Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Οταν μαζευτιτε σκοπευτιριο θα ηθελα να δω τις δωκιμες σας 5-6-7 ατομα πιανου κανη βγαζει αυτα που διαβαζουμε και μετα να μας δειξουν οτι αυτα τα υποστιριζουν κιωλας εγω θελω αυτα που λενε να τα δω κιωλας απλα εξαιρω το κυριο λεωνιδα μιτσιαλη

Γτ κατι μου λεει οτι τα δισκακια δεν ειναι τσιχλες φασσες παπιες θα ακουμε μετα
Άλλο η τουφεκιά στον πίνακα και άλλο η υποστήριξη όπως λες συνάδελφε! Θυμάμαι μία φορά στο σκοπευτήριο του Σχιστού δοκίμαζε ένας ιδιογομωτης φυσίγγια από τα 43 μέτρα (πίσω από τον φράχτη για όσους ξέρουν). Κάποια στιγμή κάνει μία μπάλα στον πίνακα, άμεση, δυνατή τουφεκιά που τον κουδουνισε συθέμελα! "Μπράβο" από τους φίλους του, φωνές, κακό, γέλια κλπ. Επειδή το παιδί το ήξερα ότι δεν το πολυκατεχει το θέμα 'σκοπευση' του λέω "συγγνώμη για το θάρρος, καταπληκτική τουφεκιά αλλά τα έχεις αυτά τα μέτρα σκοπευτικά;" (Μιλάμε για φυσίγγι των 55-60 μέτρων). Ύστερα τον έβαλα να ρίξει ένα πολύ απλό πιατακι τραβέρσα από διάφορες αποστάσεις πλησιάζοντας σταδιακά τη μηχανή, μέχρι που άρχισε να το σπάει πού και πού. Του εξήγησα ότι ρεαλιστικά αυτή είναι η απόσταση που θα έπρεπε να τελειοποιήσει την γεμισιά του. Η απόσταση ήταν 25 μέτρα!
 
Άλλο η τουφεκιά στον πίνακα και άλλο η υποστήριξη όπως λες συνάδελφε! Θυμάμαι μία φορά στο σκοπευτήριο του Σχιστού δοκίμαζε ένας ιδιογομωτης φυσίγγια από τα 43 μέτρα (πίσω από τον φράχτη για όσους ξέρουν). Κάποια στιγμή κάνει μία μπάλα στον πίνακα, άμεση, δυνατή τουφεκιά που τον κουδουνισε συθέμελα! "Μπράβο" από τους φίλους του, φωνές, κακό, γέλια κλπ. Επειδή το παιδί το ήξερα ότι δεν το πολυκατεχει το θέμα 'σκοπευση' του λέω "συγγνώμη για το θάρρος, καταπληκτική τουφεκιά αλλά τα έχεις αυτά τα μέτρα σκοπευτικά;" (Μιλάμε για φυσίγγι των 55-60 μέτρων). Ύστερα τον έβαλα να ρίξει ένα πολύ απλό πιατακι τραβέρσα από διάφορες αποστάσεις πλησιάζοντας σταδιακά τη μηχανή, μέχρι που άρχισε να το σπάει πού και πού. Του εξήγησα ότι ρεαλιστικά αυτή είναι η απόσταση που θα έπρεπε να τελειοποιήσει την γεμισιά του. Η απόσταση ήταν 25 μέτρα!
Λεωνίδα Καλησπέρα...χαρακτηριστικό παράδειγμα έδωσες... 🙂 ...

Όταν δοκιμάζω φυσίγγια στα 35 μέτρα και βλέπω την απόσταση , καμία φορά αναρωτιέμαι πόσες φορές όντως τουφέκισα πέραν αυτής της απόστασης στην πραγματικότητα , και πόσα θηράματα πήρα ...🙂...
 
Λεωνίδα Καλησπέρα...χαρακτηριστικό παράδειγμα έδωσες... 🙂 ...

