Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ακούω εδώ και 20+ χρόνια τη φράση "δεν ρίχνω αυτά τα φυσίγγια με το δίκανο γιατί δεν τα καίει καλά. Με την καραμπίνα θερίζουν"
Ρε συ ένα μαγαζί γέμιζε την ίδια συνταγή με τις ίδιες μηχανές και υλικά σε 2 κάλυκες διαφορετικού χρώματος.
Εεεε μόνο το κόκκινο σκότωνε, το άλλο όχι ...
.sarcastic.

Κάποιος το έλεγε εδώ μέσα και πραγματικά το πιστεύω.
Το αν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει θα μας το πουν οι ιδιογομωτές.
Οι κάλυκες ίδιοι, άλλαζε το χρώμα (κανένας λευκός).
 
Ρε συ ένα μαγαζί γέμιζε την ίδια συνταγή με τις ίδιες μηχανές και υλικά σε 2 κάλυκες διαφορετικού χρώματος.
Εεεε μόνο το κόκκινο σκότωνε, το άλλο όχι ...
.sarcastic.

Κάποιος το έλεγε εδώ μέσα και πραγματικά το πιστεύω.
Το αν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει θα μας το πουν οι ιδιογομωτές.
Οι κάλυκες ίδιοι, άλλαζε το χρώμα (κανένας λευκός).
Το έχω ακούσει από 3-4 ότι τα κόκκινα φυσίγγια κόβουν καλύτερα, αλλά είπα να μην γράψω κάτι τέτοιο, γιατί και το τρολλαρισμα έχε όρια!!!!!!🤣🤣🤣
 
Ρε συ ένα μαγαζί γέμιζε την ίδια συνταγή με τις ίδιες μηχανές και υλικά σε 2 κάλυκες διαφορετικού χρώματος.
Εεεε μόνο το κόκκινο σκότωνε, το άλλο όχι ...
.sarcastic.

Κάποιος το έλεγε εδώ μέσα και πραγματικά το πιστεύω.
Το αν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει θα μας το πουν οι ιδιογομωτές.
Οι κάλυκες ίδιοι, άλλαζε το χρώμα (κανένας λευκός).
Για να μην αναφερθώ στον υψηλό ολοκαίνουργιο γυαλισμένο παφυλλα!!!
 
Σου φταίει και η παρέα μου τώρα? Πίστεψε με δεν είσαι καν κυνηγός μπροστά τους τώρα στο θέμα των ακρωτηριασμων οι κυνηγοι που μας διαβάζουν ξέρουν πολύ καλά ότι δεν είναι σπάνιο να φεύγει ένα κεφάλι από τη θέση του οταν τρώει την τουφεκια ο λαιμός και το ψάχνω και καμιά φορά αυτό τώρα για τα 100 μετρα που τα παρουσιάζεις όπως θέλεις είπα optima full μαμά και golden wing 4αρι είναι η τελευταία φορά που σου απαντάω γιατι πρώτον μιλάω μόνο με κυνηγούς και δεύτερον τα παίρνεις όλα πολύ προσωπικά και δεν είναι λίγες οι φορές που σε έχω δει να επιτιθεσαι σε διάφορους εδώ μέσα χωρίς λόγο και μετά να προσπαθείς να χτυπήσεις στο φιλότιμο αυτούς που έχουν το σαιτ απλά να αγνοείς τα μυνηματα μου όπως κάνω και εγώ με σένα


Αυτα τα εγραψες εσυ....Αλλα το χειροτερο ειναι οτι παντελονια σου πεφτουν''βαρια''.... και δεν μπορεις να
τα υποστηριξεις και παραδεχτεις το λαθος σου !!!:cool:


'' Δεν ήθελα να θίξω κανένα και αν μπορέσει κάποιος να μου βγάλει το Wing να πετάει η τουφεκια πίσω τους λαγους και να τους κάνει τρύπες στα 100 + μετρα και όχι τυχαία τότε θα το γυρίσω και εγω στην ιδιογωμοση μέχρι τότε ψηφίζω εμπορικα''

Αρα τι μας λες ....οτι με τα εμπορικα του κανεις τρυπες στον λαγο στα 100 μετρα !!:rolleyes:

'' Όταν ρίχνεις εκεί που οι άλλοι θεωρούν όριο και παίρνεις από αλλού το λαγό και από αλλού το κεφάλι η ψάχνεις τα μπροστά ποδια '' ...τα λογια σου ειναι.. :cool:



Τωρα το κατα ποσον ειμαι κυνηγος....ασε να το κρινουν αλλοι και οχι εσυ !!!
Και βεβαια θα σε αγνοω....και δεν θα σου ξανα απαντησω γιατι με σενα καταντησε το θεμα τσιρκο !!!:cool:
 
Last edited:
Αλλαγές τσοκ με την ίδια ονομαστική σύσφιξη (ειδικά ανοιχτών) μπορούν να έχουν μεγάλη επίδραση στην τουφεκιά.
Υπάρχουν μικροδιαφορές στα τσοκ που μεγεθύνονται στο χαρτί.
Το 4τσοκ το δικό μου είναι πολύ κλειστό σε σχέση με τα αλλα..
Και έβαζα κόντρα με τις 391 με φίλους και εριχνα τσάι αλλά ήταν το τσόκ 😅😅😅
USA 🇺🇸 🌎 🇺🇲 είναι και εμένα 😂🤣😂 δεν θα μείνει μπεκάτσα 😅😅😅
 
Ρε συ ένα μαγαζί γέμιζε την ίδια συνταγή με τις ίδιες μηχανές και υλικά σε 2 κάλυκες διαφορετικού χρώματος.
Εεεε μόνο το κόκκινο σκότωνε, το άλλο όχι ...
.sarcastic.

Κάποιος το έλεγε εδώ μέσα και πραγματικά το πιστεύω.
Το αν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει θα μας το πουν οι ιδιογομωτές.
Οι κάλυκες ίδιοι, άλλαζε το χρώμα (κανένας λευκός).
Και όμως το χρωμα παίζει μεγάλο ρόλο.., δυστηχως!!!!
 
Last edited:
ΟΚ κάνε πρώτα ΟΛΕΣ τις μετατροπές που με τόση ευκολία προτείνεις ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ στο δικό σου όπλο που μόλις αγόρασες μιας και έχεις απαιτήσεις από το τουφέκι σου ... θα πάρεις σίγουρα μερικά σκάγια παραπάνω (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου) ... και θα σκοτώνεις λίιιιγο μακρύτερα αφού ψάχνεις το σκάγι.

Κάνε δοκιμές πριν και μετά και δείξε μας τι κέρδισες.


Όλοι ακούμε ανυπόστατες αερολογίες Γιάννη ... μην αγχώνεσαι, δεν έχεις μόνο εσύ το θέμα.

Πάντα κόβεις την ολοκληρωμένη φράση που γράφω και κρατάς αυτή που σε βολεύει.
Δεν πειράζει ... αλήθεια είναι και η κομμένη. 🤣
Εάν δοκιμαστεί ανάλογα και δεν προσφέρει τα προβλεπόμενα θα πωληθεί φίλε και θα φτιαχτεί μια 304 όπως πρέπει ,ακόμη δεν έχω δοκιμάσει την guerini.Ασε εμένα να πειραζω για να βλέπω κάτι πουλιά να σβήνουν εκεί που οι άλλοι απλά αναρωτιούνται δε θα χαμηλώσουν τα κωλοπουλα.Και με εμπορικά φυσιγγια πάντα.Βασιλη κυνηγούσα με κάποιον παλαιότερα που το ντουφέκι το τερμάτιζε σκοπευτικά και δεν έφτανε τις ικανότητες του έτσι έχω δει πια ντουφέκια και που φτάνει το κάθε ένα ασχετως αν εγώ δεν τον έχω φτάσει ειδικά στις καρτερισιες ντουφεκιες ακόμη διότι σκότωνε εκεί που κανείς δεν σκεπτόταν ότι μπορεί καθαρά λόγο ικανότητος έτσι έβλεπες και τις δυνατότητες των όπλων με απλά κοινά φυσιγγακια.και με ότι όπλο να ναι και στο ξαναγράφω οι μπενελι παίξανε μπάλα στη βλητική με τις Κριό και τις παλιές με την κανη σε συνεργασία με τους Γάλλους οι υπόλοιπες είναι αδιάφορες αν ψάχνεις δυνατό ντουφέκι .Και ξεκόλλα από το 5/7% κτλ και το φυσίγγι έχει μεγαλύτερη διαφορά κτλ .Και ότι βάζω στενότερο τσοκ κτλ .Εκεί που σκοτώνει μια v3 με 9 με 3* θέλει η benelli 7αρι και 1* Τα υπόλοιπα περισσεύουν.Οταν πειράξεις την benelli θα φτάσει και αυτή να σκοτώσει με 2* και 8αρι πάντα με ότι κυκλοφορεί στην αγορά αφήστε την ιδιογομωση στη πάντα.Το πράγμα είναι απλό πιο απλό δε γίνεται τα πουλιά θα πέσουν πως και που θα πέσουν είναι το θέμα .
 
