Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Το θέμα μας Νίκο είναι φίλε όχι όταν κάνεις ιδιογομωση όταν δε κανείς όπως οι περισσότεροι τι όπλο πρέπει να πάρεις για να διαχειρίζεται καλύτερα το ότι κυκλοφορεί καλό η κακό και αυτό στο εγγυώνται δεν είναι μπενελι τουλάχιστον οι κλασικές που ξέρουμε.Γιατι υπάρχουν εξαιρέσεις για 2/3 μοντέλα
 
ναι αλλα η Α0 γα@@@@ει και δερνει
Για την παλιά έχω ακούσει πολλές ιστορίες... Η καινούργια που πήρα δεν με ενθουσίασε... Πολύ κακό για το τίποτα, για τα δικά μου δεδομένα... Γενικά είναι αργοπουτ@ν@ , θέλει αρκετή προσκοπευση, έχει έντονη κ κόφτη ανάκρουση κάτι που αποφεύγω κ σηκώνει πολλές πιέσεις για σχετικά χαμηλές ταχύτητες... Ωστόσο επειδή λυπήθηκα τα λεφτά που είχα δώσει για να την πάρω, την έψαξα αρκετά κ την βρήκα σε ρελι που κ μου ταίριαξε αρκετά σκοπευτικά κ σκότωνε πολύ καλά κ σε μάγκνουμ κάλυκα στα 42 γρ...
Δεν μου ταιριάζουν πολύ αυτές οι πυρίτιδες γενικά μου φαίνεται...
 




Τα οπλα που κρατάει στην φωτογραφία είναι η 391 της ΕΠΑΝΆΣΤΑΣΗΣ γατάκι 😅😅😅
Γιατί η μπερετα είναι από το 1526
Επειδή εσύ δεν πρόκειται να γλυτωσεις απο εμενα γιατί εμείς εδώ στο ΜΩΡΙΑ έχουμε πολύ ΤΡΕΛΑ😅 για αυτό κάναμε ΕΠΑΝΆΣΤΑΣΗ 😉
λοιπόν πήγα και πειρα τα τσοκ του φίλου που όντος έχουν όλα διαφορά 0.10 χιλ που η δικιά του εχει 18.6 αυλο και εμενα 18.5 και θα γίνει δοκιμή με φυσίγγια ιδιογομωση να έχουμε ένα στάνταρ.
Επίσης για κακή σου τύχει ο φιλος είχε και ένα briley F που εχεις βιδώσει πάνω στο benelli σου και δεν λες να το βγάλεις μπα και πιάσεις κανα ποσοστό με δαύτο και από ότι καταλαβαίνεις θα κάνεις ένα καυτό μπάνιο μέσα σε μπανιέρα με ΤΣΆΙ ΜΑΙΝΆΛΟΥ 😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂😂😂🤣🤣🤣😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂😂😂😂😂😂😍🤣🤣🤣🤣😂🤣😂🤣
Ρε Νικόλα είναι σίγουρα τσολιας της επανάστασης ή από κανένα πάρτι στο σερβαιβορ ; Βλέπω όλο τατουάζ είναι.
 
Δε χρειάζεται τα προσφέρει o Ναυπλιώτης έτοιμα α1 32 και α1 34 μια χαρά φυσίγγια και το 34 6 αρακι κουφέτο.Η bispan με τα ιταλικά bornagi και τα κυπριακά victori., Και το πολύ ωραίο 5/6/7 ανάμεικτο 34 γρ με AO μαλακά και φονικά
Μάστορας στην α1 είναι μόνο ο αντρεας ( ρουμελιοτης) ξέρει ακριβός τι θελει;)
 
