
Νομίζεις ότι είναι δύσκολο να φτιαχτεί ?
Ωραίος πάντως ο τύπος αν είναι αληθινό.

Φίλε αν σου πω ότι θειοι μου και ο πατέρας μου που ήταν από τους κορυφαίους στην σφεντόνα στην εποχή τους είχαν σκοτώσει πουλιά στον αέρα μου το είχαν πει πολλές φορές ,γι'αυτό δε μου φένεται απίθανο .Ο συνχωρεμενος ο πατέρας μου φίλε με ανθρώπους μάρτυρες ζουν κάποιοι ακόμη περνούσε το Βόλο στα 10 μέτρα μέσα από βέρα τον πηγαίνανε και τον πληρώνανε με βόλους κτλ οι άλλοι και σκότωνε πουλάκια μέσα στο κλουβί περνώντας το Βόλο ανάμεσα στα κάγκελα και διάφορα άλλα ταρζανιες και όλο στο τμήμα τρέχανε τη γιαγιά μου τα έλεγε τι έχω τραβήξει από το πατέρα σου ,αλλά είχε σαν έμφυτο να πω την μεγάλη σκοπευτική ακρίβεια από σφεντόνα κυνηγετικο ραβδωτό στο στρατό κτλ ήταν πολύ δυνατός σκοπευτής σε καρτερισιες ντουφέκιες ήταν δύσκολο να καθίσεις δίπλα μέχρι που πέθανε τις χαζεύες τις ντουφεκιες του και είχαν απορήσει πολλοί αρκετές φορές και ψάχνανε το όπλο και τα φυσίγγια γνωστοί και άγνωστοι σε κυνηγότοπους.Πολλα έγραψα αλλά επειδή έχω δει από τον συγκεκριμένο πολλά που φαίνονται απίστευτα ότι μπορεί να γίνουν γι'αυτό δε μου φαίνεται περίεργο τίποτα .
 
MB long range ...
Άλλος ένας λόγος που έβγαλα από την ναφθαλίνη την 1187.
Από τα πιο ανοιχτά φυσίγγια στην Μ2 με φούλι.
Αυτό και το RC4.
Και στην 1187 ανοιχτό.
Ποιός ξέρει;
Μπορεί να σκοτώνουν καλά .... (ορτύκια)
Αστείο το τελευταίο ...

1187 M2 - MB Long Range full.jpg
 
Last edited:
Έριχνε ό,τι βώλους να'ταν;Δεν έπρεπε να είναι σφαιρικοί, συμμετρικοί ή να μην τρίβονται;Τα λάστιχα;Τι ποσοστό είχαν στην επιτυχία της βολής;Η Φούρκα;Y ή Τ;Λάστιχα;Αλλο από σαμπρέλα, άλλο τα μαύρα,άλλο τα πράσινα.Να είσαι καλά τα τον θυμάσαι φίλε μου!!
 
Τη σφεντόνα ήταν φτιαγμένη με μεράκι την έχω ακόμη και τα λάστιχα ότι καλύτερο κυκλοφορούσε για τους βόλους της εποχής που να ξέρω ήμουν αγέννητος αλλά έχω να θυμάμαι και ένα περίεργο για μένα γιατί και εγώ από σφεντόνα ξεκίνησα το έχω ξαναγράψει ,αν και δεξιόχειρας έβαζε το δεξί χέρι μπροστά στη σφεντόνα.
 
Μα αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι εάν ένας εδώ μέσα είχε το μεγαλύτερο συμφέρον να σας πείσει για τη σκοπευτική ικανότητα, αυτός είμαι εγώ!!! Αλλά δεν το κάνω... Κάθομαι και αναλωνομαι σε αδιέξοδες διαφωνίες.

Υ.γ. θα προσπαθήσω να κάνω κι εγώ μία δοκιμή του Pigeon Extreme στα 50 μέτρα. Δεν μπορεί με ένα όπλο της σειράς και ντεμί τσοκ να παίρνω 40-45% με τσιχλοφυσιγγα εμπορίου και αυτό το φυσίγγι σε Ρεμί να σκορποσκαγιαζει....
Καλημέρα Λεωνίδα! 🙂

Όπως έγραψε και ο φίλος Νίκος Π (@ΝίκοςΠ ) όλα τούτα ανάγονται στην σφαίρα των συζητήσεων του θέματος «Βλητικές Δοκιμές», και νομίζω ότι και αυτά έχουν κάτι να προσφέρουν...

