Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ναι.Στημενος και άνετος είναι αρκετά εκτός.
Ναι έχω θέμα στο σταθερό σαν να μην ξέρω πως πρέπει να βλέπω την ακίδα με μπερδεύει, στα τόσα χρόνια που κυνηγάω αν έχω κάνει το πολύ 10 δοκιμές, τα τελευταία χρόνια κυνηγάω υδρόβιο μόνο απογευματινό δεν βλέπω ακίδα τα πάω μπουκαριστα, και τώρα στον στόχο τα βρήκα μπαστούνι, το πήρες πρέφα ότι κάτι δεν πάει καλά ;; .my man.
 
Ναι έχω θέμα στο σταθερό σαν να μην ξέρω πως πρέπει να βλέπω την ακίδα με μπερδεύει, στα τόσα χρόνια που κυνηγάω αν έχω κάνει το πολύ 10 δοκιμές, τα τελευταία χρόνια κυνηγάω υδρόβιο μόνο απογευματινό δεν βλέπω ακίδα τα πάω μπουκαριστα, και τώρα στον στόχο τα βρήκα μπαστούνι, το πήρες πρέφα ότι κάτι δεν πάει καλά ;; .my man.
Μια χαρά πάει...Δώσε λιγο caston στο χαρτί,όλα τα υπόλοιπα ιδια και θα είσαι κέντρο...
 
Και μια ''φωτοβολιδα'' με SIPE σε κοντρα δοση.....
Ασφαλες σεταπ....αρκει να στηθει οπως το δινω !!!

View attachment 65748
Δυστυχως...δεν ειχα ντενεκε...να δειτε τι παθαινει στα 30 μετρα !! :)
Αγαπημένο σεταπ-φωτοβολίδα αυτό οπωσ Και με s4 που τις υγρές μέρες και κοντά στο σούρουπο βλέπεις τις φλόγες να πετάγονται από τις κάννες σαν πυροτέχνημα!
 
Ακούω γνώμες πως την βλέπετε και αν περνει ακόμη βελτίωση.View attachment 65769

Καλημερα Τριανταφυλλε !!!
Το λαθος που κανεις ειναι οτι μετρας τον κενο χωρο με το αλευρι μεσα στα σκαγια.
Τον κενο χωρο τον μετραμε χωρις το αλευρι....το αλευρι εαν μπει σωστα δεν μεταβαλει τον Κ.Α.Χ.
Το αλευρι γεμιζει τα κενα μεταξυ των σκαγιων....καμια φορα ομως ( και εγω το κανω ) βαζουμε
περισσοτερο απο οσο πραγματικα χρειαζεται με αποτελεσμα να δινει πλασματικη εικονα του Κ.Α.Χ.
Το πρωτο σεταπ σου εχει 13 χιλιοστα κενο χωρο με τα Ν6 σκαγια και αυτο με τα Ν5 12, χιλιοστα.
Οποτε το υψος ρελιασματος που εχεις ειναι εντελως λαθος...
Χωρις να ειναι ασχημες οι τουφεκιες σου.....Εαν ειχες ρελιασει το Ν6 στα 56,5 και το Ν5 στα 57 - 1ον.
Θα ειχες V1,5-420m/s και 2ον. αλλη εικονα αποτυπωσης.
Και ξανα λεω....αν και οι αποτυπωσεις σου ειναι καλες.....εαν πας στον βαλτο με αυτες τις ταχυτητες
και την Μ92ς.....Θα κλαις με μαυρο δακρυ οταν τα πρασινα σου κουνανε το μαντηλι !!!
Η Μ92ς....κιοτευει με αυτες τις ταχυτητες στην υγρασια και το κρυο φιλε !!!

ΥΓ. Μην με παρεξηγησεις που στα λεω.....για το καλο σου στα λεω !!! :)
 
Last edited:
Τριαντάφυλλε επειδή την έχω δουλέψει πολύ την m92s, στα 37 γρ έχεις ρελιασει πολύ ψηλά κατά τη γνώμη μου, θα σε κρεμάει εύκολα... Έτσι όπως το έχεις στήσει εγώ θα παταγα στα 57 η θα έβαζα πιο ψηλό συγκεντρωτηρα...
Η δεύτερη θέλει ένα με δύο γραμμάρια ανέβασμα στα σκάγια... Έχω ρίξει πολλααααααααααα φυσιγγακια με παρόμοια συνταγή... Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η ταχύτητα... Εγώ δεν πέφτω κάτω από 420 ακόμα κ αν ρελιασω στα 57,7 οπότε πιστεύω πώς σε 5αρια σκάγια κ εκεί θες ένα ρελιασμα στα 57,3 περίπου χωρίς να αλλάξεις τίποτα...
Αυτό που ρίχνω εγώ είναι cx2000 2,15 39+2 drago14-57,4... Με πιο παλιά παρτίδα μ92ς το έριχνα 37+2, με την τελευταία που έχω ήθελε 2 γρ πάνω τα σκάγια για να πάρω τα αποτελέσματα που ήθελα...
 
Τριαντάφυλλε επειδή την έχω δουλέψει πολύ την m92s, στα 37 γρ έχεις ρελιασει πολύ ψηλά κατά τη γνώμη μου, θα σε κρεμάει εύκολα... Έτσι όπως το έχεις στήσει εγώ θα παταγα στα 57 η θα έβαζα πιο ψηλό συγκεντρωτηρα...
Η δεύτερη θέλει ένα με δύο γραμμάρια ανέβασμα στα σκάγια... Έχω ρίξει πολλααααααααααα φυσιγγακια με παρόμοια συνταγή... Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η ταχύτητα... Εγώ δεν πέφτω κάτω από 420 ακόμα κ αν ρελιασω στα 57,7 οπότε πιστεύω πώς σε 5αρια σκάγια κ εκεί θες ένα ρελιασμα στα 57,3 περίπου χωρίς να αλλάξεις τίποτα...
Αυτό που ρίχνω εγώ είναι cx2000 2,15 39+2 drago14-57,4... Με πιο παλιά παρτίδα μ92ς το έριχνα 37+2, με την τελευταία που έχω ήθελε 2 γρ πάνω τα σκάγια για να πάρω τα αποτελέσματα που ήθελα...
Αρι, δεν το έχω κυνηγήσει καθόλου, και έχεις δίκιο ότι θα κρεμάσει, κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά από την ταχύτητα ενώ ανέβασα πυρίτιδα η ταχύτητα έμεινε ίδια, το διορθώνω και θα επανέλθω.😍
 
Αυτές είναι τουφεκιές του 80+% στα 36,5m.
Ευχαριστούμε για τις δοκιμές ... τον πίνακά σου ζηλεύω :p
Στην αρχή όταν άρχισα να ψιλοκανο δοκιμές είχα πάει με χαρτιά και μπαλετες για να τα στηρίζω με το που είχε λίγο αεράκι μπερδευωταν η δουλειά τους έριξα και εγώ μια κλοτσιά και γίνανε μαλλιά κουβάρια μπαλέτα και χαρτί..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top