Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αποκλείεται να κάνει αυτό την διαφορά ...
Απλά αν πχ χρησιμοποιήσεις τα τσοκ του Κώστα σε εσένα θα είναι κατά 0,1mm μεγαλύτερη η σύσφιξη. (μισό τσοκ σκάρτα)




Τα οπλα που κρατάει στην φωτογραφία είναι η 391 της ΕΠΑΝΆΣΤΑΣΗΣ γατάκι 😅😅😅
Γιατί η μπερετα είναι από το 1526
Επειδή εσύ δεν πρόκειται να γλυτωσεις απο εμενα γιατί εμείς εδώ στο ΜΩΡΙΑ έχουμε πολύ ΤΡΕΛΑ😅 για αυτό κάναμε ΕΠΑΝΆΣΤΑΣΗ 😉
λοιπόν πήγα και πειρα τα τσοκ του φίλου που όντος έχουν όλα διαφορά 0.10 χιλ που η δικιά του εχει 18.6 αυλο και εμενα 18.5 και θα γίνει δοκιμή με φυσίγγια ιδιογομωση να έχουμε ένα στάνταρ.
Επίσης για κακή σου τύχει ο φιλος είχε και ένα briley F που εχεις βιδώσει πάνω στο benelli σου και δεν λες να το βγάλεις μπα και πιάσεις κανα ποσοστό με δαύτο και από ότι καταλαβαίνεις θα κάνεις ένα καυτό μπάνιο μέσα σε μπανιέρα με ΤΣΆΙ ΜΑΙΝΆΛΟΥ 😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂😂😂🤣🤣🤣😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂😂😂😂😂😂😍🤣🤣🤣🤣😂🤣😂🤣
 
Last edited:
Θα σου έλεγα τι κάνει το USA corp 🤣
To πολύ πολύ θα πάω στον Βαγγέλη ή θα έρθω σε εσένα το καλοκαίρι.
Που μένεις είπαμε ? Νομό ?

ps
Αυτός ο Alex73 που είναι ?
Έλα στα Γιάννενα όποτε θέλεις κερνάω και προβατίνα παιδάκι..........
 
Την έχουν βρει τη λύση οι Αμερικάνοι γι'αυτό τα φυσίγγια τους έχουν πολύ νορμάλ ταχύτητες σωστά σκακια και προοδευτικές για να κρατάνε μενουσες
Νομίζω ότι τα σωστά σκάγια (σκληρά και σφαιρικά) δίνουν αυτά τα καλά αποτελέσματα στα αμερικανικά φυσίγγια ακόμα κ με χαμηλές ταχύτητες!
 




Τα οπλα που κρατάει στην φωτογραφία είναι η 391 της ΕΠΑΝΆΣΤΑΣΗΣ γατάκι 😅😅😅
Γιατί η μπερετα είναι από το 1526
Επειδή εσύ δεν πρόκειται να γλυτωσεις απο εμενα γιατί εμείς εδώ στο ΜΩΡΙΑ έχουμε πολύ ΤΡΕΛΑ😅 για αυτό κάναμε ΕΠΑΝΆΣΤΑΣΗ 😉
λοιπόν πήγα και πειρα τα τσοκ του φίλου που όντος έχουν όλα διαφορά 0.10 χιλ που η δικιά του εχει 18.6 αυλο και εμενα 18.5 και θα γίνει δοκιμή με φυσίγγια ιδιογομωση να έχουμε ένα στάνταρ.
Επίσης για κακή σου τύχει ο φιλος είχε και ένα briley F που εχεις βιδώσει πάνω στο benelli σου και δεν λες να το βγάλεις μπα και πιάσεις κανα ποσοστό με δαύτο και από ότι καταλαβαίνεις θα κάνεις ένα καυτό μπάνιο μέσα σε μπανιέρα με ΤΣΆΙ ΜΑΙΝΆΛΟΥ 😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂😂😂🤣🤣🤣😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂😂😂😂😂😂😍🤣🤣🤣🤣😂🤣😂🤣

Ηθελα να ηξερα τι θα κανεις.....εαν σου κανει ''κλίσμα'' η Μπενελι....η εχετε τα ιδια αποτελεσματα.... :D
Ουτε στον ''εχθρο μου'' τετοιο πραγμα !!!hippo .big smile.
 