Μαθήματα για την α1 κάθε σ.κ 3 με 5 διαδύκτιακα -5€ την ώρα μόνο για σένα!!!! Για τους άλλους 30€ .cofee.
Άκου να δεις τι γίνεται... Ιδιογομωτικα δεν την έχω πιάσει στα χέρια μου την α1... Αν την είχα πιάσει θα είχα βρει σίγουρα φυσίγγια να τα γουστάρω...
Έχω πάθει όμως 3 πανολεθριες με εμπορικά με α1... Τίς δύο πρώτες πριν αρκετά χρόνια που δεν είχα εμπειρία, ειδικά η μία σε ένα μοναδικό πέρασμα τρυγονιων θα μου μείνει... Δεν έχει σημασία ποια ήταν τα φυσίγγια, άλλωστε τότε δεν ήξερα καν ότι έχουν κ α1 μέσα, μετά το συνδύασα... Πέρασαν τα χρόνια, έμαθα κ εγώ περισσότερα πράγματα, είπα να ξορκίσω το κακό πνεύμα της α1 κ ξαναπηρα τα φυσίγγια αυτά να τα ρίξω σε μπεκάτσινια που είναι το κυνήγι που έμαθα να τουφέκαω κ έχω ας πούμε μεγάλη οικειότητα... Ούτε δίφυλλη ντουλάπα δεν μπορούσα να πετύχω...
Δεν φταίει η μπαρούτι η τα φυσίγγια προφανώς, απλά δεν μου ταιριάζουν σκοπευτικά... Έχουν μια ξέρη κ απότομη ανάκρουση κ θέλουν αισθητά μεγαλύτερη προσκοπευση από αυτή που έχω μάθει...
Ούτε με τηλεκπαίδευση τα μάθηματα, ευχαριστώ .yel.
 
προτιμο κατευθείαν στο πεδίο να δοκιμάζω και ας χάσο ένα δυο παπια ..
Έχεις την δυνατότητα να το κάνεις ... μακάρι να την είχαμε όλοι Ηλία.
Άλλοι κάνουν 500 χιλιόμετρα για 2 παπιά και αν τα χτυπήσουν και αυτά.
Λες να τα κάνω γιατί είδα μια αποτύπωση ή τουφέκισα έναν σκουριασμένο ντενεκέ ?

Θα πάρω δοκιμασμένα φυσίγγια και θα πάω.
Και κανένα ψιλό ανοιχτό για το πρωί ή το βράδυ.

Πέρα από τα Rem που γενικά τα εμπιστεύομαι, αυτά που δεν έχουν δοκιμαστεί και νομίζω (με αυτά που έχω δει) ότι θα είναι φωτιά είναι μόνο τα gamebore και τα rooster.

Πάντα για εμπορικά μιλάω.
 
Το θέμα μας Νίκο είναι φίλε όχι όταν κάνεις ιδιογομωση όταν δε κανείς όπως οι περισσότεροι τι όπλο πρέπει να πάρεις για να διαχειρίζεται καλύτερα το ότι κυκλοφορεί καλό η κακό και αυτό στο εγγυώνται δεν είναι μπενελι τουλάχιστον οι κλασικές που ξέρουμε.Γιατι υπάρχουν εξαιρέσεις για 2/3 μοντέλα

Γιαννη μου δεν λεω μονο για την ιδιογομωση....Πριν αρχισω την ιδιογομωση ( εσυ ξερεις για ποιον λογο την
ξεκινησα ) τα ειδα τα χαιρια των εμπορικων !!
Δεν διεκδικω το αλαθητο....αλλα και απο την αλλη....δεν μπορω να δεχτω οτι η Μπερετα εβγαλε
το ΣΟΥΠΕΡ ΟΠΛΟ....που διαμελιζει τους λαγους στα 100 μετρα...ελεος δλδ !!!
Και εγω με Μπερετα κυνηγαω ...30+ χρονια....οκ και ειμαι ευχαριστημενος.....
Οταν επιασα ομως την Μπενελι στα χερια μου....δεν ειδα να υστερει καπου...μια χαρα οπλο και στα σεταπ
που την δοκιμασα μια χαρα κοντραριζε την Μπερετα και σε καποια την ξεπερασε και 1-,1,5 % .
Δλδ το οπλο που θα βγαλει 3-4-5% καλυτερη συγκεντρωση εχει και καλυτερη κανη ???

Ποιος εξασφαλιζει την σταθεροτητα των εμπορικων φυσιγγιων...ωστε εχεις Σωστο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
για το ποια κανη ειναι καλυτερη...