Όταν δοκιμάζω φυσίγγια στα 35 μέτρα και βλέπω την απόσταση , καμία φορά αναρωτιέμαι πόσες φορές όντως τουφέκισα πέραν αυτής της απόστασης στην πραγματικότητα , και πόσα θηράματα πήρα ...🙂...
Καπετάνιε εγώ πάλι βλέπω αυτή την απόσταση κ λέω, πόσες φορές τουφεκισες παπιά πιο κοντά από τα 35 μέτρα? Όλα σχετικά είναι...
Η ικανότητα είναι άλλη παράγραφος...
 
Το πρόβλημα με τις πολύ σφιχτές τουφεκιές δεν είναι στις πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Σε 10μ μετά τα 36μ έχουν χάσει το 20-30% της συγκέντρωσης.
Το πρόβλημα είναι στις νορμάλ αποστάσεις.
Γι αυτό κανείς δεν βάζει πολύ σφιχτό φυσίγγι πρώτο εκτός αν ξέρει ότι θα τουφεκίσει σίγουρα πολύ μακρυά.
 
Το πρόβλημα με τις πολύ σφιχτές τουφεκιές δεν είναι στις πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Σε 10μ μετά τα 36μ έχουν χάσει το 20-30% της συγκέντρωσης.
Το πρόβλημα είναι στις νορμάλ αποστάσεις.
Γι αυτό κανείς δεν βάζει πολύ σφιχτό φυσίγγι πρώτο εκτός αν ξέρει ότι θα τουφεκίσει σίγουρα πολύ μακρυά.
Η σφικτές ντουφεκες φτιάχνονται με τα τσοκ τα σκορποχώρια είναι το πρόβλημα…. Προιποθεση το σωστό κοντάκι βεβαια
 
Το πρόβλημα με τις πολύ σφιχτές τουφεκιές δεν είναι στις πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Σε 10μ μετά τα 36μ έχουν χάσει το 20-30% της συγκέντρωσης.
Το πρόβλημα είναι στις νορμάλ αποστάσεις.
Γι αυτό κανείς δεν βάζει πολύ σφιχτό φυσίγγι πρώτο εκτός αν ξέρει ότι θα τουφεκίσει σίγουρα πολύ μακρυά.

Βασιλη μου , το πει και το εχω γραψει πολλες φορες .....Το συγκεντρωτικο φυσιγγιο ανοιγεις τσοκ κατα
βουληση....και εχεις τα 35-36,5 μετρα και τις νορμαλ αποστασεις...
Σκεψου να ριχνεις με φουλ τσοκ στα 36,5 μετρα για να πιασεις ενα 65 -70% συγκεντρωση....μονο που
θα σκεπτεσαι οτι ριχνεις με φουλ τσοκ.... σου κοβονται τα γονατα...
Αυτο βεβαια συμβαινει σε μενα....
Ξερω... μην το πεις......Ολα τα δαχτυλα του χεριου δεν ειναι ιδια !!! :)
 
Last edited:
Αν εξαιρέσουμε το παπί και το γουρούνι μια συγκέντρωση από 50-70% με το κατάλληλο # σκαγιού και διάτρηση είναι ότι χρειαζόμαστε για όλα τα υπόλοιπα θηράματα.
Αν κάνετε τις πράξεις θα δείτε ότι βάζουν περισσότερα από τα απαιτούμενα σκάγια στον κύκλο.
Το θέμα είναι που στέλνουμε τον κκλο.
 
Η σφικτές ντουφεκες φτιάχνονται με τα τσοκ τα σκορποχώρια είναι το πρόβλημα…. Προιποθεση το σωστό κοντάκι βεβαια
Για τι θήραμα Ηλία και σε τι αποστάσεις ;
Ποια συγκέντρωση θεωρείς σκορποχώρι για το θήραμα αυτό ;

Νομίζεις αν ρίξω nitro με 4* θα ανοίξει πολύ ;

Remington Nitro 4 mod.jpg
 
Αν εξαιρέσουμε το παπί και το γουρούνι μια συγκέντρωση από 50-70% με το κατάλληλο # σκαγιού και διάτρηση είναι ότι χρειαζόμαστε για όλα τα υπόλοιπα θηράματα.
Αν κάνετε τις πράξεις θα δείτε ότι βάζουν περισσότερα από τα απαιτούμενα σκάγια στον κύκλο.
Το θέμα είναι που στέλνουμε τον κκλο.

