Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης...
Να κανετε οσες συγκριτικες δοκιμες θελετε...
Για μενα δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες στα οπλα...
Την διαφορα την κανει το φυσιγγιο...

ΥΓ. Συνεχιστε ομως τις δοκιμες...περναει η ωρα ευχαριστα !!! :)

εικόνα_Viber_2022-03-23_14-50-56-467.jpg
 
Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης...
Να κανετε οσες συγκριτικες δοκιμες θελετε...
Για μενα δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες στα οπλα...
Την διαφορα την κανει το φυσιγγιο...

ΥΓ. Συνεχιστε ομως τις δοκιμες...περναει η ωρα ευχαριστα !!! :)

View attachment 68860
Nικολα, επιδη μου αρεσει η συζητηση αυτη που γινεται, εχεις δοκιμασει 1 σεταπ με 3 διαφορετικα οπλα κ ίδιο μαμά τσοκαρισμα στην ιδια αποσταση;;;
Κουβεντα να γινεται...
 
36,50 μέτρα 3* 62% συγκέντρωση
View attachment 68854
Οι πουστηδες οι s.g. δεν τους γουσταρουν τα οπλα μου...ολο κέντρα ειναι, αλλα απο περιφερεια μου με ενδιαφερει ΔΕΝ....
ΑΛΛΑ η εμφραξη τους = δυναμη....η αληθεια να λεγετε.

Υ.Γ. Βεβαια, δεν εχω ασχοληθει κ παρα πολυ...
 
Οι πουστηδες οι s.g. δεν τους γουσταρουν τα οπλα μου...ολο κέντρα ειναι, αλλα απο περιφερεια μου με ενδιαφερει ΔΕΝ....
ΑΛΛΑ η εμφραξη τους = δυναμη....η αληθεια να λεγετε.
Οι z2m έχουν πιο ωραία κατανομή και περιφέρεια,αλλά οι sg σε έμφραξη και δύναμη είναι μπροστά.....
 
Nικολα, επιδη μου αρεσει η συζητηση αυτη που γινεται, εχεις δοκιμασει 1 σεταπ με 3 διαφορετικα οπλα κ ίδιο μαμά τσοκαρισμα στην ιδια αποσταση;;;
Κουβεντα να γινεται...

Σιγουρα εχω....αλλα οχι την ιδια ημερα και ωρα και με τα 3 οπλα...Ειναι διασπαρτες και αντε να τις βρω.
Το θεμα ειναι οτι εχω παρα πολλες δοκιμες ( εσυ το ξερεις )...και δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα
σε κανεναν...
Εγω τα συμπερασματα μου τα εχω βγαλει φιλε ...και ειναι αυτα που εργαψα ποιο πανω...

Εδω το ΒΟΙΤΟ που ειναι μια ''σιδεριά'' και βγαζει τουφεκιες αστροπελεκια...τι ψαχνετε να βρειτε μεταξυ
Μπερετα και Μπενελι. ???
Εχω ανεβασει πολλες δοκιμες και με τα 3 αυτα οπλα Βοιτο - μπενελι - μπερετα....οι αποκλισεις ειναι
αμελητεες...και τα 3 οπλα εχουν πιασει 90% και το εχουν ξεπερασει στα 35 μετρα...τι να ψαξω να βρω...???

Εδω στην ιδια δοσολογια....καθε βυσμα εχει την δικη του συγκεντρωση και κατανομη ....τι ψαχνετε
να βρειτε δεν καταλαβαινω...

Ο Βασιλης 900 εκανε 100 δοκιμες με 5 διαφορετικα οπλα...δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες ακομα και στα
εμπορικα φυσιγγια...
Μπορει να υπαρχουν διαφορες με τα ιδιογομωσης σε σχεση με τα εμπορικα αλλα οι διαφορες ειναι παντα
και στις δυο κατηγοριες φυσιγγιων μικρες..
Αυτα απο εμενα....Καντε δοκιμες...περναει ευχαριστα η ωρα...αλλα ακρη δεν θα βγαλετε...
Αλλωστε δεν εχουμε ολοι τα ιδια ''γουστα'' και αυτο ειναι το σημαντικοτερο φιλε !!! :)
 
Απόσταση 36,50 από το στόμιο 200 σκάγια Νούμερο 6 από τα 315 ποσοστό 64,50%
View attachment 68850
Όλα ίδια τσοκ 1* 74% συγκέντρωση
View attachment 68855
36,50 μέτρα 3* 62% συγκέντρωση
View attachment 68854
Ίδια απόσταση 1* τσοκ 257σκαγια αλλά επειδή είναι εκτός η ντουφέκια την υπολογίζω τουλάχιστον 270 Νο 6 από 315 ποσοστό 85,5%
View attachment 68852
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕΕΕ... βάλε και με τις benelli σου να δούμε τα τσαγακια 😁😅🤣😂
 
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕΕΕ... βάλε και με τις benelli σου να δούμε τα τσαγακια 😁😅🤣😂
Θα γίνει κι αυτό....... Και θα έχω διαφορά φυσίγγια και εμπορικά....... Σήμερα απλά πήγα να ρίξω δύο πουλες στο σκοπευτήριο και δοκίμασα κι αυτά.........
 
