Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Κάνε ΟΛΕΣ τις μετατροπές που ισχυρίζεσαι ότι δουλεύουν ΣΙΓΟΥΡΑ, στα δικά σου όπλα (θα πάρεις πιθανώς 5-10 σκάγια παραπάνω) και μην τις προτείνεις σε άλλους γιατί μπορεί να τους πάρεις στον λαιμό σου και να χάσουν χρήματα.
Πόσο πιο απλά να στο πω ?

Όταν δε, τις προτείνεις μόνο για τις Benelli ... κάπου βρωμάει το πράμα.
Προσωπικά δεν έχω δει να κατηγορείς άλλο όπλο ότι δεν σκοτώνει ... οπότε αυτό με βάζει σε σκέψεις.
Δεν κατάλαβες δε κατηγορώ κανένα όπλο μπλέκεσαι Βασίλη απλά κάποια όπλα αποδίδουν καλύτερα από αυτό,τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.Και ούτε θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου ο καθένας ας κρίνει και ας αποφασίσει τι θέλει και τι τον ικανοποιεί αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι όλα είναι ίδια αυτό με ξεπερνάει και να ξέρεις ότι αυτός που στέλνει τη ντουφέκια εκεί που πρέπει θέλει και τα 5 σκακια παραπάνω όχι το 5/7 % που μπορεί να είναι και 50/60 .Οποίος έχει απαιτήσεις από τον εαυτό του έχει και από το ντουφέκι του .
 
Εγώ ξέρω να πώ πως όσα περισσότερα σκάγια δεχτεί ενα θήραμα ακόμα και τσίχλα π.χ 3 σκάγια αντι 2 θα πέσει πιο εύκολα και τα τραυματισμένα θα ναι λιγότερα, τωρα άν αυτό επιτευχθεί μεσω καλού φυσιγγίου καλώς, αν μέσω καλής κάννης, αν δηλαδη η κάννη το καταφέρνει, επίσης καλως! Αν και τα 2 ακόμα καλύτερα!
 
Δεν κατάλαβες δε κατηγορώ κανένα όπλο μπλέκεσαι Βασίλη απλά κάποια όπλα αποδίδουν καλύτερα από αυτό,τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.Και ούτε θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου ο καθένας ας κρίνει και ας αποφασίσει τι θέλει και τι τον ικανοποιεί αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι όλα είναι ίδια αυτό με ξεπερνάει και να ξέρεις ότι αυτός που στέλνει τη ντουφέκια εκεί που πρέπει θέλει και τα 5 σκακια παραπάνω όχι το 5/7 % που μπορεί να είναι και 50/60 .Οποίος έχει απαιτήσεις από τον εαυτό του έχει και από το ντουφέκι του .
ΟΚ κάνε πρώτα ΟΛΕΣ τις μετατροπές που με τόση ευκολία προτείνεις ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ στο δικό σου όπλο που μόλις αγόρασες μιας και έχεις απαιτήσεις από το τουφέκι σου ... θα πάρεις σίγουρα μερικά σκάγια παραπάνω (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου) ... και θα σκοτώνεις λίιιιγο μακρύτερα αφού ψάχνεις το σκάγι.

Κάνε δοκιμές πριν και μετά και δείξε μας τι κέρδισες.

αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι όλα είναι ίδια
Όλοι ακούμε ανυπόστατες αερολογίες Γιάννη ... μην αγχώνεσαι, δεν έχεις μόνο εσύ το θέμα.

Πάντα κόβεις την ολοκληρωμένη φράση που γράφω και κρατάς αυτή που σε βολεύει.
Δεν πειράζει ... αλήθεια είναι και η κομμένη. 🤣
 