Αυτο ακριβως!!!! Επειδη δεν ξερουμε που στελνουμε τον κυκλο....ανοιγουμε τσοκ και περιοριζουμε
λιγο την λαθος σκοπευση !!!
 
Για τι θήραμα Ηλία και σε τι αποστάσεις ;
Ποια συγκέντρωση θεωρείς σκορποχώρι για το θήραμα αυτό ;

Νομίζεις αν ρίξω nitro με 4* θα ανοίξει πολύ ;

View attachment 62702

Αυτο δεν ειναι σκορποχωρι βρε φιλε.....Αυτη ειναι πολυ καλη τουφεκια με 3* αστρα !!!

Σκορποχωρια ειναι αυτα που εχουν 65-70% με φουλ τσοκ στα ιδια μετρα....
 
Το πρόβλημα με τις πολύ σφιχτές τουφεκιές δεν είναι στις πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Σε 10μ μετά τα 36μ έχουν χάσει το 20-30% της συγκέντρωσης.
Το πρόβλημα είναι στις νορμάλ αποστάσεις.
Γι αυτό κανείς δεν βάζει πολύ σφιχτό φυσίγγι πρώτο εκτός αν ξέρει ότι θα τουφεκίσει σίγουρα πολύ μακρυά.
Εγω παντως Βασιλη δεν αλλαζω τσοκ, κοντα μακρια με το Κικς, οταν λεω κοντα εχει τυχει να τουφεκισω και στα 20-25 μετρα με επιτυχια.

Αν εχεις σωστο κοντακι και επωμιζεις σωστα που αυτο κι αν ειναι πολυ σημαντικο, δεν εχεις προβλημα ουτε κοντα ουτε μακρια με κλειστο τσοκ.
 
Εγω παντως Βασιλη δεν αλλαζω τσοκ, κοντα μακρια με το Κικς, οταν λεω κοντα εχει τυχει να τουφεκισω και στα 20-25 μετρα με επιτυχια.

Αν εχεις σωστο κοντακι και επωμιζεις σωστα που αυτο κι αν ειναι πολυ σημαντικο, δεν εχεις προβλημα ουτε κοντα ουτε μακρια με κλειστο τσοκ.
Πρέπει να είμαστε οι μοναδικοί.
Στα τσοκ διαφέρουμε :)
 
Αυτο δεν ειναι σκορποχωρι βρε φιλε.....Αυτη ειναι πολυ καλη τουφεκια με 3* αστρα !!!

Σκορποχωρια ειναι αυτα που εχουν 65-70% με φουλ τσοκ στα ιδια μετρα....
70% είναι το ονομαστικό του full ... είναι δυνατόν να είναι σκορποχώρι ;

Υπολογίστε σκάγια στον κύκλο για συγκεκριμένο θήραμα.
Μόνο έτσι βρίσκονται τα σκορποχώρια για εμένα.
 
Άλλο η τουφεκιά στον πίνακα και άλλο η υποστήριξη όπως λες συνάδελφε! Θυμάμαι μία φορά στο σκοπευτήριο του Σχιστού δοκίμαζε ένας ιδιογομωτης φυσίγγια από τα 43 μέτρα (πίσω από τον φράχτη για όσους ξέρουν). Κάποια στιγμή κάνει μία μπάλα στον πίνακα, άμεση, δυνατή τουφεκιά που τον κουδουνισε συθέμελα! "Μπράβο" από τους φίλους του, φωνές, κακό, γέλια κλπ. Επειδή το παιδί το ήξερα ότι δεν το πολυκατεχει το θέμα 'σκοπευση' του λέω "συγγνώμη για το θάρρος, καταπληκτική τουφεκιά αλλά τα έχεις αυτά τα μέτρα σκοπευτικά;" (Μιλάμε για φυσίγγι των 55-60 μέτρων). Ύστερα τον έβαλα να ρίξει ένα πολύ απλό πιατακι τραβέρσα από διάφορες αποστάσεις πλησιάζοντας σταδιακά τη μηχανή, μέχρι που άρχισε να το σπάει πού και πού. Του εξήγησα ότι ρεαλιστικά αυτή είναι η απόσταση που θα έπρεπε να τελειοποιήσει την γεμισιά του. Η απόσταση ήταν 25 μέτρα!
Ακρυβως αυτο ενοω κυριε λεωνιδα τα παχυα λογια οταν τα ακουω θελω να τα δω και πραξη
 