Τα οπλα που κρατάει στην φωτογραφία είναι η 391 της ΕΠΑΝΆΣΤΑΣΗΣ γατάκι 😅😅😅
Γιατί η μπερετα είναι από το 1526
Επειδή εσύ δεν πρόκειται να γλυτωσεις απο εμενα γιατί εμείς εδώ στο ΜΩΡΙΑ έχουμε πολύ ΤΡΕΛΑ😅 για αυτό κάναμε ΕΠΑΝΆΣΤΑΣΗ 😉
λοιπόν πήγα και πειρα τα τσοκ του φίλου που όντος έχουν όλα διαφορά 0.10 χιλ που η δικιά του εχει 18.6 αυλο και εμενα 18.5 και θα γίνει δοκιμή με φυσίγγια ιδιογομωση να έχουμε ένα στάνταρ.
Επίσης για κακή σου τύχει ο φιλος είχε και ένα briley F που εχεις βιδώσει πάνω στο benelli σου και δεν λες να το βγάλεις μπα και πιάσεις κανα ποσοστό με δαύτο και από ότι καταλαβαίνεις θα κάνεις ένα καυτό μπάνιο μέσα σε μπανιέρα με ΤΣΆΙ ΜΑΙΝΆΛΟΥ 😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂😂😂🤣🤣🤣😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂😂😂😂😂😂😍🤣🤣🤣🤣😂🤣😂🤣
Σταμάτησες να κάνεις δοκιμές και είπα ότι σε έπεισα αλλά εσύ εκεί, δεν βάζεις μυαλό 🤣 .. βάρα αβέρτα και βάρδα μόνο μην μάθω ότι κάνεις βηματάκια μπροστά.
Θα στα λιανίσω τα παΐδια 🤣

36,5 είπαμε από το στόμιο .... ούτε 35, ούτε 33, ούτε 103.

ps
Γράφει η δική σου "USA Corporation" ή είναι Μόνικα ... ?
 
Ηθελα να ηξερα τι θα κανεις.....εαν σου κανει ''κλίσμα'' η Μπενελι....η εχετε τα ιδια αποτελεσματα.... :D
Ουτε στον ''εχθρο μου'' τετοιο πραγμα !!!hippo .big smile.
Κοίτα εκεί τι κλαμπατσίμπαλο μάζεψε ο Νικόλας για να με κεράσει τσάι.
Βλέπω στο τέλος το σιδερικό να φεύγει για σκράπ.
 
Last edited:
Σταμάτησες να κάνεις δοκιμές και είπα ότι σε έπεισα αλλά εσύ εκεί, δεν βάζεις μυαλό 🤣 .. βάρα αβέρτα και βάρδα μόνο μην μάθω ότι κάνεις βηματάκια μπροστά.
Θα στα λιανίσω τα παΐδια 🤣

36,5 είπαμε από το στόμιο .... ούτε 35, ούτε 33, ούτε 103.

ps
Γράφει η δική σου "USA Corporation" ή είναι Μόνικα ... ?
Δεν είναι σπάνιο το beretta usa και το δικό μου 690 αυτό γράφει
 
Σε σένα θα έρθω να χορτάσω κιόλλας.
Ο άλλος ο τρελάρας ο κατ-αυλακι-ανός μόνο τσάι θα με κεράσει.
Έχει και γορνοπουλα αλλά πρόσεχε με τη λαδόκολλα μην κολλήσει και τη περάσεις για πέτσα απο το κρέας
Το έπαθε και άλλος
 
Κοίτα εκεί τι κλαμπατσίμπαλο μάζεψε ο Νικόλας για να με κεράσει τσάι.

Τσαμπα κοπο κανει....Μικρος ειναι ( σε ηλικια ) εχει να μαθει πολλα ακομα....
Ειναι και ΄΄ξεροκεφαλος'' ( μαλλον το ονομα το εχει :D ) δεν θελει να καταλαβει οτι ολο το παιχνιδι
στο φυσιγγιο παιζεται....και οτι αυτο κανει την διαφορα...!!!
Πρεπει να του αναγνωρισω ...οτι εχει καλο χιουμορ !!!:)
 
Τσαμπα κοπο κανει....Μικρος ειναι ( σε ηλικια ) εχει να μαθει πολλα ακομα....
Ειναι και ΄΄ξεροκεφαλος'' ( μαλλον το ονομα το εχει :D ) δεν θελει να καταλαβει οτι ολο το παιχνιδι
στο φυσιγγιο παιζεται....και οτι αυτο κανει την διαφορα...!!!
Πρεπει να του αναγνωρισω ...οτι εχει καλο χιουμορ !!!:)
Είναι ψυχάρα ... στο υπογράφω.
Θα μάθει ... στην τελική θα του βάλω το Rooster και θα τελειώσει το παιχνίδι με tea party.

