Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πάντως δυο 11-87 τις κερναγα κ εγώ τσάι με τη μ2 μου πριν κάνω μάλιστα κώνο με ένα ταπεινό briley κατ επανάληψη... Στον πίνακα δεν είχα δεί τίποτα ιδιαίτερο...
Στο κυνήγι είχε ωραία σκοτωματα η μία που είχε τύχει να τη δω, χωνευαν τα πουλιά, δεν ξέρω πως θα μπορεί να περιγραφεί αυτό...
 
Γιατι η ρεμι θα φτάσει ποτέ την Optima?
Έχω συγκρίνει optima 71cm με διάφορες κάννες 302,303,390,benelli mobil, crio, fabarm tribore με φυσίγγι ιδιογομωσης με tekna στα 36γρ.
Η δοκιμή έγινε στα 40 μέτρα κ η optima σε κάθε περίπτωση έφερε καλύτερα ποσοστά συγκέντρωσης.
Σε κυνήγια πέρδικας έχω δει ότι η optima χτυπάει πολύ καλά.
Με ρεμι δεν έχω κάνει σύγκριση αλλά είμαι σίγουρος ότι η optima θα δώσει πολύ καλύτερα ποσοστά στο χαρτί.
Όμως έχω δει με τα μάτια μου κ το εξής τρελό-απιστευτο.
Ένας τύπος στο διπλανό καρτέρι με 1187 χτυπούσε τις τσίχλες με το ντεμι τσοκ σε τέτοιες αποστάσεις που σταμάτησα να τουφεκαω κ τον χάζευα.
Τα φυσίγγια που έριχνε ηταν Gm3 special σε νο8.
Αυτό έγινε σε μία καλή ημέρα περάσματος με άπνοια κ τα πουλιά περνούσαν πολύ ψηλά.
Εγω στημένος για μακρυνες τουφεκιες (έχω αρρώστια με τις μακρυνες τουφεκιες) κ κατέληξα θεατής.
Το οπλο απ ότι μου είπε μετά ήταν αγορασμενο από κατάστημα στην Αμερική, κ δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
Συμπέρασμα;; Ίσως να υπάρχουν μερικά όπλα με καλύτερες κάννες, ίσως η συγκεκριμένη κάννη να πήγαινε πολύ πολύ καλά τα συγκεκριμένα φυσιγγια.
Το σίγουρο είναι ότι ζήλεψα κ από τότε μου έχει καρφωθεί να πάρω ρεμι.
 
Πάει και αυτή η δουλειά ... πολλές κουκίδες ...
Και δεν είναι μόνο αυτές οι δοκιμές ;)

IMG_20221126_142512.jpg

Τώρα αν έχω χρόνο θα επικεντρωθώ σε διατρήσεις δραμιών, μιας και είναι το μοναδικό που με ενδιαφέρει πραγματικά.

Συγκεντρώσεις δραμιών τελείωσαν και αυτές.
@ΓέΡοντας Πάρη τα έχεις δει αυτά ? .hunter.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα.336/page-299#post-773423
 
Γιώργο το να κάτσω να διαβάσω να μάθω για την ιδιογόμωση είναι το "εύκολο" κομμάτι. Το να γεμίσω φυσίγγια μόνος μου δεν ξέρω αν θα το επιχειρούσα χωρίς να έχω κάποιον έμπειρο δίπλα μου για βοήθεια.
Η ιδιογόμωση είναι στην αρχή σαν την αμερικάνικη ρουλέτα (το αντίστοιχο της ρώσικης).
Να έχεις να διαλέξεις από 6 γκομενάρες μια να σου πάρει π.......α και μια από τις 6 να είναι ανθρωποφάγος.
🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣
 
Μη τα τσουβαλιαζεις ολα επειδη δοκιμασες μια 11-87...
Ντεν έχω κάνει μόνο με τα δικά μου όπλα καρντιά μου.
6 όπλα έχω δοκιμάσει ... ή είμαι σκατοχέρης ή γκαντέμης .... δεν εξηγείται αλλιώς.
Κρατάω και μερικές μυστικές δοκιμές και τις δείχνω μόνο σε φίλους για να γελάνε με αυτά που γράφονται.
Το δικό σου είπαμε και 2-3 άλλα είναι κανόνια ... από εκεί και πέρα το χάος.

Επισης αν πας και δοκιμασεις διατρησεις με καποια V3 θα ψαχνεις μαντηλι να κλαψεις...😅😅
Κάτσε να βρω πρώτα γιατί ο ρυθμός με τον οποίο χαλάνε και πουλιούνται μεταχειρισμένες στο car είναι μεγαλύτερος από τον ρυθμό παραγωγής της Remi.
.very funny.
 
Πάει και αυτή η δουλειά ... πολλές κουκίδες ...
Και δεν είναι μόνο αυτές οι δοκιμές ;)

View attachment 61373

Τώρα αν έχω χρόνο θα επικεντρωθώ σε διατρήσεις δραμιών, μιας και είναι το μοναδικό που με ενδιαφέρει πραγματικά.