Για τι θήραμα Ηλία και σε τι αποστάσεις ;
Ποια συγκέντρωση θεωρείς σκορποχώρι για το θήραμα αυτό ;

Νομίζεις αν ρίξω nitro με 4* θα ανοίξει πολύ ;

View attachment 62702
Κυχλα και υδρόβιο κυνηγαο βασιλη απόστασης μεχρει 35/40 μέτρα είναι η ντουφεκες μου ο τόπος μου έχει κληστα καρτερια … κανο πολύ άνετα την δουλειά μου και με κυληνδρο σε απογευματινά κυχλας/ υδρόβιου…. Σκορποχωρια λεο το 80% τον εμπορικών!!!!!το ρεμ νίτρο δεν το ρίξει ποτέ και ούτε πρόκειται δεν εχω γνώμη δεν το ξερό σαν φυσηγγι … σε ολλα μου τα κυνήγια ρίχνω 33/34 γραμμαρια πολύ σπάνια να ριξω μεχρει 36
 
Μην απαξιώνετε όσους ανεβάζουν καμία δοκιμή αν σάς παραξενεύει το αποτέλεσμα γιατί στο τέλος θα σταματήσουν... Έχουν κόπο οι δοκιμές κ όσοι κάνουν το ξέρουν καλά, αν ακούνε κ υπονοούμενα για την εγκυρότητα του αποτελέσματος θα τα κρατάνε για την πάρτη τους κ θα έχουν δίκιο...
Υπονοουμενα δε λεω αρη ουτε απαξιω εχω δει πολλα και αυτοι που ειναι να μην πανε δε θα πανε απο σενα υπαρχουν βιντεο τουλαχιστον η αληθεια ειναι οτι ξερουμε λιγο πολυ και κανα δυο ατομα παραπανω που λενε αλλα και τους εχουν δει να ειναι κατι αλλο στην πραξη οποτε μενω στο οτι βλεπω και ουτε σε λογια ουτε στο τι μου λενε αλλοι πιστεβω ειμαι αντικιμενικος απλα !!!! Παραδειγμα το περιστατικο που ανεδμφερε ο κυριος λεωνιδας
 
Αν εξαιρέσουμε το παπί και το γουρούνι μια συγκέντρωση από 50-70% με το κατάλληλο # σκαγιού και διάτρηση είναι ότι χρειαζόμαστε για όλα τα υπόλοιπα θηράματα.
Αν κάνετε τις πράξεις θα δείτε ότι βάζουν περισσότερα από τα απαιτούμενα σκάγια στον κύκλο.
Το θέμα είναι που στέλνουμε τον κκλο.
Στην ολυμπιακή😆😆😆😆😆
 
70% είναι το ονομαστικό του full ... είναι δυνατόν να είναι σκορποχώρι ;

Υπολογίστε σκάγια στον κύκλο για συγκεκριμένο θήραμα.
Μόνο έτσι βρίσκονται τα σκορποχώρια για εμένα.

Θα σου πω το εξης....Μου λεει ο φιλος μου ο χασαπαρος....( καλο τουφεκι ) Το ΤΡΑΠ το ειχαν στα 32 γραμ.
σκαγια....Τους το κατεβασαν στα 28....και μετα στα 24γραμ.....
Και τωρα που μιλαμε με 24 γραμμαρια σπανε περισσοτερα δισκακια απο τοτε που εριχναν 32 .
Θελω να πω....Οτι οταν εχεις ''χερια'' τυφλα να εχουν τα γραμμαρια και ποσοστα συγκεντρωσης...
Τι να κανουμε ομως...Εγω που ειμαι ''κουλος'' κοιταω να διορθωσω τα λαθη μου μεσα απο φυσιγια...
Λαθος ξε λαθος....αυτη ειναι η αληθεια φιλε !!!
Και με αυτες τις συνθηκες τα συγκεντρωτικα φυσιγγια με ανοιχτα τσοκ συγχωρουν λαθη !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top