Εσυ παιρνεις ορκο οτι τα φυσιγγια ειναι σταθερα σε αποδοση??

Αυτες οι ''κοντρες'' ειναι ''παιδιαρισματα'' με την καλη ενοια το λεω...εννοω να περναει ευχαριστα η
ωρα μας...και τιποτα αλλο φιλε !!! :)
 
Τα εμπορικά δύσκολα να είναι σταθερά διότι σε ότι αλλαγές γίνουν από παρτίδα σε παρτίδα δεν δοκιμάζονται ανάλογα σε βλητική σταθμό εάν το έκαναν οι δικοί μας κατασκευαστές όλοι θα έφτιαχνα καλύτερα φυσίγγια από του ξένους .Όσο για το μέλλον του φυσιγγίου έτσι όπως εξελίσσεται η κατάσταση θα μείνουν 4/5 εργοστάσια στην Ευρώπη .το μέλλον των μικροκατασκευαστων με μια χρονιά ακόμη σαν αυτή που πέρασε θα είναι άδοξο.
 
Τα εμπορικά δύσκολα να είναι σταθερά διότι σε ότι αλλαγές γίνουν από παρτίδα σε παρτίδα δεν δοκιμάζονται ανάλογα σε βλητική σταθμό εάν το έκαναν οι δικοί μας κατασκευαστές όλοι θα έφτιαχνα καλύτερα φυσίγγια από του ξένους .Όσο για το μέλλον του φυσιγγίου έτσι όπως εξελίσσεται η κατάσταση θα μείνουν 4/5 εργοστάσια στην Ευρώπη .το μέλλον των μικροκατασκευαστων με μια χρονιά ακόμη σαν αυτή που πέρασε θα είναι άδοξο.

Εμενα δεν με ενδιαφερει ποσοι θα μεινουν....Θα μεινουν πιστευω οι σωστοι επαγγελματιες...
Απο την στιγμη λοιπον που δεν υπαρχει σταθεροτητα στα εμπορικα φυσιγγια πως θα βγει πορισμα
για το ποια κανη ειναι καλυτερη....???
ΑΠΛΑ...Δεν θα βγει ακρη....!!!
 
Με ιδιογομωση,ακόμη και μια σωλήνα βαρέως τύπου να είχαμε για κάνη,θα βγάλουμε τουφεκιά!
Όλη η κουβέντα γίνεται και επαναλαμβάνεται για τις όποιες διαφορές υπάρχουν ανάμεσα σε εργοστασιακές κανες.
Ότι υπάρχουν, ΥΠΆΡΧΟΥΝ!
Οι λόγοι που υπάρχουν είναι η εσωτερική δομή της κάνης,η λεγόμενη "γεωμετρία"της και το υλικό κατασκευής της.
Ένα άριστο φυσιγγι θα είναι, τουλάχιστον,πάρα πολύ καλό σε οποιαδήποτε κάνη κι αν το χρησιμοποιήσουμε.
Προσωπικά,το έχω ΔΕΙ!
Από κει και μετά,εννοείται,πως ένα φυσιγγι "κουστούμι"σε μια συγκεκριμένη κάνη,θα αποδώσει τα μέγιστα που ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΝΗ!
Κάποιες κανες αποδίδουν ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΛΑ!
Κάποιες άλλες αποδίδουν λιγότερο καλά...
Αν θέλουμε και οι δεύτερες να... αναβαθμιστούν,υπάρχουν τρόποι...
Μπορούν να πιάσουν τις "καλές",ακόμη και να τις ξεπεράσουν.
Ότι το φυσιγγι παίζει τον κύριο ρόλο σε αυτή την διαδικασία είναι αυτονόητο και δεν επιδέχεται αμφισβήτηση!
Κάποιοι πορεύονται με ψάξιμο στο φυσιγγι και κάνουν την δουλειά τους...
Κάποιοι άλλοι,το πάνε διαφορετικά...
Όλοι δίκιο έχουν!🙂
 
