Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αν ξερεις να διαβαζεις και δεν εχεις προβλημα στην οραση,υπαρχει τοσο μεγαλη πληροφορια που δεν χρειαζεται να εχεις κανεναν διπλα σου.
Θα συμφωνήσω μαζί σου,ότι πλέον η πληροφορία είναι διάχυτη,ακόμα και για εμάς που δεν είμαστε τόσο εξοικειωμένοι.Χρειαζεται όμως,πολύ καλό φιλτράρισμα,γιατί ανάμεσα μας ,υπάρχουν και επικίνδυνες συμπεριφορές...
 
MB long range ...
Άλλος ένας λόγος που έβγαλα από την ναφθαλίνη την 1187.
Από τα πιο ανοιχτά φυσίγγια στην Μ2 με φούλι.
Αυτό και το RC4.
Και στην 1187 ανοιχτό.
Ποιός ξέρει;
Μπορεί να σκοτώνουν καλά .... (ορτύκια)
Αστείο το τελευταίο ...

View attachment 61253
Θα σου πω ένα μυστικό για τις καραμπίνες της Ρέμινγκτον.
Ποτέ δεν κατέχεις πραγματικά μια Ρέμινγκτον, απλά την φυλάσσεις για την επόμενη γενιά.:cool:
Λάικ?
 
Για τον φίλο μου τον @Alex76 που του αρέσουν τα Percorso (Alex μαθαίνω ότι τα καινούργια με την Α0 γαζώνουν).

View attachment 61369
Εχω παρει 4 κουτια δυο ν6 δυο νο5 αλλα δεν κοιταξα αν εχουν τεκνα η Α0 μεσα, θα το τσεκαρω μετα γιατι τωρα πινω καφε.
 
Το μυθικά ανώτερο με το μυθικά κατώτερο βλητικά όπλο με διαφορετικά φυσίγγια, φθηνά, ακριβά, μάπες, καλά, πανάκριβα, λίγα γραμμάρια, πολλά γραμμάρια, με buffer, χωρίς buffer, φυσίγγια που ευνοούν το ένα από τα δύο (Rem nitro), ιταλικά, με διαφορετικές πυρίτιδες, διαφορετικά καψούλια, διαφορετικά βύσματα, σκληρά σκάγια, μαλακά σκάγια, με διαφορετικές φιλοσοφίες κλεισίματος, φυσίγγια καινούργια, φυσίγγια που έχουν σιτέψει 🤣 κτλ κτλ κτλ

Βλέπετε καμιά σοβαρή διαφορά στην συγκέντρωση ???
Βλέπετε καμιά σαφή "βλητική υπεροχή συγκέντρωσης" ?
Σχεδόν καμιά διαφορά δεν είναι πάνω από το ψυχολογικό όριο του 10%.
Βλέπετε το ένα να διαλέγει φυσίγγια και το άλλο όχι ?
Χρειάζεται να ψάχνω φυσίγγι που δουλεύει με το ένα ή το άλλο ?

Πάντα το φυσίγγι κάνει την διαφορά (στην συγκέντρωση), κάποια όπλα τα πάνε λίγο καλύτερα με ορισμένα φυσίγγια, κάποια λίγο χειρότερα.
Και εκεί λήγει η ιστορία.


Αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα με τα όπλα και τα φυσίγγια των δοκιμών μου. (Εμπειρία στο κυνήγι είπαμε δεν έχω 🤣)
Έχω και άλλες δοκιμές συγκέντρωσης :) δεν τελειώσαμε.

Την διάτρηση θα την πιάσουμε τελευταία ... για να γελάσουν και οι πέτρες.

Προφανώς υπάρχουν όπλα που στο πεδίο τα πάνε καλύτερα από τα άλλα αλλά μάλλον απλά μας "έρχονται" καλύτερα.
Πχ με αυτή την ρημαδιασμένη την Α303 δεν μπορούσα να σκοτώσω τίποτα ... είναι βλητικά άχρηστη ? .hair.
 
Last edited:
Θα τις δει κάνας Νίκος κ θα πάθει αναφυλαξια‼️


Aληθειες λες φιλαρα μου !!! Για τα σκουπιδια ολες....3*αστρα 55% και φουλ τσοκ 70% στα 36,5 μετρα..
Δλδ στα 50 μετρα τι δινουν αυτα τα φυσιγγια ???
Και αυτα υποτιθεται οτι ειναι και καλα φυσιγγια....σκεψου τι δινουν οι ''φολες''....
Το μονο σιγουρο.....Δεν αρχισα τυχαια την ιδιογομωση !!!