Ρε συ ένα μαγαζί γέμιζε την ίδια συνταγή με τις ίδιες μηχανές και υλικά σε 2 κάλυκες διαφορετικού χρώματος.
Εεεε μόνο το κόκκινο σκότωνε, το άλλο όχι ...
.sarcastic.

Κάποιος το έλεγε εδώ μέσα και πραγματικά το πιστεύω.
Το αν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει θα μας το πουν οι ιδιογομωτές.
Οι κάλυκες ίδιοι, άλλαζε το χρώμα (κανένας λευκός).
Όταν αλαζει το χρώμα του κάλυκα ο κάλυκας δεν είναι ίδιος τις περισσότερες φορές ακόμη και το πιο σκληρος παίζει ρόλο.
 
Αυτό που γράφεις είναι πολύ σωστό ...
Και καλά κάνεις και δεν συνδέεις τις τρύπες με την αυξημένη συγκέντρωση γιατί τότε θα ήταν λάθος.
Για το κυνήγι της τσίχλας αν τουφεκάς στρωτά κι οχι στο θεό θές να μην υπάρχουν πολλά κενά στην τουφεκιά, αυτό που λέμε όμορφη κατανομή κι ας μην είναι μπάλα το κέντρο, αυτή είναι η αποψη μου, για άλλα κυνήγια τα κέντρα είναι πιο χρήσιμα. Αντε να θες τα καλα κέντρα σε ψηλωμένες στα μπασίματα, αλλά αυτές οι τουφεκιές δεν είναι για όλους. Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην εχω τραυματισμένα στα 'γήινα' μέτρα απο κει και πάνω έτσι κι αλλιως οι πιθανότητες είναι μειωμένες. Το χω πάει λίγο ανάποδα το πράγμα, πριν πολλά χρόνια δοκιμαζα συνεχώς ψηλωμένες τώρα απλά ξέρω που με παίρνει και που όχι να σηκώσω! Απλώς όταν τα μέτρα είναι σωστά ξενερώνω απίστευτα να βλέπω τραυματισμένα, με χαλάει πολύ.
 
Last edited:
Ρε συ ένα μαγαζί γέμιζε την ίδια συνταγή με τις ίδιες μηχανές και υλικά σε 2 κάλυκες διαφορετικού χρώματος.
Εεεε μόνο το κόκκινο σκότωνε, το άλλο όχι ...
.sarcastic.

Κάποιος το έλεγε εδώ μέσα και πραγματικά το πιστεύω.
Το αν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει θα μας το πουν οι ιδιογομωτές.
Οι κάλυκες ίδιοι, άλλαζε το χρώμα (κανένας λευκός).
Μηπως ειχαν διαφορετικα καψουλια;;;
 
Εάν δοκιμαστεί ανάλογα και δεν προσφέρει τα προβλεπόμενα θα πωληθεί φίλε και θα φτιαχτεί μια 304 όπως πρέπει ,ακόμη δεν έχω δοκιμάσει την guerini.
Χαρά στο κουράγιο σου.

Μακάρι να είναι τα τελευταία που θα καλύψουν τις τόσο υψηλές προσδοκίες σου.
 
Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην εχω τραυματισμένα στα 'γήινα' μέτρα απο κει και πάνω έτσι κι αλλιως οι πιθανότητες είναι μειωμένες.
Απλώς όταν τα μέτρα είναι σωστά ξενερώνω απίστευτα να βλέπω τραυματισμένα, με χαλάει πολύ.
Τα γήινα και σωστά μέτρα πόσα είναι περίπου στις τσίχλες για εσένα ;

Και με την μεγαλύτερη συγκέντρωση (το έστω και ένα σκάγι παραπάνω στην τσίχλα) πιστεύεις ότι θα μειωθούν σίγουρα τα τραυματισμένα στα παραπάνω μέτρα ;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top