Πολη ντορος ρε πεδια για την μπενελι.ενα ειναι παντος σηγουρο,με το καταλιλο μπεκ,ποτηζης απο πατατες μεχρει ντοματες και φασολια.μεγαλη σημασια την πεξη το μποστανι .very funny. .yel.
Άμα ποτιζεις την τομάτα με μπεκ στο τέλος θα φας ένα αρ@ειδι🤣
 
Με ιδιογομωση,ακόμη και μια σωλήνα βαρέως τύπου να είχαμε για κάνη,θα βγάλουμε τουφεκιά!
Όλη η κουβέντα γίνεται και επαναλαμβάνεται για τις όποιες διαφορές υπάρχουν ανάμεσα σε εργοστασιακές κανες.
Ότι υπάρχουν, ΥΠΆΡΧΟΥΝ!
Οι λόγοι που υπάρχουν είναι η εσωτερική δομή της κάνης,η λεγόμενη "γεωμετρία"της και το υλικό κατασκευής της.
Ένα άριστο φυσιγγι θα είναι, τουλάχιστον,πάρα πολύ καλό σε οποιαδήποτε κάνη κι αν το χρησιμοποιήσουμε.
Προσωπικά,το έχω ΔΕΙ!
Από κει και μετά,εννοείται,πως ένα φυσιγγι "κουστούμι"σε μια συγκεκριμένη κάνη,θα αποδώσει τα μέγιστα που ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΝΗ!
Κάποιες κανες αποδίδουν ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΛΑ!
Κάποιες άλλες αποδίδουν λιγότερο καλά...
Αν θέλουμε και οι δεύτερες να... αναβαθμιστούν,υπάρχουν τρόποι...
Μπορούν να πιάσουν τις "καλές",ακόμη και να τις ξεπεράσουν.
Ότι το φυσιγγι παίζει τον κύριο ρόλο σε αυτή την διαδικασία είναι αυτονόητο και δεν επιδέχεται αμφισβήτηση!
Κάποιοι πορεύονται με ψάξιμο στο φυσιγγι και κάνουν την δουλειά τους...
Κάποιοι άλλοι,το πάνε διαφορετικά...
Όλοι δίκιο έχουν!🙂

Ολα αυτα απο βγαινουν Γιαννη μου ???
Απο τον κυνηγοτοπο ??
Απο εμπορικα φυσιγγια που μονο σταθεροτητα δεν εχουν ??
Απο κυνηγους που δεν ξερουν ουτε μετρα να υπολογισουν ??
Απο κυνηγους χωρις ''χερια'' και οπλο και κοντακι στα μετρα τους ??
Υπαρχουν αξιοπιστες δοκιμες στην Ελλαδα ή στο εξωτερικο που να επιβεβαιωνονται ολα αυτα ??
Και αν αναβαθμιστει η καννη ποια διαφορα θα εχει επι τοις % ??
Και ποιος εγγυαται οτι η αναβαθμιση θα ειναι επιτυχης ??
Και πως θα την δω την διαφορα οταν τα εμπορικα φυσιγγια εχουν και αποκλισεις μεχρι και 10% ??
Εκτος και μιλας για αναβαθμιση πανω απο το 10% της αρχικης αποδοσης της κανης...!!

Προσεξε....δεν αμφισβητω τα οσα λες....αλλα αυτες ειναι οι δικες μου αποριες φιλε !!!
 
Last edited:
Ουσιαστικά φίλε Νίκο δοκιμή όπλων και φυσιγγίων όπως πρέπει σωστή δεν έχει κάνει κανείς.Απαιτει πολλά για να γίνει και θέλει και αρκετή προετοιμασία και χρόνο +χρήματα γι'αυτό είναι πολύ δύσκολο.Να σου αναφέρω πως την έχω σκεφτεί γιατί την εχω σκεφτεί πολλές φορές επειδή έχω τριγύρω όλα τα όπλα .Έπρεπε να την κάνω στο χωριό σε πίνακα 2x2 σε ράγες με χώρο μέχρι και 50 μέτρα ήθελα 3ταχογραφους και κατασκευή μεταλλικών καλυπτρων για την προστασία τους στο 1.5 στο 2.5 και στα 10μετρα ο τρίτος τα όπλα που αυτό μπορώ να το κάνω πολλά φυσίγγια όλων των γραμμαρίων και διαφόρων νουμ σκαγιων.Και να ρίξω σε τρεις διαφορετικές εποχές καταχείμωνο με πολύ κρύο Απρίλη με χαμηλά σχετικά θερμοκρασία και υπερβολική υγρασία και Ιούνιο με 20 βαθμούς.Και αυτά με μαμά τσοκ μετά άντε βρες όλες τις σειρές αφτερ μάρκετ τσοκ για το κάθε ένα αν θες να το τραβήξεις και άλλο.Καταλαβαινεις καληνύχτα.
 