Καλημερα σε ολους παλικαρια !!!
 
χθες μιλούσα με άλλον φίλο πάλι σκοπευτή
γιαννη δεν μπορω να καταλαβω γιατι μας λες συνεχεια οτι μιλουσες με φιλους σκοπευτες και το τονιζεις κι ολας !δηλαδη τι? οτι λενε η σκοπευτες [σε εισαγωγικα] ειναι ολα σωστα?και τι σημαινη αυτο?
 
Aληθειες λες φιλαρα μου !!! Για τα σκουπιδια ολες....3*αστρα 55% και φουλ τσοκ 70% στα 36,5 μετρα..
Δλδ στα 50 μετρα τι δινουν αυτα τα φυσιγγια ???
Και αυτα υποτιθεται οτι ειναι και καλα φυσιγγια....σκεψου τι δινουν οι ''φολες''....
Το μονο σιγουρο.....Δεν αρχισα τυχαια την ιδιογομωση !!!

Καλημερα σε ολους παλικαρια !!!
Όλα σχεδόν τα ελληνικά, ιταλικά εμπορικά εκεί παίζουν (αυτό πιστεύω) ... μπορεί να μου έχουν ξεφύγει και κάποια πραγματικά ΚΑΛΑ αλλά δεν θα καθήσω να τα ψάξω αφού δεν τα χρησιμοποιώ.
Για αυτό όλοι, με οποιοδήποτε όπλο ψάχνουν φυσίγγια.
Κάποιοι βέβαια ψάχνουν κάνες ... οκ ότι νομίζει ο καθένας.

Αυτό που μετράει για εμένα είναι πρώτα η διάτρηση σε οποιονδήποτε καιρό και μετά η συγκέντρωση.
Εκεί τα αμερικάνικα δεν παίζονται.
 
Το μυθικά ανώτερο με το μυθικά κατώτερο βλητικά όπλο με διαφορετικά φυσίγγια, φθηνά, ακριβά, μάπες, καλά, πανάκριβα, λίγα γραμμάρια, πολλά γραμμάρια, με buffer, χωρίς buffer, φυσίγγια που ευνοούν το ένα από τα δύο (Rem nitro), ιταλικά, με διαφορετικές πυρίτιδες, διαφορετικά καψούλια, διαφορετικά βύσματα, σκληρά σκάγια, μαλακά σκάγια, με διαφορετικές φιλοσοφίες κλεισίματος, φυσίγγια καινούργια, φυσίγγια που έχουν σιτέψει 🤣 κτλ κτλ κτλ

Βλέπετε καμιά σοβαρή διαφορά στην συγκέντρωση ???
Βλέπετε καμιά σαφή "βλητική υπεροχή συγκέντρωσης" ?
Σχεδόν καμιά διαφορά δεν είναι πάνω από το ψυχολογικό όριο του 10%.
Βλέπετε το ένα να διαλέγει φυσίγγια και το άλλο όχι ?
Χρειάζεται να ψάχνω φυσίγγι που δουλεύει με το ένα ή το άλλο ?

Πάντα το φυσίγγι κάνει την διαφορά (στην συγκέντρωση), κάποια όπλα τα πάνε λίγο καλύτερα με ορισμένα φυσίγγια, κάποια λίγο χειρότερα.
Και εκεί λήγει η ιστορία.


Αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα με τα όπλα και τα φυσίγγια των δοκιμών μου. (Εμπειρία στο κυνήγι είπαμε δεν έχω 🤣)
Έχω και άλλες δοκιμές συγκέντρωσης :) δεν τελειώσαμε.

Την διάτρηση θα την πιάσουμε τελευταία ... για να γελάσουν και οι πέτρες.

Προφανώς υπάρχουν όπλα που στο πεδίο τα πάνε καλύτερα από τα άλλα αλλά μάλλον απλά μας "έρχονται" καλύτερα.
Πχ με αυτή την ρημαδιασμένη την Α303 δεν μπορούσα να σκοτώσω τίποτα ... είναι βλητικά άχρηστη ? .hair.
Μη βαλεις να κανω δοκιμες με τη δικια μου θα δεις αν εχουν διαφορα η οχι...μπορει στα δικα σου οπλα να συμβαινει αυτο αλλα με το δικο μου οχι.
Που θελω να καταληξω?
Μη τα τσουβαλιαζεις ολα επειδη δοκιμασες μια 11-87...
Επισης αν πας και δοκιμασεις διατρησεις με καποια V3 θα ψαχνεις μαντηλι να κλαψεις...😅😅
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top