Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Aπό αυτά τα σούπερ φεσαντ θέλω, να τα έχω για δεύτερο στο πανήγυρι στη Μπισιρτζιά, για πρώτο έχω μύθο 🤣
Αν πας για φασιανούς με σκυλί σε καμιά ρεζέρβα θα χρειαστείς #7 διασποράς με κύλινδρο. 😂
Σου μιλάω εκ πείρας.
Οπότε αυτά κάνουν overkill 😂
 
Τωρα ποιος κυνηγαει με αυτο το τσοκ στα 36,5 δεν ξερω...
Όλες οι δοκιμές παγκόσμια με οποιοδήποτε τσοκ γίνονται στα 36,5m.
Οπότε αυτό ακολουθώ και εγώ ... αν θέλω φυσίγγι για τα 70m θα το δοκιμάσω και στα 36,5 και στα 70.
Καλα...αλλα η πρωτη τουφεκια και για τα γουστα τα δικα μου...ειναι
για τα σκουπιδια.
Βασικά ήθελα να δω τα Winchester XX ... φυσίγγι θρύλος (πείραμα Nilo σε #4 και συγκέντρωση μέχρι 87% με Rem 870).
Τα άλλα τα βρήκα μπροστά μου και πήρα από 2 φυσίγγια για δοκιμές.

Ανεβάζω όλες τις δοκιμές όχι μόνο αυτές που πήγαν πολύ σφιχτά.

Η πρώτη τουφεκιά είναι για φασιανούς ...
Στα 36,5m (σχεδόν ποτέ δεν ρίχνεις τόσο) βάζει τα απαιτούμενα σκάγια για σίγουρη καταβολή.
Οπότε αν χάσεις τον φασιανό δεν θα είναι από χαμηλή συγκέντρωση.
 
Όλες οι δοκιμές παγκόσμια με οποιοδήποτε τσοκ γίνονται στα 36,5m.
Οπότε αυτό ακολουθώ και εγώ ... αν θέλω φυσίγγι για τα 70m θα το δοκιμάσω και στα 36,5 και στα 70.

Βασικά ήθελα να δω τα Winchester XX ... φυσίγγι θρύλος (πείραμα Nilo σε #4 και συγκέντρωση μέχρι 87% με Rem 870).
Τα άλλα τα βρήκα μπροστά μου και πήρα από 2 φυσίγγια για δοκιμές.

Ανεβάζω όλες τις δοκιμές όχι μόνο αυτές που πήγαν πολύ σφιχτά.

Η πρώτη τουφεκιά είναι για φασιανούς ...
Στα 36,5m (σχεδόν ποτέ δεν ρίχνεις τόσο) βάζει τα απαιτούμενα σκάγια για σίγουρη καταβολή.
Οπότε αν χάσεις τον φασιανό δεν θα είναι από χαμηλή συγκέντρωση.
Μια χαρά συγκέντρωση έχει για το συγκεκριμένο κυνήγι.....
 
Αν πας για φασιανούς με σκυλί σε καμιά ρεζέρβα θα χρειαστείς #7 διασποράς με κύλινδρο. 😂
Σου μιλάω εκ πείρας.
Οπότε αυτά κάνουν overkill 😂
Όλες οι δοκιμές παγκόσμια με οποιοδήποτε τσοκ γίνονται στα 36,5m.
Οπότε αυτό ακολουθώ και εγώ ... αν θέλω φυσίγγι για τα 70m θα το δοκιμάσω και στα 36,5 και στα 70.

Βασικά ήθελα να δω τα Winchester XX ... φυσίγγι θρύλος (πείραμα Nilo σε #4 και συγκέντρωση μέχρι 87% με Rem 870).
Τα άλλα τα βρήκα μπροστά μου και πήρα από 2 φυσίγγια για δοκιμές.

Ανεβάζω όλες τις δοκιμές όχι μόνο αυτές που πήγαν πολύ σφιχτά.

Η πρώτη τουφεκιά είναι για φασιανούς ...
Στα 36,5m (σχεδόν ποτέ δεν ρίχνεις τόσο) βάζει τα απαιτούμενα σκάγια για σίγουρη καταβολή.
Οπότε αν χάσεις τον φασιανό δεν θα είναι από χαμηλή συγκέντρωση.
Καλά τώρα συγνώμη είναι εικόνα αυτή φυσιγγίου των 50€ ; Ν4 στα 36 φουλ;;;; Θα πάω με 39γρ Ν4 για Φασιανό; Όπως λέει ο Νίκος είναι για τον κάδο. Αν του ρίξω του φασιανού ένα Ρουμελιώτη sporting 7.5 στα 30μ με 4αστρα θα πάει κατευθείαν κατσαρόλα ούτε μάδημα δε θα χρειαστεί. 50€€€€;;; Εεε όχι φίλε 1C9BD269-7734-44A5-91CB-DD8CCF5ED2E1.jpeg
 
Καλά τώρα συγνώμη είναι εικόνα αυτή φυσιγγίου των 50€ ; Ν4 στα 36 φουλ;;;; Θα πάω με 39γρ Ν4 για Φασιανό; Όπως λέει ο Νίκος είναι για τον κάδο. Αν του ρίξω του φασιανού ένα Ρουμελιώτη sporting 7.5 στα 30μ με 4αστρα θα πάει κατευθείαν κατσαρόλα ούτε μάδημα δε θα χρειαστεί. 50€€€€;;; Εεε όχι φίλε View attachment 64524
1. Ποιος σου είπε ότι θα το πάρω ?
2. Ποιος σου είπε ότι η τιμή του φυσιγγίου είναι ανάλογη της συγκέντρωσης ?
3. Ποιος σου είπε ότι η συγκέντρωση σκοτώνει ? 😂

Γεια σου Γιωργάρα ....
 