Οι φίλοι δε που «πρωτοστατούν» όπως ο Βασίλης(@gvp9000 ) και ο Μάριος(@Prowler® ) αν μη τι άλλο κάτι πρόσφεραν , προσφέρουν και θα προσφέρουν στο φόρουμ…

Προσωπικά σχολίασα , για να υπενθυμίσω στον εαυτό μου πρώτα και μετά στους λοιπούς φίλους την βασική αρχή της σκοπευτικής ικανότητας , που «ακούσια» μπορεί να παραγκωνιστεί , αλλά υφίσταται όπως γράφεις…

Χαίρομαι τα πόστ σου γιατί παρότι είσαι «δάσκαλος» σκοποβολής (επιτιμητικά το γραφώ!) , είσαι «εγκρατής» ως κυνηγός, παρόλη την σκοπευτική σου δεινότητα …

Τέλος, νομίζω αν έστω δεν μπορούμε να βελτιωθούμε σκοπευτικά, για διαφόρους λόγους, είναι καλό να γνωρίζει ο καθένας μέχρι που «βαστάνε τα χέρια του», διότι κανένα φυσίγγιο και καμιά κάννη δεν θα βοηθήσει, μάλλον ζημιά θα κάνει και σ’ εμάς και στο θήραμα, και η ηθική αντιμετώπιση του θηράματος, νομίζω πάλι, ότι πρέπει να είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να έχουμε κατά νου όταν βγαίνουμε για κυνήγι …

Εγώ προσωπικά, έχω την τύχη να είμαι «εγκρατής» από την φύση μου, και ίσως και «υπέρ του δέοντος» προσεκτικός και υπομονετικός…

…πάμε πάλιtopic. … γιατί εδώ είναι «Βλητικές Δοκιμές»!;)
 
Τη σφεντόνα ήταν φτιαγμένη με μεράκι την έχω ακόμη και τα λάστιχα ότι καλύτερο κυκλοφορούσε για τους βόλους της εποχής που να ξέρω ήμουν αγέννητος αλλά έχω να θυμάμαι και ένα περίεργο για μένα γιατί και εγώ από σφεντόνα ξεκίνησα το έχω ξαναγράψει ,αν και δεξιόχειρας έβαζε το δεξί χέρι μπροστά στη σφεντόνα.
Μπορεί να είχε, εξίσου δυνατό αριστερό,ή αριστερό κυρίαρχο μάτι.Και στα καλάμια ψαρέματος συμβαίνει.Δεξιοχειρες,άλλοι κρατούν το καλάμι με το δεξί,άλλοι τη μανιβέλα.
 
Φίλε αν σου πω ότι θειοι μου και ο πατέρας μου που ήταν από τους κορυφαίους στην σφεντόνα στην εποχή τους είχαν σκοτώσει πουλιά στον αέρα μου το είχαν πει πολλές φορές ,γι'αυτό δε μου φένεται απίθανο .Ο συνχωρεμενος ο πατέρας μου φίλε με ανθρώπους μάρτυρες ζουν κάποιοι ακόμη περνούσε το Βόλο στα 10 μέτρα μέσα από βέρα τον πηγαίνανε και τον πληρώνανε με βόλους κτλ οι άλλοι και σκότωνε πουλάκια μέσα στο κλουβί περνώντας το Βόλο ανάμεσα στα κάγκελα και διάφορα άλλα ταρζανιες και όλο στο τμήμα τρέχανε τη γιαγιά μου τα έλεγε τι έχω τραβήξει από το πατέρα σου ,αλλά είχε σαν έμφυτο να πω την μεγάλη σκοπευτική ακρίβεια από σφεντόνα κυνηγετικο ραβδωτό στο στρατό κτλ ήταν πολύ δυνατός σκοπευτής σε καρτερισιες ντουφέκιες ήταν δύσκολο να καθίσεις δίπλα μέχρι που πέθανε τις χαζεύες τις ντουφεκιες του και είχαν απορήσει πολλοί αρκετές φορές και ψάχνανε το όπλο και τα φυσίγγια γνωστοί και άγνωστοι σε κυνηγότοπους.Πολλα έγραψα αλλά επειδή έχω δει από τον συγκεκριμένο πολλά που φαίνονται απίστευτα ότι μπορεί να γίνουν γι'αυτό δε μου φαίνεται περίεργο τίποτα .
Ξέρω άτομα που ήταν φοβεροί στην σφεντόνα.
Τίποτα δεν με ξαφνιάζει πλέον Γιάννη.
Έχω αγγίξει την Νιρβάνα. :)
 