Οι z2m έχουν πιο ωραία κατανομή και περιφέρεια,αλλά οι sg σε έμφραξη και δύναμη είναι μπροστά.....
Τους Ζ2Μ τους πανε τα οπλα μου ΜΟΝΟ απο τον 24αρι που εχω τσεκαρει...το ιδιο κ οι Diamante...
Εγω το ζώων όμως, :p δεν εχω αξιωθει ακομη 4 χρονια τωρα να παρω κ τα αλλα ύψοι των Ζ2Μ, να παιξω λιγο κ δω τη γινεται....

Υ.Γ. Σεταπ σε υδροβιο ΙΔΙΟ, το ενα με s.g κ το αλλο με Τασκώφ ή Jiovani (θα σε γελάσω)...απλα αυτο με τον s.g ηταν σαν ρεύμα ρε φιλε.
 
Τους Ζ2Μ τους πανε τα οπλα μου ΜΟΝΟ απο τον 24αρι που εχω τσεκαρει...το ιδιο κ οι Diamante...
Εγω το ζώων όμως, :p δεν εχω αξιωθει ακομη 4 χρονια τωρα να παρω κ τα αλλα ύψοι των Ζ2Μ, να παιξω λιγο κ δω τη γινεται....

Υ.Γ. Σεταπ σε υδροβιο ΙΔΙΟ, το ενα με s.g κ το αλλο με Τασκώφ ή Jiovani (θα σε γελάσω)...απλα αυτο με τον s.g ηταν σαν ρεύμα ρε φιλε.

Κωστή...οι drago ειναι πολυ καλα βυσματα...παρε και δοκιμασε εαν δεν το εχεις κανει !!
 
Νικόλα μου τα μποιτο είχαν πάντα φήμη πολύ καλής τουφεκιας και σωστού κονου

Άσχετα με το κακό φινίρισμα η ατσουμπαλο ζύγισμα

Ναι εχεις δικιο !!
Ατσουμπαλο...βαρυ...καθολου ζυγισμα....Ωστοσο εαν του βαλω φυσεκι...δεν λεει οχι το καημενο...και σε
καποια σεταπ παιζει στα ισια την Μπερετα και την Μπενελι..!!
 
Ναι εχεις δικιο !!
Ατσουμπαλο...βαρυ...καθολου ζυγισμα....Ωστοσο εαν του βαλω φυσεκι...δεν λεει οχι το καημενο...και σε
καποια σεταπ παιζει στα ισια την Μπερετα και την Μπενελι..!!
Καυτες τουφεκιες σαν της βραζηλιανες .big smile. :oops:
 
Βλέπετε λοιπόν ότι η βλητική απόδοση της 391 δεν περιορίζεται στα ανοιχτά τσοκ και ότι το 85% είναι κάτι πολύ εύκολο με φυσίγγι με απλά μολύβδινα σκάγια χωρίς αλεύρι η Μπάφερ και χρησιμοποιώντας πιο χοντρά σκάγια θα αυξηθεί.........
Πολύ ωραίες οι δοκιμές σου αλλά περιμένω το 85% με απλά εμπορικά, όχι με ιδιογόμωση.
Βασίλη η δοκιμή είναι σημερινή θα ακολουθήσουν και άλλες και συγκριτικές μεταξύ 391 και μπενελι.......
οκ περιμένουμε.
Με εμπορικά πάντα ... γιατί φυσίγγι για benelli σύμφωνα με τα θέλω σου δεν έχεις βγάλει ακόμα.
 
Το τσαγακι σου Μπερετοπληκτε!!! :D

View attachment 68861

Ξέρω ότι το κάνεις για το φίλο σου αλλά θυμάμαι ότι η καλύτερη συγκέντρωση που έβγαλες είναι αυτή 91.5% με την benelli αλλά κατά καιρούς εχεις ανεβάσει ποιο καλα ποσοστά με το πιοτο και το beretta αρα έρχεσαι στα λόγια μου 😅
Beretta 98% να στείλω ΚΆΣΤΑΝΑ βραστά η ψητά 😅🤣😂🤣😅🤣😂 δικές σου δοκιμές τα κάστανα πανε για το τσαγάκι πρίν 😁 αντε να βγάλεις τώρα 98% με την benelli 🤭🤭🤣🤣
 
Last edited:

Ξέρω ότι το κάνεις για το φίλο σου αλλά θυμάμαι ότι η καλύτερη συγκέντρωση που έβγαλες είναι αυτή 91.5% με την benelli αλλά κατά καιρούς εχεις ανεβάσει ποιο καλα ποσοστά με το πιοτο και το beretta αρα έρχεσαι στα λόγια μου 😅
Beretta 98% να στείλω ΚΆΣΤΑΝΑ βραστά η ψητά 😅🤣😂🤣😅🤣😂

Με ξενα κολυβα κανεις μνημοσυνο εσυ ??? :D
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top