Για εμένα όλες αυτές οι βλητικές δοκιμές είναι περισσότερο "παιχνίδι" παρά ζουμί.
Και εννοώ τα εμπορικά ...
Το είπες και εσύ πιο πάνω ... χωρίς διάτρηση δεν φτουράνε μια.
Στα εμπορικά δεν ξέρεις τι σου γίνεται ...
Μια έτσι μια γιουβέτσι.
Την έχω πατήσει 2 φορές με μεγάλες ποσότητες και δεν την ξαναπατάω.

Δεν πρόκειται να πάω ποτέ για "σοβαρό" κυνήγι με ένα φυσίγγι βασιζόμενος μόνο την αποτύπωσή του.
Θα πάω με δοκιμασμένο και θεωρητικά σταθερό.
Αν βρώ πολλά θηράματα μπορεί να δοκιμάσω και κανένα ακόμα.
Και σε αυτά τα θηράματα θα δοκιμάσω φυσίγγι μόνο αν το πουν άνθρωποι που εμπιστεύομαι ή πλέον αν έχω δοκιμάσει διάτρηση (βλέπε gamebore).
Γενικά δεν αλλάζω φυσίγγια, άσχετα αν έχω δοκιμάσει τώρα τελευταία την σάρα και την μάρα.
 
Last edited:
Και είναι "παιχνίδι" για ακόμα έναν λόγο.
Τα ποσοστά δεν σκοτώνουν από μόνα τους.
Σκοτώνουν οι τρύπες στο θήραμα.
Μπορείς να έχεις τις ίδιες τρύπες με 2 διαφορετικές γομώσεις που βγάζουν διαφορετικά ποσοστά.
Και μπορείς να έχεις τις ίδιες τρύπες με πολλούς άλλους τρόπους.
 
Εεε ναι, γιατί λέω συνέχεια μην δίνετε ΤΟΣΗ σημασία στην συγκέντρωση αλλά στην διάτρηση ?
Ειδικά στα ψιλά σκάγια για μικρά θηράματα και κρύο καιρό ή ομίχλη (υγρασία) χάνεις την μπάλα με την διάτρηση.
Τα ξερό ολλα αυτά και επηδει έχω πάθει ζημιά μεγάλη από πίνακες!!!!! Που βαραγα πολύ παλιά!!! προτιμο κατευθείαν στο πεδίο να δοκιμάζω και ας χάσο ένα δυο παπια .. εξάλλου τα σεταπ μου είναι στάνταρ και τα βάρο χρόνια με μικροαλλαγές… ( προσωπική γνώμη) δεν καταδικάζω κανεναν που ρίχνει σε πίνακες
 
Για να σε υποστηρίξω λίγο στην άποψη σου, κ εγώ έχω δει ότι η διβασικες κ ειδικά η τέκνα που έχω δουλέψει πολύ πάνε πολύ καλά με όλους τους καιρούς με μικρές αισθητές διαφορές στην απόδοση...
Απλά όλες οι πυρίτιδες βγάζουν διαμάντια, άλλες με περισσότερο κ άλλες με λιγότερο ψάξιμο... Στην υγρασία σφίγγω τσοκ γενικά η πέφτω ένα νούμερο κ στα σκάγια...
Μόνο με την α1 δεν βαράω ούτε γάιδαρο στην ανηφόρα... .hair.
Μαθήματα για την α1 κάθε σ.κ 3 με 5 διαδύκτιακα -5€ την ώρα μόνο για σένα!!!! Για τους άλλους 30€ .cofee.
 
Νομίζω ότι τα σωστά σκάγια (σκληρά και σφαιρικά) δίνουν αυτά τα καλά αποτελέσματα στα αμερικανικά φυσίγγια ακόμα κ με χαμηλές ταχύτητες!
Ακριβως!!
Και ο @ΝίκοςΠ & ο @aris_kalamata αυτό θέλουν να μας πουν στις συζητησεις γενικοτερα.
Οσο πιο στρογγυλο ταξιδευει το σκαγι, τοσο κρατα μένουσες κ διατρηση σε νορμαλ ταχυτητες....
 
Ακριβως!!
Και ο @ΝίκοςΠ & ο @aris_kalamata αυτό θέλουν να μας πουν στις συζητησεις γενικοτερα.
Οσο πιο στρογγυλο ταξιδευει το σκαγι, τοσο κρατα μένουσες κ διατρηση σε νορμαλ ταχυτητες....
Και συμπληρώνω... Αφού δεν έχουμε ανώτερης ποιότητας σκάγια (δες USA) ή είναι ασύμφορα,χωριά που μερικοί έχουμε και σκορποσκαγιάστρες,μπήξε φαρίνα!!!🤣🤣🤣
 