Άκου να δεις τι γίνεται... Ιδιογομωτικα δεν την έχω πιάσει στα χέρια μου την α1... Αν την είχα πιάσει θα είχα βρει σίγουρα φυσίγγια να τα γουστάρω...
Έχω πάθει όμως 3 πανολεθριες με εμπορικά με α1... Τίς δύο πρώτες πριν αρκετά χρόνια που δεν είχα εμπειρία, ειδικά η μία σε ένα μοναδικό πέρασμα τρυγονιων θα μου μείνει... Δεν έχει σημασία ποια ήταν τα φυσίγγια, άλλωστε τότε δεν ήξερα καν ότι έχουν κ α1 μέσα, μετά το συνδύασα... Πέρασαν τα χρόνια, έμαθα κ εγώ περισσότερα πράγματα, είπα να ξορκίσω το κακό πνεύμα της α1 κ ξαναπηρα τα φυσίγγια αυτά να τα ρίξω σε μπεκάτσινια που είναι το κυνήγι που έμαθα να τουφέκαω κ έχω ας πούμε μεγάλη οικειότητα... Ούτε δίφυλλη ντουλάπα δεν μπορούσα να πετύχω...
Δεν φταίει η μπαρούτι η τα φυσίγγια προφανώς, απλά δεν μου ταιριάζουν σκοπευτικά... Έχουν μια ξέρη κ απότομη ανάκρουση κ θέλουν αισθητά μεγαλύτερη προσκοπευση από αυτή που έχω μάθει...
Ούτε με τηλεκπαίδευση τα μάθηματα, ευχαριστώ .yel.
Η α1 εδώ έχει αφήσει εποχή αρι σαν μπαρούτι τόσο σε εμπορικά όσο και σε ιδιογωμοση και σου μηλαο για τόπο που το 90% στην υγρασια το έχει για ψωμοτηρι.. να ξέρεις η μαξου την πάει τρελα… υπόψην θέλει φόρτωμα με το 1,60/65* 32 μην παρημενεις να κάνη παπάδες στην υγρασια αν και μου είχε κατσι λοτ που κένταγε…
 
Last edited:
Έχεις την δυνατότητα να το κάνεις ... μακάρι να την είχαμε όλοι Ηλία.
Άλλοι κάνουν 500 χιλιόμετρα για 2 παπιά και αν τα χτυπήσουν και αυτά.
Λες να τα κάνω γιατί είδα μια αποτύπωση ή τουφέκισα έναν σκουριασμένο ντενεκέ ?

Θα πάρω δοκιμασμένα φυσίγγια και θα πάω.
Και κανένα ψιλό ανοιχτό για το πρωί ή το βράδυ.

Πέρα από τα Rem που γενικά τα εμπιστεύομαι, αυτά που δεν έχουν δοκιμαστεί και νομίζω (με αυτά που έχω δει) ότι θα είναι φωτιά είναι μόνο τα gamebore και τα rooster.