Πλακα νομιζεις οτι μας κανεις...οταν μας παραμυθιαζεις...και μας λες οτι περνας τον λαγο σουβλακι
στα 100 μετρα ΄....ή οτι αλλου ειναι το κεφαλι .... αλλου το σωμα.... και αλλου τα ποδαρια..στα 100 μετρα!!!
Σταματα τα παραμυθια σου....και θα ελεγα να σοβαρευτεις.....Σε ποιους νομιζεις οτι απευθυνεσαι
στην παρεα σου ή σε ασχετους κυνηγους ??
Σου δινουμε αξια ακομα και οταν σου απανταμε...
Κλωτσας τις Μπενελι για να μην μαγαριζουν τον δρομο....Σιγα βρε...και μας πηραν τα ζουμια...Βαλε
μια φωτο να δουμε τι κανει το δικο σου οπλο...
Εγω λεω να προσγειωθεις...γιατι δεν πας καλα....
Και μαθε να ΜΗΝ υποτιμας την νοημοσυνη των αλλων....γιατι δεν θα περασεις καλα ....
Σου φταίει και η παρέα μου τώρα? Πίστεψε με δεν είσαι καν κυνηγός μπροστά τους τώρα στο θέμα των ακρωτηριασμων οι κυνηγοι που μας διαβάζουν ξέρουν πολύ καλά ότι δεν είναι σπάνιο να φεύγει ένα κεφάλι από τη θέση του οταν τρώει την τουφεκια ο λαιμός και το ψάχνω και καμιά φορά αυτό τώρα για τα 100 μετρα που τα παρουσιάζεις όπως θέλεις είπα optima full μαμά και golden wing 4αρι είναι η τελευταία φορά που σου απαντάω γιατι πρώτον μιλάω μόνο με κυνηγούς και δεύτερον τα παίρνεις όλα πολύ προσωπικά και δεν είναι λίγες οι φορές που σε έχω δει να επιτιθεσαι σε διάφορους εδώ μέσα χωρίς λόγο και μετά να προσπαθείς να χτυπήσεις στο φιλότιμο αυτούς που έχουν το σαιτ απλά να αγνοείς τα μυνηματα μου όπως κάνω και εγώ με σένα
 
Συνεχίζουμε με βλητικες δοκιμες παιδια....το πολυ το κυριε ελεϊσον, το βαριεται κι ο παππας....
Υπαρχουν πολλοι, που δεν τους νοιαζουν τα 100m κ οι ακροτηριασμοί, ουτε τα αλεύρια κτλ...
topic.topic.topic.topic.topic.
Οταν δεν υπαρχει ΠΕΙΘΩ, τελειωνει κ η κουβεντα καποια στιγμή...ήμαρτον.
 
Χέστηκα για τις Benelli, αν δεν σκότωνε θα είχε φύγει στην θάλασσα από την πρώτη στιγμή ... αυτό είναι το μόνο σίγουρο ...
Ψάχνω και εγώ, ψάχνω, ψάχνω, λέω δεν μπορεί να κάνω τόσο λάθος ... και κατέληξα να χάνω τον χρόνο μου με μ@λακίες. 🤣

Οι κυνηγαρέοι μάλλον το ρίξανε στο ψάρεμα "χάνων" 🤣

Over and out.
Μη μανουριαζεις ρε Βασίλη!🙂
Κουβέντα κάνουμε!
Για να μην λέμε μόνο για τις Μπενελες,έχω πειραγμενες κανες από 4 διαφορετικές μάρκες όπλων.
Αυτό δεν σημαίνει ότι οι κανες δεν σκότωναν και πριν(μιλάω και για την Μπενελα ΜΟΥ)...
Μ'αρεσει το ψάξιμο και θέλω το παραπάνω αν μπορώ να το πετύχω!
Όπως και κάμποσοι άλλοι...
Το να λέμε την γνώμη μας και την όποια εμπειρία μας δεν σημαίνει ότι προσπαθούμε να πείσουμε "χάνους" η ότι είμαστε εξαπτέρυγα!
 
Χέστηκα για τις Benelli, αν δεν σκότωνε θα είχε φύγει στην θάλασσα από την πρώτη στιγμή ... αυτό είναι το μόνο σίγουρο ...
Ψάχνω και εγώ, ψάχνω, ψάχνω, λέω δεν μπορεί να κάνω τόσο λάθος ... και κατέληξα να χάνω τον χρόνο μου με μ@λακίες. 🤣

Οι κυνηγαρέοι μάλλον το ρίξανε στο ψάρεμα "χάνων" 🤣

Over and out.
Βασιλη αχ Βασιλη όπως λέει και η Τσομπανάκη στο Σασμο η Σταματακενα
Άσε να λένε ότι θέλουν καλύτερο όπλο αυτή τη στιγμή απο τη μπενελι δεν υπάρχει είναι άποψη μου και τη λέω
Τώρα αν δεν σκοτώνει όπως σκοτώνουν τα αλλά φταίμε εμείς
Καλά εγώ φταίω αφού είμαι καψοφσεκις
 