Μια χαρά είμαστε χωρίς διάλογο και διαφορετική άποψη δε πάμε μπροστά .Τα ίδια θα λέμε και θα γράφουμε μέχρι να ανακαλύψουμε αν ποτέ γίνει τη λέξη (βλητικη λειοκανου) που δεν έχει καμία σχέση με τη βλητική ραβδωτού και ας κινούμαστε στη γη με τους φυσικούς νόμους που την κατέχουν .Ένα όμως πρέπει να είναι πιστεύω αποδεκτό ότι η εμπειρία είναι εξίσου σημαντική πολλές φορές σημαντικότερη από την θεωρία και σε μια αναζήτηση όπως βλητική λειοκανου με πάρα πολλές παραμέτρους πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν ότι υπάρχουν και παράγοντες που δεν μπορείς να εξηγήσεις γιατί ακόμη δεν υπάρχει η δυνατότητα και η γνώση .Άρα το έριξα 1000 ντουφεκιες και έβγαλα συμπέρασμα ισχύει για τα σταθερά δεδομένα που χρησιμοποίησες και μόνο για αυτό μπορείς να είσαι σίγουρος δεν γίνεται να το γενικεύσεις .Εδώ οι ίδιες οι εταιρίες με τεράστια τεχνογνωσία μη επαρκή ακόμη διότι αν είχαν φτάσει στην κορυφή ,θα έπρεπε να μπορούν να βγάλουν δύο ολόιδιες κανες με ολόιδια τσοκ ολόιδια φυσίγγια κτλ και δεν μπορούν ακόμη .Τους λόγους τους καταλαβαίνετε όλοι πιστεύω .Επειδή ακριβώς αυτό δεν μπορεί να συμβεί από τις εταιρίες εγώ προσωπικά έχω ένα στάνταρ που δεν αλαζει την σκόπευση μου είναι μέτρια ας πούμε εκεί κινουμε άρα το συμπέρασμα το βγάζω με βάση ότι όπλο ρίχνω στο τερέν με το φυσιγγακι που έχω δει ότι πάει τι κάνει με βάση τις ικανότητες μου και ποίο είναι αυτό που έχει καλύτερα αποτελέσματα στα χέρια μου εννοείται χωρίς να φταινε τα κοντάκια κτλ ,Και αλλάζοντας αρκετά όπλα σε διάφορα κυνήγια λέω πως έχει όπλα που αποδίδουν καλύτερα από τα υπόλοιπα τόσο απλά και δεν γίνεται να συμβαίνει επειδή τους ταίριαξαν τα φυσίγγια και στα υπόλοιπα δεν ταίριαζαν γίνεται γιατί κάτι διαφορετικό συμβαίνει σε αυτό που λέμε κανη .Και κανείς δεν μου αλαζει άποψη.
 