Καλά τώρα συγνώμη είναι εικόνα αυτή φυσιγγίου των 50€ ; Ν4 στα 36 φουλ;;;; Θα πάω με 39γρ Ν4 για Φασιανό; Όπως λέει ο Νίκος είναι για τον κάδο. Αν του ρίξω του φασιανού ένα Ρουμελιώτη sporting 7.5 στα 30μ με 4αστρα θα πάει κατευθείαν κατσαρόλα ούτε μάδημα δε θα χρειαστεί. 50€€€€;;; Εεε όχι φίλε View attachment 64524
Μην μπερδευεσται στην αμερικη δεν εχουν τοσο !!! Ειναι φυσιγγια της "σειρας" τωρα εδω που τα πληρωνετε ενα νεφρο το κοματι ειναι γιατι οοοτι ειναι απο την αλλη μερια του ατλαντικου ειναι ετη φωτος μπροστα 🤪 🤪
 
Μην μπερδευεσται στην αμερικη δεν εχουν τοσο !!! Ειναι φυσιγγια της "σειρας" τωρα εδω που τα πληρωνετε ενα νεφρο το κοματι ειναι γιατι οοοτι ειναι απο την αλλη μερια του ατλαντικου ειναι ετη φωτος μπροστα 🤪 🤪
Εντάξει στο αμέρικα ισχύει το the bigger the better κιόλας
 
1. Ποιος σου είπε ότι θα το πάρω ?
2. Ποιος σου είπε ότι η τιμή του φυσιγγίου είναι ανάλογη της συγκέντρωσης ?
3. Ποιος σου είπε ότι η συγκέντρωση σκοτώνει ? 😂
Αστα αυτά τώρα εχεις φορτώσει πες την αλήθεια τώρα 🤣
Μάλλον η τιμή θα είναι ανάλογη της διασποράς και από την υπέρ διάτρηση θα πάει ο Φασιανός 🤣
 
Πάρε Ιταλικά ... εγγύηση και σταθερότητα ... 😂
Εγω επαιρνα ΜΟΝΟ Ελληνικα με τα πυρκαλ τα σουπερ και το λαμπρο μπιτουρμπο εχω ζεματησει εκατονταδες πρασινια ,μετα με την βαρεσε και το γυρισα στην ιδιογωμοση οχι γιατι δεν εβρησκα φυσιγγια να σκοτωνουν απλα γιατι με την βαρεσε !!!
 
Εγω επαιρνα ΜΟΝΟ Ελληνικα με τα πυρκαλ τα σουπερ και το λαμπρο μπιτουρμπο εχω ζεματησει εκατονταδες πρασινια ,μετα με την βαρεσε και το γυρισα στην ιδιογωμοση οχι γιατι δεν εβρησκα φυσιγγια να σκοτωνουν απλα γιατι με την βαρεσε !!!
Ναι ρε συ αλλά τα ιταλικά δεν τα έχω καμία εμπιστοσύνη ... τουλάχιστον στα δράμια.
Χρονιά παρά χρονιά πάνε.
Δηλαδή αν κάνουν τέτοιες πατάτες στα δράμια, στα άλλα τι γίνεται ?

Στο τρίπτυχο ΑΣΦΑΛΕΙΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ - ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ θεωρώ ότι τα αμερικάνικα υπερτερούν σαφώς.
Φυσικά δεν βγάζουν όλα σούπερ ντούπερ συγκεντρώσεις, δεν χρειάζεται κιόλλας ...
Φαντάζεσαι να πας για φασιανό με σκυλί σε ρεζέρβα με φυσίγγι 95% ? 😂
 
Ναι ρε συ αλλά τα ιταλικά δεν τα έχω καμία εμπιστοσύνη ... τουλάχιστον στα δράμια.
Χρονιά παρά χρονιά πάνε.
Δηλαδή αν κάνουν τέτοιες πατάτες στα δράμια, στα άλλα τι γίνεται ?

Στο τρίπτυχο ΑΣΦΑΛΕΙΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ - ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ θεωρώ ότι τα αμερικάνικα υπερτερούν σαφώς.
Φυσικά δεν βγάζουν όλα σούπερ ντούπερ συγκεντρώσεις, δεν χρειάζεται κιόλλας ...
Φαντάζεσαι να πας για φασιανό με σκυλί σε ρεζέρβα με φυσίγγι 95% ? 😂
Τι να το κανεις το φυσιγγι 95% μονο για πουλια ανω των 50 μετρων, ειναι αχρηστο για μενα ,γιατι και στα 50 μετρα δεν θα εχει την ταχυτητα και την διατρηση να σκοτωσουν γιατι θα εχουν ψωφησει απο τα 370-380 μ/δ που θα εχουν αρχικη
 
Τι να το κανεις το φυσιγγι 95% μονο για πουλια ανω των 50 μετρων, ειναι αχρηστο για μενα ,γιατι και στα 50 μετρα δεν θα εχει την ταχυτητα και την διατρηση να σκοτωσουν γιατι θα εχουν ψωφησει απο τα 370-380 μ/δ που θα εχουν αρχικη
Δημήτρη χωρίς να έχω μετρήσει οτιδήποτε πιστεύω ότι τα σκάγια ψοφάνε από παραμορφώσεις και όχι από αρχικές.
 
Εδω στην Ελλαδα πιστευω οτι εχουμε την χειροτερη ποιοτητα σκαγιων.
Το ''φαρμακο'' σε παραμορφωσεις ταχυτητες καλες κατανομες και
διατρηση +συγκεντρωση το εχω βρει με το αλευρι.
Τωρα αναλογα το θηραμα που κυνηγας φτιαχνεις και την συγκεντρωση
που θελεις με τα τσοκ του οπλου.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top