Μη μανουριαζεις ρε Βασίλη!🙂
Κουβέντα κάνουμε!
Για να μην λέμε μόνο για τις Μπενελες,έχω πειραγμενες κανες από 4 διαφορετικές μάρκες όπλων.
Αυτό δεν σημαίνει ότι οι κανες δεν σκότωναν και πριν(μιλάω και για την Μπενελα ΜΟΥ)...
Μ'αρεσει το ψάξιμο και θέλω το παραπάνω αν μπορώ να το πετύχω!
Όπως και κάμποσοι άλλοι...
Το να λέμε την γνώμη μας και την όποια εμπειρία μας δεν σημαίνει ότι προσπαθούμε να πείσουμε "χάνους" η ότι είμαστε εξαπτέρυγα!
Αυτο το κατι παραπανω μας εχει φαει τις τσεπες αλλα δεν βαριεσε αλλοι τα τρωνε αλλου .
 
Ενώ οι υπόλοιποι κυνηγάμε με όπλα που δεν σκοτώνουν ... 🤣🤪
Οκ δεκτό, αφού είστε τόσοι πολλοί κυνηγαρέοι μαζεμένοι εδώ και οι υπόλοιποι μαζεύουμε ραδίκια.
Ωραία και τα ραδίκια!
Με ψαράκι στο τηγάνι, όλα τα λεφτά!
😍🫣
 
Εγώ ξέρω να πώ πως όσα περισσότερα σκάγια δεχτεί ενα θήραμα ακόμα και τσίχλα π.χ 3 σκάγια αντι 2 θα πέσει πιο εύκολα και τα τραυματισμένα θα ναι λιγότερα, τωρα άν αυτό επιτευχθεί μεσω καλού φυσιγγίου καλώς, αν μέσω καλής κάννης, αν δηλαδη η κάννη το καταφέρνει, επίσης καλως! Αν και τα 2 ακόμα καλύτερα!
Αυτό που γράφεις είναι πολύ σωστό ...
Και καλά κάνεις και δεν συνδέεις τις τρύπες με την αυξημένη συγκέντρωση γιατί τότε θα ήταν λάθος.

Μη μανουριαζεις ρε Βασίλη!🙂
Κουβέντα κάνουμε!
Αυτό είναι το πρόβλημα Γιάννη ... ότι κάνουμε βλητικές δοκιμές με λόγια !!!

Λείπουν 60 σκάγια από την προηγούμενη δοκιμή 😅 τι να βγαλεις
Στην στέλνω viber.
 
Ας γράψω και εγώ μια γνώμη για όλα τα παραπάνω. Λοιπόν έχουμε και λέμε: το ζητούμενο είναι το ποσοστό συγκέντρωσης και η διάτρηση(μετρήσιμα μεγέθη). Αν αυτά επιτυγχάνονται είτε με ένα φυσίγγι, είτε με μια κάννη, είτε με ένα τσοκ και εφόσον σκοπευτικά βολεύεται ο κυνηγός ή ο σκοπευτής τότε γιατί όλη η "αναστάτωση"? Ακούω εδώ και 20+ χρόνια τη φράση "δεν ρίχνω αυτά τα φυσίγγια με το δίκανο γιατί δεν τα καίει καλά. Με την καραμπίνα θερίζουν" . Το δίκανο όμως, για την ιστορία, έχει πιο κοντές κάννες. Επομένως, η εικόνα της προσκοπευσης που βλέπει ο συγκεκριμένος άνθρωπος που τυγχάνει πάρα πολύ καλό τουφέκι, είναι διαφορετική!!!

Πάντως εγώ, είτε με Browning είτε με Beretta, είτε Benelli, είτε zabala, είτε είτε, αν έχω Β&Ρ ή lambro(για τσιχλοφυσιγγα μιλάω), μια χαρά πάνε!!!!!!!!
+Eley alphamax 34-36gr (γενικής χρήσης)& Nobel speed
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top