Μαθήματα για την α1 κάθε σ.κ 3 με 5 διαδύκτιακα -5€ την ώρα μόνο για σένα!!!! Για τους άλλους 30€ .cofee.
Δε χρειάζεται τα προσφέρει o Ναυπλιώτης έτοιμα α1 32 και α1 34 μια χαρά φυσίγγια και το 34 6 αρακι κουφέτο.Η bispan με τα ιταλικά bornagi και τα κυπριακά victori., Και το πολύ ωραίο 5/6/7 ανάμεικτο 34 γρ με AO μαλακά και φονικά
 
Και είναι "παιχνίδι" για ακόμα έναν λόγο.
Τα ποσοστά δεν σκοτώνουν από μόνα τους.
Σκοτώνουν οι τρύπες στο θήραμα.
Μπορείς να έχεις τις ίδιες τρύπες με 2 διαφορετικές γομώσεις που βγάζουν διαφορετικά ποσοστά.
Και μπορείς να έχεις τις ίδιες τρύπες με πολλούς άλλους τρόπους.


Παιχνιδι ειναι....αλλα ακρη δεν θα βγαλετε οσον αφορα το ποια κανη ειναι καλυτερη...και στο
υπογραφω αυτο !!!

Δεν υπαρχουν κανες με 10% αποκλιση....ουτε 5% δεν δινω....και εχω λογους να το πιστευω αυτο.... και δεν
λεω τυχαια....
Και να στο τεκμηριωσω,,,,,
Τα φυσιγγια εχουν αποκλισεις...και αρκετα μεγαλες
Εχω σφαξει και δοκιμασει παρα πολλα...και το δει...δεν το λεω τυχαια..

Το Λαμπρο το Ν4 σε καφε χρωμα που οι κυνηγοι επιναν νερο στο ονομα του...Οταν το εσφαξα βρηκα
τον ''αδη με τα λειψανα'' μεσα..
1η βολη..στα 50 μετρα με φουλ τσοκ 32% συγκεντρωση.
2η βολη στα ιδια μετρα και ιδιο τσοκ 38% συγκεντρωση
3η βολη...την πηρε ο διαολος...δεν γραφεται...

Το ''περιφημο'' Percorso..
1η βολη στα 35 μετρα με φουλ τσοκ V1,5-418m/s 75% συγκεντρωση
2η βολη στα 35 μετρα με φουλ τσοκ V1,5-440m/s 64% συγκεντρωση

Volcano...και τα μυαλα στα καγκελα..
1η βολη στα 35 μετρα με φουλ τσοκ V1,5-447m/s 64% συγκεντρωση
Ο κατασκευαστης το διαφημηζε με 85% σε αυτα τα μετρα και φουλ τσοκ

Το τροποποιω...και μου βγαζει 91% στα ιδια μετρα και τσοκ με τα δικα του υλικα..

Εχω πολλα τετοια παραδειγματα...και πολλα ραματα για τις γουνες των εμπορικων φυσιγγιων..

Θυμαμαι οταν εκανα συγκριτικες με την Ρεμι και με δικα μου φυσιγγια ...που υποτιθεται οτι ειναι
σταθερα... 10 % διαφορα δεν ειχαμε ποτε..

Επισεις θυμαμαι και το εχω και στο αρχειο μου...Της βγαζω δικη μου τουφεκια με γνησια μαλλινη
ταπα..και δινει σταθερα στα 40 μετρα ενα 74% με το σταθερο τσοκ αυτο που ειχε..και δεν θυμαμαι
τι συσφιξη ειχε.
Της φτιαχνω με drago 14 στα ιδια γραμμαρια σκαγια με δινει παλι σταθερα ενα 80,5% στα ιδια μετρα!!

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι ''ψαχνετε''.....Σαν ''παιχνιδι'' και σε νεκρη περιοδο κυνηγιου...μια χαρα
θα περναει η ωρα μας....οκ αυτο το καταλαβαινω....
Για βρειτε ποια κανη ειναι καλυτερη ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ !!

Και για να γινω ποιο κατανοητος...
Δυο διαφορετικα βυσματα.....στην ιδια δοσολογια και στο ιδιο οπλο η διαφορα συγκεντρωσης
αλλαζει....και η διαφορα αγγιζει το 7%....ισως καποιες φορες αλλα βυσματα δινουν και μεγαλυτερες !!

Και για του λογου το αληθες !!!

εικόνα_Viber_2021-02-14_20-06-56.jpg

εικόνα_Viber_2021-02-14_20-06-24.jpg

Αυτα απο εμενα...συνεχιστε το παιχνιδι....Θα παρω και εγω την Μπελενι που εκανα δοκιμες και θα δοκιμαζω
και εγω...
Εχει να πεσει πολυ γελιο !!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top