Πάντα για εμπορικά μιλάω.
Συμφωνο έχουμε αυτήν την δυνατότητα εδω
 
Η α1 εδώ έχει αφήσει εποχή αρι σαν μπαρούτι τόσο σε εμπορικά όσο και σε ιδιογωμοση και σου μηλαο για τόπο που το 90% στην υγρασια το έχει για ψωμοτηρι.. να ξέρεις η μαξου την πάει τρελα… υπόψην θέλει φόρτωμα με το 1,60/65* 32 μην παρημενεις να κάνη παπάδες στην υγρασια αν και μου είχε κατσι λοτ που κένταγε…
Οι μονοβασηκες ειστερουν στην υγρασεια,αν στηθουν ομως κοντρα σηνουν ρεστα.την Α1 την εστινα στο 1,80χ32 και κενταγε,η φορτομενο σε χονδρα 1,90χ35 σε παγο και φουλ υγρασεια και δεν κολονε πουθενα
 
Παιχνιδι ειναι....αλλα ακρη δεν θα βγαλετε οσον αφορα το ποια κανη ειναι καλυτερη...και στο
υπογραφω αυτο !!!

Δεν υπαρχουν κανες με 10% αποκλιση....ουτε 5% δεν δινω....και εχω λογους να το πιστευω αυτο.... και δεν
λεω τυχαια....
Και να στο τεκμηριωσω,,,,,
Τα φυσιγγια εχουν αποκλισεις...και αρκετα μεγαλες
Εχω σφαξει και δοκιμασει παρα πολλα...και το δει...δεν το λεω τυχαια..

Το Λαμπρο το Ν4 σε καφε χρωμα που οι κυνηγοι επιναν νερο στο ονομα του...Οταν το εσφαξα βρηκα
τον ''αδη με τα λειψανα'' μεσα..
1η βολη..στα 50 μετρα με φουλ τσοκ 32% συγκεντρωση.
2η βολη στα ιδια μετρα και ιδιο τσοκ 38% συγκεντρωση
3η βολη...την πηρε ο διαολος...δεν γραφεται...

Το ''περιφημο'' Percorso..
1η βολη στα 35 μετρα με φουλ τσοκ V1,5-418m/s 75% συγκεντρωση
2η βολη στα 35 μετρα με φουλ τσοκ V1,5-440m/s 64% συγκεντρωση

Volcano...και τα μυαλα στα καγκελα..
1η βολη στα 35 μετρα με φουλ τσοκ V1,5-447m/s 64% συγκεντρωση
Ο κατασκευαστης το διαφημηζε με 85% σε αυτα τα μετρα και φουλ τσοκ

Το τροποποιω...και μου βγαζει 91% στα ιδια μετρα και τσοκ με τα δικα του υλικα..

Εχω πολλα τετοια παραδειγματα...και πολλα ραματα για τις γουνες των εμπορικων φυσιγγιων..

Θυμαμαι οταν εκανα συγκριτικες με την Ρεμι και με δικα μου φυσιγγια ...που υποτιθεται οτι ειναι
σταθερα... 10 % διαφορα δεν ειχαμε ποτε..

Επισεις θυμαμαι και το εχω και στο αρχειο μου...Της βγαζω δικη μου τουφεκια με γνησια μαλλινη
ταπα..και δινει σταθερα στα 40 μετρα ενα 74% με το σταθερο τσοκ αυτο που ειχε..και δεν θυμαμαι
τι συσφιξη ειχε.
Της φτιαχνω με drago 14 στα ιδια γραμμαρια σκαγια με δινει παλι σταθερα ενα 80,5% στα ιδια μετρα!!

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι ''ψαχνετε''.....Σαν ''παιχνιδι'' και σε νεκρη περιοδο κυνηγιου...μια χαρα
θα περναει η ωρα μας....οκ αυτο το καταλαβαινω....
Για βρειτε ποια κανη ειναι καλυτερη ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ !!

Και για να γινω ποιο κατανοητος...
Δυο διαφορετικα βυσματα.....στην ιδια δοσολογια και στο ιδιο οπλο η διαφορα συγκεντρωσης
αλλαζει....και η διαφορα αγγιζει το 7%....ισως καποιες φορες αλλα βυσματα δινουν και μεγαλυτερες !!

Και για του λογου το αληθες !!!

View attachment 68944

View attachment 68945

Αυτα απο εμενα...συνεχιστε το παιχνιδι....Θα παρω και εγω την Μπελενι που εκανα δοκιμες και θα δοκιμαζω
και εγω...
Εχει να πεσει πολυ γελιο !!! :)
Νίκο για εμένα ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top