Συγκεντρώσεις δραμιών τελείωσαν και αυτές.
@ΓέΡοντας Πάρη τα έχεις δει αυτά ? .hunter.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα.336/page-299#post-773423
στο τελος θα κολλησουμε και ενσημα ΄΄βλητικων δοκιμων''.........βαρεα- ανθυγιεινά....... 🤣 🤣 🤣
 
To έριξες ρε το Federal σε κανέναν λαγό ή ακόμα το εξετάζεις ? 🤣
Φέρτα σε εμένα ...
ισι τα σκουρπας με την σκορποτρελιαρα σου....κατσε να τελειωσουν τα φαρμακερα του θειου Νικου, τα κολομπο και στο τελος θα παρουν σειρα τα φεντερελια
 
Ντεν έχω κάνει μόνο με τα δικά μου όπλα καρντιά μου.
6 όπλα έχω δοκιμάσει ... ή είμαι σκατοχέρης ή γκαντέμης .... δεν εξηγείται αλλιώς.
Κρατάω και μερικές μυστικές δοκιμές και τις δείχνω μόνο σε φίλους για να γελάνε με αυτά που γράφονται.
Το δικό σου είπαμε και 2-3 άλλα είναι κανόνια ... από εκεί και πέρα το χάος.


Κάτσε να βρω πρώτα γιατί ο ρυθμός με τον οποίο χαλάνε και πουλιούνται μεταχειρισμένες στο car είναι μεγαλύτερος από τον ρυθμό παραγωγής της Remi.
.very funny.
Ενω το car που ειναι γεματο μπενελι που δεν τις παιρνει κανενας ειναι νορμαλ κατασταση...🤣🤣🤣
 
Ενω το car που ειναι γεματο μπενελι που δεν τις παιρνει κανενας ειναι νορμαλ κατασταση...🤣🤣🤣
Είπαμε δεν σκοτώνουν όλες αυτές οι νεροσωλήνες .... μόνο η δική μου σκοτώνει γουρούνια 50άρια στα 110μ.
Μάλλον το γουρούνι θα πέθανε από τα γέλια και το γαργάλημα από τις μπίλιες. 🤣
 
Έχω συγκρίνει optima 71cm με διάφορες κάννες 302,303,390,benelli mobil, crio, fabarm tribore με φυσίγγι ιδιογομωσης με tekna στα 36γρ.
Η δοκιμή έγινε στα 40 μέτρα κ η optima σε κάθε περίπτωση έφερε καλύτερα ποσοστά συγκέντρωσης.
Σε κυνήγια πέρδικας έχω δει ότι η optima χτυπάει πολύ καλά.
Με ρεμι δεν έχω κάνει σύγκριση αλλά είμαι σίγουρος ότι η optima θα δώσει πολύ καλύτερα ποσοστά στο χαρτί.
Όμως έχω δει με τα μάτια μου κ το εξής τρελό-απιστευτο.
Ένας τύπος στο διπλανό καρτέρι με 1187 χτυπούσε τις τσίχλες με το ντεμι τσοκ σε τέτοιες αποστάσεις που σταμάτησα να τουφεκαω κ τον χάζευα.
Τα φυσίγγια που έριχνε ηταν Gm3 special σε νο8.
Αυτό έγινε σε μία καλή ημέρα περάσματος με άπνοια κ τα πουλιά περνούσαν πολύ ψηλά.
Εγω στημένος για μακρυνες τουφεκιες (έχω αρρώστια με τις μακρυνες τουφεκιες) κ κατέληξα θεατής.
Το οπλο απ ότι μου είπε μετά ήταν αγορασμενο από κατάστημα στην Αμερική, κ δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
Συμπέρασμα;; Ίσως να υπάρχουν μερικά όπλα με καλύτερες κάννες, ίσως η συγκεκριμένη κάννη να πήγαινε πολύ πολύ καλά τα συγκεκριμένα φυσιγγια.
Το σίγουρο είναι ότι ζήλεψα κ από τότε μου έχει καρφωθεί να πάρω ρεμι.
Εγώ έχω δει το αντίθετο άσε που αυτός με τη Ρεμί είναι εγωισταρος και σηκώθηκε και έφυγε και εγώ δεν σφίγγω πολύ το πολύ μέχρι Lm
 
Είπαμε δεν σκοτώνουν όλες αυτές οι νεροσωλήνες .... μόνο η δική μου σκοτώνει γουρούνια 50άρια στα 110μ.
Μάλλον το γουρούνι θα πέθανε από τα γέλια και το γαργάλημα από τις μπίλιες. 🤣
Ειδες ποσο αδιαβαστος εισαι Βασιλη?
Δεν ειπε ποτε κανενας οτι οι μπενελι δεν πανε καλα τα δραμια και αν το πει καποιος να εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι ψαγμενος.
Τα δραμια τα πανε φωτια οι μπενελι, ειναι τσεκαρισμενο οσο δεν παιρνει αυτο, για μενα το καλυτερο τουφεκι για γουρουνι ειναι μπενελι.
Στα σκαγια υστερει, στα δραμια βγαζει φοβερες συγκεντρωσεις.
 
Η optima χάνει μέχρι τα 35 γρ από τη v3 σε διάτρηση και από εκεί και πάνω από 36/38/40 ίσως χάνουν όλες από την αχρωμιωτη sx3 σε διάτρηση πάντα.
Τώρα μου το χαλάς, πάνω που είπα οτι μου έτυχε λαχείο με τα προηγούμενα ποστ σου τώρα μου τα αλλάζεις......
 
Ειδες ποσο αδιαβαστος εισαι Βασιλη?
Δεν ειπε ποτε κανενας οτι οι μπενελι δεν πανε καλα τα δραμια και αν το πει καποιος να εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι ψαγμενος.
Τα δραμια τα πανε φωτια οι μπενελι, ειναι τσεκαρισμενο οσο δεν παιρνει αυτο, για μενα το καλυτερο τουφεκι για γουρουνι ειναι μπενελι.
Στα σκαγια υστερει, στα δραμια βγαζει φοβερες συγκεντρωσεις.
Ουτε μονόβολο δεν βγάζει συγκεντρωμενο Αλεξ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top