Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Με λιγα λογια οταν καπιος περνει παπια στα 60 μετρα με νιτρομαγκ χωρις καθολου προσκοπευση καινπαρουσιαζετε ως μεγαλος τουφεκος σε καμια περιπτωση δε μπορω να τον παρω στα σωβαρα θποψιν ο κυριος αυτος ειναι δραμινος για να μην παρεξυγουμαστε και οταν λεω κατι δε σημενει οτι ειναι συγκεκριμενα για μελος του φορουμ παντου συμβενουν αυτα
 
Θα σου πω το εξης....Μου λεει ο φιλος μου ο χασαπαρος....( καλο τουφεκι ) Το ΤΡΑΠ το ειχαν στα 32 γραμ.
σκαγια....Τους το κατεβασαν στα 28....και μετα στα 24γραμ.....
Και τωρα που μιλαμε με 24 γραμμαρια σπανε περισσοτερα δισκακια απο τοτε που εριχναν 32 .
Θελω να πω....Οτι οταν εχεις ''χερια'' τυφλα να εχουν τα γραμμαρια και ποσοστα συγκεντρωσης...
Τι να κανουμε ομως...Εγω που ειμαι ''κουλος'' κοιταω να διορθωσω τα λαθη μου μεσα απο φυσιγια...
Λαθος ξε λαθος....αυτη ειναι η αληθεια φιλε !!!
Και με αυτες τις συνθηκες τα συγκεντρωτικα φυσιγγια με ανοιχτα τσοκ συγχωρουν λαθη !!!
Νικο αν ριχνεις και εσυ κανα 2-3χιλιαδες τουφεκιες το χρονο "προσεχτικες" ομως !! Δηλαδη να ριχνεις και να προσπαθεις να βρεις τι ηταν λαθος στη σκοπευση και τι ηταν σωστο !! Και να δοκιμαζεις μεχρι να βρεις το σωστο !! Και εσυ καλο τουφεκι θα γινεις !! ολλα ειναι θεμα εξασκησης στην σκοπευση
 
Με λιγα λογια οταν καπιος περνει παπια στα 60 μετρα με νιτρομαγκ χωρις καθολου προσκοπευση καινπαρουσιαζετε ως μεγαλος τουφεκος σε καμια περιπτωση δε μπορω να τον παρω στα σωβαρα θποψιν ο κυριος αυτος ειναι δραμινος για να μην παρεξυγουμαστε και οταν λεω κατι δε σημενει οτι ειναι συγκεκριμενα για μελος του φορουμ παντου συμβενουν αυτα
Απλα το τουφεκι του βαραει αλλου νταλου και κανει προσκοπευση μονο του η αλιως τα τουφεκαει καθηστα το βραδυ στο γκιουμε !! Τα εχουν αυτα οι δραμινοι
 
Απλα το τουφεκι του βαραει αλλου νταλου και κανει προσκοπευση μονο του η αλιως τα τουφεκαει καθηστα το βραδυ στο γκιουμε !! Τα εχουν αυτα οι δραμινοι
Στον εβρο ανεβαίνει και οι γκιουμεδες πανε εδω και τρεια χρονια φαγανε γερο κυνηγι
 
Δεν είναι κυνήγι αυτό....αυτό είναι εξολόθρευση....μιλάω για νύχτα με προβολέα κ μηχανάκια...‼️
Παντου τα ιδια σκατα ολοι αυτοι ειναι που δε βαρανε καθιστη φασσα στα δεκα μετρα και βρισκουν την ακρη να περασουν του σωστους και τους χορτα τους εγω με δυο φασσες ειμαι υπερευχαριστιμενος
 
70% είναι το ονομαστικό του full ... είναι δυνατόν να είναι σκορποχώρι ;

Υπολογίστε σκάγια στον κύκλο για συγκεκριμένο θήραμα.
Μόνο έτσι βρίσκονται τα σκορποχώρια για εμένα.
...και εγώ αυτο πιστεύω Βασίλη, τα σκάγια στον κύκλο για συγκεκριμένο θήραμα, αρκούν οχι τα % ποσοστά...