Καλημέρα, δεν πιστεύω στις θαυματουργές κάνες, αλλά η λογική λέει πως δύο πράγματα δεν είναι ποτέ απόλυτα ίδια, πολύ ή λίγο, μια διαφορά υπάρχει. Δύο αδέρφια δηλαδή, έχουν πάρα πολλά κοινά και ένα εργαστήριο πχ μπορεί να πει με αριθμούς πόσο ταυτίζονται. Είναι ακριβώς το ίδιο ; Νομίζω όχι, γιατί λοιπόν δύο όχι <ίδιες > ,αλλά διαφορετικές κάνες να έχουν ακριβώς την ίδια, ή τουλάχιστον μη μετρησιμη διαφορά. Μην φτάσουμε στον αντίποδα να πιστεύουμε σε διαφορές ανυπόστατες, αλλά ίσως η ισοπέδωση δεν βοηθάει, όλα τα ανθρώπινα επιτεύγματα γύρω μας προέκυψαν από ανήσυχα εργατικά μυαλά που ασχολήθηκαν με πράγματα που οι υπόλοιποι τα θεωρούσαν ασήμαντα. Αυτό το διαγράμμα είναι από τον tom Roster και δείχνει την πορεία των πιέσεων μέσα σε μία κάνη, τριών φυσιγγίων , που βγάζουν την ίδια ταχύτητα αλλά το ένα με γρήγορη, το δεύτερο με μεσαία και το τρίτο με πιο αργή πυρίτιδα. Άραγε αφού ίδιο βάρος σκαγιων και ίδιο βύσμα θα βγει από το στόμιο με ίδια ταχύτητα, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο ;
 

Attachments

  • ShotgunRecoilFig4.jpg
    ShotgunRecoilFig4.jpg
    38,6 KB · Προβολές: 27
Καλημέρα, δεν πιστεύω στις θαυματουργές κάνες, αλλά η λογική λέει πως δύο πράγματα δεν είναι ποτέ απόλυτα ίδια, πολύ ή λίγο, μια διαφορά υπάρχει. Δύο αδέρφια δηλαδή, έχουν πάρα πολλά κοινά και ένα εργαστήριο πχ μπορεί να πει με αριθμούς πόσο ταυτίζονται. Είναι ακριβώς το ίδιο ; Νομίζω όχι, γιατί λοιπόν δύο όχι <ίδιες > ,αλλά διαφορετικές κάνες να έχουν ακριβώς την ίδια, ή τουλάχιστον μη μετρησιμη διαφορά. Μην φτάσουμε στον αντίποδα να πιστεύουμε σε διαφορές ανυπόστατες, αλλά ίσως η ισοπέδωση δεν βοηθάει, όλα τα ανθρώπινα επιτεύγματα γύρω μας προέκυψαν από ανήσυχα εργατικά μυαλά που ασχολήθηκαν με πράγματα που οι υπόλοιποι τα θεωρούσαν ασήμαντα. Αυτό το διαγράμμα είναι από τον tom Roster και δείχνει την πορεία των πιέσεων μέσα σε μία κάνη, τριών φυσιγγίων , που βγάζουν την ίδια ταχύτητα αλλά το ένα με γρήγορη, το δεύτερο με μεσαία και το τρίτο με πιο αργή πυρίτιδα. Άραγε αφού ίδιο βάρος σκαγιων και ίδιο βύσμα θα βγει από το στόμιο με ίδια ταχύτητα, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο ;
Καλημέρα Λευτέρη! 🙂

Συμφωνώ γενικά με τα γραφόμενα σου....

Αν θέσουμε κάποιες "σταθερές", νομίζω π.χ. οτι ένα θήραμα θα πέσει ως τα 35 - 40 μέτρα απο ένα ταπεινό Baikal όσο και απο μια Remigton, με το ίδιο φυσιγγιο και την ίδια σκόπευση...για παραπάνω δεν σχολιάζω...

Νομίζω οτι το φυσίγγιο με την αργή πυρίτιδα θα έχει καλύτερη βλητική του τέλους...
 
Μα αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι εάν ένας εδώ μέσα είχε το μεγαλύτερο συμφέρον να σας πείσει για τη σκοπευτική ικανότητα, αυτός είμαι εγώ!!! Αλλά δεν το κάνω... Κάθομαι και αναλωνομαι σε αδιέξοδες διαφωνίες.
Εγώ προσπαθώ να πείσω τον κόσμο να πάει σκοπευτήριο και εσύ προσπαθείς να τους κάνεις να αλλάζουν όπλα .hair.
Υ.γ. θα προσπαθήσω να κάνω κι εγώ μία δοκιμή του Pigeon Extreme στα 50 μέτρα. Δεν μπορεί με ένα όπλο της σειράς και ντεμί τσοκ να παίρνω 40-45% με τσιχλοφυσιγγα εμπορίου και αυτό το φυσίγγι σε Ρεμί να σκορποσκαγιαζει....
Μπουμπούνα το να δούμε τι γίνεται.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top