Στο σχήμα , ο κύκλος είναι 75 εκατοστά και χωρισμένος σε τετράγωνα (grids) διαστάσεων 10 Χ 10 εκατοστά. Καλύπτεται από 69 μόνον σκάγια!

cirkel-min_antal_hage.jpg

Προσωπικά πιστεύω για να μην κάνουμε την ζωή μας δύσκολη, αρκούν τα παρακάτω...

Για μεγάλα θηράματα θέλουμε στον κύκλο των 75 εκατοστών κατ΄ ελάχιστο περίπου 100 σκάγια , για μεσαία 140 σκάγια (69 Χ 2) και για μικρά περίπου 280 (69 Χ 4), με καλή διασπορά και κατανομή, και όσον το δυνατόν λιγότερα κενά.
 
Κυχλα και υδρόβιο κυνηγαο βασιλη απόστασης μεχρει 35/40 μέτρα είναι η ντουφεκες μου ο τόπος μου έχει κληστα καρτερια … κανο πολύ άνετα την δουλειά μου και με κυληνδρο σε απογευματινά κυχλας/ υδρόβιου…. Σκορποχωρια λεο το 80% τον εμπορικών!!!!!το ρεμ νίτρο δεν το ρίξει ποτέ και ούτε πρόκειται δεν εχω γνώμη δεν το ξερό σαν φυσηγγι … σε ολλα μου τα κυνήγια ρίχνω 33/34 γραμμαρια πολύ σπάνια να ριξω μεχρει 36

Κάθε θήραμα (ανεξαρτήτως απόστασης) θέλει τα απαιτούμενα σκάγια στον κύκλο για να έχεις σχεδόν σίγουρη επιτυχία.
Από την στιγμή που το φυσίγγι τα βάζει και τα σκάγια έχουν διάτρηση, το θήραμα θα πέσει ανεξάρτητα από την συγκέντρωση που θα βγάλει το φυσίγγι.
Τα χειρότερα φυσίγγια που έχω ρίξει (από άποψη συγκέντρωσης) έβαζαν ΠΑΝΤΑ πολύ περισσότερα από το απαιτούμενα σκάγια για σίγουρη καταβολή στον κύκλο.
Γιατί να πιστέψω λοιπόν ότι η συγκέντρωση είναι το Α και το Ω ?
Απλά με εξωφρενικές συγκεντρώσεις της τάξης του 85+% κερδίζεις 10m maximum.
Αυτή είναι όλη η ιστορία.

Τα σκάγια σκορπάνε ή από παραμορφώσεις ή από την αλληλεπίδραση τσοκ και βύσματος ή λόγω βύσματος ή λόγω αλληλεπίδρασης ταχύτητας και σύσφιξης.
Το πρώτο μόνο είναι κακό ...


Σε αυτά έχω καταλήξει.
 
Last edited:
Θα σου πω το εξης....Μου λεει ο φιλος μου ο χασαπαρος....( καλο τουφεκι ) Το ΤΡΑΠ το ειχαν στα 32 γραμ.
σκαγια....Τους το κατεβασαν στα 28....και μετα στα 24γραμ.....
Και τωρα που μιλαμε με 24 γραμμαρια σπανε περισσοτερα δισκακια απο τοτε που εριχναν 32 .
Θελω να πω....Οτι οταν εχεις ''χερια'' τυφλα να εχουν τα γραμμαρια και ποσοστα συγκεντρωσης...
Τι να κανουμε ομως...Εγω που ειμαι ''κουλος'' κοιταω να διορθωσω τα λαθη μου μεσα απο φυσιγια...
Λαθος ξε λαθος....αυτη ειναι η αληθεια φιλε !!!
Και με αυτες τις συνθηκες τα συγκεντρωτικα φυσιγγια με ανοιχτα τσοκ συγχωρουν λαθη !!!
Θα πας στον Λεωνίδα και θα δούμε τι θα σου πει ... με αυτά τα αστροπελέκια που έχεις φτιάξει να δω πως θα βαράς δισκάκια στα 30μ. .yel.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top